Piet de Vries tevreden en mens 1 Ik heb alles wat m'n hart begeert een fijn gezin, een fijne zaak en 'n heel fijne club7 De oudere speler 1 A> ZORG VOOR PIET GEEN HOCUS FOCUS SPARTA TWEE TON HOLLAND SPORT 95; VELOX ZATERDAG 15 JANUARI 1972 Vlaardingen Hei overkomt je als sportscribent maar zelden, dat een actieve voetballer spontaan tegen je zegt: „Ik heb alles wat m'n hart begeert. Een fijn gezinnetje, een fijne zaak en een - fijne club. Ik ben een tevreden en gelukkig mens". Het zijn de woorden van Piet Pietje "voor alle intimi de Vries, de 32-jarige „Spiel macher3' van Fortuna Vlaardingen. En als deze 'Duitse benaming, waarvoor we nog steeds naar een eigen Nederlands woord zoeken, ooit op z'n plaats was, dan is het wel hier. mmmm Weer geen doelpunt. „Ik heb het naar m'n zin..." Piet de Vries heeft het niet één keer gezegd, maar wel tien keer in zijn huiskamer achter de sigarenwinkel in de Delftse Nassaulaan. En terwijl het zo uit de grond van zijn hart kwam, blikte hij een beetje verliefd naar zijn vrouw, die kof fie inschonk en voor Piet een glas limonade. Hij aar zelde ook niet om het ten gere vrouwtje onmiddellijk in z'n lofzang op het leven te betrekken. „Want", zegt Piet, „het is voor een voet balier „cherchez la fem me", zij bepaalt hoe je speelt, fs ze lastig en heeft ze altijd wat te mopperen, dan kom je met de dood in je hart op de training, op de wedstrijd. Als je zo oud bent als ik, weet je dat een vrouw je kan maken en breken". SKaar mevrouw De Vries is bet zonnetje in huis. Nooit één ha telijk woord als Piet "weg moet, om te trainen, om te spelen. Geen kwaaie blik als l*iet weer doodmoe thuis komt want daar houdt hij van: zich tot op de bodem leeg spe len. Integendeel, een bemoedi gend woord, een gemakkelijke stoei, een lekkere en toch voedzame maaltijd. Dat is ook zo belangrijk voor een voetballer: goed en verstandig eten. Veel vitamines en wei nig vet. Geen dik mökende ge rechten. En mevrouw De Vries weet pre cies wat haar man nodig heeft. Ze zeurt niet: „En nou wil ik vandaag eens macaro ni of bami of patates frites..." „O"* zegt Piet, „ik vind bamï ook wel lekker en we eten het ook wel, maar één keer ia de maand. Daar word je niet dik ker van". Van <fik worden heeft Pietje de Vries dan ook nooit last. Zelfs als hij van vakantie terug komt, is hij niet zwaarder ge worden. Waf dat betreft is hij net eender als Co en Moulijn, •die heeft ook aan. een paar trainingsrondes genoeg om weer een wedstrijd te kunnen spelen. Piet de Vries zoekt er verder geen.hocus pocus achter. Inte gendeel: het zijn de normale, doodgewone dingen des le vens, cfie het hem mogelijk maken om als een 32-jarige nog ais een jonge hond over het voetbalveld te dartelen, -dat hij menige jonge kerel te snel af is en conditioneel de loef afsteekt. Daaraan aan 'een gelijkmatig leven, zonder hupsakee dankt tój hetT dat hij er op zijn leeftijd nog zo kwiek opstaat. Maar spora disch ontmoet,Mj een tegen stander op de grasmat, d'ie hem in tempo kan bijhouden. Laatst was er één van HVC on ofschoon die jongen z'n mandekker was, met de op dracht om De Vries geen se conde uit het oog te verliezen -en geen meter vrijheid te ge ven, had Pietje toch achik in hem. Jk kon dat wel in. die knaap waarderen..." jAte je vrouw zo met je mee leeft gaat ze zeker iedere zo» dag mee?" .Nee", zegt Piet. Wan4 ze heb ben een dochtertje van negen jaar een fijne meid en moeder gaat nog wel eens met haar op stap. Maar me- vrouw De Vries heeft in de loop der Jaren wel bemerkt dat ze bekijks heeft. Niet om- '.ydat ze de vrouw is van Piet de Vries, maar omdat ze man bij zidh heeft. In de huurt weten de mensen het wel, maar zodra mevrouw De Vries daarbuiten komt, is het anders. Ze kan dat echter wel hebben. Ze is natuurlijk wel mee ge weest naar hei voetballen en de eerste keer was tevens his torisch omdat Pietje toen nog bij Sparta voetbalde en het de laatste keer was dat Sparta in de Kuip won van Feyenoord, Me'. 1—0, door een doelpunt van Piet van Miert. „Ze was meteen gedoopt", grin nikte Piet. „In die heksenke tel../* „Was u niet bezorgd voor Plet?" Mevrouw De Vries: „Nee, dat niet, Ec vond het wei een her rie../* Tja Sparta daarmee roer je hij Piet de Vries toch een tedere snaar aan, want hoe wel hij het Rotterdamse Kas teel zo'n. jaar of zes h. zeven geleden vaarwel zei, ligt daar toch een flink stuk van z'n voetballeven. Wat beet „een flink stuk?" Als dreumes van acht jaar trok hij een roodwit shirt aan en dat heeft hij ge dragen tot z'n 25e jaar. Niet voor niets hangt boven de schoorsteenmantel het beken de Delftsblauwe bord, dat je pas krijgt als je er 250 wed strijden op hebt zitten. Toen hij 16 Jaar was, werd hij door Denis Neville In het eerste ge haald. Als rechtsbinnen, naast Tony van Ede. ,Wat kon die hard stekkeren. Ais ik hem de bal toespeelde, was hij er al vandoor en Ik moest me uit de naad lopen om de bal van hem terug te krijgen. Meestal stond Tony dan al te wachten, met zo'n gezicht „waar blijf je nou..." Piet du Vries wras dus vrat men noemt „een eigen kweekie". Dat heeft, vertelt hij, z'n voor- en z'n nadelen. „Het voordeel is, dat je met hart en ziel een Spartaan bent, het na deel is dat ze altijd nog die kleine Pietje de Vries in je blijven zien. Wat bijzonder hinderlijk is wanneer Je om méér salaris komt..." „Behalve", vertelt De Vries, „wanneer een ander om je komt, dan ben je opeens een gTote vent. Wat zeg ik? Een reus!! Want toen Feyenoord eens naar me informeerde vroeg Sparta, zonder Wrikken of blozen, twee ton voor me, wat in die tijd een astrono misch bedrag was. Ze konden het rustig vragen, want in die tijd behoefden ze nog geen trien procent van het bedrag als salaris te betalen... Twin tig mille, ik verdiende één- vierde. AJax beeft ook nog eens aan de deur geklopt. Maar toevallig kwam dat jaar Jaap van Praag als voorzitter en die had andere plannen". Al ketsten de plannen met de grote clubs af, de deur bleef op een kier open staan en daardoor stapte Deads Neville naar binnen. Denis <fie na een achtjarige verbintenis roet Sparta naar Holland Sport was verhuisd. Denis wist van de verlangens van Piet de Vries en klopte ditmaal niet aan een gesloten deur. Want op het Kasteel was een ander» heer gekomen Bill Thomp son en die had met De Vries te weinig binding ota hem vast te houden. En voor Piet de Vries was De- nis Neville meer dan een trai ner, na acht jaar Kef en leed met de robuuste Engelsman. Piet de Vries laat twee man achter zich.. Een gï-oriepunt uit ride jaren: het Nederlands kampioen schap en wedstrijden voor d» Europa Cup de eerste keer dat een Rotterdamse club meedeed. Een hoogtepunt uit die wedstrijden: de twee doel punten tegen de Glasgow Ran gers in het Feyenoc- -d^St-adaon van 02 naar 1—2 en van 1—3 naar 2—3. Onvergetelijk ook de 1O-overwinning in Glasgow, waardoor een beslis singswedstrijd in Londen no dig werd, die Sparta tenslotte verloor, Een geweldige tijd, met een geweldig elftal van clubkameraden, dse wanneer de strijd hoog oplaaide en Pietje door een al te vurige Schot werd „getekkeld" zei den: „Pietje, kom jij maar even terug" en dan even later wraak gingen nemen. door Barl in 't Hout Tja een kameraadschap, die Piet de Vries bij. Holland Sport niet meer heeft ont moet. En toen Denis uit Dril Haag vertrok, zoals hij zelf toen zei „met een dolkstoot in de nag", was bet ook voor Piet de Vries gauw bekeken, want Neville's opvolger Cor van der Hart had andere spel- Na twee en een half seizoen ideeën, waarin voor een type naar Velox in Utrecht, waar speler als Piet de Vries wei nig plaats meer was. Piet de Vries weer op adem kwam. „Een fijne club, fijne mensen, die mij weer m'n zeil vertrouwen teruggaven". Stel je voor, De Vries trainde een paar maal in de week bij ADO en nooit heeft iemand van Velox geïnformeerd of Pietje wel regelmatig in het Zuiderpark kwam. „Behoefden ze ook niet te doen. Ze zagen wel aan m'n condi tie,.dat ik er niet roet m'n pet naar gooide". Tenslotte van Velox naar Fortuna Vlaardingen, bij welke club De Vries nu aan z'n derde seizoen bezig is. En tot ieders tevredenheid, van de club en van De Vries zelf. Hij heeft de twee-éen- heid: een goede club en een goed beklante sigarenzaak, die hem zo tot een tevreden mens bestempelt. En dat vindt hij het belangrijkste. Belangrijker dan veel geld verdienen. Vlaardingen Is een voetballer van 32 jaar oud. „Om de drommel niet", zegt de Vlaardingse Fortu- nees, ex-Spartaan, ex-SHS'er, ex-Ve- loxer Piet de Vries die naast zijn voetbal- baan een goed beklan te sigarenzaak in Delft exploiteert. Een man is zou oud als hij zich voelt luidt een reclameslagzin in een STER-adverten- tie, die op Piet de Vries van toepassing is. Hij voelt zich niets minder dan toen hij 23 was ja, mis schien wel méér, om dat hij nu het vermo gen des onderscheids bezit, waardoor hij klatergoud van echt goud kan onderschei- iden. Piet de Vries heeft al tijd bijzonder fortuin lijk gevoetbald en dat is ook een reden waarom hij het nog zo graag doet. Hij is pas een beetje in de lappenmand geweest, met een paar blessu res, die achter elkaar kwamen, doch die gelukkig niet zo ernstig waren dat zé hem de spelvreugde konden ontnemen. Want die heeft Piet de^ Vries altijd nog in grote mate: hij vindt het voetballen altijd nog zo fijn. Het spel, geleerd in de straten van het Rot terdamse Crooswijk samen met Coen(tje) Moulljn en Tïnus Eosselaar, om maar enkelen te noe men blijft hem fas cineren. „En denk nu niet", zegt Piet, „dat het in de eerste divi sie zo zoetsappig toe gaat, want niets is minder waar". Hij heeft wel het geluk dat hij bij Fortuna VI. achter de voorhoe de opereert en niet meer de eerste klap-, pen opvangt. Of hij nog in staat, zou zijn; in de ere-divisie te.' spelen is een vraag,, die Piet de Vries on-.' middellijk met „ja'*: beantwoordt En toch... als je 32 jaar bent komt het af-> scheid naderbij. Wat- Piet de Vries dan gaat- doen? Een grote club' trainen? Geen haar op z'n hoofd, die er. aan denkt. Een kleine club hij heeft het D-diptoma om bij: het voetbal te blijven, maar meer niet Geen slapeloze nachten. Dat heeft zijn vrouw, die hem zoveel jaar trouw ter zijde heeft gestaan, niet aan hem verdiend. B. in 'tH.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4