SCHIEDAMSCHE COURANT Overeenkomst met Empeo kan worden voorbereid Vrees voor Empeo groot Overgang van kleuters naar lagere school in discussie Nieuwe sluitingstijd café's geen onverdeeld succes èm 2 kranten voor ée'n prijs Nagaan of er iets te doen is tegen komst cash- and carrybedrijf RAAD DOET UITSPRAAK: Houtman neemt ontslag Herijk in Weeshuis Vergadering Schiedamse Gemeenschap Burgemeester Roelfsema: Vestiging Cash and Carry overeen komstig bestemmings plan? Modeshow -' ;I SI M+f: Woensdag 26 januari 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's S9s(c jaargang no. 24318 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Zij het met enige reserve heeft de raad gister avond besloten met de ontwikkelingsmaatschappij Empeo een overeenkomst voor te bereiden over het saneren en re construeren van de Schiedamse binnenstad. De raadsleden op één na keurden het voorstel daartoe van b. en w. goed. In het komende jaar moet nu worden gewerkt aan de defi nitieve overeenkomst met'Empeo en wordt een ontwerp- bestemmingspian voor de binnenstad in gereedheid ge bracht. Wie is er eigenlijk bang voor Empeo? De beschouwingen van gisteravond brachten aan het licht dat vrijwel iedereen dat is. De verhouding tussen het „kleine" Schiedam en de utrechtse bouwgigant boe zemt veel raadsleden vrees in, al gingen ze tenslotte op de heer W. J. C. Willemse na ak koord. met het voorstel. Wellicht onbewust zagen de raadsleden de partijen bij het opstellen van de samenwer kingsovereenkomst al eigen lijk in tweeën verdeeld: Em peo met haar vele deskundi gen en de raad, die maar moeilijk tegenspel zou kunnen leveren. „Het wordt een keï- hard contract met,.e en.keiharr, de" onderneming''. stélde 'PvdA-fractievoorzItter P. Boschman vast en ook wet houder Bolmers van stadsont wikkeling wilde "wel toegeven, dat hij Empéü liever.„van vo ren dan van achteren"' ziet. Schiedam - Oud-wethou der dr$. j. Houtman (VVD) heelt ontslag ge nomen als lid van de ge meenteraad. Hij heeft dit via een brief aan burgemeester Roelfse- ma meegedeeld. De heer Houtman is na de •heer Wierda het tweede raadslid dat deze week zijn ontslag indient. Hij heelt daarvoor in de brief geen reden opge geven. Het ontslag is het twaalfde, sinds de raad in 1870 de zitting begon. De rapporten van Empeo over de binnenstad vonden bij alle fracties waardering. Volgens de. heer Boschman zijn er voor de voorbereiding aan de overeenkomst door de instel ling van een speciale commis sie die alles moet begeleiden veiligheidskleppen ingebouwd. Wethouders Bolmers gaf gister avond tijdens zijn. beantwoor ding toe dat Empeo nauwkeu rig moet worden gevolgd, maar dat het zich anderzijds keurig aan de taak heeft ge houden: het opstellen van de rapporten van de binnenstad. Er komt nu geen nieuwe stu die meer, de rapporten zijn de basis waarvan moet worden uitgegaan. Er zal nog een fi nancieel-economisch 'rapport van Empeo komen dat dit fa cet nog nader belicht, terwijl voor het bestuderen van de sociale, culturele en recreatie ve sector een. aparte commis sie zal worden ingesteld, die ook advies zal uitbrengen. De wethouder benadrukte gis* teravond, dat de band met Empeo niet definitief is: „Zelfs vijf minuten voor het plaatsen van onze handteke ning kunnen we terug, maar het mag nooit de intentie zijn de overeenkomst met Empeo al van te voren te laten mis lukken". De heer Bolmers stelde, dat de resultaten van de Empeo-rap- porteh overeenkomsten verto nen met die van de ex-PJG- woordvoerder Engelsman (plan C). In tweede instantie zei de wethouder, dat ook G.S, en de Provinciale Planologi sche Dienst vinden dat voor de sanering van de Schiedam se binnenstad een ontwikke lingsmaatschappij onontbeer lijk is. Maar, aldus Bolmers: „De gemeentelijke instanties houden een belangrijker vin ger in de pap en geven geen enkele bevoegdheid uit han den". De raad is na een. zeer uitge- bréïde discussie tenslotte ak koord gegaan met het voor stel. Meer erover elders in deze krant. Vele ouders hadden gehoor gegeven aan de oproep voor de discussie over de overgang van de Meufers naar de /agere schooi. Schiedam De Stichting Schie damse Gemeenschap houdt vanavond een openbare ver gadering in het gebouw van de stichting in het Proveniers huis aan het Overschiesepiein. De vergadering begint om acht uur. Profiteer nu vin het unieke unbod 2 krenten te cnmnxti» voor de priji vw «n: 4eI tjhieduniche Couranc met nieuws uit uw lud en omfivinj. en hit Roturdamtchl Nieuwiblid mie het luuu binnen-er buitenlïndse nieuws. Geef on» nu opdnehtook bijl dijen entte. londer enife verplichting, de SC SN tebeiorxen en ontdek taif de vele pluspunten. -Dere boo in Open envelop, ion der pottiejel. «uren uur Rotte rdimteh Nieuwsblad, sntwoordnummtraW. Rotterdsm Huurm.i,».:. de SC RN U daten crack wl wdofipt. telefoon Schiedam Tijdens een bijeenkomst in het verenigingsgebouw „De Rank" heb ben dinsdagavond de ouders van de oud ste kleuters van de kleuterscholen in Groenoord en Kethel een indruk gekre gen van wat hun te wachten staat, bij de r.vergang van hun kind van de kleuter- naar de lagere school. De avond stond onder leiding van de on- derwijsconsulent van de gemeente, de heer A. J. Tigges, die ter sprake bracht wat te doen als de overgang niet hele maal zonder strubbelingen blijkt te gaan, de verdeling van de betreffende kinderen over de drie openbare lagere scholen in Groenoord en Kethel, zoals - die volgens de plattegrond van. de wijk het meest economisch zou,jzijn' en de verkeerssituatie, waarmee de kinderen te maken krijgen. Omdat de overgang van het spelen naar een systematisch leerplan op de lagere school voor veel kinderen te groot is, streeft men er naar om tussen de kleu terschool en de lagere school een fase te creëren, die de overgang van de ene naar deandere school vereenvoudigt, zonder dat de opzet van beide scholen wordt aangetast. In die tussenfase 2ouden de kinderen te maken krijgen met de leerstof, die ze op de lagaré school krijgen, maar ook zou den zij nog veel tijd krijgen om te spe len, zoals op de kleuterschool. Bij de ouders bleek voor een zogenaamde „speel-leerklas" voor de kinderen, dia niet direct aan een strak lesrooster kun. nen wennen, veel belangstelling te be staan. De heer Tigges sprak zich echter uit voor het vormen van niveaugroepen in de klas, opdat de goede en de zwakke leerlingen niet teveel van elkaar verwij. derd raken. Ook is het de bedoeling, dat er een reme dial teacher wordt ingeschakeld, een on derwijzer (es), die wat extra aandacht besteed op verschillende scholen aan da zwakkere leerlingen. Dit jaar ïs men reeds begonnen de over gang wat te vergemakkelijken. De eer steklassers hebben aan het begin van het lesjaar samen met hun ouders een gesprek gehad met de onderwijzeres, bij wie ze in de klas kwamen. Tijdens deze dertig minuten durende gesprekken, heeft de onderwijzeres elke leerling een leesvoorwaardenonderzoekafgenomen om een indruk te krijgen van de geeste lijke rijpheid van het kind. Op de kleuterscholen zullen de leidsters voortaan in het voorjaar, wanneer de overgang in zicht komt, een vragenlijst over de oudste kleuters, die naar de la gere school gaan, invullen, die door een schoolpsycholoog beoordeeld zullen wor den. Deze zal aan de ouders een advies uitbrengen het kind naar de lagere school te sturen of nog een jaar ermee te wachten. Het advies is echter niet bindend. De heer Tigges verwacht, dat er in het eerste cursusjaar 1972/1973 130 kinderen in de eerste klas zullen zitten in Kethel en Groenoord. Dit aantal zou verdeeld moeten worden over de Burgemeester Verveenschooi, de Willem Gehrelschool en de Schooi Bachplein. Om de verkeerssituatie wat minder ge vaarlijk te maken voor de jeugd; die ge vaarlijke wegen moet oversteken, wil de politie op de kruising van de Churehill- laan, de Beatrixlaan en de Laan van Bol'És verkeerslichten plaatsen. Naar verdere verbeteringen wat het verkeer betreft wordt nog gezocht. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema heeft een vertegenwoor diging van de middenstandsvereniging Schiedam-Zuid meege deeld dat de gemeente er weinig tegen kan doen als er een cash and carry bedrijf wordt gevestigd in het pand van de firma Bit ter n.v. gelegen aan de Willemskade-Spuistraat-Hargastraat, als dit bedrijf via legale weg een vergunning heeft gökregen. Zoals wij gisteren berichtten hebben zo'n 82 middenstan ders hun handtekening gezet onder een brief aan het ge meentebestuur waarin veront rusting over een dergelijke vestiging werd uitgesproken. De burgemeester zei dat hij nog moest nagaan welk be stemmingsplan voor dit ge bied van kracht is en of dit plan mogelijkheden biedt een eventuele vestiging te voorko men. Is dit niet het geval, dan zal er weinig tegen te doen zijn. De verontruste middenstanders konden nog geen naam van het nieuwe bedrijf noemen. Wel zeiden ze 2éker te weten dat het komt, omdat een slij terij die nu nog in het pand gevestigd is aangezegd heeft gekregen dat er een dergelijk bedrijf zal komen. De ruimte wordt er reeds geschikt voor gemaakt. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken is echter nog geen inschrijving aangevraagd. De middenstanders vrezen niet alleen de concurrentie die nog meer winkels tot sluiten zal nopen en daardoor het stads beeld verder zal ontsieren, maar ook dat er een „rava ge" achterblijft als het bedrijf ooit -weer eens weg zou trek- ken.Levensmiddelenwinkeliet. A. Buitelaar van de' Nieuwe Maasstraat die het balletje aan het rollen heeft gebracht, stelt dat de service aan de klant er op de langere duur op achteruit gaat. De klant denkt op zeker mo ment dat hij dit wel over heeft voor het prijsverschil. In Amerika zou de klant hier echter al van terugkomen.1 Voor de bewoners van deze wijk zou een eash en carrybe drijf uit deze gezichtshoek be zen over enige tijd niet meer aan te bevelen zijn. Een te rugkeer van een bloeiende middenstand zal dan echtei niet meer mogelijk zijn. De middenstand meent dus niet uitsluitend voor de eigen broodwinning te vechten, maar ook voor een publieke zaak. Daarom heeft men ook protestbrieven aan de leden van de gemeenteraad verzon den. De middenstand stelt dat er voldoende gezonde concur rentie in de wijk aanwezig is. Schiedam De Schiedamse kroeglopers kunnen sinds enkele maanden een half uurtje langer in hun stamcafé blijven zitten. De caféhouders echter zijn niet allemaal geluk kig met dit half uurtje langer open blijven. Op een enkele uitzondering daargelaten is de omzet niet vermeerderd en som mige café's sluiten hun deuren toch nog steeds om half één wegens ge brek aan klanten. De heer Van der Lee van ca fé-restaurant De Amstel- bron vindt de latere slui tingstijd geen succes. „De mensen komen wat later en gaat wat later weg, dat is het enige. Het maakt op zich niet veel uit. Ik wist het al wel van tevoren". Café De Back aan de Hoofd straat heeft zijn deuren nog geen avond vroeger dicht kunnen doen. Be treffende de omzet zegt de eigenaar: „Je wordt er niet veel wijzer van. Ie mand die een tientje in zijn zak heeft kan toch niet meer uitgeven, De klanten blijven nu alleen wat langer zitten. Het maakt eigenlijk weinig uit of de deuren een half uur langer of korter open blijven". Café Boulevard aan de Rot- terdamsedijk heeft een. groot voordeel van dit half uurtje langer open blijven. De eigenaar be weert: „De omzet is ver- zesdubbeld. Voor mijn part blijven we nu tot zes uur open". Dit café wil te allen tijde tot één uur open blijven. Bij het café „D_ Ster" acht men het half uurtje een klein voordeeltje: „Het maakt in de omzet wel iets uit. maar toch niet zo veel. Dezelfde mensen blijven toch steeds zitten. Nieuwe gezichten zie je niet". Volledig negatief tegenover de nieuwe slui tingstijd staat de heer Bakker van de Heinekin Inn. „Het is echt slecht, je krijgt er niet meer klan ten door. Ik zit vlak bij het station en na één uur komt er toch niemand meer. De laatste trein gaat voor enen. Je ziet dan niemand meer. Bo vendien is het voor de nachtzaken een strop". Wij gaan zoveel mogelijk om half één dicht". Eigenaar De Winter van café De Instuif had liever gezien dat de politie wat soepeler tegenover de sluitingstijden staat. „Voor mij hoefde het niet. De nieuwe sluitingstijd houdt voor de Schiedamse café's helaas niet in dat het altijd even druk is. Er zijn altijd wel een paar mensen die blijven zitten, maar de verkoop wordt er niet meer door. Tot nu toe ben ik nog niet in de gele genheid geweest eerder te sluiten, maar ze moeten wat soepeler zijn met de sluitingstijden. Wanneer het gezellig is en je blijft vier minuten langer open dan krijg je een repri mande. In Rotterdam zijn ze toch ook veel soepe ler". Iemand die weinig of niets met nieuwe sluitingstij den te maken heeft is café De Klok. ,.We doen er niet aan mee. Wij gaan 's ochtends om zeven uur open en wij maken eigen lijk geen gebruik van de nieuwe sluitingstijd, We gaan toch gewoon om half één dicht of nog eerder. Wij hebben er echt wei nig belang bij". Raadslid vraagt: Schiedam WD-fractïe- voorzitter G. P. Ver- hulsdonk heeft b. en w. schriftelijke vragen ge steld over de eventuele vestiging van een Cash and Carrybedrijf in de Gorzen. Hij wil van b. en. w. weten of hiervoor een vergunning is verleend en zo ja, of deze vergun ning dan niet in strijd ia met het voor de wijk geldende bestemmings plan. Indien er geen ver gunning is verleend vraagt de heer Verhuls- donk of het college be reid is maatregelen te - treffen om, zoals hij het ,,.^np^t;„een.;onrechtma-. tige daad" te voorko men. VZaardmgen Dinsdag middag, februari, wordt in de Stadsge hoorzaal aan de Schie- damsetoeg de collectie lente- en zomermodellen van de Libelle-mode- show getoond Vijf mannequins shotoen meer dan 80 modellen, voor het komende sei zoen; btj de samenstel ling van de collectie is aan elke maat en smaak gedacht De modeshotü begint om r half drie. j '.'I r4l Vlaardingen Over enkele we-; ken start in Vlaardingen de jaarlijkse herijk van maten, gewichten en meetwerktui gen. De data waarop herijk in. het Weeshuis mogelijk is, zijn dinsdag 15 tot en met vrij dag 18 januari en maandag 21 en dinsdag 22 januari, dage- lijks van 9.30 tot 12 en van 13 tot 17 uur. Zoveel als mogelijk worden door de dienst van het ijkwe- zen oproepingen verzonden. Maar ook als men geen oproe ping ontvangt is men ver plicht de maten, gewichten en meetwerktuigen te laten her keuren. Vóór i oktober moe ten zij zijn gestempeld met de hoofdletter F in fatasievorm. Wie tijdens genoemde data niet" naar hel Weeshuis kan komen kan voor herkeuring elke maandag (uitgezonderd feest dagen) terecht aan het ijkkan- toor aan de 's-Gravendijkwal 66 in Rotterdam. Voor herkeu- ring van maten, gewichten en meetwerktuigen is keurloon en voor de justering van ge wichten justeerloon verschul digd, dat bij het in ontvangst nemen van de voorwerpen moet worden voldaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1