Term „Tante Pos" maakt me en is Ongeluk na fijne avond Schedels reinigen met een haaknaald «I Nieuwe directeur postkantoor Schiedam: MARIA PEETERS Moderne kunst onder de loupe Te hard gereden voor bejaarden 3 Boete ƒ60,— ?5> pms n «asmmlIÊÊÊ*'* fefïliiiijifÉii ÈÊêmsËtsÈ Samenzang in Grote Kerk Oud-Strijders vergaderen SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 27 JANUARI 1972 Schiedam Een rasechte Rotterdammer is direkteur van het postkantoor Schiedam. Sinds 1 januari is de heer A. C. van Broekhoven, 39 jaar, direkteur van het postkantoor Schiedam. Van Broekhoven heeft om te beginnen al twee dingen die bij hem niet weg te cijferen zijn: hij is PTT'er en Rotterdammer. Als PTT'er zegt de direkteur, gestoken. in donkerblauw, driedelig pak van keurige snit: „Er is in hét verleden te gemakkelijk gesproken over „Tante Pos", van die term word ik altijd oen beetje krie- "Tusse? «1 nieuwjaar hij de kantoordag begint met het lezen van de post. Voorts - komen dan nog de diverse rapporteringen aan de orde en de begrotingsproblemen. belig. Het klinkt 7.0 oubollig- De image moet niet oubollig ztju maar slagvaardig." Als pur sang Rotterdammer vertelt hij met enige wee moed: ,'Ik houd van Rotter dam, ik kan niet zonder de ri vier. Ik ben aan het Stieltjes- plein in Feijenoorfl geboren, bij wijze van spreken tussen de Maasbruggen. Ik ben een pure Rotterdammer." Als nieuwe direkteur van het postkantoor Schiedam, ver klaart hij ten slotte: „Ik ben ben ik hier ook 'snachts ge weest. Dat moet ja doen want het is een. continuebedrijf. Het -is mijn taak om ook het perso neel te vólgen. Je bent niet de man van het administratieve werk die' zo nu en dan eens een uurtje kan pakken. Je hebt een bestuurlijke taak. Je hebt niet alleen administratie ve verplichtingen* maar je moet ook kontakten onderhou den met het district. Daarom zit ik ook nu nog in verschil lende werkgroepen van de PTT." wel gelukkig met Schiedam, het behoort bij het postdistrict Wat is een direkteur van post- Rotterdam dat progressief is. kantoor allemaal? De eerste maanden wil ik zo yan Broekhoven begint, om in t "~iJi - wieier termen te spreken, bij veel mogelijk kontakten leg gen met het bedrijfsleven en andere belangrijke instanties. Mijn agenda probeer ik voor het kantoor zo leeg mogelijk te houden. De deuren van mijn kamer staan ook altijd open. iedereen kan zo binnen Hij heeft een commerciële funk- boeiend over weet te praten. is om in termen van de dsv- chologie te spreken „het emo tionele type" een karakter trek die vele Rotterdammers kenmerkt. Pratend over zijn geboortewijk Feyenoord kan hij niets anders dan goede herinneringen ophalen. Of de plaats waar zijn wieg heeft gestaan ook mee brengt dat hij Feyenoord supporter is. „Ach wat wil je als buurjon gen van Gerard Kerkum. Ik ben niet zo'n echte fan, maar in het belang van de voetbal competitie draag ik Fe ij en- oord een goed hart toe." Over Schiedammers: „Hoe kan ik dat nu zeggen zonder ie mand op zijn tenen, te trap pen, Het zijn in wezen dezelf de kankerpitten als de Rotter dammers, Ik mag die open heid wel, het gaat er allemaal heel gewoon aan toe. In Den Haag moest ik wel wennen aan de reserve die daar heerst. Maar ik ben. in Feijen- oord geboren, en getogen, daar is het allemaal ook niet zo vormelijk, de mensen ziin er fjjn, hartelijk en open. Dat vind ik leuk". deze vraag te vlammen cn somt een heel rijtje op: „Een direkteur van een postkantoor is«les. Hij Ls personeelschef, hij is manager.. lopen." Sinds',mei. 1971 was de heer van Broekhoven al waarnemend direkteur van het postkantoor Schiedam. De vroegere direk teur, de heér'H. J. Reekers is toen naar Den Haag gegaan, wei met de gedachte van „Be- vait het me hier, dan blijf ik anders ga ik weer terug naar Schiedam." In augustus liet hij weten dat hij de post Den Haag leuk vond en per l sep tember was de post Schiedam vacant. Het lag tóen eigenlijk aheen maar in ije lijn der ver wachtingen dat van Broekho ven officieel, benoemd zou worden. tie, hU moet het bedrijfsleven weten te vinden. Hij heeft een comptabele funktie, hij is te vens chef loket- en gelddien- stén. Je hebt als direkteur verantwoordelijkheid en 5® móet de feitelijke richting aangeven waareen een kan toor gaat." De leeftijd van de direkteur (39) komt ook nog ter sprake. Hij denkt dat zijn leeftijd wel ta melijk jong is ora direkteur te zijn, hij acht het echter wel een tendens van deze tijd en tevens een-persoonlijk voor deel. Verder blijkt 'uit zijn woorden duidelijk dat „me neer de direkteur" niet zo erg aan de leeftijd tilt. FEYENOORD Hoe van Eroekhaven bij de PTT terecht is gekomen: eigenlijk bij toeval. - „Ik las een adver tentie- in de Elsevier, daarin Deze man, die zelfs een over- werd geadverteerd voor het heiusbedrljf als de PTT voor opleidingscentrum „Voorlin-een buitenstaander Interes den" in Wassenaar, waar het .sant weet te maken en er hogere FTT-personeel wordt opgeleid.Ik heb toén een ehure aangevraagd en gesolli citeerd zonder te weten of ik het wel wilde. Je werd maar met een paar uit enkele hon derden gekozen, toen werd het meer een ere-zaak. Tijdens de ópleidiingstijd kwam ik er ach< ter dat de PTT een fascine rend bedrijf is. De opleiding was erg goed. Het is een alge- mene opleiding, je krijgt veel economie en be drijfsadminds- tratie.' Ik was 23 jaar toen ik daar terecht kwam. Van huis uit ben ik MULO-klant, na school ben ik gaan. werken bij een verkoopbedrijf voor ma- chinerieën, In de avonduren deed ik er het gemeentelijk avond-lyceum bij. Daarna was ik zoekende en toen kwam de PTT." Feijenoord-fan een Finland- fan is hij wel degelijk, „Van dat land kan ik geen genoeg krijgen. Je moet met een rug zak door Lapland gelopen hebben om te weten wat een prachtig land het is. De warmte die de mensen geven, de natuur de'Hollandse luch ten, dat vind ik prachtig." Andere hobby's die hij heelt of heeft gehad zijn niet geheel van gevaar ontbloot. „Ik ben een beetje een vrijbuiter. In Zwitserland ging Ik als 14-ja- rlg jongetje een klim op leiding volgen, dat heb-ik vrij lang. volgehouden, totdat ik enige tijd geleden tijdens een vrij i simpele bergwandeling een smak maakte. Alpinisme doe ik nu niet meer." Ook de blauwe lucht heeft hij in zijn. hobby's gezocht. „Ik heb aan zweefvliegen gedaan, daar ben ik mee gestopt, 'kén. jjet een. uitdaging voor meer uit economische motie- mij." ven dan uit andere. Nu zeil ik Vindt hij dc post van direkteur nog. De strijd met de elemen- van het postkantoor Schiedam ten heeft mij altijd aangetrok- ook een uitdaging. „In zekere zin !s het een uitdaging. Alles wat je doet ïs een uitdaging- Alle nieuwe dingen die je onj derhanden neemt, iedere dag ls zelfs een uitdaging," Directeur van Broekhoven: „Schiedammers zijn even gro te kankerpitten als Rotterdam- Schiedam Margriet uit Viaardingen stond gistermorgen enigs zins bedeesd voor de Schiedamse kantonrechter- Haar werd ten- laste gelegd dat zij enkele vreemde manoeuvres met haar auto had uitgehaald- De kantonrechter vonniste drie maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en 60,- boete. Enige tijd geleden had zij met ■haar autootje een ongeluk veroorzaakt. In verband met dit ongeval deelde de kanton rechter haar heel vaderlijk mede: „Ik kan me voorstellen dat je een avond uit wilt gaan. Maar als je wat gebruikt hebt, stap dan niet in een auto. Dat stelt je meteen in een verkeerd daglicht". De Vlaardingse verklaarde dat zij die avond heel weinig had gedronken, hoogstens twee of drie pils. Bovendien zei zij: „Ik moest waarschijnlijk voor een eend uitwijken. Ik weet echt niet meer precies wat er gebeurd is. Alles is zo snel ge gaan". De officier van justitie stelde echter dat het alcoholgebruik vast stond. „Ik wil bij een vrouw geen andere maatsta ven aanleggen dan bij een man, dat hoeft ook niet ver wacht te worden". Hij eiste drie maanden voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een proeftijd van één jaar en 75,- boete of zeven dagen. De kantonrechter wilde het hou den op ten hoogste drie glaas jes, De vader van de verdach te (op de rechtzitting aanwe- Schiedam In het Stede- li jk Museum wordt dit meeJceinde de film FritsJ Winter" gedraaid. Hefc is de bedoeling, dat dëzë?. film de moderne kunstï voor niet-ingewijdén wat toegankelijker maakt. De film begint vrijdag avond om half negen, en zaterdag, en zondagmid dag om één uur. FUNCTIES Ontspannen verhaalt de nieuw bakken direkteur over zijn funkties die hjj bij de PTT heeft gehad. Het zijn. er niet weinig en evenmin zyn ze on belangrijk. „In 1959 kwam ik bij de centrale direktie in Den Haag terecht, by de afdeling Algemene Personeels aange legenheden. Daar werd ik be trokken by het personeelsbe leid, bij de verlofregelingen en bij het strafbeleld. In 1962 werd ik overgeplaatst naar het district Rotterdam. Daar heb ik in een aantal gespecia liseerde funkties gezeten, bij de briefpost, ik was chef expe ditie, direktie-secrctaris, advi seur bijzondere personeels- aangelegenheden en hoofd van de afdeling loket- en geld- diensten. Doordat ik In Rot terdam zat en de lokale om standigheden goed ken, ben ik waarschijnlijk ook naar Schie dam overgeplaatst," Kv is van Broekhoven de „baas" van. circa 145 man. 'personeel, waarvan er ten- - minste 110een. uniform dra gen. Toch praat hij wat ly risch over de post expeditie- briefpost die hij Ln Rotterdam heeft gehad. „Ik heb op die briljante afdeling van de ex peditie gewerkt. He: is een •verschrikkelijk slopend werk ri1. gis je niet op past ben je 'dag en nacht ir. de weer, •maar het is erg boeiend." WERK tyok :r zijn bezigheden als di- ^ekteur leeft bij zich volledig ,hv Zoals gezegd houdt hij zijn ^genda vrijwel leeg, maar ftoch vertelt hij met een 6ea* .museerd glimlachje dat ook Schiedam De Groenoordse Maria Peeters houdt zich sinds enkele j'arcn bezig met een weinig voorkomende hob by: ze verzamelt schedels. Een liefhebberij, die velen wat luguber voorkomt, maar voor Maria een ware ontspan ning betekent, bovendien doen de schedels het in haar kamer erg goed als decoratie. Op Maria's bureau ligt een koeie- schedel* ook de muur is gesierd me teen scalp, de rest bevindt zich systematisch op gesteld in een glazen kastje, dat tevens plaats biedt aan miljoenen jaren oude schel pen. Geen kans laat Maria onbenut om haar verzameling sche dels uit te breiden. Eenvoudig is het niet om aan schedels te komen, dat heeft Maria reeds geconstateerd; „Als je ie mand om een schedel vraagt, word je er vaak gelijk_van verdacht duistere praktijken uit te oefenen''. Aan spiritis me of zwarte kunst doet Ma ria echter niet, de schedels bewaart zij voornamelijk voor desier. KINDERSCHEDEL Het belangrijkste onderdeel van haar collectie is ongetwijfeld een kinderschedeltje, dat zij enige maanden geleden van Iemand in Kethel heeft gekre gen, die het in zijn tuin vond. Maria: „Toen de man mij de schedel aanbood, die verpakt was in een papieren zak, dacht ik aanvankelijk, dat het een schedel van een dier was. Tot dan toe had ik niets an ders in mijn verzameling dan schedels van vogels, konijnen en wat wild. Ik was dan ook erg verbaasd toen ik in die zak een kinder schedeltje aantrof, van onge veer dertig jaar oud. Omdat hier van een misdrijf sprake had kunnen zijn, want wie be graaft er een lijk in de tuin, heb ik de recherche gewaar schuwd. Omdat de schedel niet compleet is, het achter hoofd ontbreekt, evenals de De kmc/erscóec/e/ vit Kefhe/ geeft Maria en mevrouw Peeters nog altijd te denken. onderkaak, bleken er te wei nig aanknopingspunten te zijn om een onderzoek in te stel len, temeer gezien het feit, dat er nog maar twee tanden in het schedeltje zitten. Ik schat dat 't de schedel is van een tienjarig kind, omdat het zo klein is. De schedel is erg gaaf, wel donker gekleurd, maar dat kan van de inwer king van de aarde zijn, waar in het zoveel jaar heeft gele gen De herkomst ervan is niet duidelijk. De schedel kan afkomstig zijn uit Kethel, maar de mogelijkheid bestaat ook, dat het van de eilanden komt". Maria en haar moeder worden nogsteeds bezig gehouden door de gedachte, van wie dat schedeltje is geweest. goed bekeek, kwam ik tot de conclusie, dat die daar al ja ren gelegen moest hebben". ENGELAND De koeieschedel is een van de mooiste exemplaren in de. ver zameling. Maria heeft hem gevonden in Engeland, in de buurt van Cambridge. „Ik zag die schedel liggen onder een struik ergens langs een bos pad. Toen ik de schedel eens Ik verbaas me er nog steeds over, dat de scalp nooit door iemand is meegenomen, ik cnap trouwens ook niet hoe zo'n ding in de struiken te recht komt. Ik veronderstel, dat het rund, aan wie de sche del heeft toebehoord, is dood geschoten, omdat er een gat in het achterhoofd zit, dat er helemaal niet hoort. Het is jammer, dat de onderkaak erafis". Voorts heeft Maria schedels van vogels, onder andere van een den, enkele van konijnen en hazen en van een bunzing, die waarschijnlijk de oudste is van de verzameling. De meeste schedels heeft de 22- jarige Maria gevonden tijdens vakanties in Zeeland. Ook heelt ze wel exemplaren gevonden - in -de buurt van Gouda en in Kethel. Ze beschikt nu over ongeveer twintig schedels. Voordat de schedels een plaatsje krijgen in Maria's kamer, worden ze eerst goed schoongemaakt. Maria: „Dat is soms een eng werk, vooral als de ogen en de hersens er nog inzitten, ook bezorgen sommige spiertjes nog wel eens moeilijkheden. Die krijg je er soms niet af, zo stevig zitten ze vast. HAARNAALD De hersens, een grijzige sub stantie, maak ik van het bot los met een haaknaald. De resten gooi ik weg. Niet alle kadavers gebruik ik om de schedels eruit te halen. Je moet erg uitkijken, dat je geen Hjkvergiftiging oploopt. Mees-tal neem ik schedels, die bij de kadavers al min of meer zichtbaar worden. Veel •mensen vinden het maar grie zelig om zo'n kop te reinigen, maar ik vind het zeer de moeite waard. Schedels doen het als sierstukken erg goed, bovendien is het geen alle daagse decoratie. Hoewel ik al jaren in het bezit ben van schedels, ben ik ze de laatste paar jaar paa echt aan het verzamelen, ook omdat ik erg geïnteresseerd ben in de biologie. Ik bestudeer ze na tuurlijk vaak. De ouderdom van een schedel •kun je vaststellen aan de hand van de brosheid van het exemplaar. Schedels worden steeds brosser, tot ze in el kaar vallen. Je moet er ook erg voorzichtig mee zijn, vooral met schedels van klei ne dieren. zig en zijn dochter bijsprin gend) vond dat de Vlaar dingse al genoeg gestraft was., „Zij heeft een vakantie ia Oostenrijk, waar zij als reis-, leidster heen moest, moeten afzeggen. ZU heeft een jaar lang niet goed kunnen wer ken, bovendien heeft zij pas zeven maanden na het ongeT luk weer achter het stuur ge" 2eten. Ik denk niet dat zo ietsr weer zal gebeuren". De kantonrechter kon voor al. deze feiten begrip hebben^ maar kon van de boete toch^ niet meer dan vijftien gulden^ afdoen. De voorwaardelijke ontzegging bleef. ABATTOIR Ik zou graag eens in een abat toir gaan kijken, ik stel me voor, dat je daar mooie sche dels kunt vinden, varkens- schedels bijvoorbeeld. Of ik ooit nog eens de gelegenheid daartoe krijg, betwijfel ik, men staat meestal nogal scep tisch tegenover mijn hobby". Een aparte collectie blijft het. Voorlopig kunnen er nog wel wat schedels bij in Maria's kamer, Schiedam Met een zwaar Zwitsers accent Nederlands sprekend stond Maria uit Viaardingen woensdagmorgen' voor de Schiedamse kanton rechter. Haar werd ten laste: gelegd dat zij enige tijd gele den in Viaardingen de maxi mum snelheid overtreden- had. ,,!k had cr zo gauw geen erg in dat ik te hard reed, maar ik moest eten wegbrengen voor de bejaarden". „U was zeker bang dat het koud werd", veronderstelde de kan tonrechter, mr. \V. E. van Vloten. "Ja, jar', haastte deze Vlaar- dingse Zwitserse, zich te ver klaren. De of/icier van justitie, mr. A. Bcrgharteiste 25,- boete of twee dagen tegen de snel- heidsovertr eedster. De kan tonrechter liet het bij 20,- of twee dagen. „Moet ik. die: f 20,- dan in twee dagen beta len", vroeg de verdachte. De kantonrechter legde uit dat, indien zij niet kon betalenzij twee dagen zou moeten zitten. „Oh, maar dan betaal ik maar meteen", zei de Vla ar- dingse en haalde haar porte monnee te voorschijn. Schiedam De commis sie voor het Open Deur- werk van de Hervormde Gemeente Schiedam or ganiseert op de laatste zaterdagen van de ko mende maanden weer een uurtje samenzang van het nieuwe- en oude kerkelijk geestelijk lied. De samenzangen heb ben plaats in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat te Schiedam en beginnen om zeven uur 's avonds. De eerstvolgende samen zang wordt gehouden op zaterdag 29 januari. De begeleiding van de sa menzang wordt ver zorgd docr de C.J.V.-ba- zuingroep uit Viaardin gen onder leiding van de heer A. Sebel en de heer J. P. Bekkers aan het orgel. Medewerking ver leent het hervormd evangelisatiekoor Delfs- haven onder leiding van de heer J. Horde. De keuze van de liederen ia afgestemd op het evan gelisatielied met als the ma: „Zing van de zee". Schiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandss Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatie- kruis houdt dinsdag 1 februari de ledenvergadering in cen trum De Reling aan dé Over» schiesestraat. Dé bijeenkomst begint om acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3