Integratie Turken stroef ve m Exposities geopend in Stedelijk en Zwartwit galerie Commissie bereidt groot aantal activiteiten voor B. en W. voor [duizend .gulden naai* Den Haag Raad gaat schoolhoofd benoemen Luuk kwam weer te laat 'K R R Hallo allemaal De prijswinnaars De nieuwe puzze! Brieven hoek je z P\ 3 R V R r R R 3 Wie schrijft eens gCHIEDARISCHE COURANT ZATERDAG 29 JANUARI 1972 Ecbiedam De Raad van State in Den Haag heeft een beroep behandeld dat het college van b. en w. heeft aangespannen tegen een beschikking van de minister van onderwijs, waar in deze bekrachtigde dat een bedrag van. 1000 van de ge meentebegroting moest wor den afgevoerd. Het bedrag was er door de ge- 'meente opgezet omdat men daarmee subsidie wilde .verle nen aan het Algemeen Peda gogisch Centrum te Amster dam dat de her- en bijscholing -'verzorgt van de leerkrachten >aan de schoor voor lager eco nomisch en administratief on- denvijs aan. het .Oude Kerk hof, De school is een vernieu wing en voortzetting van. de voormalige v.g.l.o. De2e ver- andering van opzet zou een her- en omscholing van de leerkrachten nodig maken. De gemeente Schiedam wil dat [daar een. bijdrage aan gele- "verd wordt. De provincie heeft dit begrotingsbedrag af- "'gekeurd. De minister' gaf de •^provincie gelijk. De gemeente Schiedam stelt dat het peda- 'dere wijze rijkssubsidie mit- vangt en vraagt daarom de begrotingspost alsnog goed te keuren en zo via de vergoe dingen voorhet onderwijs deze post alsnog ten laste van het rijk te laten komen. De af wijzing werd door het college gogisch centrum op geen an- van b. en w. volkomen onge motiveerd genomen. Vlaardingen/Schiedam/Maasxhus Een groot probleem voor de Stichting Hulp aan Buitenlandse werknemers is de integratie van de gastarbeiders onder de Nederlanders. Even zo moeilijk is het ook al om tussen de gastarbeiders onderling een hechte band te scheppen. Vooral vrouwen en kinderen komen vaak moeilijk in contact met anderen. In Viaardingen aan de Binnensingel 39 staat al enige jaren een ontmoetingscentrum speciaal voor Turken, omdat deze nationa liteit in Viaardingen het meest is vertegenwoordigd. Het blijkt echter, dat vrijwel alleen de mannen hiervan gebruik maken. Bij filmvoorstellingen is het aantal vrouwen op de vingers van één hand te tellen. Om er voor te zorgen dat in ie der geval de band tussen alle Turken hechter wordt is uit de bezoekers van het centrum een commissie berïoemd, die zich bezighoudt met het orga niseren van allerlei activitei ten, zoals cursussen, sport- clubjes, excursies en culturele activiteiten. Voor zover zij be kend zijn hebben alle Turken in Viaardingen {ruim 1000), in Schiedam (ongeveer 400) en in Maassluis (150) een enquê teformulier ontvangen, waar op zij hun wensen kenbaar kunnen maken. Eén van de eerste activiteiten» die opnieuw zal gaan starten zijn waarschijnlijk de film voorstellingen. Deze werden aanvankelijk elke eerste en derde zaterdag van de maand in het centrum aan de Binnen singel gegeven, maar deze ruimte is hiervoor veel te klein en bovendien komen er alleen mannen. Daarom is de stichting aan het onderhande len over de mogelijkheid om de films in gebouw Excelsior te kunnen geven. Hier is ruimte voor zo'n 120 personen, driemaal zoveel als aan de Binnensingel. - V, Cinar, begeleidingsfunctiona ris van de stichting in Viaar dingen, Schiedam en Maas sluis, hoopt nog volgende maand met de filmvoorstellin gen te kunnen starten. Er zul len allemaal Turkse films worden gedraaid. Deze wor den in Eindhoven vanuit Tur kije geïmporteerd en vervol gens over de verschillende stichtingen verspreid, THUIS VOELEN Samenwerking met de direc tie van Luxor, die eveneens Turkse films draait, heeft vol gens de heer Cinar geen zin. „Ik geloof niet, dat dit de inte gratie ten goede komt. Aller eerst is Luxor duurder. Bo vendien blijkt uit alles, dat de buitenlanders zich bü de stich ting beter thuisvoelen. Men heeft zeker in het begin, bege leiding nodig." Op cultureel gebied Js de com missie bezig met het forme ren van een dans- en een mu ziekgroep. De folkloristische dansgroep is al groot genoeg, maar door een gebrek aan musici kan men nog niet be ginnen. Het muziekgroepje bestaat thans uit vier perso nen. De opvang en begeleiding van vrouwen en kinderen is vol gens' de stichting momenteel onvoldoende. Allereerst moet voor hen een aparte ruimte worden gevonden, omdat het Turkse centrum nu eenmaal als een mannencentrum wordt gezien. Onderhandelingen met de Stichting Nut van 't Oosten resulteerden in de mogelijk heid enkele uren. per week ge bruik te mogen maken van een.ruimteyan deze stichting.- Op het programma staan tot nu toe allereerst een cursus Ne derlands en een cursus ver zorging van baby's en opvoe ding van kinderen. Een part time Turkse médewerkster van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers zal de leiding van deze cursussen óp zich nemen. Op sportgebied draait al gerui me -tijd een voetbalclub, die 42 leden telt. Deze, overigens ge heel Vlaardingse club maakkt gebruik van een veld van da atletiekvereniging Fortuna. Door de stichting zal.dit-jaar. een competitie worden geor ganiseerd voor alle nationali teiten in het Rijnmondgebied. Volgende maand zou met deze competitie worden begonnen. Worstelen is in Turkije een zeer geliefde sport. In het Rijn mondgebied zijn hiervoor een stuk of dertig belangstellen den. Een geschikte ruimte is thans het probleem, BOKSEN De oprichting van een boksclub- je is vorig jaar op een fiasco uitgedraaid. Vijf Turken ga ven zich onmiddellijk op. Le den van de Vlaardingse boks vereniging Westland waren bereid hen les te geven. Lang zamerhand Het de een na de ander het echter afweten- Na enkele maanden had de Ne derlander niemand meer ora te trainen. Twee andere sporten, waar en kele gastarbeiders belangstel ling voor hebben zijn dammen en schaken. Maar ook hier voor geldt de moeilijkheid om Iemand te vinden, die, vooral het schaken, kan leren. Aan sluiting bij een Vlaardingse club is niet zo aantrekkelijk. V. Cinar: „Wellicht is dat juist de reden van het fiasco van het boksen, namelijk dat wij de Turken gelijk in con tact brachten met een andere maatschappij. Het is beter eerst de integratie onderling te bevorderen". Taal- en vakcursussen moeten de algemene ontwikkeling van de Turken verhogen. Voor de talen wordt gedacht aan Ne- derlands, Duits en Engels en ook Turks, aangezien een aan tal Turken niet kan lezen en schrijven. Op vakgebied denkt de stichting aan electriciteit, lassen, motortechniek (van auto's) en verkeerslas. Al deze activiteiten gelden voor de Turken uit Viaardingen, Schiedam en Maassluis. Waar ze worden gehouden hangt van verschillende factoren af, zoals belangstelling en moge lijkheid. Binnenkort zal de commissie aan de hand van de enquête bepalen „welke tac- tiviteiten kunnen beginnen. Met feestavond/es, zoa/s bijvoorbceW vorige week in de Stadsgehoorzool, bevordert de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers de integratie onder de Turken. Juliana van Stolbergschool Viaardingen Volgende week gaat de geeenteraad een nieuw schoolhoofd voor de Stolbergschool aan de Groen van Frinstererstraat benoe men. Als nummer 1 op de voordracht Van burgemeester en wethouders staat de heer J. Toutenburg, die mogelijk reeds op 1 maart in dienst kan treden. Op die datum zullen de leerlingen van de zesde klas van de school, die sinds gistermiddag op andere scho len zyn ondergebracht, weer naar hun eigen klas kunnen terugkeren. Schiedam In het Stedelijk Museum en in Galerie Zwart wit zijn vrijdagavond twee tentoonstellingen geopend. In het Stedelijk Museum werd de manifestatie „Konfrontatie" geopend door directeur H. Paalman. Drie schilders stel len hun werken, van zeer ver schillende aard, ten toon. Paalman zei in zijn openings woord vanaf de kansel in de aula in het museum hierover: „We moeten, het museum steeds meer gebruiken en wel voor mensen die van steeds verschillende richtingen ko men". In Galerie Zwart-Wit exposeert Gijs Voskuyl met tekeningen. De expositie werd geopend met een marionetten-theater. Bovendien waren leerlingen en oud-leerlingen aanwezig van deze leraar aan de acade mie in Rotterdam. De heer W. van O.ie G. "Die kachel had ïK. n iet meer nodig. Ik sta nog maar alleen on ik ga in een verzorgingsflat Die buiskachel bleef over. Hup, in da krant ermee dacht ifc Dan kun je zien hoe die kleine rubrlekadvertentias warden gelezen. Allemaal jonge mensen die óf helemaal net begonnen óf bij hun centrale verwarming een gezellige kolenkachel wilden hebben. Wat zeg je daarvan." Het dagblad is uw j**"] kontaktadres. LJ1 Luuk is een ondeugende jon gen. Op zijn rapport heeft hij maar een vijf voor ge drag. Hij moet zeker twee, drie keer In de week school blijven. Dan heeft hij de meisjes weer geplaagd, of gevochten, of met stenen gegooid, of dingen gedaan die allemaal verboden zijn. Of omdat hij te Iaat op school is gekomen. Meestal is hij net op het nippertje, als alle kinderen al in de klas zitten en juf net de deur dicht wil doen. Maar soms is hij zo laat dat de schooldeur al op slot is en hij moet bellen. „Als je nog eens zo laat komt schrijf lk een brief aan je vader en je moet de hele week school blijven", zegt juf. Lnuk belooft braaf dat hij nu voortaan op tijd zal zijn. Maar het is wel moei lijk. Er is onderweg naar school altijd zo veel te be leven. En vooral nu er ijs op de wetering ligt. Daar kun je fijn glijden. Hij let nu wel goed op of er nog kinderen op de weg lopen. Als ze allemaal weg zijn is het de hoogste tijd dat hü op de kant klimt. Dan moet hij nog heel hard rennen. Luuk is vandaag expres vroeger van huis gegaan om nog even op het Ijs te glijden. Het heeft een beetje gedooid maar hij durft er nog wel op. Hij weet precies waar de zwakke plekken zitten. Daar loopt hij omheen. «He, ik kom er ook op", roept e*n jongetje dat aan de kant zit. „Voor jou is het te gevaarlijk", zegt Luuk, „je bent veel te klein". Hij glijdt verder en let niet meer op de jongen. Er komen een paar meis- De meeste kinderen vinden zwem men fijner dan schaatsen. Dat bleek wel uit de antwoorden die jullie gaven op de vraag: welk jaargetijde vind je het fijnst en waarom? De zomer kreeg de meeste stemmen. „Omdat je dan kan zwemmen of naar bet strand kan gaan en een lange vakantie hebt", waren de meeste ant woorden. „De bloemen zijn dan zo mooi", vond een meisje, „Omdat ik dan geen majo aan- haef", schreef een ander. De winter kwam op de tweede plaats. „Omdat je kan schaat sen en sneeuwballen gooien en december is zo gezellig", schre ven de kinderen. De lente werd ook enkele malen genoemd. „In de lente is het rdet te warm en niet te koud en alles wordt groen", schreef een meisje. „Ik vind de lente het fijnste omdat j«s uit ziln klas langs. „Luuk, jc moet naar school", roepon ze in het voorbij gaan, „het is bijna kwart voor". Net als Luuk de kant op wil klimmen hoort hij geschreeuw achter zich. Kijk sou eens, het kleine jongetje is door het ijs gezakt. Luuk bedenkt zich niet lang. Hij holt te rug. Als hij dichtbij het gat komt begint het ijs ge vaarlijk te kraken. Had hij maar een stok of desnoods een das. Die heeft hij toe vallig vanmorgen niet om gedaan. Angstig kijkt iiïj om zich heen. Is er nie mand die hem kan helpen? Nee, de weg is veriaten. Dan moet hij het zelf op knappen. „Pak m'n hand", schreeuwt bij naar het hui lende, spartelende jonge tje. Hij laat zich languit op het ijs zakken en schuift zo naar het gat. „Met je be nen blijven trappelen", roept hij nog. Luuk grijpt de hand van de jongen. Hij zet zijn tanden op el kaar en trekt uit alle macht. Nu kan hij een arm grijpen. Daar heeft hij meer houvast aan. Met veel moeite krijgt hij het jongetje op het ijs. En dan komt er gelukkig net een meneer aan die zijn hond uitlaat. „Help", roept Luuk. „He, dat is Arie, mijn buurjongetje", schrikt de meneer. Hij trekt de belch jongens op de kant. „Ga vlug naar huls, kan kun je droge kle ren aantrekken*', zegt de meneer tegen Luuk. Luuk zegt ja maar hij weet dat moeder donderdags niet thuis is. Dan gaat ze altijd naar de markt. Hij vindt het beter om naar school te gaan. Het is kwart over tien als hij aanbelt. De Jui schrikt als ze de natte Luuk ziet. „Ben Je door het ijs gezakt?" vraagt ze. „Ik niet", zegt Luuk, ,Ik heb een Jongetje er uit ge haald", Iedereen Is er stil van. Juf legt zijn natte jack en zijn broek op de verwarming. Hij krijgt de de zomer dan in aantocht is", was er ook bij en dat vind ik een heel mooi antwoord. „Er worden weer dieren geboren" waren de andere antwoorden, En wat dachten jullie van de herfst? Die kwam er slecht af, want de herfst werd maar één keer genoemd. „Lekker in de bossen wandelen, met storm aan het strand", schreef Mieke. Tot slot nog dit antwoord van een onbekende die haar (zijn) naam vergat: „Ik vind de zo mer het fijnst, want dan gaan we naar Texel. Daar' zijn mooie schelpen, smalle straatjes met éénrichtingverkeer. Geen lucht vervuiling maar niets anders dan wellanden met grazende schapen". Gelukkig zijn al die fijne dingen weer in aantocht. mantel van juf, die kan hij helemaal om zich heen slaan. Ze warmt ook melk voor hem. „Anders vat je kou", zegt ze. „Ik vind het fijn dat ik nu eens niet op je hoef te mopperen Luuk. Je bent wel te laat geko men en daarom schrijf lk toch een brief aan je va der". uuk kijkt e?n beetje ang stig. Dat vindt hll niet eer lijk. Het was nu niet zijn schuld. „Maar lk zet er in dat je zo flink bent ge weest", lacht ze, „en denk er aan jongens, nooit op het ijs gaan als het doolt. Dat is heel gevaarlijk". ANKE Op dexe tekening heeft het a] flink gesneeuwd. Annette v. d. Hei*- de uit Schiedam tekende twee meisjes bij een fraaie sneeuwpop. 1. Petra Albert, Lange Nieuwstraat 17b, Schie dam (11 jaar) 2. Ron de Groot, Lange Kerkstraat 78b, Schie dam (13 jaar) Er waren natuurlijk heel wat ant woorden mogelijk, lk had het zó: Jongensnamen: Willem-Wou ter, WIjuand, Wiebe, Walter. Meisjesnamen: Erica, Els, Eve- In de hokjes vul je de letters van de woorden in. De letter R staat overal al ingevuld. 1. kleding stuk voor de regen; 2. een trouwfeest; 3. een feest in de cember; 4. het nieuws op de t.v. heet het 5. race voor auto's, 8. dokter voor je gebit, 7. Vervoeging van spetteren, 8. wintermaand. De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. Onderaan brief, oplossing of teke ning komt je naam, adres er leeftijd. lien, Erna, Esther. Zwemmende dieren: eenden, ganzen, vissen, krokodil. Klimmende lieren: apen, koalabeer, eekhoorn, steenbok. Kruipende dieren: worm, slak, rups en slang. Din gen met B: boekenkast, bed, bloempot, bank bad. Plaatsen met „wijk": Bleïswijk, Steen- wijk, Reukwijk, Winterswijk, Katwijk. Koninkrijk: Nederland, Denemarken. President: Ame rika, Duitsland. Als jaargetijde had lk zomer. Uit boterham had ik: ha, re, bot, rat, mot, boer, mare, toer, moet. Dat waren de antwoorden. ANJA VOORBERG (Schiedam) Wat kun jij foppen zeg. Je schreef op de tekening z.0Jt. Dus ik kijk niets vermoedend aan de andere kant. En inplaats van een tekening stond daar „lekker niks". Je hebt me er mooi in laten lopen hoor. Maar ik vond het Ieufe. Er was heel wat te schrijven aan de puzzel. Alle antwoorden had je goed. Annette schreef deze keer ook een briefje LEONT1NE VOORBERG (Schie dam) In de Westlandse krant staan weer andere briefjes en een ondertekening. Heb je dat gezien? De brievenboek ver schijnt in 6 verschillende kran ten. Dus er zijn heel wat hinde- den die meedoen. Ik vond je bloemetje met een hoedfe op leuk bedacht. ANNETTE V. D. HEYDE (Schie dam) Th vond je tekening heel teufe. De hinderen hebben een mooie sneeuwpop gemaakt. Ik hoop maar dat er gauw sneeuw komt. Dan hunnen jullie fijn spelenIk vond het gedicht heel mooi. Eet is zeker al heel oud? Ik kende het niet. Heeft moeder het opgeschreven? JOLANDA V. D. LEE (Schiedam) Fijn, dat je het verhaal goed vond. Ik had het eerst zo willen mafeen dat tante er niets van te 6 weten kwant. Maar toen ih be zig was vond ik het leuher om het de jongen te laten vertellen. En vader had nog wel zo'n moeite gedaan om de scherven weg te krijgen. Het zal je maar gebeuren he? Staat er al veel in je plakboek? MIEKE WINKEL (Schiedam) Wat een bof zeg dat fullie net vrij hadden toen er Ijs was. Die woensdag daarop kon het al niet meer want to endooide het. Hoe vond 't konijntje het bij jullie? Zorgen de kinderen op school om de beurt voor hem? Jij was de enige die herfst had geko zen. Dat vond ik leuk. Want het is toch ook een mooi Jaargetij de. JOOST STURKENBOOM (Schie dam) Wat een pech he, De vorst wos meteen weer verdwe nen. Maar ih ben dinsdag ooh nog een uurtje op het Ijs ge weest zonder schaatsen hoor. Mijn dochtertje is het aan heft leren. Ik moet haar vasthouden. Bij ons in de buurt waren de kinderen vrijdags nog aan het schaatsen op een groot stuk on der water gezet wetland. Er komt vast nog wel eens zo'n puzze I, Dit was het laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal veel groeten van ANKEr Sylvia Opdam (twaalf jaar), Rem- brandtstraat 7, Zoeterrneer» wil graag corresponderen met een meisje of jongen van haar leef tijd, Haar hobhies zijn; lezen, zwemmen, gymnastiek, postze gels sparen en tekenen. 'olanda van Bergen Henegouwen, Bloemenstraat 25 in Poeldijk is elf jaar en ze zoekt een corres pondenties riendin van dezelfde leeftijd. Zo houdt van zwemmen ;- en spaart postzegel*.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3