FINANCIËLE SITUATIE IS MOEILIJK de werven duren voort De stakingen Rustig Inbraken in scholen: Gusto en Wilton nog steeds stil Wereldwinkel in financiële moeilijkheden buit 1350 GOEDE HAVENKERK WORDT VERKOCHT Wijk predikant ds. Schuring: Inbreker na diefstal aangehouden Benoeming van K. Wijnstekers tot raadslid Chauffeur verduisterde voor 37 mille IJSBREKER' MET BUIT AANGEHOUDEN Auto te water De Gruyter verkoopt winkelpand Yrouw (65) aangereden Vergadering met ondernemings raad gaat niet door Schiedam-Zuid verliest kerk Hoogstraat Getuigen gezocht Schiedam In het kader van de Vastenactie Ne derland, die door de r.k» kerk wordt gehouden. van half februari tot eind maart, «uilen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. actief meedoen: Ze hebben ge zamenlijk het dorp Lomblem in Indonesië geadopteerd. Meer ^bij zonderheden hierover in de Schiedams cbe Cou rant van zaterdag. Schiedam „Bijzonder jammer'*. Wijkpredlkant ds. K- H. Schu ring van de gereformeerde kerk van Schiedam-Zuid laat er geen twijfel over bestaan dat het mogelijk verdwijnen van de Goede Havenkerk hem aan het hart gaat. De financiële situatie van de gereformeerden is volgens hem zo precair, dat er geen andere uitweg overblijft. Ds, Schuring ziet nog niet alle kerkgangers de tocht naar de nogal veraf gelegen Julianakerk maken en daarom zijn er voorzichti ge plannen om met de hervormde gemeente te gaan praten over het medegebruiken van de Bethelkerk. Vooral voor het gebruik van de bijgebouwen van de Bethelkerk bestaat belangstelling Jblj de-gereformeerden. Of het tot een samen gebruiken komt, Is nog niet zeker, omdat de kerkeraafl eerst moet beslissen of de verkoop wel doorgaat. Wat dat betreft bevindt de kerk zich la een moeilijke tweestrijd: of verkopen, of een jaarlijks terugkerend tekort op de begroting van 80.000. „En dat tekort zie ik eerder meer dan minder wor- den", zegt ds. Schuring. „Het lijkt wel of Schiedam-Zuid steeds het slachtoffer Is hier in Schiedam. Nu verlies uitgerekend deze wijk straks wellicht zijn kerkgebouw. Maar ja. cr zijn 460 zitplaatsen en dat Is voor Zuid toch nok te veel. De ontvolking van de wijk. de ontkerstening en het vertrek van mensen uit Schiedam die zich met organisato risch werk bemoeien spelen onze kerk parten. Daar moet we! een terugslag van komen". Vo de Goede Havenkerk is een serieuze koper» maaT zijn naam b 'ft nog geheim. Ds. Schuring wil wel kwijt dat het geen ander kerkgenootschap is. „Het Is jammer dat we juist zo'n moderne kerk met een prachtige outillage moeten gaan verkopen". "Voor de verkoop is nog geen termijn vastgesteld. Binnenkort mogen de gemeenteleden tijdens een bijeenkomst met onder andere de kerkeraad over deze zaak hun mening geven» Schiedam Bij een routinecon trole zijn een 27-jarige metse laar,'F. A. v, D», en een 24-ja- rige man zonder beroep, W.v, R,, aangehouden. Het bleek dat zij op de achterbank in hun auto zes filmcamera's hadden liggen. Deze waren gestolen, bij een. fotozaak aan de Mgr. Nolenslaari. De dieven zijn opgesloten Schiedam Het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de gemeente raad van Schiedam heeft be sloten de heer K. Wijnstekers te benoemen tot lid van de ge meenteraad in de opengeval len plaats van de heer H» M. Wierda. v. V VI aa rdingcn/MaassIuïs Hoewel er in den lande gisteren en vandaag nog stakingen waren, was het bij de Vlaardingse bedrijven Cincinnati, Mi- lacron N.V. en Haven bedrijf Vlaardingen-Oost rustig. Ook btf het Maas- slulse bedryf Veroïme Elektra wareu geen sta kingen. SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 8 februari 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24323 Voortbestaan bedreigd Schiedam De medewerkers van de Wereldwinkel vergaderen zondag over het al of niet voortbestaan van de Wereldwinkel, die de laatste tijd in ernstige geldnood is gekomen. Het plan be staat, de kunstnijverheidsartikelen uit de winkel te halen en het pand in te richten als bibliotheek, waar voornamelijk jnforma* tiemateriaal over de ontwikkelingslanden te vinden zal zijn. Niets is echter nog zeker. Hoewel de Wereldwinkel vanaf het be_- gin, ongeveer anderhalf jaar geleden, met geldmoeïlijkheden te kampen heeft, lijkt het er nu op, dat het probleem mogelijk de oorzaak is van het einde van de Wereldwinkel. Ben zo langzamerhand vertrouwd beeld bij Gusto en bij WiltonDrukte bij de poort De Wereldwinkeliers geven zich echter nog niet gewonnen. Zon dag willen zij de moeilijkheden bespreken en, indien mogelijk, oplossen, zodat de Wereldwinkel behouden kan blijven. Schiedam De gerefornteerde kerk van Schiedam zal één van haar kerkgebouwen moeten verkopen, wil ze zich financieel staande houden. De exploitatiekosten zijn zo hoog gestegen, dat men geen andere uitweg ziet. Het oog is gevallen op de Goede Havenkerk aan de Westfrankelandsedijk. Deze nog vrij nieuwe kerk is enigszins excentrisch gelegen en dient als kerkgebouw voor het zuiden van dé stad. Schiedam De 17-jarige C. C. •H. is aangehouden, nadat hij in een pand aan het Willems- fcofje had ingebroken. Uit een nietafgesloten kast nam hij 120 mee en uit een jasje stal hij een portemonnaie met 19. Bovendien nam hij een sigarettenaansteker mee. 5e bewoonster van het pand, mevrouw J, Loch, ontdekte de inbraak snel- De inbreker kon toch nog naar het Emma- piein lopen, waar hij werd aangehouden. Bij zijn aanhou ding gooide hij de sigaretten aansteker in de bosjes. De man is opgesloten. In het Schiedams Kerkblad van dit weekeinde legt de Commissi* van Beheer van de gereformeerde kerk uit, dat de lasten te zwaar zijn geworden om vijf kerkgebouwen en vijf pastorieën aan te houden. Gemiddeld wordt per jaar 18.000 uitgegeven aan reparatie en onderhoud. De Julianakerk aan de Burgemees ter Knappcrtlaan en de oGeöe Havenkerk aan de Westfranke landsedijk zijn het duurst. De gereformeerde kerk van Schiedam heeft voor het begrotings jaar 1S72 een tekort van 60,000. In totaal ontbreekt f 80.000 op de begroting, een tekort van 1971 meegerekend. De kerkgebou wen in het westen en zuiden van de stad hebben een enorme overcapaciteit, wat wil zeggen dat er veel meer plaatsen in een gebouw zijn dan er leden van de kerk in de beide wijken wonen» Gezien de enorme lasten van de laatste jaren die de gereformeer de kerk heeft moeten dragen (onder andere: bouw van een nieu we kerk in Kethel) lijkt de Commissie van Beheer de verkoop van de Goede Havenkerk de enig overgebleven weg» de poort stonden om de men sen tegen te houden Er is een vaste' ploeg' geweest, die 'uit ouderen zowel als jongeren heeft bestaan". Schiedam Het voormalige winkelpand van de N.V. P. de Gruyter aan de Hoogstraat krijgt een nieuwe functie. Een Schiedams bedrijf zal er een herenmodezaak vestigen. De Gruyter heeft het pand, dat enkele maanden heeft Ieegge- staan, drie weken geleden verkocht. Vlaardingen In verband met het ongeluk op de Leeghwa- terstraat afgelopen vrijdag, waarbij de elfjarige Roland de Blom dodelijk werd ge wond, zoekt de politie getui gen. Eventuele getuigen wordt ver zocht zich met de verkeerspo litie in verbinding te stellen. Ichiedam De staking in de metaalsector heeft zich gisteren en vanochtend voortgezet. Zowel bij Wilton-Fijcnoord als bij Gusto is er niet gewerkt en heelt een groep stakers bij de poorten ge post om voorbijgangers nauwkeurig te controleren. Bij Wilton kwamen gisteren de werknemers niet op het werfterreln, bij Gusto hield een aantal werknemers hij de poort de wacht, ter wijl de werknemers zich op het terrein bevonden. Onderhande lingen tussen Gusto-directïe en ondernemers raad werden daar zonder resultaat afgebroken. aan de poort posten, hebben gisteren een rustige dag ge had. De werf lag volledig stil. In de loop van gisterochtend gingen veel werknemers naar huis. Ichiedam—Gistermiddag is aan de Buit en ha ven weg de auto van de 28-jarige reiniger G. J. van der Haar in het water gegleden. Van der Haar -wilde na zijn werk in de auto stap pen, die geparkeerd stond op de loswal, toen hij tegen de handrem stootte. De auto be gon te rijden, de reiniger kon nog net bijtijds uitstappen en zijn eigen auto in het water zien rijden. De wagen is er met een takelwagen uitge haald. De opbrengst van het gebouw, aldus het Schiedams Kerkblad, zal zeker 200.000 moeten bedragen. Hiermee kan een geldlening worden afgelost, terwijl ook voor andere finaneiële problemen een oplossing zou kunnen worden gevonden. De Commissie van Beheer deelt mee, dat er op korte termijn voor de Julianakerk geen gegadigde te vinden is. Omdat men do kerk in Schiedam-Zuid voor een redelijk bedrag aan een serieu- ze kandidaat kan verkopen, lijkt het de commissie goed om tot verkoop te adviseren. In het kerkblad gaat één van de predikanten in op een herindeling van de wijken. Dit zou tot gevolg hebben dat er één predikants plaats minder komt In plaats van de vijf die er nu zijn, Eén van de predikanten zou Schiedam dan moeten verlaten. Zou geen verkoop van een kerkgebouw plaatsvinden, dan moet worden nagedacht over drie predikanten. De consequenties hiervan worden echter „te ingrijpend" genoemd. De Julianakerk aan de B,K.-han blijft gehandhaafd. Deze uit de crisisjaren daterende fcerfc zou moeten dienen als. kerk gebouw voor de wijken West en Zuid. Schiedam In de W.A. Lief- landsehoiol is het afgelopen weekeinde ingebroken. De in brekers hebben klaslokalen en kasten doorzocht. Er worden een televisie-toestel, een. cas setterecorder en gereedschap vermist. De totale waarde van het gestolene bedraagt 1350. De inbrekers hebben aan de zijkant van het gebouw een ruit verbroken en. zijn zo binnengekomen. Ook in de Kohnstammschool is het afgelopen weekeinde inge broken. Hier werden kasten en laden doorzocht en 21 ge stolen. Bovendien werd een cassetterecorder ter waarde van 500 meegenomen. De braakschade bedraagt 250. De inbrekers zijn binnengeko men door middel van verbre king van een klapraara. Vlaardingen De 40-jarige chauffeur A. A.„ die door de recherche was aangehouden wegens winkeldiefstallen, bleek bij nader'onderzoek bij na. 37.000 aan gestolen goe deren in zijn woning te heb ben. De chauffeur, die zich nu in het Huis van Bewaring in Rotter dam bevindt, heeft zich de. laatste twee jaar schuldig ge maakt aan diefstallen bij de firma's De Klerk, Termeulen en Galeries Modemes in Rot terdam, de Hema en V en D in Rotterdam en Vlaardingen en Radio Modern in Hoogvliet en Vlaardingen. Schiedam Op de Rotterdamse, dijk is de 65-jarige mevrouw N. M. v. d. P. aangereden door een bromfietser, de 18- jarige F._J.GVR. ^Vlaardip-,. gen. De vrouw liep plotseling het fietspad op naar de bus halte. Zij is met een hersen schudding door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. De bromfietser is op eigen ge legenheid naar huis gegaan* waar bleek dat hij een hersen schudding had. Bij Gusto: Schiedam De bespreking tus sen de directie van Gusto en de ondernemingsraad van dit bedrijf, die vanochtend 20U worden gehouden, is op het laatste moment niet doorge gaan. Een woordvoerder van de directie meende dat de on dernemingsraad op dit ogen blik niet de juiste partner is om mee te onderhandelen. „Je kunt in zo'n vergadering wel somber tegen elkaar aan gaan zitten kijken, maar de ondernemingsraad is als par- tij niet bij deze zaakbetrokken. Met een wederpartij onder handelen kunnen we eigenlijk niet, omdat de vakbonden niet achter deze staking staan. En dat is de moeilijkheid." De woordvoerder meende dat de ^•tuatde zich met het .uur kan i|vijzigen, maar sprak verder •"geen verwachting uit over het verloop van de staking. De werknemers aan de poort verwachtten vanochtend niet dat de situatie snel zou ver anderen. „De zaak blijft plat", was hun reactie. Bij Gusto bleef een vergadering van directie en ondernemings raad zonder succes. De direc tie legde de ondernemings raad een verklaring voor, waarin werd gesteld dat deze raad het zou afkeuren dat werkwillige werknemers de toegang tot het werf terrein werd ontzegd. De onderne mingsraad accepteerde deze verklaring niet. Ook ging de ondernemingsraad niet akkoord met een voorstel van de CNV-afgevaardigden, in het bedrijf een geheime stemming te doen houden over het al dan niet voortset- ten van het werk Met name de. NW-afgevaardigden ver zetten zich hiertegen, omdat bij een grote meerderheid vóór staken deze bond van Op de werfterreinen heerst rusf, nu zo'n 5.200 man het werk hebben neergelegd. medeplichtigheid zou kunnen worden beschuldigd. Vanochtend waren de stakers bij de poort van plan, de werknemers geen toegang tot het werkterrein te verschaf- naar huis gegaan, fen. De staking bij Gusto had Een Wilton-werknemer over de gisteren een rustig verloop. staking: „Deze is beslist alge- De meeste Gusto-werknemers meen. Het is niet waar dat aï- zijn gisteren om twaalf uur leen maar jonge stakers aan Zowel bij Wilton als hij Gusto hebben de stakingen nog steeds een algemeen karakter en er is eigenlijk geen sprake van, dat ultra-linkse groepe ringen de staking volledig be heersen. Geruchten, hierover werden door de stakers ver ontwaardigd van de hand ge wezen. De werknemers die

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1