i „Inspelen op wat er aan de hand is" Slade geeft naehtconcert in Schiedam B. van der Pas in de weer de tijd me s Wethouder Bert Kaptein, drie weken in functie: 3 Strenger optreden tegen parkeer- zondaars Meer subsidie voor algemeen maatscliappelij k werk Vergadering Commissie Stads ontwikkeling uitgesteld Predikbeurten 8CHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 1972 Schiedam „De kinderen bij mij in de straat roepen nou „Dag wethouder". Vroeger riepen ze „Dag meester". Schiedams gloednieuwe wethouder Bert Kaptein (30), oud-onderwijzer en pedagogie-student, heeft even aan zijn nieuwe status moeten wennen. De bewoners van de Rid- derkerksestraat in Schiedam-Zuid vinden het eigenlijk wel leuk dat één van hun mede-bewoners het college van b. en w. heeft weten te bereiken, al was het dan met enige hindernissen. In Groenoord: Schiedam Het blad „Groen oord Akkoorden" meldt dat de politie in Groenoord strenger zal gaan optreden tegen par- keerzondaars. De politie heeft dit meegedeeld in een circu laire die huis-aan-huïs in Groenoord is bezorgd. In de circulaire staat dat de toegan gen tot dc flats vrij dienen te blijven, zodat te allen tijde de brandweer en de geneeskun dige Dienst bij dè ingangen kunnen komen. Er is volgens de politie nog vol doende parkeergelegenheid op de Peter van Anrooylaan en het Louis Zimmermanplein. „Groenoord Akkoorden" dacht dat de grootste "groep zon- 1 daars zich, bevindt op het Cho- pinplein, het Griegplein en het Sibeliusplein. De politie heeft, hier tot op heden wel af en toe bekeuringen gegeven, maar is vaak lankmoedig opgetreden. Tevens stelt het blad dat in de wijk genoeg parkeergelegen heid is: er zijn in totaal 3873 Nu wethouder Kaptein drie we ken in functie is, kan hij vast stellen dat het werk hem wel aantrekt. „Ik ben geaccep teerd op het stadhuis", weet hij. „Hoogstens denken som migen: D'r zit wéér een nieu we", maar tot nu toe doet hij zijn werk met veeï plezier. De overgang van Leids student naar Schiedams wethouder was wel even wennen. Consequentie is een veertienurï- ge "werkdag, want de wethou der moet zich vooral in het begin inwerken in de proble matiek die zijn portefeuilles (o.a. sociale zaken„ jeugdza ken, technische bedrijven en voorlichting) met zich bren gen. „Als je me vraagt of het me mee- o£ tegenvalt, moet ik zeggen dat ik daar niet aan denk. Alleen heb ik 's avonds hoofdpijn. Je moet een vast werkritme krijgen. Bij mij is dat van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. In de eerste weken komt alles echt op je af". Toch heeft de wethouder in zijn eerste drie weken al onder scheid leren maken tussen zijn taak en die van de ambte naren. „Als wethouder moet je de grote lijnen kennen. De ambtenaren hebben verstand van regeringen en wetten. Je moet je daarover wel infor meren, maar de typische de tails behoef je zelf niet alle maal te weten. Je moet uitkij ken dat je niet op de stoel van je ambtenaren gaat zitten. Sommigen zeggen me het ge lukkig, als ik dat doe". De problemen van de gemeente lijke sociale dienst, sinds kort dus in Bert Kapteïn's porte feuille, hebben de wethouder een beetje verrast. „Die be huizing is wel het grootste probleem. Ik ben er nou een paar keer geweest en het ge bouw is verschrikkelijk. Er is Wethouder Bert Kaptein daar een aantal overbelaste mensen in een overbelast ge bouw". „De directeuren van de Ge meentelijke Sociale Dienst en de GG en GD werken samen aan een program van eisen voor een nieuw gebouw. Beide diensten gaan niet mee naar het nieuwe stadskantoor. De anderen zitten dan comforta bel ia het nieuwe stadskantoor, zodat je het verschil in huis vesting tegenover de ambte naren van de sociale dienst ei genlijk niet kan laten voortbe staan". VOORLICHTING Eén van Kapteins andere porte feuilles is die van voorlich ting. Voor een D'66~wethoudcr zou zotets bijna verplichtingen scheppen. Met de voorlich tingsambtenaar is hij gaan 1 bezien, hoe de functie van deze ambtenaar kan worden verschoven of vergroot. De wethouder wil wel vergelijkin gen trekken met andere ge meenten. De proef met de openbare com missies moet naar zijn me ning stellig worden voortge zet. „Natuurlijk moeten we doorgaan met die openbare commissies. Alleen is maar de vraag hoe we doorgaan. Meer commissies openbaar be tekent meer kosten. Er moe ten andere vergaderruimten komen, boden beschikbaar blijven, stukken worden ver menigvuldigd. Persoonlijk heb ik er die kosten graag voor over. Bij dit alles moeten we natuurlijk ook de nota van D'66 over openbaarheid be trekken". Kaptein staat niet onwelwillend tegenover een persconferentie na het wekelijkse beraad van burgemeester en wethouders. „Dat zou echt het overwegen waard zijn. Ik zou er geen moeite mee hebben als dit zou worden bekeken". Evenmin heeft hij bezwaar te gen het instellen van een vra- genhalfuurtje in zijn commis sies, zoals wethouder Bolmers hij stadsontwikkeling dat doet. „Alleen vraag ik me af of je in bijvoorbeeld de com missie Maatschappelijk Werk niet wat gedetailleerde vra gen krijgt". Wethouder Kaptein raakt lang zaam maar zeker gewend aan het ambtelijk apparaat dat hem dagelijks omringt. Als fractievoorzitter van D'66 in de gemeenteraad zat hij tot voor kort aan de andere kant van de collegetafel. „Ik moet zeggen dat ik nu aardig op de hoogte raak van alles wat zich afspeelt in de gemeente". Voorlopig speelt Bert Kaptein zich in op de problemen van dit moment. „Ik kan na drie weken nog niet zeggen wat er in raijn portefeuille nu het snelst of meest noodzakelijk is. Het is echt een kwestie van je inspelen op wat er aan de hand is". Schiedam Voor de eerste maal wordt er in Schiedam een naehtconcert gegeven: in de nacht van zondag 30 april op maandag 1 mei treedt de Engelse groep Slade in het Passa ge Theater op. De orga-nisatte is in handen van de Rhythm and Blues Sociëty van Martin Green- Si ade gooit thans hoge ogen op de internationale hitparade met het nummer „Coz T luv you". Het concert begint 's nachts om twaalf uur. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij Martin Green, Oosterstraat 107 a. Voordat Slade komt, staan er nog heel wat optredens van groepen op het programma van Martin Green: op 4 maart komt Oscar Benton's Blues Band, de Engelse groep Ar gent treedt waarschijnlijk op 10 maart in Schiedam op. 18 Maart is gereserveerd voor de Limburgse groep CCC. 24 maart voor Focus en 1 april voor Super Sister- Golden Earring staat op 14 april 1 in gebouw Arcade op de plan- j ken, de groep Jelley Bread op 21 april en Earth and Fire.! komt op 28 april aan de beurt, j Schiedam De gemeente wil het subsidiepercentage voor het algemeen maatschappe lijk werk met twee procent verhogen tot 47. De in Schie dam op dit gebied werkzame instellingen zouden de achter stallige subsidie krijgen uitge keerd met terugwerkende kracht tot 1 januari 1971. In de laatst gehouden vergade ring van de Schledamse in stellingen op dit terrein is voor het verhogen van de sub/ sidïe gepleit. Ook met ministerie van c.r.m heeft de subsidies verhoogd tot 47 procent, omdat de fi nanciële moeilijkheden steeds groter worden bij de instellin gen, die onder meer worden veroorzaakt door een vermin dering van de eigen bijdrage en een stijging van de appa raatskosten. De directeur van de Gemeente lijke Sociale Dienst heeft het college van b- en w. in over weging gegeven, ook in Schie dam de subsidies te verhogen. Het meerbedrag zou niet meer dan 1.000 zijn. Schiedam De openbare ver' ga der mg van de Commissie j Stadsontwikkeling en Stads- j suitbreiding, die was vastg steld op maandag 21 februari, j gaat niet door. De belangrijk- j ste onderwerpen, het vooront werp voor een besfcemnungs- plan voor het gehele gebied j van de binnenstad en de 1 omgeving Singel en een plan j voor het winkelcentrum aan. de Zwaluwlaan, kunnen name> lijk niet tijdig gereed zijn I voor behandeling. Er wordt I naar gestreefd het plan voor f het winkelcentrum aan de Zwaluwiaan in de vergadering van 20 maart aan de orde te j stellen. HERVORMDE GEMEENTE Grote kerk 10.00 uur: ds. M, C- I Baart Open Deur Dienst, 17.00 I uur: ds. L. Kievit, Gouda; Be- thelkerk 10.00 uur: ds. D. J. Spaling; Opstand Ingskerfcj 10.00 uur: ds. Verhoef, VIaar dingen Dienst van Schrift en >j Tafel; Aula Huishoudschool, I Pmasplein 10.00 uur: ds- A. D. j Klaassen. Dorpskerk 10.00 uur: drs. E. Verwaal, 19.00 uur: ds. S. I Gerbrandy; St. Martinuskerk j 9.30 uur: ds. S. Gerbrandy; De I Ark 19.15 uur: Oecumenische J dienst ds. J. Nierop en. drs- E. Verwaal; Scheephuis 10.00 fl uur; jongerendienst o.l.v. de heer G. H. Spek. Herv. Geref. Evang.Irene 10 il uur: ds. C. v.d- Bergh, Kat-1 wijk; Grote kerk 5 uur: ds. L, Kievit, Gouda. Schiedam Bij het binnengaan van de woning van de heer B, van der Pas komt het getik van klokken fe tegemoet. Geen wonder, de heer Van der Pas heeft maar liefst zeven klokken in zijn huis hangen en staan, die elk hun eigen in breng hebben in het getik-tak, dat overal in het huis te ho ren is. Afgezien van die klokken heeft de heer Van der Pas, behalve enkele wekkers, achttien zakhorloges, die netjes in een kastje achter glas aan haakjes hangen» exemplaar kreeg de heer aVn der Pas jaren later van een hospita. „Het is moeilijk om aan zakhor loges te komen", vertelt Van der Pas. „De meeste mensen Die horloges zijn de grootste liefde van de heer Van. der Pas. Wanneer hij maar even tijd heeft, en dat is niet vaak, in verband met zijn drukke baan en het bijhouden van zijn woning, bewondert hij zijn uurwerken, poetst ze als dat nodig is, en haalt er zo nu en dan één van het haakje om nog eens die mooie inscriptie te lezen of de prachtig be werkte horiogekast nog eens goed te toekijken. JEUGD loge zien, waarvan de gouden ||||j achterkant zo dun is dat je, wanneer je niet oplet, er met je duim door heen drukt. Dat kleine horloge is de trots van de heer Van der Pas, die in zijn woning een kleine kamer heeft, waar hij in alle rust en stilte aan zijn hobby kan wij den. In die kamer heeft het kastje, waarin de horloges hangen, een speciale plaats. Toch heeft de heer Van der Pas de horloges met alleen om er naar te kijken en als dat no dig is, schoon te maken. Hij gebruikt ze ook „Als ik een pak met een vest aan heb, draag ik altijd een zakhorloge bij me". weg, omdat het* vaak erfstuk ken zijn. Kopen doe ik ze niet. Wanneer je je verzameling met gekochte exemplaren gaat aanvullen, 'ben je eigenlijk geen verzamelaar meer. Bo vendien heeft zo'n ding, dat ergens in een etalage ligt, he lemaal geen waarde voor me. De heer Van der Pas: „Die gro- sakhorloge 0p zichzelf doet te liefde voor klokken heb ik ™Riets. Hb t /aat om de ge. doen dergelyke horloges niet De heer Van der Pas repareert In het hvis van de heer Van der Pas staat de tijd bepaald niet stil. al vanaf mijn jeugd. Waarom weet ik eigenlijk niet. Het ver zamelen van zakhorloges is iets van de laatste zeven jaar. Het begon zo: Bij het uitbre ken van de tweede wereldoor log kreeg ik van mijn moeder een klein dameszakhorloge. Omdat niemand zoiets in die tijd had, ging ik het dragen, gewoon om een beetje te bluf fen. Op een gegeven moment verloor ik het. Dat vond ik vreselijk- Niet omdat het klokje van mijn moeder was geweest. Ik vond het verschrikkelijk dat ik zo'n antiek kleinood had verloren. Zo kwam mijn liefde voor oude horloges, die waar schijnlijk altijd al in me heeft gezeten, aan het daglicht". Daarmee was echter het begin van zijn verzamelperiode nog niet aangebroken, omdat er in de oorlog tenslotte helemaal geen horloges meer normaal te koop waren. Menigeen ruil de zijn uurwerk in voor le vensmiddelen. Het eerste schiedenis die eraan vast zit". De heer Van der pas laat een klokje zien, waarvan twee ei genaren zijn verdronken. Van der Pas: „De eerste eige naar ervan verdronk. Toen zijn lichaam uren na het onge val uit het water werd ge haald, vonden we het horloge in zijn pak. Het liep nog, Ook de zoon van die man is door verdrinking om het leven ge komen, toen hij het horloge bij zich had. Nadien heeft nie mand het horloge willen héb ben. Daarom heb ik het ge kregen". VLOEK Het is duidelijk, dat de vloek, dte er eventueel op het horlo ge zou rusten, nooit invloed heeft gehad op de huidige be zitter, die, rustig gezeen in één van de klassieke fauteuils, die er m de rijk gemeubileerde huiskamer van zijn woning staan, vertelt, hoe hij aan de overige horloges is gekomen' Hij laat een klein dameszalchor- de klokjes zelf: „Horlogema kers zeggen altijd, dat de hor loges, die ik breng niet meer kunnen worden gemaakt, om dat ze te oud zijn. Volgens mij is dat alleen maar een dood doener, 2e vinden het waar schijnlijk te moeilijk om zo'n oud horloge nog te maken en de nieuwe onderdelen moeten misschien speciaal worden aangevraagd". „Ik repareer ze nu altijd zelf. Wanneer ze eenmaal gemaakt zijn, blijven ze lopen. Dan ge beurt er niets meer mee, want ik ben er maar wat zuinig op". Mensen, die ook oude horloges verzamelen, heelt de heer Van der Pas nog nooit ont moet. Om te probere» toch eens met e«n collega-verza melaar In contact te komen, heeft hij enkele weken gele den een advertentie in Pano rama geplaatst, die toch niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. Van der Pas: „Br kwamen wel wat reacties op, maar daar had ik niets aan. Er was ie mand, die had wel horloges voor me, maar die wou ze rui len tegen, andere antiquitei ten, nou die vind ik zelf veel te mooi om weg te doen. Een mevrouw belde me op om te zeggen, dat ze nog wel wat polshorloges had. Ik wil alleen maar zakhorloges. Hoe ze er uit zien, is niet eens zo be langrijk, als ze maar te repa reren zijn". Dat is zo interessant aan die uurwerkjes. Ze vertellen je honderd jaar geschiedenis. De meeste ervan zijn wei een eeuw oud. Dan moet je na gaan, dat die klokjes toch de produkten van de fantasie zijn van mensen, die zo'n honderd jaar geleden leefden in een ■wereld, die totaal verschillend was van de onze. Dat intri geert me buitengewoon". GEWONDERING Niet alleen de horlogeverzame ling van de heer Van der Pad j wijst op zijn bewondering I voor antiek. ïn zijn woning I heeft hij verschillende waar- I devolle antieke voorwerpen staan, zoals een originele pro» cessielantaam, die jaren gele-1 den is meegedragen in eerf processie in Zuid-Limburg. Ook kleine kristallen eau-de-coj logne-flesjes met zilveren dop pen heeft de heer Van der Pas.', in zijn bezit. Een wel volgens, het originele ontwerp gebouw»" de, maar pas een jaar ouda i Engelse „Grandfather's clock*' completeert het geheel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3