SCHIEDAMSCHE COURANT ie bij werven spitst toe Werkgroep JAC wil bureau en 'jeu Populieren omgehakt voor overplanting ZONDAGSSCHOLEN IN ACTIE VOOR MEER LEERLINGEN Belangstelling voor Technische School iets verminderd Bekende Ylaardinger overleden Geluids apparatuur mavo-school gestolen 75 i Confessionelen: laat werkwilligen op terrein IN 1971 Lentefeest viert carnaval Metselaar gewond Drukkerij De Eendracht In Bijdorp jaar Donderdag 17 februari 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 99stc jaargang no. 24337 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De belangstelling voor het lager beroepsonderwijs In de Schiedamse Technische School is in 1971 enigszins afgeno men. Dit meldt het Jaarverslag over dat jaar van de Vereniging De Technische School voor Schiedam en Omstreken. Op de school heeft zich 'n minder groot aantal leerlingen aangegeven dan voorheen het geval was. In het verslagjaar werd wel 'de eerste vrouwelijke leerling ingeschreven. In 1971 is op de S.T.S. aandacht besteed aan de mogelijkheden van een beperkte democrati sering. Het bestuur ontving een verzoek van hët personeel om de mogelijkheden tot het invoeren.'daarvan onder ogen te/zien. Het resultaat is: een adviescommissie voor school- zaken, waarin zowel leer krachten als bestuursleden :zulien plaatsnemen. De' Schiedamse Technische School heeft in 1971 geen pro blemen ondervonden met het geven van het onderwijs. Wel deden zich enkele veranderin gen voor. Er kwamen zoge naamde .taakuren beschik baar, die worden bestemd voor de remedialteacher. De taakuren worden vooral ge bruikt, .voor het verbeteren van de methodische en didac- tis.che aanpak, aldus het jaar verslag.' Bij de L.T.S.-afdelmg van - de school waren op 31 december 1971'274 leerlingen ingeschre ven, bij: de afdeling I.T.O. {In dividueel Technisch Onder wijs) waren dat er 173. Schiedam De stichting Len tefeest presenteert vrijdag avond ïn gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, een car navalsfeest. Aan ditr evëne- pient verlenen het dansor- kest De Euromasters en de Boerenkapel De Rietbou wers van OBK medewer king. Natuurlijk-is ook prins Carna val met zijn Raad van Elf aanwezig. Het feestbegint ppi acht uur en wordt 's nachts omstreeks drié uur bestoten. Om twaalf uur is er een démasqué met prijzen voor de origineelste verkle ding.- Kaarten zijn .verkrijgbaar bij het VW-ikantoor in het Pro veniershuis aan het Over- sehiesepleïn, in. gebouw Ire ne, en in de Strijensestraat 3 in Schiedam-Zuid. Personen onder de achttien jaar hebben alleen onder ge leide toegang tot het féést. P. Hoogcriverf Vlaardingen Gisteravond is in het Hply-zieker.huis de heer P. Hoogerwerf op 70-jarige leeftijd .overleden. Hij moest vorige week zondag worden opgenomen. Dc heer Hooger werf, één van. de firmanten van haringhahdel G. Hooger werf, was ongeveer 20 jaar ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te 'Vlaardingen. Schiedam Steeds filer wordt de strijd in de metaalsta king. Steeds feller ook worden in Schiedam de tegenstel lingen tussen confessionele vakbonden en de industrie bond van het NW. De confessionele vakbonden hebben gisteren na een bijeenkomst in gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven een telegram verstuurd aan de werkgeversorganisatie in de metaal in Rotterdam, waarin ze hebben verzocht om de nu bezette poorten zo snel mogelijk weer open te stellen voor de werkwillige ar beiders. Leden van de industriebond van het NW hebben dit telegram hoog opgenomen. Distrietsbe- stuurder Mulder van de Chris telijke Metaalbond, die het rayon Schiedam onder zijn be heer heeft, deelde ons gister middag mee dat de katholieke en de christelijke metaal- en be ambtenbonden een beroep op de organisatie hebben ge daan, om de werkgevers te bewegen de poorten van de werven vrij te (doen) maken, opdat de werkwilligen weef aan de slag kunnen. Administratief personeel van de werven blijkt in Schiedam een ander arbeidsterrein té heb ben gevonden, nu het de wer- ven. niet op mag. Zalen van de gereformeerde Goede Haven- kerk aan de Westfrankeland- sedijkongeveer gelegen midden tussen de werven Wil ton en Gusto zijn door dit personeel in gebruik geno men, tot groot ongenoegen van de stakers. CMB-vertegenwoófdiger Mulder vindt het bezetten van de poortenzolangzamerhand on- waanvaardbaar,„Van onze. mensen, is het overgrote deel bereid aan -het werk té gaan. Dat wordt ze op het. ogenblik verhinderd." De confessionele bonden zij'n noch bij' Wilton noch bij Gusto wat betreft le denaantal overigens in de meerderheid. Bij de poorten van de werven was zo langzamérhand ieder een het. er over eens dat de staking 'van een onbepaalde duur zal zijn. Ook de heer Mulder verwacht dit. Berich ten over terreur aan de poor ten spreekt hij tegen, maar: „Als ik intimidatie moet'ver talen met bang maken, dan is er in enkele gevallen wel sprake van geweest dat werk willigen dreigementen kregen te horen". Dc afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid heeft de stakers, wellicht als eerste po litieke partij in het Waterweg gebied steun toegezegd. Par tijvoorzitter Arie Verlinde deelde ons gisteravond mee dat de afdeling bereid was de kosten van een bus met sta kers naar Utrecht te vergoe den. Indien deze tocht van daag niet zou doorgaan, dan wordt het geld In de stakings kas gestort, die vla de reke ning van oud-N W bestuurder De Boer is geopend. Zie ook pagina 3 Vlaardingen Een 49-jarige metselaar uit Rotterdam gistermiddag bij de in aan bouw zijnde bejaardenflat aan de Marnixlaan gewond toen een. stuk steen op zijn schou- ders viel. De steen was losge slagen door een losschietende waterslang op de negende eta ge. Met kneuzingen is de met selaar naar het Holy:zieken- huis gebracht. Schiedam De werkgroep Jon geren Adviescentrum .Schie dam wil een bureau oprichten, waar Informatie wordt gege ven aan jongeren. Om de in moeiiykheden verkerende jon- gelui; niet alleen - met raad maar ook metdaadbij te staan zoekt de werkgroep een pand, waar zes bedden ge plaatst kunnen worden voor jongeren, die acuut met ge brek aan verblijfsruimte te kampen hebben. Voor de huis vesting van het in het leven te p. roepen bureau zijn in het Pro veniershuis aan het Over- schieseplein reeds twee pan den beschikbaar. De eerste anderhalf jaar van haar be staan zal deze Schiedamse ai- deling van het JAC experi menteel te werk gaan, welis waar met de hulp van het Ex perimenteel Jongeren Advies centrum Rotterdam, b.e plannen van het JAC Schie dam zullen dinsdagavond tij dens een openbare vergade ring van de Raad voor jeugd, en jongeren, die wordt gehou- v den in het gebouw „De Teer- stoof", Nieuwstraat 12, be- sproken worden. Het JAC Schiedam heeft reeds een bespreking gehouden over het op te richten centrum, waarop de Jeugdraad verte genwoordigd was, evenals on- der andere het EJAR, het te huis voor werkende jongeren „De Lindenhof', de Gemeen telijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst, de Stichting Sociaal Culturele Arbeid en de Vereniging Pro Juventuté. GRATIS Het is de bedoeling, dat het bu reau voor iedere jongere open staat, dat de wens om ano niem te blijven voldoende ge waarborgd wordt en dat er di rect en gratis hulp verleend wordt. Het bureau zal op vas te tijden geopend zijn, buiten die tijden moet er een alarm- telefoonnummer voor acute crisissituaties beschikbaar zijn. In het begin zal er waarschijn lijk nog geen full-time stafme dewerker op het bureau aan wezig zijn, hij zal, zolang als nodig is, waargenomen wor den door deskundigen van het EJAR. De werkgroep JAC Schiedam stelt, dat het JAC vertrouwen bij de jeugd inboezemt, wan neer het de jongelui op een in formele manier benadert. Na verloop van tijd zou het cen trum wat de sfeer betreft een „in- en uitloophuis" moeten zijn, waar de Jongelui bij des kundigen op verschillende ge bieden' met hun problemen te recht kunnen. Ket JAC 2al te vens contacten moeten onder houden met instanties, die een dergelijke taak hebben. In verband met het aanvragen van subsidie, de financiën zijn het grootste probleem waar mee de werkgroep bij bet op poten zetten van het adviesbu reau te kampen krijgt, moet de JAC rechtspersoon worden met bijvoorbeeld een bestuur. Een andere mogelijkheid het JAC als werkgroep onder de jeugdraad te laten ressor teren. De werkgroep acht het noodza kelijk, dat het adviesbureau uitgebreid wordt met een „service-centrum", waar de jeugd in noodgevallen onder dak krijgt. De werkgroep heeft voor dit doel twee pand jes in het Proveniershuis op het oog. De totale kosten voor dit „jeugdhotel" zouden 140,- per maand zijn, inclu sief de huur, de zorg voor hy giëne en comfort. Voor de exploitatie van een der gelijke verblijfsruimte wil men gebruik maken van de ervaringen die bij verschillen de sleep-in's zijn opgedaan. Om veilig en goed te kunnen starten wil het JAC Schiedam in het begin hoofdzakelijk on derdak bieden aan personen, die zijn doorverwezen door In stanties, die wat meer erva ring op het gebied van „jeugdhotels" hebben, zoals. Release en EJAR. Het ter gelegenheid van het jubileum aangeboden schilderij. Schiedam De dienst Gemeentewerken Is bezig de dertig popu lieren, die van hét padvindersterrèin in Bijdorp naar. plaatsen elders in de stad worden overgeplant, om te hakken. Dit bracht aanvankelijk enige consternatie teweeg bij de bewoners van Bijdorp, die dachten, dat de bomen, ondanks hun actie voor het behoud van de populieren alsnog verloren zouden gaan. Waarde bijna f 3.000 Schiedam Uit leskokalen en directeurskamer van de Reho- both-mavo-school aan de Tuinlaan zijn een bandopna me-apparaat, een versterker met draaitafel en zes geluids boxen gestolen. De apparaten hebben een waarde van bijna 3090. De inbrekers zijn de school binnengekomen door een ruit van de achterdeur uit te nemen. Vermoedelijk zijn ze over de daken van de gara geboxen aan de Tuinlaan aan de achterkant van de school gekomen. Waar bijna 300 geluidsappa ratuur uit MAVO-school ge stolen. Een ongegronde vrees: omhak ken is de normale werkwijze., bij het overplanten van popu lieren. De bomen worden vlak' boven de grond afgehakt, „uit de broek zagen" noemt men dit in fcuinderskringeh, de wor tels blijven in de grond zitten. Op de plaats waar de bomen op nieuw worden geplant, zijn grote gaten in de grond ge- boord van twee meter diep, zodat de bomen in het grond-, water komen te staan, waar door ze wortel schieten. Van deze speciale eigenschap van populieren is reeds eerder gebruik gemaakt bij het óver- planten van bomen haait?jfet Johan Straussplein. Van som mige over te planten bomen worden de takken uitgedund, zodat ze minder wind vangen, want de kans op omwaaien, wanneer de boom nog wat los in de grond staat, verkleint, De populieren van het padvin- dersterreintje worden verwij derd in verband met de bouw van het hoofdgemaal aldaar. Ze worden overgeplant naar de tuin van het Gemeente Zie- kenhuls.en naar verschillende plaatsen in Groenoord. Bij het Bad Groenoord komen zeven tig populieren voor overplaat sing in aanmerking, in ver band met de aanleg van het nieuwe hoofdriooi in Kethel. Schiedam Drukkerij De Een dracht aan de Westfranke- landscstraat bestaat 75 jaar. Dit bedrijf, nauw aan de Schiedamse geschiedenis ver bonden, heeft dit jubileum willen vieren met de uitgave van twee boekwerkjes: Eén over het leven van M. C. M. de Groot, grondlegger van De Eendracht, en één met teke ningen van Octave de Coninck over oud en nieuw Schiedam. In één van onze komende nummers komt het bedrijf zelf ter sprake. Vandaag op pagina 3 iets over de jubi leumuitgave. Het personeel heeft de direetie een schilderij aangeboden, dat een typisch stukje Schie dam voorstelt en Is vervaar digd door de kunstenaar Doop Wiegman. Schiedam De federatie van hervormde Zondagsscholen, in Schiedam voert op het ogenblik acties om het teruglopend aantal kinderen, dat deze scholen bezoekt, weer te doen 'stijgen. Op het ogenblik bezoeken ongeveer 250 kinderen de negen zondags scholen in Schiedam, die verspreid zijn over alle wijken vaa de stad. Volgens de heer J- Verboon (21) van de fe deratie is er nog wel degelijk belangstel ling voor deze vorm van onderwijs. „De kinderen komen graag en zelf heb ik de indruk dat we er wijzer door worden. In het Nieuwe Stadsblad adverteren we nu om meer kinderen op de Zondagsscholen te krijgen en we hebben ook enkele hon derden vouwbladen verspreid". De zondagsscholen tellen 40 medev. Heers, die iedere zondagochtend voor de klas staan. „Dat zijn vaak niet-onderwijzers, want onze ervaring is dat onderwijzers, die de hele week al voor de klas staan, meestal weinig lust hebben om dat zon dag ook nog een keer te doen", zegt de heer Verboom Komt de terugloop door 't ook teruglopende kerkbezoek? „Dat geloof ik niet", zegt de heer Verboon. „Er, zitten bijons ook wel kinderen wier ouders niet kerkelijk zijn gebonden. Ik geloof, dat het.meer aan een verandering van mentaliteit ligt". De op zet van het onderwijs is door de jaren heen niet veranderd. De leden van de fe deratie menen dat het in de bestaande vorm goed voldoet. Qe leerkrachten proberen zich zo goed mo-, gelijk op de hoogte te houden van ontwik-' kelingen binnen de zondagsscholen. „Zo maken we binnenkort eeti reis naar de Heilige Landstichting In Nijmegen, waar we informatie opdoen die we weer aaa de kinderen kunnen doorspelen", zegt de heer Verboon. Het bezoek aan de zondagsscholen loopt 's zomers nogal eens terug, omdat dan ve« len naar de camping vertrekken of op an* dere manleren buiten de stad verblijven. In Schiedam worden de lessen gegeven in de Koningin Wilhelminaschool aan da Zalmstraat, de Dr. de Visserschool aan da Westfrankelandsestraat. de Margriet* school aan de Dr. de Visserlaan, de Mas4 tenbroekschool aan de De Meesterstraat, de l.e.a.o.-schooi aan het Oude Kerkhof, de Willem Alexandermavo aan de Pas* toorsstraat, de o-l.s. aan het Edisonplein, het gebouw De Put aan de Pinkstraal (Oud-Mathenesse) en in de Dr. Sauer- school aan de Eduard van Beinumlaan. Vla dc acties hoopt men het aantal leerlin gen tc kvinnen vermeerderen. In de laat ste jaren Ia dat met enkele tientallen te ruggelopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1