SCHIEDAM! iCHE COURANT Mime-cursussen en nieuwe films in Stedelijk Kansen op rijksbijdrage zijn klein Raad Jeugd en Jongeren: subsidie van f 92.000 REDDING BELOOND MET ZILVER Van der Plas houdt lezing over I iomans in Stedelijk Commissie Stedelijk vergadert 2 kranten voor e'e'n prijs commissies Drie vergaderen voor eerste maal openbaar GROOT AANTAL ACTIVITEITEN IN MVSEVM Vietnam- collecte in Schiedam Heilssoldaten op bezoek uit Canada in Schiedam SG vraagt jeugdraadslid in bestuur Stakers volgen oproep Wilton-directie niet op Voetganger aangereden Vrijdag 18 februari 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 99ste jaargang no. 24338 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een scala van activiteiten en evenementen voor Jan en Alleman wordt de komende maanden in hei Stedelijk Mu seum te Schiedam gehouden. Belevings lessen, films, mime-cursussen. „Konfron- tatie VII" en „JES 72" zijn slechts enkele van de initiatieven die in het museum In het museum zullen twee minte-lessen worden gegeven onder auspiciën van het Nederlands mime-centrum. Er zullen twee series van twee weekeinden worden gehouden en wel van 8 tot en met 9 april en van 29 tot en met 30 april. Het is de bedoeling om tijdens de cursus zichzelf, de anderen, de ruimte en de dingen in die ruimte zintuigelijk te verkennen en de veranderlijkheid daarvan te beleven en te er varen hoe men deze verandering emotioneel beleeft. De cursussen staan onder leiding van Henk Hoe ben, docent van het Nederlands mime-cen trum. Vorig jaar zijn de cursussen alleen In Amsterdam gehouden. Ook dit jaar worden deze gedurende twee weekeinden in Amster dam gehouden, maar voor het eerst tevens buiten de hoofdstad. De inschrijving is vrij voor hen die er plezier in hebben. De filmvoorstellingen zullen een verandering on dergaan. Met ingang van maart zullen de films voortaan iedere derde zondag van de maand worden vertoond. Men hoopt op deze manier betere films te kunnen vertonen. Door dat men iedere week andere films moest ver tonen, raakte men enigszins uitgeput wat keuze betreft. Bovendien spitste het filmbezoek zich toch meestal toe op de zondagmiddag. De heer Jan de Grauw, educatief medewerker va"h het museum, zegt hierover: „Het mu» seumbezoek is door de vertoning van de films toegenomen, 't vorig jaar hebben de voorstel lingen goed gelopen. Ook de films zijn een middel om het klimaat binnen het museum te verbeteren. Dankzij de filmprogramma's Is er een meer ontspannen karakter in het museum gekomen". Ook is er dit seizoen weer gestart met de bele- vingslessen. Men is echter een stapje verder gegaan, de leerkrachten maken eerst zelf een les mee, daarna wordt met de leerkrachten en de educatief medewerker van het museum ge sproken. In zo'n discussie komt de vraag aan de orde of de les wel geschikt is voor de kinde ren. Bovendien kunnen de leerkrachten, door dat zij zelf zo'n les hebben meegemaakt, zich beter inleven in de reacties van de kinderen. Deze belevingslessen zijn allemaal non-verbaal. Het is volgens Jan do Grauw min of meer een training voor het gevoelsleven. De zaal waarin de belevingslessen worden, gehouden is geheel zwart-wit gemaakt. Er is een afgescheiden ruimte, waarin alles van dons is, er is een gang waardoor men met gesloten ogen moet lopen, de wanden zijn afwisselend van fluweel, papier en ander materiaal. Het is de bedoeling dat de leerlingen voorzichtig aan de kant voe len. Thans is de expositie „Konfrontatie VII" aan de gang. Deze tentoonstelling heeft tot doel, dat de bezoeker wordt geconfronteerd met de ver schillende uitingen en vormen van kunst. Zon dag is men begonnen met een rondleiding voor volwassenen. De rondleiding is alleen voor be zoekers die het werkelijk willen. Tijdens zo'n rondleiding kunnen vragen worden gesteld. Men wil door middel van het geven van infor matie tot een dialoog komen. Er zal de bezoe ker beslist geen kunst worden aangepraat. Vandaag is de eerste rondleiding met kinde ren gehouden. Schiedam De commissie voor het Stedelijk Museum te Schiedam houdt woensdag avond 23 februari om acht uur een openbare commissiever gadering in het museum. Tij dens de vergadering zullen onder meer de verschillende tentoonstellingen en aanko pen of schenkingen aan de orde komen. Schiedam In de week van 21 tot en met 25 februari wordt in Schiedam een Vietnamcol- lecte gehouden. De initiatief nemers hiervoor zijn de heren Mietes, Paardekoper, Dett- meijer, Van der Windt, Hoek en mevrouw Op 't Ende-van der Hoeven. De opbrengst van de collecte zal zijn bestemd voor de leniging van de nood onder de oorlogsslachtoffers. Collectanten kunnen zich tele- fonisch opgeven op de num mers 703962, 709464 en 376556. Schiedam De raad voor Jeugd en Jongeren gaat Schiedam dit jaar 92.000 kosten. B, en w. hebben de raad voorge steld, de door deze raad overlegde begroting goed te keu ren. Het college is bereid een subsidie-bedrag van f 92.000 aan de raad voor Jeugd en Jongeren te verlenen, maar dan wel onder dezelfde voorwaarden als waaronder subsidie wordt gegeven aan de Schiedamse Gemeenschap. Deze voorwaarden houden onder andere in dat de begroting van de stichting, alvorens zij kan gaan werken, moet worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Vorig jaar heeft de jeugdraad een subsidie van f 30.000 nodig gehad, maar toen is slechts een half jaar ge werkt. De kosten voor ge heel 1971 werden toen vastgesteld op 62.000. Hoewel er een regeling is dat subsidies per jaar slechts met 10 procent mo gen toenemen, vragen b. en w. zich af of de raad voor Jeugd en Jongeren toch aan dit percentage moet worden gehouden. Het zou naar hun. mening niet reëel zijn als de in een opbouw fase verkerende jeugd al direkt „de buikriem zou moeten aanhalen" en daar door weinig concreets zou kunnen ondernemen, Eén van de begrotingsposten1 is 20.500 voor de kosten van de activiteiten. B. en w. weten nog niet, hoe en waarom dit bedrag zal worden uitgege ven, maar vinden het bedrag niettemin aanvaardbaar. Aan de hand van de resultaten van een inventarisatie die de Jeugdraad momenteel op maakt, zal een ontwikkelings plan worden opgesteld. Het bestuur van de Stichting raad voor Jeugd en Jongeren moet b. en w. op de hoogte stellen van de bestemming van dit bedrag, voordat het uitgege ven wordt. De minister van c.r.m. heeft b. en w. nog niet geantwoord op hun brief in welke mate rijks subsidie kan worden ontvan gen ter bestrijding van de kosten van de Jeugdraad. Zou het rijk het ingediende subsi dieverzoek inwilligen, dan zou de gemeente via allerlei ver deelsleutels zelf slechts f 9.206 moeten betalen, In het meest ongunstige geval zou de ge meente echter het volle be drag moeten betalen. De voor- uitzichting op rijkssubsidie zijn in verband met de bezui nigingen van het kabinet niet gunstig, aldus b. en w. in hun voorstel aan de raad. Maar zelfs als de gemeente het volle pond moet op brengen, moet naar de me ning van b. en w. de raad voor Jeugd en Jongeren toch in staat worden ge steld, het werk voort te zet ten en verder uit te diepen. De raad heeft het laatste woord, omdat die de subsi dievoorwaarden moet goed keuren. Ze spreekt zich In de raadsvergadering van maandag 28 februari over het voorstel uit. Froflcwr nó *in hrc unitk* unbod t kram» tt ontv»ni«n voor Ja prii» ttn: Stfcitdamithe Courant nut niauw* uit uw ittd tn omjavinc, art hee RottanJ»mjth I Niaawibfad mt htcltmt* binnen-en bimanbndie niauwt. Geef on* na opdracht ook bijl 1* di(«n frati*, zondar aoifa varplichtinj, da SC RN ta bexorjtn an ontdek! 1 ïalfda val* pluipuncan. Dtza boa in op«n «nvalop, londer p omefat. tturan Rotterdamse!) Niauwstriad, antwoordnummer 8M, Rotterdan do SC RN 14 dijen tra til nar: itiror mJ.tr, moonpl Schiedam Schiedam krijgt op 17 maart be zoek van 50 Leger des Heils-soldaten uit Cana da. De afdeling maakt een tocht door Neder land en doet In het ka der hiervan ook Schie dam aan. De soldalen zullen één dag in Schie dam verblijven en de maaltijd in het bejaar dencentrum De Harg gebruiken. Schiedamse gezinnen verlenen de Canadezen onderdak. Het ligt in de bedoeling, dat er in de aula van het museum een ontvangst van de Heilssoldaten door burgemeester en wethouders zal plaats vinden. l Burgemeester Bosch van Zwartewaal reikt de onderscheiding uit aan me/. C. von Papering, die bijna twee jaar geleden een zesjarig meis je door mond-op-mond-beademing hef leven redde. Zwartewaal/Rotterdam De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft mejuf frouw C. van Popering, die op 5 juni 1970 een zesjarig meisje uit Schiedam het ieven redde, onderschelden met een zilve ren medaille. De onderschei ding werd haar in Rotterdam, waar zij sedert haar vertrek uit Zwartewaal woont, uitge reikt door burgemeester J. G. Bosch. Het Initiatief om mej. Van Po pering, in Zwartewaal bekend als wijkverpleegster, voor te dragen voor de onderschei ding was afkomstig van de vader van het geredde meisje. Matron Kramer Freher was op het moment dat de familie met haar plezierboot in de ha ven van Zwartewaal lag, overboord gevallen en in be wusteloze toestand op de wal gebracht. Iedereen dacht toen dat het meisje reeds was over leden maar de wijkverpleeg ster paste gedurende zeker tien minuten kunstmatige beademing toe die later effect bleek te hebben. Het meisje moest nog een week in het ziekenhuis worden behandeld. Hoewel de geslaagde redding bijna twee jaar oud is, wist zuster Van Popering zich alles nog te herinneren, toen burge meester Bosch haar de onder scheiding' kwam uitreiken: „Toen het meisje aan de wal was gebracht dacht ik ook dat ze dood was. Maar toch dacht ik: redden wat er te redden is. We hadden juist op EHBO- cursus de ndeuwe beademings- techniek geleerd en die bracht ik in de praktijk. Ik moet er wel bijzeggen dat ik meer bij het kind heb zitten bidden dan dat ik adem heb gegeven". Namens .de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen bracht de burgemeester van Zwartewaal nog eens de waardering tot uiting voor het optreden van de wijkverpleeg ster, die een zeer wankele ge zondheid genoot. Behalve d< zilveren draagmedallle ont ving zij een zilveren legpen ning en het daarbij behorende getuigschrift. V Schiedam De auteur Michel van der Plas houdt dinsdag 29 februari in de aula van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat een lezing over Godfried Bomans. Met deze avond, die is georganiseerd door vijf samenwerkende boekhandels in Schiedam en de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum, wordt de Boekenweek inge luid, die in de eerste week van maart wordt gehouden. Van der Plas, auteur van onder andere „Ik herinner me" en „Schuinschrift", heeft vele contacten met Bomans gehad, getuige het boek „In de kou", dat hij samen met Bomans schreef. De Vrienden van het Stedelijk Museum hebben in de loop der jaren verschillende be kende schrijvers als gast ge had in het museum Omdat de vereniging dacht, dat de be langstelling van het publiek voor deze lezingen terugliep, werden er enkele cabaretar tiesten geëngageerd. Aange zien de boekenweek weinig met cabaret te maken heeft, is de^ Vereniging toch weer overgegaan op het uitnodigen van schrijvers. De lezing begint 's avonds om kwart over acht. Kaarten zijn te verkrijgen bij de organise rende boekhandels; J. S. van Leeuwen, Broersvest 44; Nie- mantsverdriet. Lange Kerk straat 52, Rebers, Hoogstraat 146; Roodbot, Rubensplein 16 en Hanou, Hoogstraat 40 en bij de secretaris van de Ver eniging van Vrienden van het Stedelijk Museum, de heer P. H. Hexdentrijk, Plein Een- dragt 13a, telefoon 264235, Leden van de Vereniging en houders van het cultureel jeugdpaspoort krijgen, kor ting. Schiedam De Stichting De Schiedamse Gemeenschap heeft de Raad voor Jeugd en Jongeren schriftelijk ge vraagd of deze een van haar bestuursleden wil voordragen als ii-d van de stichtingsraad van de SG, dit om een goed onderling contact in stand te houden. Indien de Jeugdraad positief op dit voorstel reageert, wordt de gemeenteraad verzocht de voorgedragen kandidaat te benoemen. Schiedam Aan de poorten sh- van Wilton en Gusto is vanoch- tend vroeg het posten gehand-^, haafd; de stakers waren er®*- vastbesloten de staking door te zetten. Bij Gusto waren er discussies tussen werkwilligen - en nïet-werkwiUigen en bleef de poort hermetisch gesloten-;? Bij Wilton deed directielid ir« 3 O. J. van der Vorm per mega- foon een oproep aan de sta kers, het werk te hervatten. Zij reageerden er niet op. Met de stemmen van de catego- rale MBGK voor heeft de on dernemingsraad van Gusto gisteravond met 9 tegen 8 stemmen besloten de arbeï- «5 ders op te roepen het werk te hervatten. Het leek er vanoch tend niet erg op, dat dit ad vies zou worden opgevolgd. Enkelen van de werknemers, vonden dat er nog te veel on zekerheid bestaat over het al dan niet uitbetalen van de uren waarop werd gestaaktj Maassluis Op drie achtereenvolgende avonden houden drie ver schillende commissies voor het eerst hun vergaderingen open baar. Het zijn op maandagavond (aanvang 19.00 uur in gebouw De Ark aan de Rembrandtlaan) de commissie voor ondcrwïjs- aangelegenhden, sport, recreatie en jeugdzaken, dinsdag avond (aanvang half acht in gebouw De Ark) de commissie voor de culturele zaken en de voorlichting en op woensdagavond (aanvang half acht In gebouw De Ark) de commissie voor de so ciale zorg en de volksgezondheid. Op de agenda van de vergade ring voor onderwijsaangele- genheden staan onder meer de volgende punten: Beëindiging van de regeling tot toelating van kinderen uit Maasland op openbare lagere scholen in Maassluis; plaats bepaling van roomskatbolieke kleuterscholen in Maassluis- West en een voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Stichting Jeugdhaven Maas sluis. Voorts kunnen de com missie-leden kennis nemen van de bedrijfsstaten van het zwembad „Dol-fijn". Op de agenda van de commissie voor de culturele zaken en de voorlichting staat onder meer de beschikbaarstelling van een krediet voor de uitgave van een fotoboek over Maas sluis. Woensdagavond behandelt de commissie voor sociale zorg en volksgezondheid onder an dere deze punten; de beschik baarstelling van een aanvul lend voorschot van 12.500 t.b.v. de voorbereiding van de bouw van een regionaal ver pleegtehuis voor somatisch zieken en demente bejaarden te Schiedam en de open brief van het Centraal Aktiekomi- tee Rijnmond inzake het geïn tegreerd milieuhygiënisch on derzoek dat onder verant woordelijkheid van het Open baar Lichaam Rijnmond in het Rijnmondgebied wordt verricht. Schiedam Door plotseling voor een geparkeerde auto over te steken, Is de 71-jarige C. J. v. G. uit Schiedam giste ren op de Westfrankelandse- straat aangereden door de Turkse automobilist Y. S. uit Vlaardingen. De voetganger is met een gebroken knie naaf de Dr. Noletstlchting ge? bracht, waar hij is opgeno men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1