Raad van Kerken ziet zich in impasse KEES VAN TOL BOUWT MINIATUURMOLENS Jeugdraad buigt zich over lange agenda Sociëteiten agenda Annelies en het leesboekje jeugd Mijn hond a Marx Brothers in Folk Centrum Gevonden voorwerpen Tempelweer aan de orde Vijfsluizen wil betere verlichting en riolering „GOSPEL- SERENADE" OP DE KOFFIE Voor de De prijswinnaars Halio allemaal De nieuwe puzzel Brievenhoekje Jan en de vliegende bezem SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 18 FEBRUARI 1972 Schiedam —De plaatselijke Raad van Kerken vindt dat zich in een impasse bevindt. Dit is naar voren gekomen op een vergadering van de raad, waarbij leden van de aange sloten kerken aanwezig waren. De samenwerking tussen de Schiedamse kerken werd hier centraal gesteld. De plaats van de Raad van Kerken wordt hierdoor een pro bleem, vooral omdat belangstelling voor de raad nogal eens ontbreekt. Een gering aantal antwoorden onder de leden van de kerke lijke colleges versterkt het ge voel, dat men zich in een im passe bevindt, maar de aard van de binnengekomen ant woorden zou aan de andere Vlaardingen Zaterdagavond bedraagt de toegangsprijs in het Folkcentrum aan de Zo merstraat 2,-. Maar je kunt dan oók kijken naar een. film van The Marx Brothers die de moeite waard moet zijn. De voorstelling begint om negen uur. Wie na half tien binnen komt, zal moeten wachten tot de voorstelling is afgelopen. Zondag is de toegang art het Folkcentrum van drie tot ze ven uur gratis. Te bevragen aan het hoofdbu reau van politie te.Schiedam, dagelijks van 09.00 uur-l?.0Q uur, behalve op zaterdag en zondag: Zilver armbandje met naamplaatje; ring met 4 «Ieutels en hanger (popje); zwart sleutel etui met 2 sleu tels; broodzak met Inhoud; bruine" knipportemohh.ee"met" imh. en bonnetjes; zwarte da mesmantel (vistram); nieuwe herenonderbroek, wit met blauw randje; zwarte dames- handschoen; bandje van cas setterecorder. kant weer aanleiding zijn om. met de zaak door te gaan. De voorzitter van de raad, pas toor Goes, noemde de situatie van de oecumene weinig ge ruststellend. De ontwikkeling op dit gebied lijkt tot staan te zijn gekomen, aldus de pas- toom. Er zijn wei initiatie ven, maar tot nu toe ont breekt naar zijn mening de samenwerking.' „De strategie ontbreekt vele malen onder meer door de introverte hou ding van de kerkelijkecolle ges", vindt pastoor Goes. Na de inleiding van pastoor Goes zijn vijf discussiegroe pen, samengesteld, die met een aantal voorstellen kwa men om. de situatie te verbe teren. Tijdens de algemene discussie kwam - naar voren, dat de onbekendheid met de zaak ook bij de oecumene meespeelt. Daarom zal de in structie en voorlichting van de leden van de deelnemende kerken en van hun geestelijke begeleiders geïntensiveerd moeten worden. Ook moeten .voorgenomen plannen aan de Raad van Kerken worden meegedeeld, zodat coördinatie mogelijk zou kunnen worden. Ook zullen colleges en leden van de diverse kerken kennisma kingsbijeenkomsten moeten bijwonen. De Raad van Ker ken moet hierin de plaats van studie- en stimulatie groep gaan vervullen. De leden van de diverse kerken kunnen met eventuele ideeën over de in tensievere samenwerking te recht bij de heer W. van der G'aag, secretaris van de Raad van Kerken, Schubertplein 74, telefoon 708848. Op 12 april vindt in de grote zaal van de Opstandingskerk opnieuw een vergadering van de Raad van Kerken plaats. Schiedam Kees van Tol (72) is dagelijks bezig met molens. In zijn speciaal hiervoor ingerichte knutselkamcr bouwt deze vita le man miniatuur-molens. Als geboren Schiedammer bracht bij zjjn jeugd door tussen de vele molens die Schiedam toen nog in bedrijf had. Zijn overgrootvader was molenaar. Het bijzondere van zijn moJenbouw is, dat hij ze alleen maakt van bestaande types. In de buurt van Kinderdijk zag hij de reeks toeristemnolens. Een schetsje was gauw ge maakt en geheel op schaal bouwde hij zijn. eerste molen. Er zijn er nog heel wat ge volgd. Zijn drie dochters en zes kleindochters bezitten al lemaal een door vader en grootvader gebouwde molen. Zelf heeft hij in de huiskamer een wat groter type staan; een achtkantige stellingmolen met alles er op en er aan. Het interieur is yrKcht f-i hierin is een transistor-radio inge bouwd. Een molen met muziek opge trokken. uit fineerhout, waar van elk deeltje is geschuurd en gep.iijst. Het precisiewerk zit Kees van Tol als 't ware in het bloed. Op6i;arige lerf-ijd ging hij bij de Werf Wilton- Fijenoord als assistent scheepscalculator met pen sioen. Kee van Tol weet als geboren Schiedammer veel over de geschiedenis van de stad. Zijn geboortehuis staat nog op de hoek van het Oude Hoofd. Het is het huis met de waranda, waarin zijn vader het Café Maas dreef. Hier kwamen op zon- en feestdagen de wandelaars uit de stad. In die tijd vertrokken hier nog de haringloggers naar zee na gewuifd door familie en be kenden van de bemanningsle den. Op 26 maart 1900 kwam Kees van Tol hier op wereld. Zag als kleuter vanaf de waranda de paardetram komen en gaan en hoorde bij hoogtij het Maaswater tegen de gevel van zijn. geboortehuis klotsen. Op dit gebied is er overigens weinig veranderd. Uit die tijd weet Kees van Tol zich niet al te veel te herinneren. Wel echter uit de periode van zijn schooljaren. Hij doorliep de MULO-sehool van meester Teyl, gelegen in de Baan waar ook de touwbaan was gevestigd. Toen Kees deze had doorlopen, werd hij op de Ambachtsschool geplaatst, waar hij ging leren voor ma chine-bankwerker. Met een di ploma op zak ging hij hierna werken bij de Machinefabriek Wilton in Delf shaven. Elke morgen was hij om half vijf uit ifiit verleden mot:- ij Iepen naar de Oostkousdijk, waar "de fabriek was "gelegen. Toen hij twintig was solliciteer de Kees van Tol bij de Hol land Amerika-lijn waar hij als assistent-machinist werd aan genomen. Evenals zijn vader jaren had gedaan wilde ook Kees gaan varen. Na drie jaar kwam hij aan de wal. Hij was toen opgeklommen tot 4e machinist. Wilde hij hoger ka men dan moest hij aan de wal verder studeren. Hij werd echter later afgekeurd wegens zijn slechte gehoor. De poor ten van Wilton stonden weer voor hem open. In 1925 trad hij in het huwelijk met een meisje uit Kralingen, dat hem drie dochters heeft geschonken. Toen er op zeke re dag een Engels schip bij Wilton lag, moest de 3e machi nist hiervan voor een spoedo peratie naar het ziekenhuis. De boot moest beslist naar Bremen en dus zocht men een oplosïng. Kees van Tol ging mee naar Bremen. Kees deed- het zosgoed, dat de comman dant hem wist over te halen er nog een reis:-? aan vast te knopen naar de Middellandse Zee. Zijn vrouw stak er een stokje voor. „Als jij blijft va ren dan ga ïk weg", dreigde ze en. dus werd het de werf Wilton. In 1932 werd hij naar Wilton in Schiedam overge plaatst in de functie van assis tent-s cheepscalculator. De lust tot zwerven Is hem niet vergaan. Het echtpaar Van Tol gaat elk jaar met een groepje vrienden, allemaal gepensioneerden, enkele we ken naar het buitenland. Nu reeds wordt een reis naar Mallorca voorbereid die over enkele dagen wordt onderno men. W. J. de Br. Schiedam Op de openbare vergadering van de Jeugdraad, die dinsdagavond 22 februari in het gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, wordt gehouden, komt de sociëteit De Tempel ter sprake in verband met 't advies, dat de Jeugd raad het college van burgemeester en wethouders heeft gegeven over de huurovereenkomst van de gemeente met de jongerengroep De Tempel. De gemeente heeft de Tempel- gangers een. pand aan het Spinhuispad In bruikleen ge geven. Afgezien van de slech te toestand, waarin het pand verkeert, kregen de leden van De Tempel een huurcontract door de gemeente voorgelegd, waarin bepalingen stonden voor het gedrag van de ge bruikers van het pand. De jeugdraad heeft het college geadviseerd, de bepalingen over alcohol- en/of drugge bruik uit de huurovereen komst te schrappen, naast de plichten van de verhuurder ook zijn rechten te vermelden en een mogelijkheid te schep pen in beroep te gaan tegen een eenzijdige beslissing van b en w, üe huur op te zeggen. De Jeugdraad stelt echter, dat het niet meer voor verhuur in aanmerking komt. Voorts wordt in de brief aan het college geadviseerd bij het toekennen van subsidie aan De Tempel de Jeugdraad als tussenpersoon te laten optre den, in plaats van de Stichting Sociale Culturele Arbeid, waaronder De Tempel ressor teert. Op de vijftien punten tellende agenda voor de vergadering staat voorts een bespreking over het gebouw De Teer stoof, waarvan binnenkort een ruimte komt leeg te staan. Voorts wordt er gesproken over een voorstel voor het da gelijks bestuur een vormings weekend te organiseren, tij dens hetwelk rustig het pro gramma van de Jeugdraad kan worden besproken. Ook komt het jaaroverzicht van 1971 ter sprake, evenals de verbouwing van het voorhuis van het Proveniershuis, waar de Jeugdraad moet worden ondergebracht. Schiedam „Een doelmatige verlichting, water en riolering zijn. de belangrijkste behoef ten voor het volkstuinencom plex Vijfsluizen. Dit zijn voor de gemeente de consequenties bij de veranderingen die zich in het volkstuinwezen voltrek ken mi de complexen meer en meer in het recreatieve vlak warden getrokken". Dit zei voorzitter H. G. Böhm tijdens de jaarvergadering van De Vijfsluizen, die woens dagavond werd gehouden. Besloten werdkoninkiijke goed keuring aan te vragen. De rechtspositie en de zelfstan digheid van de vereniging rechtvaardigen dit. Een in het tuinreglement aan te brengen wijziging, teneinde de geluids hinder op het complex aan banden te leggen, gaf aanlei ding tot een discussie. De wij ziging, voorgesteld door en kele leden en gesteund door het bestuur, houdt de bepaling in, dat de leden het gebruik van motorpompen en moior- grasmaaimachin.es alsmede agregaten alleen is toegestaan 't avonds tussen 19 en 24 uur. Voorzitter Böhm reikte ook de prijzen uit aan de winnaars van de vorig jaar gehouden tuinkeuringen. Dit waren de heren P- van Breda, J. M. Van "Willigen en H. de Kat wier tuinen het hoogste aantal punten verwierven. Alle drie kregen een waardebon. De heer J. Lokker (70) die jaren lang de inkoop voor de vereni ging heeft verzorgd, na m af scheid. Hij kreeg eveneens een waardebon. Opvolgers zijn de heren Overheul en Eikmans. Vrijdag; Doele-discobar, in clubhuis D Doeie, DoelepJein 1, van hal negen tot elf uur. Duktien, in centrum Dukdalf Rijnstraat 1, van half acht to tien uur. Quousque Tandem, in gebouv De Teerstoof, Nieuwstraat 12 van half negen tot half twee 't Honk, Hoogstraat 148, vai half negen tot half een. Zaterdag: De Tempel, Spinhuispad 24, val acht tot twaalf uur. De Waag, Nieuwstraat 36, var. acht uur tot half twaalf. 't Honk, Hoogstraat 148, va* half negen tot half twee. De Ton. Lange Haven 121, vat half acht tot een uur. Duck Dalf, in gebouw Dukdalf Rijnstraat 1, van half acht to! twaalf uur. Koffiebar, in de kerk De Goec!< Haven, WestfrankelandsedijJT 1, vanaf acht uur, met mede werking van de groep Gospe' Serenade. De Vonk, in CJV-gebouw De Jeugdhaven, Lange Havecs 129, van half acht tot kwart over elf. Quousque Tandem, in gebuw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half negen tot half twee,,. Zondag: t Honk, Hoogstraat 148, van half negen tot twaalf uur. De Ton, Lange Haven 121, van. half acht tot half een. Ping ring, in gebouw Dukdalf Rijnstraat 1, van acht tol twaalf uur. Ping Ping, in centrum Da Kreek, Lange Haven 92, van acht tot twaalf uur. Discosoos Groenoord-KAJA, in boerderij Landvreugd, Swee* lincksïngel 1, van zeven uur tot half twaalf. Green's Society, in zaal Tivoïi, Nieuwe Haven 237, van half acht tot half twaalf, Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half acht tot half twaalf. De Waag, Nieuwstraat 36, vanaf acht uur, undergroundavond. Woensdag: Quousque Tandem, in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, van half negen tot half een. Donderdag: De Tempel, Spinhuispad 24, vati acht tot twaalf uur. Schiedam In De Goede Ha ven Kerk is sinds kort elke za terdagavond -een koffiebar voor jongelui. De Rotterdam se groep „Gospel Serenade** treedt hier zaterdag op. DDe toegang is gratis. De bar, ge vestigd aan de Westfranke- iandsedijk i, gaat om acht uur open. Annelies kwam met een sip gezicht uit school. ,;j¥e krijgen morgen een nieuw leesboekje**, zei ze. „Nou, dat ls toch leuk", zei moe der. „Nee hoor, jakkes. Ik heb dat andere nog niet eens uit. We moesten het uitlezen van juf maar ik moet nog drie blaadjes. Ik wil zo graag weten hoe het eindigt'*. „Vraag dan aan Aad hoe het afloopt*', zei moeder. Annelies ging al tijd met Aad naar school. Ze zaten naast elkaar en woonden in dezelfde flat Annelies vertelde maar niet dat ie dat niet kon doen. Ze had tegen Aad ge zegd dat ze het boekje uit had, net als hij. Anders zou hij neggen dat ze niet goed kon leven. Ze had er ook maar een zesje voor op haar rapport en hij een acht. Annelies zei verder niets meer. Ze had al een goed ideetje gekregen. Ze zou morgen het boekje mee uaar huis nemen. Dan was het dinsdag. Woensdag hadden ze altijd lezen. Ze kon bet morgen uitlezen en het dan weer mee naar school nemen. De andere dag stopte ze het boekje in haar tas. Nie mand had het gerien. Ze boog zich heel vlug weer over baar sommenblaadje. Thuis ging ze meteen naar haar kamertje en las het boekje in één ruk uit. „Au- 1' Marcel v. d. Heiden, Gordon- straat 46c, Schiedam (8 jaar) 1 Herman Winkel, Laan van Bol es 13, Schiedam-Kethel (1® jaar) De oplossing was; bek, breed, meester, keten en den. nelies, eten", zei moeder terwijl zn het kamertje in kwam. Annelies had nog net tijd om het boekje on der de poef te stoppen. Moeder had het gelukkig niet gezien. Maar Anne lies was nog al vergeetach tig En zo kwam het dat ze zonder boekie naar school ging. En dat zou nog zo erg niet geweest zijn als Pimmie, het kleine broer tje, maar niet in haar ka mertje was gekomen. Hij speelde vaak met de poef. Dat was dan een autobus. Natuurlijk zag hij het boekje er onder liggen. Hij ging meteen plaatjes kij ken. Er stond één plaatje in van een hondje dat een poes achterna rent „Stoute hond, ga je weg", zei Pim en hij trok aan het blaad je. Er kwam een scheur in. Pimmie trok nog eens. Nu was het blad er uit. „Weg stout hondje", zei Pim tevreden en smeet toen het boekje in een hoek van de kamer» Onder de schrijfles dacht Annelies opeens aan het leesboek. Ze kreeg er een kleur van. Wat dom van haar om het te vergeten. Ze zou het straks als ze thuis kwam meteen In haar tas stoppen. Om kwart over vier rende ze de tuin in, deed de deur open en vloog naar haar kamertje. Hé, het boekje lag niet meer onder de poef. Pim mie zou toch niet...? Toen zag ze het gescheurde blad en het verkreukelde boek je. Ze begon hard te hui len. Nu moest ze alles wel aan moeder vertellen. „Je bent een dom kind", zei moeder, „je mag toch niet zomaar, zonder het te vra- geen, een boekje mee naar huis nemen". „Ik durf het niet tegen de juf te zeg gen", snikte Annelies. Moe der kreeg medelijden met haar. „Ik ga morgen wel met je mee naar school", beloofde ze, „en dan moet je alles eerlijk vertellen". Nou, dat was moeilijk hoor. Annelies was blij dat moeder er bij was. Geluk kig was de juf niet boos. Ze zou proberen h?t te plakken en dan kon het nog wel in de schoolbibliotheek, zei ze Maar Annelies moest wel beloven nooit meer een boekje mee naar huis te nemen. ANKE Hebben jullie ook een hamster? Wij hebben er twee. Ze zatten apart want hoewel het vrouw tjes zija kunnen ze heel goed vechten. Het ene hokje staat vlak bij de tafel in de huiska mer. Elke keer als we daar zit ten te eten komt de hamster uit haar slaaphok en klimt tegen het gaas op. Zij wil ook let* hebben. Ze krijgt dan een stuk je kaas of vlees of wat van d« groente. Het hoeft niet een» vee! te zijn. Dan gaat ze weer tevreden slapen. Al* je de woordjes goed hebt In gevuld komt er oP de kruisje* een plaats in de bollenstreek te etaan. 1 om de tuin mee om te apitten, 2 de voornaam van een schaat- senrijdster die op de Olympi sche Spelen een gouden medail le won, 3 land in Europa, 4 De bedden in een ziekenhuis staan op de 5 deel van een bruidsjapon, 6 doe je niet een bezem, 7 heeft de koning soms op zijn hoofd, 8 leesteken. De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leeftijd onderaan de brief of op- Op de envelop zet je: Aan Artke, lossing. Verwersdljk 6—8, Delft. JOL A ND A V. D. LEE (Schie dam). Leuk, dat ie broertje ook meedeed. Hoe vond fe het boek? Heb je het al uit? Je had een leuk kereltje getekend. Jan Langneus stond er bij. Het zou ook best Jan Klaassen kunnen zijn. JOSé OLSTHOORN (Schiedam. Kethel). Bedankt voor je leuke tekening. De kabouter woont ze ker in dat paddenstoelenhuïsje? Je ziet, deze week stond je teke ning al in ons hoekje. Het was juist het jorrrtaat wat ik nodig had. Daarom fewam je meteen aan de beurt. 1NCR1D STURKENBOOM (Schie dam). Ik weet niet of ife het be ter kan dan jij. Ik kan namelijk helemaal niet goed naaien. Ih denk dat jij het nog beter doet. Heb je al veel genaaid voor je poppen? Heb fe hen nog naar het carnavat laten gaan? Had den de kinderen liever vrij dan carnaval? Vind jij carnaval leuk? ife ben er nog nooit ge- JOHAN V. D. LEE (Schiedam). Ik vind het leuk dat jij ook de puzze 1 hebt opgelost. Je wist ze ker alle woorden zelf? Probeer je die van deze week ook? HERMAN WINKEL (Schiedam- Kethel). Kijk eens aan, dus jij speelt al klarinet. Ben je met blokfluit begonnen of kon je meteen met klarinet beginnen? Ik vind het 'n mooi instrument. Speel fe in 'n orkest? Heb fe al gezien dat je een prijs hebt gewonnen? WIM SCHJKHOF (Schiedam). Ja José Olsthoorn, acht jaar uit SchNdam-Kethel stuurde deze leuke tekening van een kabouter bij zijn huisje. Je ziet, fdj kan met de trap naar boven. Ik hou van dieren dus ook van mieren. Ik zelf heb een hond die heeft een grote mond Hij slaapt 'n een mand net als Ik in een ledikant Hij wil nooit in bad maar zk wel achter een iat. Hij geeft weieens een poot maar ook wel een Moot Dat doet meestal geen pfjn maar dan is het een sein, Dat was mijn hond met een gro te mond. hoor, elke week staat er eert verhaal in ons hoekjeEn da puzzel, een tekening en de brie venboek. Met de puzzel kun ja een boek winnen. Dat wist ia zeker al? Wat grappig, al die vlakken. Doe je Het ook wel eens in verschillende kleuren?. Een soort mozaïek? RONNIE DE GROOT (Schie dam). Ik denk met dat er plaats voor nog een puzzel in ons hoekje is. En het kan natuurlijk niet in de plaats van onze weke lijkse puzzeL Een tekening kun fe wel maken en een opstel of, gedichtje. Je had nu ook al een grote tekening gemaakt Ik vond hem heel mooi. Misschien kan ik hem volgende week plaatsen. IRMA FEENSTRA (Schiedam). Ja. jij had gelukzeg. Je won meteen al een prijs. Dat kan natuurlijk wei eens gebeuren* En je vriendinnetje ook. Dat was wel heei toevallig hoor. Zoiets gebeurt misschien maar één keer in 'n jaar. Ik ben niet vroeg opgestaan voor het schaatsen. Ik heb '3 middags naar de herhaling gekeken. Be dankt voor je leuke tekening. Dit was net laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal, veel groeten van ANKE (Laura Middelburg, tien jaar), Naaldwijk) Jan liep op straat. Toen zag hij een bezem. Hij pakte hem beet en hoep, daar vloog hij da lucht in. Wat nu te doen? Op eens zag Jan tot zijn blijdschap een knop. Daar drukte hij op. O, daar vloog hij nog hoger. Jan keek om zich heen. Daar rag hij een boom. Gauw pakte hij die beet. Maar Hij kon nlert van de bezem al komen. Wat nu te doen? Hij bleef niet op de boom zitten maar op de be zem. Opeens daar viel Jan en viel. Opeens riep moeder; „Jan, wakker worden, „O", zei Jan, „ik heb gedroomd". (An|a Voorberg, twaalf jaar» Schiedam)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3