Politie: „Dit is vorm van milieuverontreiniging Steeds meer autowrakken ontsieren het stadsbeeld Decor en spelers veranderden, maar het stuk bleef STICKER MET WAARSCHUWING OP RUIT VAN AUTOWRAK FIKSE BOETE VOOR STELEND SEXTET Directeur J. van Pelt van De Eendracht: 99 Nieuwe regeling: ygCHJEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1972 Schiedam Steeds meer autowrakken ontsieren de Schiedamse pleinen en straten. De politie houdt een staat bij van aangetroffen vehikels, waaruit is gebleken, dat steeds meer eigenaars die van hun auto af willen deze rustig op straat achterlaten. Enkele cijfers: In 1969 werden 353, in 19T0 311 en in 1971 667 wrakken aangetroffen. De vooruitzichten voor dit jaar zijn niet al te best: de politie vond er in januari al 91 en ïn februari tot nu toe al 42. Schiedam Binnenkort zal er in Schiedam een nieuwe re geling van kracht worden voor het verwijderen van auto wrakken. Wordt er een auto gevonden die langer dan twee dagen staat en er slecht uitziet, dan wordt er een sticker op de ruit geplakt met de waarschuwing dat de wagen na veertien dagen zal worden verwijderd. Men kan dit dan alleen voorkomen door zich in verbinding te stellen met de politic. De politie van haar kant stelt geen onderzoek in naar de eigenaar. De wagen zal dan nog een maand ter beschik king van de eigenaar zijn op het wrakkentterrein. Boven dien zullen zeer waarschijnlijk de boetes worden veijhoogd. j.Om de mensen af te schrikken", zegt de politie. Met name ïn vele straten in ou- dere stadswijkenis een gepar- p^p||||||i^|i kcerd autowrak een veel voor- komend verschijnsel. „Na- tuurlijk is dit een vorm van ■■G' milieuverontreiniging", zegt brigadier J. P. van Biezen van de Schiedamse politic hierover. Het is een ergerlijk gezicht wanneer je die kren gen ziet staan. Onder de au to's groeit vaak al gras en er ligt allerlei vuiligheid onder. In de wrakken wordt vaak rommel gegooid. Het gemeentelijk wrakkenterrein aan de Van Heekstraat. De wrakken blijven hier ongeveer een maand en dan naar de kraker Adjudant "W. H. Brandt heeft de supervisie over de rayon agenten, die zijn belast met het opsporen van de niet-rij- klare vehikels. Hij is van. me ning: „Al die wrakken zijn ei genlijk een teken, van wel vaart. Daarbij is het een eco nomisch probleem. Tegen woordig brengt oud metaal bijna niéts meer op. Men moet op de wrakken toeleggen in plaats van er wat op te ver dienen. Daarom laten ze d'ie auto's ook maar gewoon staan". Een aan de kant van de weg staande auto wordt als wrak beschouwd, wanneer hij lan ger dan twee dagen staat en wanneer hij niet meer rij klaar is. De rayonagenten worden soms door omwonen den op de hoogte gesteld dat er een oude auto voor de deur staat die parkeergelegenheid in beslag neemt. De vehikels worden dan door de VROM-dienst weggesleept ■naar het gemeentelijk, wrak kenterrein. Daar blijven ze nog circa één maand staan. De eigenaars kunnen de au to's dan eventueel terughalen na betaling van de sleepkos- ten en na het opmaken van een proces-verbaal. Van het wrakkenterrein aan de Van Heek weg in Schiedam, wor den de voertuigen of naar een terrein ergens in de regio ge bracht of naar een „kraker". Autohandelaartjes en kleine" slopers zijn soms eigenaren van de voertuigen. Brigadier Van Blezen: „Er zijn er die de wrakken die echt niet meer kunnen rijden, voor hun deur neerzetten. Dan heb je de handelaars die voor de deur gaan sleutelen. Er zijn verder mensen die nlet-rijklare au to's bulten de stad zetten als handelsvoorraad. De laatste groep 2ljn zij die hun cara vans of aanhangwagentjes op de straat laten staan. Ook deze mensen zijn strafbaar. In de zomer kunnen zij hun caravan een. week voor de deur laten staan, in de winter is dit slechts drie dagen toege staan". De politie moet in de winter veel en veel meer wrakken opruimen dan in de zomer. Waarschijnlijk gaan de men sen dan in die auto's met va kantie of zo", meent adjudant Brandt. KENTEKENS De politie heeft veel moeilijkhe den met het opsporen van de eigenaars van de wrakken. „Wanneer er een kenteken op zit, dan krijgen we wel ie mand te pakken, maar nader hand blijkt dat die wagen dan al minstens tien keer is door verkocht. Een handelaar had bijvoorbeeld zijn spullen bij het station neergezet. Wij heb ben gebeld en gebeld en na drie maanden bleek dat hij in Den Haag woonde. Door de te lefoontjes had hij waarschijn lijk wat gehoord, want plotse ling was alles weg." De meeste autowrakken zijn te vinden In het oude gedeelte van Schiedam. In Groenoord mag iemand dan wel eens een oude auto hebben gekocht en er aan knutselen, maar daar komen praktisch geen onver rijdbare vehikels voor. Voor de oude fietsen en brom mers bestaat een andere rege ling als voor de auto's. De VROM-dienst vervoert name lijk geen fietsen. Om de zo veel tijd rijdt de politie met een aanhangwagen door Schiedam en pikt dan alle oude verroeste fietsen en brommers op. Botterdam Een Maassluis' sextet stond vrijdag voor de Rotterdamse politierechter mr. A. K. Jolles terecht om dat de groep in oktober uit een le,egstaand pension een wasautomaat, een ledikant, een hoofdkussen en een gor dijn had weggenomen, voor de politierechter verklaarde de oudste van het stel, de 24- jarlge stuurman binnenvaart N.A.S., dat allen behoorlijk dronken waren toen het ge beurde en dat er verder geen motieven waren voor de dief stal. Ook vertelde hij ai eerder in overleg met de zoon van de ei-, •genaresse, een aantal vloer kleden te hebben weggehaald: „Het huis was eigenlijk al half leeggehaald". Onder grote hilariteit van een aantal plaatsgenoten van het zestal ondervroeg de politie rechter de andere verdachten. Aan de 19-jarige werkloze G. - van K. onder meer: „Wat hebt u daar zitten? Een stilet- öo?" Van K, kon de politie rechter geruststellen» het was een nagel vijl die hij wat op vallend tussen de kleren droeg. De officier van justitie eiste te gen iedere verdachte een boe te van honderdvijftig gulden. Hij wilde geen gevangenis straf vorderen terwille van de 19-jarige typiste B. ter W.» de vriendin van S. en tevens voor baar geen uitzondering maken ten opzichte van haar manne lijke mede-verdachten. D.e politierechter hield het, na zich te hebben laten inlichten over de verdiensten (die varieerden van vierhonderd gulden tot nul komma nul in de week) op een boete van honderd gulden voor elk: „De rijken profiteren nu van. de armen". N. A. S.: „Dat is al tijd". mensen aantrekken om geen afbreuk te doen aan de kwali teit." VERLOOP Schiedam „Het decor en de spelers zijn veranderd, het stuk is echter hetzelfde gebleven," zegt de heer J. van Pelt, sinds 1953 direkteur van de NV Drukkerij De Een dracht, die deze week haar 75-jarig bestaan vierde. „Er is in de opzet van het bedrijf weinig veranderd", vertelt de heer Van Pelt verder, „de manier waarop het bedrijf zich in de afgelopen jaren heeft ontwikkeld, verschilt weinig van die, waarop de bijna legendarische heer M. C. M. de Groot, stichter van het bedrijf, de organisatie van De Een dracht leidde". De Eendracht is organisatorisch gezien een uniek bedrijf. „misschien wel enig in de we reld", zo schrijft de heer B. Kedde, communistisch raads lid in de jaren dertig en au- teur van het boekje „Herinne- ..Doordat de werknemers toch ringen aan een groot Schie- in zekere zin bij de errgamsa- dammer", dat in verband met het jubileum voor De Een dracht is uitgegeven- AANDELEN Dê helft van het aandelenpakket van de drukkerij Is In handen van het personeel, de andere ^jftig procent hébben de op- drachtgevers voor hun reke ning genomen. Het aantal aandelen dat een werknemer krijgt» wordt bepaald aan do hand van zijn jaarsalaris, ook het aantal stemmen, dat hij heeft in de algemene vergade ring, die elk jaar wordt ge houden. ^0» te voorkomen, dat één van de werknemers in verband met zijn hoge salaris alleen al de meerderheid van de stem den heeft, heeft de heer De Groot bij de oprichting vast gesteld. dat niemand meer dan zes stemmen mag hebben aide vergadering. tie betrokken zijn. voelen ze zich veilig bij het bedrijf, het verloop van het personeel is dan ook gering. Er werken hier mensen, wier grootvader ook al achter de persen van De Eendracht heeft gestaan. Ook de opdrachtgevers zijn bijna dezelfde gebleven als in 3897. Van sommige tijdschrif ten drukken we al de zestigste jaargang." Dat het personeel zich betrok ken. voelt bij het reilen en zei len van het bedrijf blijkt uit de grote opkomst op de jaar lijkse vergaderingen. Van de kant van de opdrachtgevers is de belangstelling minder groot. „Die komen alleen als het -slecht gaat," vertelt de •heer Van Pelt lachend. Stakingen zijn tot nu toe niet voorgekomen bij De Een dracht. „Daar hebben de per soneelsleden alleen zichzelf mee. ze zouden uit hun eigen portemonnee stelen," vindt Van Pelt. De drukkerij staat dankzij de zeer democratische organisa tie stevig in haar schoenen. Hoewel voor vele drukkerijen alleen nog maar door middel van het aangaan van fusies de mogelijkheid bestaat om op de been te blijven, blijft De Eendracht voorlopig wel zelf standig opereren. Van Pelt: „Voor onze drukkerij is de noodzaak niet aanwezig om samen te gaan met 'n an dere firma. Bovendien zie ik meer jn een collegiale samen werking dan in een samen smelting van twee bedrijven. Ook onze organisatie zou moei lijkheden kunnen opleveren bij een fusie. In 1930 wilde de toen nog bestaande Handels kamer ons opkopen. Het is niet gelukt. Waarschijnlijk was het personeel de dupe geworden er avn en dat ligt niet in de lijn van de Groot, die toen nog direkteur was. Hij wilde zijn werknemers juist een veilig gevoel :;..-ven voor wat betreft de toekomst van de firma". OOIEVAARSBRUG De Eendracht werd in 1897 op gericht. Toen betrok De Groot met twee werknemers een hoekpand bij de Ooievaars- brug. Later verhuisde de drukkerij naar de Westfranke- landsestraat, waar ze nu nog Is gevestigd. Wel heeft het pand in de loop der jaren een metamorfose deze verdeling van de aandelen vertoont het bedrijf financieel gezien, in. de prak tijk weinig verschillen met andere firma's, meent de heer *an Pelt, „Natuurlijk moet ik alles wat ik doe verant woording kunnen afleggen ?an het personeel. Evenals Shdere firma's moeten wij "■ard werken om het hoofd bo- 'eh water te houden, Tegen- '"oordig is het zo, dat je met ginder mensen méér moet doen. Dat houdt in goede vak- Drukkerij m vot bedrijf ondergaan. Vele nieuwe ruim ten zijn er aan vastgebouwd en de inrichting is gemoderni seerd. Toch zal De Eendracht altijd een Schiedams wereldje op zichzelf blijven. De meeste werknemers zijn Schiedam mers van oudsher en vaak zoons van oud-personeelsleden van de drukkerij. De orders komen echter uit alle delen van het land. Zo worden er bij De Eendracht tijdschriften gedrukt, jaarver slagen, handelsdrukwerk en brochures. Het bedrijf is nu uitgegroeid tot een, zoals de heer Van Pelt het noemt, groot middelgroot bedrijf met ongeveer vijftig werknemers. OORLOG Het bestaan van De Eendracht is niet altijd over rozen ge gaan. De heer Van Pelt: „In de oorlog hebben we het moei lijk gehad. We konden niets doen, omdat er in de laatste oorlogsmaanden bijna geen stroom was. Alleen als we wat voor de gemeente moesten doen, kregen we een bepaald aantal uren stroom. We hebben veel steun gehad van de toenmalige gemeente secretaris. de heer N. J. Post, die ons dan wel zo lang van stroom voorzag, dat we in die tijd behalve de opdrachten van de gemeente ook nog en kele andere orders konden af werken. Dat bracht dan weer wat geld in het laadje. Na de oorlog had den we zoveel financiële re serves, dat we de verliezen van de jaren 1940-'45 zonder veel moeite te boven konden komen. Dat noemt men tegenwoordig een conservatief financieel be leid, een appeltje voor de dorst bewaren, maar tot nu toe hebben we er alleen maar veel gemak van ondervonden „Wat de nabije toekomst betreft zie ik weinig moeilijkheden, hoewel je er altijd rekening mee moet houden dat je te genwoordig de ene dag niet weet, wat er morgen gaat ge beuren. Je moet goed uitkijken wat je doet. ook zorgen dat je altijd nog wat achter de hand hebt, en je er vooral voor te hoe den, niet te hard vooruit te lo pen." Voor De Eendracht zie ik voor lopig wel bestaansmogelijkhe den, we hebben het 75 jaar De heer J. van Pelt. volgehouden, misschien vol gen er nog wel 75 Jaar." DE GROOT ,,Als de heer De Groot nu eens kwam kijken, zou hij toch wel veel veranderd zien, dingen, die niet in zijn tijd zouden passen. Toch is er weinig ver anderd in die 75 jaar. De Groot wilde laten zien, dat kapitaal en arbeid geen vijan den van elkaar zijn, dat is hem gelukt en dat lukt nu nog. De werknemers zijn te vreden, omdat zij ook een slem in het kapittel hebben. De sfeer is al die tijd goed ge weest. De geest van De Groot leeft eigenlijk nog voort." Onlangs sprak ik enkele familie leden van De Groot, die hun goedkeuring erover uitspra ken, dat het bestuur, tot nu toe een beleid heeft gevoerd dat geheel in de lijn ligt van De Groot. Natuurlijk ontkom je niet aan bepaalde eisen des tljds. Je moet het bedrijf ren dabel houden," Het enthousiasme waarmee hei personeel van De Eendracht werkt, is niet verminderd sinds het vertrek van De Groot In 1930. Na hem hebben twee direkteuren zijn streven om het de werknemers en de opdrachtgevers zo goed moge lijk naar de zin te maken, voortgezet en tot nu toe Is men daar, evenals De Groot toen deed, in geslaagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3