Zelf huis afhouwen: aantrekkelijk, maar fors karwei Het Gemeente uitbreiding ruimte en personeel i Vergaderen in rustige sfeer Financiële en bouw technische voordelen Geen schrijfmachines voor kleuterscholen Transport bedrijf verhuist naar industrie terrein D'66 over subsidie Jeugdraad Voordelen Begeleiding De kosten Opnieuw ^uitwisseling li met Canada Mi Pand Singel kan worden aangekocht Jeugdcommissie wordt opgeheven Orthopaedisch zwemmen wordt niet vergoed In De Gorzen: Opheffing van vernauwing in Scliiedamsewee Jeugdraad: Brandweer wordt duurder SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 3 Het casco van een huis kopen en het zelf afbouwen: dat is de nieuwste mogelijkheid die de bevorderaars van het eigen woningbezit op de markt hebben gebracht. Een mogelijkheid die vooral voor de man „met de krap pe beurs" perspectief lijkt te bieden. Ettelijke gemeentebesturen en adspirant-kopers van een woning hebben gunstig op de nieuwe mogelijkheid gereageerd. Verscheidene zelf bouwprojecten» zoals men dit (overigens nog experimentele) meuwig- heidje heeft gedoopt, gaan binnenkort van start. De idee om woningen op dê markt te brengen die door dft kopers zélf moeien worden afge bouwd is afkomstig van de nv Bouwfonds Nederlandse Ge meenten in Hoevelaken. Het werd geboren in juni 1970 en stoelde op het ervaringsfeit dat een huis kopen voor vee! Neder- tendens nog steeds een wat „griezelige zaak Is'* en velen niet over de tien procent eigen geld beschikken die bij aankoop van een woning nodig is. Oplossing van het Bouwfonds: dié tien prticent eigen geld kun Je zelf verdienen. Door een casco te kopen en hét zelf af te bou wen Casco en benodigd afbouw- materiaal worden volledig gefi nancierd. In leusden en Hoevelaken gaan binnenkort enkele zelfafbouw- projecten van start. In verschei dene andere steden Is ovc'eg gaande met gemeentebesturen. Dat ambtelijke overleg verloopt niet zo soepel ais ze bij het. Bouwfonds wel zouden willen, en da atom is op dit moment nog geen enkel afbouwproject in uitvoering genomen» „N'et alle ambtenaren zien het zo zit ten", zegt men bij het BNG. Het zelf afbouwen van de woning heeft financiële en bouwtechni sche voordelen. In financieel op> zicht: er is geen eigen geld no dig; b&ch&t mên wel over wat eigen geld dan kan de lening die moet worden afgesloten la ger zijn, wat resulteert in een lager bedrag aan rente en aflos» sing per maand. Tenslotte: de centrale overheid staat, volgens het Bouwfonds, welwillend te genover de guggcistie om de.tien procent die men door het relf afbouwen verdient, niet bij de «tlchflngsfcabten te rekenen, En dat kan resulteren in een twge re overheidssubsidie, Immers: naarmate da 'stichtingïkosten van een woning lager zijn, stijgt het subsidiebedrag dat aan de koper wordt uitgekeerd. In technisch opzicht signaleert men bij het Bouwfonds twee be langrijke voordelen van Het zelf afbouwen, In de eerste plaats is men volledig vrij in de indeling van het huis, in de tweede plaats bestaat er volledig vrij heid in de afwerking. Om het er vcor de „afbouwers" wat eenvoudiger op te maken, levert het Bouwfonds bij aan koop van een afbouwwoning dïie standaardmogelijkheden voor de indeling. Ook in het afbouwmaterïaal is een zekere standaardisatie inge voerd, maar de kopers hebben altijd het recht om daar van af te wijken. Wil men er van af wijken dan Is kostenverhoging waarschijnlijk. Wat het Bouwfonds de kopers van een zeifafbouw huis levert, is een glasdicht casco, aangesloten op waterleiding en het plaatse lijke nutsbedrijf. De trap zit er ook in, maar verder- moeten de kopers de bouw zelf verzorgen. Dat betekent: het plaatsen van binnenwanden en deuren, het afwerken van plafond en vloe ren, het aanbrengen van de sa nitairs voorzieningen, het aan sluiten van de elektriciteitsvoor zieningen, het aanleggen van de centrale verwarming, en het complete schilderwerk van het interieur. De afbouw vormt een fors karwei» waarover men niet te lichtvaar dig moet denken. Het Bouw fonds heeft berekend dat men voor het afbouwen één jaar no dig heeft. Dan moet men drie avonden in de week» alsmede door Cor van Groningen elke zaterdag aan d« «lag zijn Het Is voorts niet alleen wense lijk, maar noodzakelijk dat men over enige ervaring in de „doe- het-zelf*sfeer" beschikt, want mensen met ,,twee linkse han den", of één „linkse" en één „rechtse" kunnen van de koop van een zelfafbouwhuils beter af zien, vinden Ze bij het Bouw fonds. „Je moei er duidelijk liefhebberij in hebben." Rekent men één jaar als haalbare termijn waarbinnen de afbouw kan zijn voltooid, maximaal stelt het Bouwfonds er drie jaar voor. In die drie jaar moet de koper er in geslaagd zijn het huis volledig af te bouwen, vindt men. Ook de gemeenten, waar momenteel dergelijke pro den dat de bouw niet langer jecten worden voorbereid vin- mag duren. Het Bouwfonds zei de „casco-ko pers" overigens niet in de kou laten staan. De doe-het-zelvers- zulten voor de verschillende werkzaamheden worden gecoa- ched door vakbekwame lieden. Voorts za! er voor deskundige begeleiding worden gezorgd. „Dat is voor het Bouwfonds een grote investering", zegt men in Hoevelaken. „Want er wordt ai- leen 's avonds en 's zaterdags gewerkt aan de affcouwhuizen. We zuilen nog moeten afwach ten hoe zioh dit in de praktijk ontwikkelt. Het is duidelijk dat er voor ons geen nadeel uit mag voortvloeien, terwijl het ook voor de kopers aantrekkelijk moet blijven. De ervaring zai leren of er een goed evenwicht te bereiken is." Ais de aannemer de casco's ople vert, zijn tevens de afbouwpak- ketten voor de kopers ter be schikking. Ze kunnen het karwei dus direct voortzetten. „De be doeling is dat de mensen zo snel mogelijk in hun huis gaan wo nen", aldus het BNG. „Mat wat simpele voorzieningen is dat al gauw mogelijk." Wat gaat zo'n zelfafbouwhuis kos ten en wat wordt, door de e'gen inbreng aan werkuren, be spaart? Een moeilijk te beant woorden vraag, want de koop prijs wordt in belangrijke mate beïnvloed door de grondprijs» het type woning enz. Neemt men bijvoorbeeld een huls dat compleet afgewerkt f 85.000 zou kosten, dan bedraagt de be sparing als men het zelf af bouwt ongeveer tienduizend gul den. Als regel kan worden aangehou den dat een zelfafbouwhuis ruim tien procent minder kapi taal vraagt dan een afgebouwd huis. Hoe het experiment met het zelf afbouwhuis zal uitpakken is niet te voorspellen. Bij het Bouwfonds heeft men er goede verwachtingen van» Niet in de laatste plaats omdat aan twee belangrijke voorwaar den voor de kopers wordt vol daan: het is financieel aantrek kelijk (maar dat interesseert niet ledereen, heeft 'n enquête geleerd) en men heaft een grote vrijheid om individuele woon wensen te honoreren-En dat spreekt velen aan. Schiedam Het Gemeente-Archief aan het Oude Kerkhof heeft uitbreiding van het personeel nodig, wil het aan de taken die het nu ve.rvult blijven voldoen. De steeds toenemende werkzaamhe- den van dit personeel maken dit noodzakelijk. Daarnaast is ook uitbreiding van de ruimte een dringende noodzaak. Voorlopig - zijn beide uitbreidingen do voornaamste wensen van het archief in 1972. Zeekadetten: ■.Schiedam In het kader van een uitwisselingsprogramma brengen negen kadetten van het zeekaöetkorps Schiedam „Jacob van Heemskerck" dit jaar onder leiding van een. of ficier een bezoek aan Canada, waar ze worden ontvangen door het eekadetkorps van dat land. „Omdatde uitwisseling vorig jaar een succes bleek, zijn de leidingen van het Schiedamse en het Canadese korps, dat op 22 januari een bezoek bracht *an Schiédam, overeengeko men, het programma dit jaar ie herhalzen. De Schiedam mers kortten het eerst aan de beurt om de oceaan over* te steken. Het is de bedoeling, dat er van elk korps een kadet meegaat naar Canada. De groep wordt begeleid dóór een officier, die Wordt bijgestaan door een on derofficier. Over de uitwisseling met België is rog niets bekend. Getracht ■Wordt, otti de bezoekende Ca nadese kadetten aan het zo merkamp, dat -waarschijnlijk juli wordt gehouden» te la ten deelnemen, zo bericht het blad van het Schiedamse zee- kadekorps, De mogelijkheid bestaat, dat in het kamp ook de Belgische kadetten aanwe zig zijn. ïet korps „Jacob van Heems kerck*' bestaat dit jaar 21 jaar. hetgeen door de kadet ten ais een jubileum wordt ge- rienf het korps Is „\tolwas- sen" gewórden, In het jaarverslag over 1971, het eerste dat dit jBar van een ge meentelijke dienst is uitgeko men, staan deze wensen uit voerig vermeld. Het pand aan het Oude Kerkhof, dat ais ar chiefruimte dienstdoet, heeft het uiterlijk van een Voor de sloop bestemd pand. Niette min wordt het gebouw goed onderhouden, zolang de voor genomen verhuizing naar de Korte Hagen geen plaats heeft gevonden. 'De buitenkant van het gebouw is in het verslagjaar geschil derd, waardoor het aanzien is toegenomen en een zekere be veiliging is gegarandeerd, omdat het pand er nu wat minder ais een slooppand uit ziet. Ook aan het interieur zijn verbeteringen aange bracht. De vernieuwing van de leeskamer, waar een nieu we vloerbedekking werd ge legd en de muren en het pla fond werden geverfd, beteken de een aanzienlijke verbete- ring. In het verisagjaaf zijn alle jaar gangen van de Schiedamsche Courant van 1847 tot heden ge klapperd, waarmee volgerts het archief een belangrijke bron voor de Schiedamse his torie van de afgelopen hon derd jaar is ontsloten. Het personeel van het archief zet te in 1971 het historische werk onverminderd voort en droeg daartoe bij aan een aanzienlij ke uitbreiding van de kennJs van de geschiedenis van de stad. De medewerkers van het ar chief verzorgden publicaties in onder andere het thans ver dwenen maandelijkse orgöan van de Schiedamse Gemeen schap; De heer C. H. A. M. van Es vervaardigde voor het eerst sihds jaren een publica tie vari het archief over de Schutterij na 1815. Hef archief aan het Oüde Kerkhof. In 1971 heeft het archief allerlei tekeningen aangekocht van Octave de Coninek, terwijl verder lucht- en persfoto's voor een uitbreiding van de verzameling 2orgden» Verder ontving men enige foto's van gemeentepersoneel, dat op sommige afbeeldingen ia groépen was bijeengebracht, onder andere uit 3936. Het per soneel van het archief ver vaardigde tenslotte ongeveer 100 kleurendia's. Schiedam Burgemeester en wethouders stellen de ge meenteraad voor hét patid Singel 128 aan te kopen. Het college acht de aankoop van het pand van belang, omdat daardoor de mogelijkheid wordt geschapen de stede» bouwkundige maatregelen die worden voorbereid en de re constructieplannen voor de binnenstad, waarin het pand Hgt, te zijner tijd ten uitvoer te brengen. De koopprijs is redelijk stelt het collége, dat betreffende het voorstel een instemmend ad vies van de commissie voor het Grondbedrijf heeft gekre gen. Schiedam Drie kleuterscholen aan de Schiedamseweg, Eduard van Béunumlaan en Bachplein hebben de gemeente medewer king gevraagd voor de aanschaf van één schrijfmachine op eik van deze scholen. Het college van burgemeester en wethouders stelt do raad echter voor deze medewerking te weigeren, aange zien de aanvraag de normale eisen overschrijdt. Het bestuur van deze scholen, de Vereniging vóór Christelijk Volksonderwijs te Kethel, heeft als reden voor het ver zoek opgegeven dat de aan schaffing van de schrijfma chines nodig is voor het ver zorgen van diverse medede lingen aan de ouders, voor de schoolkrant en voor het duide lijk invullen van de diverse formulieren. Het gemeentebestuur méént echter dat de administratie van een kleuterschool niet zo danig omvangrijk is en dat het gebruik van een schrijf machine niet zo intensief zal zijn, dat de uitgaaf voor het aanschaffen van een dergelij ke machine verantwoord is te achten. Tevens zegt het colle ge dat bij inwilliging van het verzoek de normale eisen die bij het kleuteronderwijs ge steld worden, zouden worden overschreden. Schiedam De gemeenteraad beslist maandagavond 28 fe bruari over het al of niet voortbestaan van de Gemeen telijke Jeugdcommissie. Bur gemeester en wethouders heb ben naar aanleiding van een advies van de comlssie, voor gesteld, de commissie op te heffen. Het college acht het niet zinvol de commissie haar werk voort te laten zetten, omdat de vo rig Jaar in het leven geroepen Raad voor Jeugd en Jongeren de meeste taken van de Ge meentelijke Jeugdcommissie heeft overgenomen» B, en ui. Schiedam De kosten van het orthopaedisch zwemmen kun nen niet worden vergoed. De zwemlessen die worden gege ven, moeten door de leerlin gen zelf worden betaald. B en w antwoorden dit naar aanlei ding van in de laatste begro tingsbehandeling gestelde vragen óver het al dan niet vergoeden van de kosten vno"" orthopaedisch zwemmen door de Ziekenfondsen of op grond van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten. Bij een onderzoek door het col lege is komen vast te staan, dat noch de ziekenfondsen, noch de wet uitkeringen kun nen bewerkstelligen. Schiedam Aan de overlast, die het transportbedrijf Van Rijswijk NV vele bewoners In De Gorzen veroorzaakte door het parkeren van vrachtauto's In smalle straatjes In deze wijk, zal definitief een einde komen, B. en w. hebben de raad namelijk voorgesteld, aan dit bedrijf een stuk grond in erfpacht uit te geven, op het industrieterrein in 's-Gra- vcland. De onderhandelingen over dit terrein duren al enkele jaren, maar door de problemen rond de situering van het bedrijf is de afwikkeling vertraagd. Van Rijswijk krijgt nu een perceel grond op de hoek van de 's-Gravelandseweg en de Seholtenstraat. In de afgelopen tijd was het parkeren van de zware vrachtwagens in De Gorzen vele bewoners een doorn in het oog. In de verkeerscom- mlssie is onlangs meegedeeld, dat door de verhuizing van het bedrijf deze moeilijkheden kunnen worden opgelost. Tijdens dit weekeinde, dat bij voorkeur in het voorjaar ge houden moet worden, willen de leden van het bestuur en van de staf praten over het wel en wee van de Jeugdraad, wat de rol van de raad Is, hoe die gespeeld moet worden en waarom. Om op deze vragen een antwoord te krijgen willen bestuur en staf zich terugtrek ken In een rustige omgeving. Coördinator Casper Schuckink Kool en zijn assistent Jaap Schravesande, die samen de O Schiedam De mogelijkheid bestaat, dat de vernauwing in de Schiedamseweg in Kethel wordt opgeheven: de heer Th. van dér Maat, eigenaar van het pand Schiedamseweg 19, dat de oorzaak is van de ver nauwing en tevens in het be stemmingsplan Kèthel-C en trum ligt, biedt zijn huis ie koop aan. Burgemeester en wethouders stellen in verband hiermee, met het instemmend advies van de commissie voor het grondbedrijf, voor, tot de aan koop van het pand over te gaan. De overeengekomen koopprijs, komt het college, gezien het uitgebrachte taxatierapport, redelijk, voor. Schiedam De Raad voor Jeugd en Jongeren bespreekt van avond tijdens een openbare vergadering In ,,De Teerstoof", de mogelijkheid voor het bestuur en de staf van de raad een week einde in een jeugdherberg of in oen vormingscentrum te organi seren. staf vormen, menen, dat een dergelijk weekeinde nut zou kunnen hebben, gezien het feit dat de leden van. het besiuur zich wel bewust moeten zijn van hun taak om zich door volledig voor in te zetten. Schiedam Dr. afdeling Schie dam van D'86 houdt woensdag 23 februari een openbare ver gadering in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155. Er wordt onder, andere gespro ken over enkele punten van de gemeenteraadsagenda, die maandag 28 februari wordt behandeld, zoals de subsidie aanvraag van f 92.000 van de Raad van Jeugd en Jongeren. Ook komt het congres, dat D'8S zaterdag 25 maart houdt over ruimtelijke ordening en lucht en watervervuiling aan de orde, evenals het nieuw inde len van Zuid-Hollend in re gio's en sub-rêgto's door D'66. Voorts wordt er gediscussieerd over de vraag, of de plaatse lijke afdeling meer aan de presentatie moet gaan doen, bijvoorbeeld door het houden van een advertentiecampag ne, een telefoon en/of café spreekuur of door op huisbe zoek te gaan. De vergadering begint om acht uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het secretariaat, Laurens Casterstraat 2/13. Schiedam De Schiedamse brandweer wordt per I april duurder. B en w willen de ta rieven voor de werkzaamhe den die niet in de eerste plaats tot de taak van. de brandweer behoren, verho gen. Op het ogenblik dekken de opbrengsten de kosten niet. De gemeente heeft wat deze tarieven betreft overigens nooit winst willen maken. Nu de sociale lasten erin. zijn doorberekend vroeger was dat niet het geval verricht de brandweer enkele taken met een financieel verlies. De kosten van het toezichthou der! in zalen door een brand wacht bedragen 4,50 per uur. Dit wordt nu 6. De nieu we tarieven gelden voor de eerstkomende twee jaar. Ook het leegpompen van kelders, het verwijderen van gevaar lijke voorwerpen (schoorste nen en t.v.-antennes) het toe zicht bij het verrichten van loodgieterswerkzaamheden op kerkdaken wordt duurder. Hefl tarief hiervoor wordt van lt-. naar 12,50 verhoogd. De ov& rige werkzaamheden gaas eveneens in tarief omhoog, en w hebben voor de nleuwf tarieven een nieuwe verorde ning samengesteld. Verwaeh wordt dat de opbrengst van d* bran dwe err echten met onge veer 2.000 zal stijgen. De raad behandelt het voorste van b en w op maandag 2fl fe bruari.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3