m SCHIEDAMSCHE COURANT Commissie SG: maken met verbouwen PAS OP FIETS!! Raad Jeugd en Jongeren licht begroting toe Steeds minder Schiedammers WALDOn.v. i Bijeenkomst over taak kruisvereniging 2 kranten voor één prijs! G.S. keuren begroting 1972 goed werkt weer Kunst kijken in Stedelijk -re". Theater in- en en Gereformeerden en hervormden samen naar kerk Politie in actie op Stationsplein: Brief aan raadsleden: 31 januari: 82.882 66 autobanden doorgesneden „FINLAND PER SCOOTER" EN BLOEM- SCHIKKEN Vrijdag 25 februari 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 1 pagina's 99ste jaargang no. 24344 Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Machtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Om streken gaat zich beraden over het perspectief van het kruis werk in Schiedam en in het bijzonder dat in de wijk Groenoord- Kethel, het werkgebied van de vereniging. Schiedam Zo spoedig mogelijk moet een architect op dracht krijgen een voorlopig ontwerp van de verbouwing van het Passage heater te maken. Dit theater zal als cultu reel centrum een belangrijke functie in Schiedam gaan vervullen. Het moet passen in een ring van kunstgebou wen die er al in Schiedam bestaan, er moet een speciaal horeca-element komen, er worden zalen noodzakelijk geacht van 500, 250 en 200 zitplaatsen en zowel de be roeps- als de amateurkunst moet er een plaats kunnen vin den. Ook is een goede voorlichting over het theater noodzakelijk en zal het zo veel mogelijk voor iedereen open moeten zijn. De Schiedammer moet er voorlichting over allerlei zaken kunnen krijgen. dam en de süb-centrum-fune- tie. Dit zijn in het kort de bevindin gen van de commissie voor het Passage Theater, die uit gebreid rapport heeft uitge bracht over wat er met het Passage Theater moet gaan gebeuren. Het rapport beeft overigens een voorlopig ka rakter. Pas als de architect een ontwerp voor de verbou wing heeft gemaakt en de nanciele mogelijkheden voor de verbouw bekend zijn, zal een definitief rapport volgen. Het rapport is het resultaat van het verzoek van b. en w. aan de Sehiedamse Gemeenschap, advies uit te brengen over de '■/-toekomstige functie van het L theater. Onder voorzitter schap van de heer C. H. Ver- tqen een ^commissie aan het werik' gVgaahT"di'P werd aangevuld met de ex ploitant van het Passage .Theater. Om een.vergelijkend oordeel te vormen .werd een bezoek ge bracht aan andere culturele centra in het land. De com- missie vindt, dat het Passage Theater een functie moet krij gen tussen andere culturele gehouwen als het Stedelijk Museum, De Lindenhof en het /Proveniershuis. De horeca- sector moet een -belangrijke joFin'het theater gaan spelen- Bij het vaststellen van een func- tie voor het. Passage Theater als cultureel centrum in Schiedam is men verder van twee dingen uitgegaan: de centrum-functie voor Sehie- Aetiviieiien voor .de centrum functie van het theater ziet do commissie als volgt: kunstbeoefening door ama-' teurs door allerlei Sehiedamse verenigingen; filmvoorstellingen in de meest uitbreide 2in; volksontwikkeling, zoals het geven van'vormingscursussen en vormingsbijeenkomsten in het theater voorlichting, dat aan een grote behoefte aan informatie tegemoet moet komen. De voorlichting moet een ruime opzet Rijgen: zowel onder werpen uit Vhet huidige voor lichtingscentrum over de bin- nensta'd aanjieBroersyest... §1$ andere zalen moeten er een plaatskrijgen. Het voórlieh- tingsgèdeelte moet volgens de commissie actueel, slagvaar dig en flexibel zijn. Enkele toekomstige functies tot slot: het cultureel centrum moet vereenzaamde Schie dammers bijeen brengen; zo wel bejaarden als jongeren moeten er kunnen samenko men. Schiedam Het Passage Theater moet een cen trum worden waar de Schiedammer in en uit loopt. Dat, is straks de be stemming van dit door de gemeente aangekochte en geëxploiteerde gebouw als de saneringsplannen voor. de binnenstad een maal zijn uitgevoerd. De heer C. H. Verweij liet er donderdagavond tij dens de vergadering van de stichtingsraad van de S.G. geen twijfel over be staan /dat hetPassage Theater optimaal zal moeten worden gebruikt. Een cultureel centrum, middenin een gesaneerde binnenstad, is de toe komst voor het theater, zo meent de commissie, die hierover voorlopig rapport heeft uitgebracht, SchiedamIn het kader van de gereformeerd-hervormde actie Samen op Weg zullen dit jaar vier gemeenschappelijke kerkdiensten worden gehou den in Sehicdam-Zuid. De diensten worden om de beurt in de Bethelkerk en de Goe- de-Havenkerk gehouden. De eerste gemeenschappelijke kerkdienst wordt zondag ge houden en begint om tien uur In de Goede-Havcnkerk. Voor ganger is ds. H. J. Grocnewe- gen, hervormd predikant. De Bethelkerk zal die ochtend ge sloten zijn. Deze eerste gemeenschappelij ke kerkdienst is voor Zuid een novum en wordt gezien als een begin van een nieuwe pe riode, die van kennismaking en ontmoeting. Juist omdat de gereformeerde en de her vormde kerk van Schiedam- Zuid met vele problemen te kampen hebben, wordt een heid noodzakelijk gevonden. De actie Samen op Weg is ont staan op initiatief van de Cen trale Kerkeraad der Her vormde Gemeente en de Ker keraad voor Algemene Zaken te Schiedam. Het besluit tot de gemeenschappelijke dien sten in De Gorzen is genomen door de wijkkerkeraden. van hervormden en gereformeer den in deze wijk, - PrtfltMf mi van twt unl«k« wnbod 2 knnttn t» ontwi»«n voor <j« pri]* v»n <itn: de I fdtitdkmtch* Courant mat nieuw» uit uw tttA «n omievinr. «t» h«e Rotterdimtth B Wieowtblui met het [wute binnen-«n bui ten tindie nleuwi. Geefon* nu opdnehtook bi| B I» 14 a»jen mui, aonder «nir* wrplichtini, de SC -}- RN te bworjen «n ontdek WK de vtle pluipunten, ■Den bon in open envelop, «nder p«w«x«l «urenMir Rotterdanuch Nieuwsblad, antwoordnummer 854, Rotterdam dé SC RM H daten tntTs naar: Schiedam De politie gaat een verscherpte actie voeren tegen fietsers die op het Stationsplein, hun fiets neerzetten buiten de daarvoor bestemde beugels. Alie fietsen die buiten de beu gels zijn geplaatst, zullen straks worden meegenomen. Het verbod wordt vaak óvertreden. ondanks de borden die overal zijn geplaatst. Ook tegen de afscheiding.tussen het lage en het hoge deel'van het Stationsplein mogen geen fietsen worden geplaatst. De aanleiding tot de politionele actie is dat in de rij fietsbeu- gels op het trottoir voor de woningen aan de oostzijde van het Stationsplein een wijziging is aangebracht. De bewoners hebben geklaagd dat zij door de rij fietsen op het trottoir, al dan niet in dè beugels, ernstig worden gehinderd als ze hun woning in of uit wiHen, Er zijn nu tussen de beu gels „paden" geplaatst. Op dinsdag 7 maart wordt óm acht uur een bijeenkomst'ge houden, waarop inleidingen worden gehouden door ds. E. Verwaal, predikant in Groen- oord, over de pastorale en de psychologische aspecten, dr. R. van der Veer, huisarts in Kethel, over de medische as pecten en door dr. ir. H. W. Gil jr-, voorzitter van het Medisch Opvoedkundig Bu reau in Vlaardingen, over het perspectief van de geestelijke gezondheidszorg. De bijeen komst wordt gehouden in ge bouw De Rank aan de Schie dams eweg. Het is de bedoeling, dat men wil trachten duidelijkheid te krij gen over de eigen taakstel ling. Aan de hand van een nota „Het Kruiswerk in pers pectief' wil men op deze bij eenkomst over de taken van een kruisvereniging spreken. Een goede bekendheid van dit werk bij alle belanghebben den wordt belangrijk gevon den. Omdat vele taken ook door an deren kunnen worden, ver richt, wil men in „open con frontatie" zoals het wordt ge noemd, een prioriteitenlijst opstellen. Schiedam Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen van ^ScMedamvoorl972 goedge keurd; Ooit de- wijzigingvan de gemeentebegroting 1972 en ■de begrotingen van het grond bedrijf, het gasbedrijf, het waterleidingbedrijf en van de gemeentelijke V.R.Q.M.- dienst zijn goedgekeurd. Hoewel de gemeentebegroting eigenlijk een tekort van ƒ870.889 vertoont, hebben Ge deputeerde Staten besloten toch de begrotingen goed te keuren, gelet op de stand van de saidi-reserves van de ge meente. Schiedam De Raad voor Jeugd en Jongeren heeft zich gehaast enige toelichting op haar begroting te geven, nu is gebleken dat er in de gemeen teraad nogal wat bezwaren te gen deze begroting bestaan. In een brief aan de raadsle den, die in allerijl is verzon den, wordt de nadruk gelegd op de noodzaak, 92.000 voor de raad voor jeugd e» jonge ren beschikbaar te stellen. De diverse posten op de begro ting zijn-in de brief wat nader toegelicht. Gesteld wordt, dat de posten juist door het ver moedelijke uitblijven van rijkssubsidie al eens kritisch zijn doorgelicht. „We willen het bedrag van ƒ92.000 geenszins bagatelliseren", zeggen Caspar Sehuckmk Kool en Jos van der Lugi, res pectievelijk beroepskracht en voorzitter van de s.r.j.j.» de opstellers van de brief aan de raad. Ook zij zeggen te beseffen dat er prioriteiten moeten worden gesteld. Toch menen ze, dat een bedrag van ƒ92.000 ver antwoord is. De Jeugdraad heeft zojuist een inventarisa tie voltooid van het georgani. seerde Jeugdwerk in Schie dam. Deze is nog niet uitge werkt, maar kan straks wel een leidraad zijn bij het beste den van het voor activiteiten uitgetrokken bedrag. Het zou volgens de samenstellers van de brief echter onjuist zijn .om nu ai een bepaalde bestem ming vast te leggen voor het te besteden, bedrag. Op de begroting is een post van ƒ5.000 opgevoerd voor publici teit. Dit bedrag zal worden gebruikt bij de te houden ver kiezing vooreen nieuwe jeugd raad dit jaar. Hieraan zal veel publiciteit worden gege. ven. Wat de post. activiteiten betreft wordt opgemerkt dat de s.r.j.j. niet een uitvoerend or gaan. is, maar voor een aanzet van activiteiten wel geld be schikbaar moet hebben, Er wordt gedacht aan een geza menlijke manifestatie van het Sehiedamse jeugd- en jonge renwerk om de integratie en de samenwerking te bevorde ren. De toelichting komt er op neer dat de begroting die de raad voor jeugd en jongeren heeft ingediend aanvaardbaar wordt genoemd en dat wel de. gelijk is gekeken naar moge lijkheden tot bezuiniging. De raadsleden moeten maandag avond over het al dan niet be- schikbaarsteilen van. de 92J0000 beslissen. Schiedam De staking bij Gus to is definitief afgelopen. Gis termiddag om half één pre cies zijn de barricades voor de poort weggehaald cn heb ben de werknemers hun plaat, sen achter de bureaus cn de machines weer ingenomen. Iedereen is gewoon aan het werk gegaan en iedereen kon weer normaal op de werf ko men. De directie zal de niet gewérkte uren niet doorbetalen, wel zal zij de werknemers door mid del van een voorschot tege moet komen. De werknemers zullen dit voorschot echter voor het einde van het kalen derjaar terug moeten betalen, hetzij contant, hetzij door middel van overwerk. De di rectie zegt dat zij de werkne mers heeft kunnen overtuigen dat verder staken zinloos zou zijn, aangezien zij toch niet van haar standpunt afwijkt. Schiedam Vannacht ontdekte de politie dat op de parkeer plaats aan de Breestraat van een twaalftal auto's de ban den waren doorgesneden. Toen de politie verder ging kijken, ontdekte zij nog eens dertien auto's waarvan de banden wa ren vernield. Dit was vooral aan de Korte Haven, Nieuwe Sluisstraat, S. Jansteeg en Nieuwe Achterweg. Ia totaal zijn 66 banden op deze wijze bewerkt. Schiedam De Sehiedamse bevolking is in januari 1972 ander maal met 90 personen verminderd tót 82.882 inwoners. De dalen de tendens in de loop van de bevolking heeft zich hiermee voort gezet. De afdeling Bevolking van de gemeente-secretarie heeft een teruggang van 0.1 procent kunnen vaststellen. De dalende tendens wordt vooral vroorzaakt door het vertrek uit de stad.Tn januari vertrokken 402 personen naar elders, er ves tigden, zich er maar 270. Er werden 114 kinderen geboren, er overleden 72 personen. Van de 114 kinderen waren'er twee bui tenechtelijk. De huwelijkspiek in de decembermaand staat in scherpe tegen stelling tot de 34 huwelijken die in januari werden gesloten. Er werden vorige maand verder 13 echtscheidingen ingeschreven. De in januari gehuwde echtparen kregen in 17 gevallen een eigen, woning en vestigden 2ich in negen gevallen elders. Vier echtpa ren trokken bij de ouders in, vier bleven elk afzonderlijk wonen. Schiedam Op hèt programma van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat staat dit weekeinde de film „Qbjektief gezien". De aanvangstijden van de film: vrijdagavond om half negen, en za terdag- en zondagmiddag om drie uur. Belangstellenden kunnen zondagmiddag in het museum „Konfron- ,tatie kijken". Deze één uur durende rondleiding begint om half drie in de hal van het museum. De tentoonstelling „Konfronta- tie VII" bestaat uit schilderijen, tekeningen en zeefdrukken, van Jaap van den Ende, schilderijen en zeefdrukken van Hans Landsaat en een grafiek van Han Kniphorst. Ook is er in het museum een gedeelte van de eigen collectie geëx poseerd.,Ditmaal kunnen de bezoekers zich een mening vormen over de koele kunst. citroen AFDELING VERKOOP: TEL 26.37.05 KI\MTP- Schiedam: Schiedam Op een bij eenkomst van de afde ling Schiedam van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, die dinsdagavond 29 februari wordt gehou den in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, ver telt de heer De Jong over 'het onderwerp „Finland per scooter". De bijeenkomst begint om acht uur. De maatschappij houdt op 8 maart een algemene avond bloemschikken, die door1 mejuffrouw Sijthoff wordt verzorgd. Tevens worden er bloe men geschikt op 15 en 29 maart, 19 april en 3 mei, op deze dagen kunnen jongeren en beginners 's middags van twee tot vier uur terecht om de bloemschikkunst mach tig te worden, gevorder den komen 's avonds van acht tot tien uur aan de beurt. De cursusmiddagen en •avonden, die worden ge houden in gebouw Ir en a staan onder leiding van mejuffrouw Sijthoff, evenals het bloemschik ken op zaterdag 4 maart in Irene. Deze. dag wordt gehouden In het kader van de aktie Len tefeest, waarvoor de op brengst v-an de bloem-, stukjes.die dan worden, gemaakt, bestemd Is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1