m van vier Rotterdammers viert feest na goedkeuring begroting KERSTBOOM OPVOUWEN EN VUF JAAR BEWAREN rf? Kolder- programma in „De Doele" Ï2ff 1 1 Expositie in „Zwart-Wit" ÊtBSÊ Utrechtse Voorjaarsbeurs SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 1 MAART 1972 3 Schiedam Vele Schiedammers laten zich tijdens de zomer vakantie weer bruin bakken op één van de vele warme verre stranden in Spanje, Bij de Schiedamse reisburéau's blijkt het land van flamenco en de castagnetten het meest in trek, Schiedam zal er gedurende de zomervakantie weer leeg en verlaten uitzien, de reisbureaus hebben dit jaar al weer veel meer boekingen te verwerken gekregen dan vorig jaar. Men kan de grote aanvraag nog maar nau welijks aan. Schiedam Voor jongeren wordt er vrijdagavond 3 maart in het clubhuis „Sint Joris Doele" aan het Doele- plein om zeven uur een span nend spel opgevoerd. De titel is „Wie is de dader?" Even eens vrijdagavond is er om half. negen een discobar voor jongeren .vanaf 12. jaar. Deze discobar duurt voor deze jon geren tot tien uur, de wat ou deren mogen tot elf uur blij ven. Zaterdag 4 maart is -er om één uur tienkamp voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Voor de tieners is er daarna om drie uur soos. Zondag 5 maart wordt om één uur; een film vertoont. Het is een kolderprogramma voor alle leeftijden; Zondagmiddag om drie uur is er dan riog een - „Tofc-in".; Iedere dirisda g en vrijdag van kwart over vier tot half zss is er een instuif voor jongeren.. Woensdag Js middags, is dit om drie uur. Iedere maandag en woensdag en vrijdag om zeven uur'is èr instuif vooor 9- tot 22-jarigen. Daarna voor de tieners. Het schijnt dat steeds meer Schiedammers vlug, en veilig en voordelig op het vakantiea dres willen aankomen. De vliegreizen zijn bij de meeste bureaus het meest gevraagd., het op eigen gelegenheid met vakantie' gaan is er bij veel vakantiegangers wel uit. Hoe- wel veel mensen de vakantie- piek willen mijden komt de Piek toch ook dit jaar weer tij dens de zomervakantie en vooral- in de bouwvakvakan- tie. Bij reisbureau Duton heeft men belangrijk meer vliegreizen kunnen noteren dan vorig jaar. Hier gelooft men dat veel mensen ervan uitgaan, dat het met het vliegtuig niet zoveel duurder |s en dat men liever ergens snel is, dan twee of drie dagen in de auto rij-, den. Dc vakantie-piek-mijders worden steeds groter in getal, meer mensen gaan In mei of in september met vakantie. Zo'n Italiaans strand .wil in de zomer wel eens héél erg gezellig vol zijn. enkele reservering meer plaatsen. Bij reisbureau De Beer heeft men nu al meer boekingen ge had dan gedurende het hele vorige jaar. Bij dit reisbureau is buiten Spanje ook Joego slavië in trek. Ook hier gaan de meeste mensen per vlieg-, tuig naar deplaats van be stemming. Het reisbureau- De Magneet vervoerd de meeste Schiedamse vakantiegangers per toeringcar naar. Spanje, Oostenrijk; en.. Joegoslavië. Tijdens de bouwvakvakantie kan men bij dit bureau geen De Schiedammers die zich laten .inschrijven bij reisbureau De Snelle Vliet geven de voor keur voornamelijkaan Oos tenrijk, Duitsland en Luxem burg. Echter, de vliegreizen naar Spanje zijn ook erg in trek. Hier valt de piek tijdens de schoolvakanties. Het blijkt wel dat steeds meer Schiedammers hun vakantie zo ver mogelijk van huis en haard willen vieren en er van verzekerd willen zijn dat zij goed 2on-gebruind in het Schiedamse terugkeren. Vlaardingen Het gedeelte ten noorden van Holy en ten zuiden van Schipluiden, dat aangeduid wordt als Park Zouteveen, blijft voorlopig een agrarisch gebied zonder bebouwing. Wel staat nu reeds de deur open om er in een later stadium een recreatieve bestemming aan te geven. Dit nieuwe recreatiegebied zal een onderdeel gaan vormen van het veel grotere ontspanningsgebied Midden-Delfland Tegen die achtergrond hebben, burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad gevraagd een bestemmingsplan ervoor vast te stellen. Het zgn. plangebiedwordt 'behalve begrensd door de noordzijde van Holy en de zuidzijde van Schipluiden door de Vlaardingse. Vaart aan de westelijke kant en gemeentegrens van Schie dam aan de oostelijkezij-" de. Het door de raad goed te keuren bestemmings- plan is een globaal plan„ waarop in een later sta dium uitwerking zal vol- gen. In feite maakt het plangebied deel uit van een door de stich ting Onderzoek Midden-Delf land gemaakte studie van een. open ruimte die omsloten wordt door de bebouwing van Delft, Schiedam, Vlaardingen en het kassengebied van het Westland. Om van deze open ruimte blijvend iets goeds te maken, is door. de stichting, waarin namens Vlaardingen destijds de oud-wethouder G. Walstra zitting had, een plan in hoofdlijnen gemaakt voor de inrichting van het gebied. Volgens dit plan zal het ooste lijk gedeelte in hoofdzaak voor recreatie worden be stemd. Voor Vlaardingen gaat het hier om gronden die ten noorden van de stad liggen en op het thans geldende uitbreidings plan een agrarische bestem ming hebben. Maar in het toen nog door de provincie op gestelde streekplan werd reeas met een recreatieve be stemming rekening gehouden. Als zodanig is het gebied nog niet concreet ingedeeld. Wel zijn suggesties gedaan. Als belangrijkste element valt te noemen ean zeilmeer van on geveer honderd ha aan de oostzijde van de Vlaardingse Vaart op Vlaardingen en Schipiuidens grondgebied. De ze waterpartij reikt volgens de suggesties in zuidelijke rich ting tot ongeveer de geprojec teerde rijksweg 24. Vlaardin gen wil echter niet zonder meer aan deze suggestie toe- geven omdat het uitgaat van een gedimensioneerde relatie tussen alle in deze stad aan te leggen recreatieve voorzienin gen. Schiedam De leden van de Raad voor Jeugd en Jongeren heb ben maandag tot diep in de nacht doorgefeestin verband met de goedkeuring van de begroting door de gemeenteraad. Reac tie van de Jeugdraad-coördinator Casper Schuckink Kool: „Ge weldig, dat we die subsidie krijgen"- luchting voor me. dat de be groting is goedgekeurd. Ik ben verschrikkelijk blij, dat de bedoeling die wij hebben met die subsidie, positief is overgekomen. Ook, dat de raad uiteindelijk toch die past. acitviteiten heeft begrepen". Aanvankelijk leek het erop, dat de subsidie-aanvraag van 92.000, die de Jeugdraad had ingediend, er niet door zou ko men, vooral omdat verschil lende raadsleden de indruk wekten met de post activitei ten, waarvoor op de begroting een bedrag van 20.000 was uitgetrokken, in hun maag te zitten. Ha anderhalf uur debat teren sprak de overgrote meerderheid van de- gemeen teraad zich toch uit voor de goedkeuring van de begroting, slechts één raadslid stemde tegen. Casper bekent, dat hij 'em wel heeft zitten knijpen op de pu blieke tribune in de raadzaal, die voor een groot deel was bezet door dé jeugd. Alle toe hoorders volgden de discussie met spanning, maar niét te vergeefs: de subsidie werd toegekend, wat voor de jonge lui aanleiding was, direct na de vergadering naar het café- restaurant De Amsteibron. te gaan om daar het heuglijke feit onder het genot van gla zen pils te vieren. Laat in de avond verhuisde het feestende gezelschap naar het Prove niershuis, waar het kantoor van de Jeugdraad is onderge bracht. Casper: „Het is een hele op- „,Er werd nog voorgesteld om het bedrag van 20.000 in te krimpen tot 5000. Gelukkig is dat voorstel verworpen. Het zou veel te weinig zijn, om iets op poten te zetten". „Over die activiteiten kunnen., we nog wéinig zeggen, omdat de wijze, waarop ze worden .ontplooid, aan de hand-van de uitsJag van de inventarisatie, die nu bijna is voltooid, wordt bepaald. Door die inventarisa tie, kunnen we zien waaraan en jn welk deel van de. stad behoefte is. Zeker is, dat wé die ƒ20.000 wei degelijk, nódig zullen hebben". Ook de andere leden van de Jeugdraad toonden zich zeer verheugd met de goedkeuring. Het betekent, dat de Jeugd raad voorlopig kan doorgaan met haar werk. Wanneer het geld binnenkomt, is nog niét bekend. Nu beschikt de Jeugd raad over een voorschot van ƒ10.000. Coordinator Casper Schuckink Koof. Schiedam Van de vier Rotter damse kunstenaars, die In ga lerie Zwart-Wifc exposeren, to nen er drie aquarellen, Er hangen er veertien, waarvan twaalf van groot formaat. De eerste indruk Is, dat men hier heeft te maken met het werk van één en dezelfde kunste naar. Niet alleen dat de drie landschappen brengen, uit de- Ad Kikkert:Hoofd /n Schiedam door Jan.H. Oosterloo zelfde streken, zoals Bretagne en,, dichter bij huls, Europoort en Botlek, maar ook door een zekere stijivenvantschap. 'iDeze laatste is echter niet zó groot als men aanvankeijk meent; het wordt wat bedrie- gelijk geaccentueerd door de gelijke, grootte van de bladen en de verbondenheid van de onderwerpen. Want wie het geëxposeerde wat nauwkeuri ger bekijkt zal tot de conclu sie komen, dat de drie aqua rellisten Hans van Blooys, Ad Kikkert en Jan Burgerhout dan wel veel gemeen mogen hebben, "maar toch ieder, op zich duidelijk' in hun werk 'herkenbaar zijn. Van Blooys lijkt mij zijn aquarellen lek ker nat op te zetten om ten slotte, met weinig water, ver schillende détails wat krachti ger te laten spréken. Deze werkwijze zou men vooral kunnen afleiden uit Zi'jpe (I), waar de huisjes op de dijk een extra verfje hebben gekreg- gen,en uit Quiberon (5), waarop het' kleine kerkje On danks zijn nietigheid in de ruimte er omheen, door zijn witheid kan domineren. Het verschil tussen Blooys en Kik kert komt wel heel sterk tot uitdrukking in de aquarellen, die zij maakten van eenzelfde onderwerp. Europoort (3) van Kikkert is behalve het resul taat van een geheel andere vi sie op het groeiende industrie- gebied dat van een ander wijze van werken. Kikkert is niet zuinig met water en zijn aquarellen hebben daardoor het transparante, dat bijde weidse landschappen past. Burgerhout is de meest kleu rige van de drie. Vergelijk zijn Botlek (10) eens met. de Europoorten van de beide an deren! Een hemelsbreed ver schil! Waaraan de voorkeur te geven? Heel moeilijk te zeggen, want dat is erg afhan kelijk van ieders smaalt. De een zullen de vele kleumucan- ces in Burgerhouts aquarellen meer aanspreken dan de an der. Maar feit is, dat bij voor beeld zijn luchten in het le vendige Botlek en Biantec Zuid-Bretagne (17) bijzonder mooi zijn, Ed van Zanden ex poseert tekeningen en litho's. Zes hangen er aan de wan den; de rest is in portefeuille aanwezig. De bladen doen Van Zanden kennen als een veelzijdig en geroutineerd ■kunstenaar met een geheel ei genen soms humoristische of ironische kijk op de dingen, die hij wil uitbeelden. Dit laatste bewijzen Echtpaar (12) en Wandeling (13). Een heei mooi blad is Thames Londen (14), heel fijntjes en met grote witte vlakken die een duidelijke functie in de compositie hebben. Galerie Zwart-WIt, Dam 2, Schiedam: Aquarellen en gra fiek van vier Rotterdamse kunstenaars. Dagelijks van 318 uur. Tot en met 25 maart. Schiedam/Utrecht N.P.K. Schiedam baart in Utrecht op de Voorjaarsbeurs nogal veel opzien door nu reeds uitge breid met kerstartikelen ie exposeren. Op de zevende eta ge van de Jaarbeurs staan kerstbomen zij aan zij met grote partijen kaarsen en kerstbalien. Er wordt niet al leen op het komende najaar gemikt, maar ook op dat van dc eerstvolgende vijf jaren. Dc geëxposeerde kerstboom is namelijk pas in pry's concurre rend als men hem vjf jaar be waart en gebruikt. De boom is dan ook „kunst" en pas van echt te onderscheiden als de verkoper de takken gaat op bouwen,.... Ze zijn van ijzerdraad gemaakt en ze moeten als ze uit de kast worden gehaald, wéér netjes worden rechtgebogen. De naaldjes zijn echter zo echt dat je de neiging hebt er aan te ruiken of er ook 'n sparren- geur is blijven hangen. In de stand wijst men op de voor gangers van deze boom, som bere werkjes waar de plastic glans van verre te constate ren is, Ze worden niet meer gevraagd en dienen nu dan ook uitsluitend als achter grond voor het betere kunst- produkt, dat er daardoor nóg echter uitziet. Kaarsen hebben ook hun typi sche kerst-functie verloren. Ze dienen in allerlei verpak kingen tot geschenk bij uit eenlopende gelegenheden. Sommigen 2ijn zelfs zo mooi, dat klanten het soms zonde vinden om ze aan te steken. Glimlachend verklaart men bij N.P.R. dat het doel van de verkoop op deze wijze enigs zins wordt voorbijgestreefd. Ze moeten branden om de die op de vorige Voorjaars-- beurs werden geïntroduceerd,- doen het goed. De zelfkleven-* de spiegeltegeltjes die ook« van vorig jaar dateren, heb-* ben enorm aftrek gevonden. Er* zijn er in. een jaar iijds zo'n. 100.000 van verkocht. De "Verenigde Glasfabrieken* hebben de jaarbeurs opge-* zocht met hun Leerdamse col-" lectïe. Geheel nieuw Js een- glazen eetservies dat volgens- de verkopers de voordelen» Andries Kerstboom van ijzerdraad, levenslang levensecht verkoop op gang:te houden...,. De kerstslingers -ballen en - kaarsen zijn voortgekomen uit de produktïe van papierwaren en later etalagematerialen. Verlichtingsartikelen maken de „range" compleet. Ze blij ken steeds meer het hele jaar door te worden gebruikt. De glasfabriek Pieterman heeft op de derde etage van de beurs een goede vijfhonderd spiegels neergehangen. Ver geleken met vorig jaar Is er niet zo erg veei nieuws te sig naleren. Door een samenwer king met een Zwols bedrijf, waar men de verkoop van heeft overgenomen, kan Pie terman met houten spiegellijs ten uitkomen. Een deel van het publiek schijnt nog steeds een zekere aversie te hebben tegen kunststoffen, ondanks een vrij duidelijk prijsverschil Sn het nadeel van hout. Een blikvanger is de schuin af geplatte „orgelpijp" die is voorzien van een ovale pas- spiegel. De glazen meubelen .heeft van porselein en eeir prijs die lager ligt dan van normaal aardewerk. Het .ia stoot- en slagvast en hittebe stendig. Dit is een vaktechnb» sehe omschrijving die bij enig doorvragen Wijkt te betekenen dat de borden wel degelijk stuk kunnen vallen als het ge^ luk een beetje tegen zit. Mooi 2ijn ze wel, temidden van hef bekende glaswerk van karaf fen, drinkglazen en vele andej re gebruiksvoorwerpen. Bouwdozen in alle mogelijke uit, voeringen worden aangevoerd door de firma H. A. Overboek. Het blfjkt dat deze artikelen nauwelijks concurrentie on dervinden van de televisie. Bij een andere gelijksoortige stand, vertelde men dat de bouwhobby bet uitstekend doet, ook tijdens de vakanties. Het modelbouwen leeft op tij dens regenachtige uurtjes, maar volwassenen hebben er soms een langdurige hobby aan. Hier en daar ziet men zelfs de eleclronlca in deze hobby binnendringen, vlak naast de kanonnetjes van de middeleeuwse oorlogssche pen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3