Ondernemers hebben toekomst binnenstad mede in handen „Voorlopig geen nieuwe beroepskrachten" Voortgezet onderwijs biedt vele mogelijkheden Dr. Bak van Instituut Midden- en kleinbedrijf: Uiterst clement behandeld „SERENDIPITY" TREEDT OP TEN BATE VAN JAC mm. sm m „Doêle"«Ieider C. A. Veenema: Leerlingen moeten straks kiezen RET studeert op ideeën verbetering buslij nen SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 7 MAART 1972 ichiedam Ondernemers in de detailhandel hebben de toe- tamst van een te saneren binnenstad mede in handen. Nooit zullen techniek, wetenschap of bestuur kunnen com penseren wat aan ondernemerskwalrteit ontbreekt. Voor het voortbestaan van de winkelcentra bestaat geen betere garantie dan de kracht en de overtuiging waarmee de be langhebbende winkeliers aan dit voortbestaan gestalte en inhoud geven. Het bovenstaande stellingen be sluit dr. L. Eak van het Cen traal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf een arti kel in bet blad van de Stich ting Weg over de plaats van de winkelvoorzieningen in de binnenstad. In dat artikel schenkt de heer Bak aandacht aan een aantal facetten van de stadssanering, die ook op de plannen van de Schie- damsche binnenstad van toepassing rijn. Jr. Bak noemt de stadsvernieu wing voor de detailhandel een thema van de eerste orde, ■maar hij besteedt ook aan dacht aan de woonfunctie van de binnenstad. „De verkrot ting van grote aantallen wo ningen, vooral in de binnen stedelijke randzones, stelt dwingende eisen aan bet sane- ringsbeleid. Het proces van de ontvolking zal door de sane ring aanzienlijk worden ver sneld. Tenzij nieuwe be wo ningsmogelijkheden in de cen tra worden geschapen, zal het verlies aan woonfunctie lijden tot een verarming van het ste delijk leven ge. Ondanks alle voordelen die zo'n centrum biedt voor steöebouwkundigen, bouwers en beleggers lijkt het de schrijver van het artikel no dig dat er eens kritisch gestu deerd wordt op de vraag of de nieuwe winkelcentra de ver nieuwing van de stedelijke centra niet extra bemoeilij ken. GROEIPOOL Het stadswinkelcenfrum vervult bij uitstek de functie van. groeipool. De groeipootwer- king komt tot uiting als hore ca en amusementsbedrijven er een bestaan kunnen vinden, maar ook omdat er een be paald image van een winkel centrum gaat ontstaan. De bezoeker van een stad maakt het eerst kennis met het centrum en zal daarvan een bepaalde indruk overhou den, terwijl de emoties van de vrouw volgens dr. Bak een be langrijke rol in de publieke opinie spelen. Hun positieve of negatieve oordeel is van groot gewicht, dus ook straks als de Schiedamse binnenstad een maal zal zijn gesaneerd. ïoewel de detailhandel naar verhouding slechts een gering gedeelte van de oppervlakte belevingsruimte heeft het van de binnenstad bezet speelt ze toch een essentiële rol, zegt dr. Bak. Hij noemt een aantal factoren: De detailhandel is een concen tratie van kapitaal, een bron van werkgelegenheid, een bin ding van koopkracht, een groeipool voor de omgeving, belevingsruimte en verkeers- leverancier. Ms kanttekening bij de concen tratie van kapitaal plaatst dr. Bak dat nieuwe winkelcentra wel eens een te dominerende rol spelen in de publieke opi nie. Het wordt te gemakkelijk een.symbool van locaal prestï- centrum de functie als publie ke attraktieplaats, waar men andere mensen en gedragspa tronen ontmoet. Ook vinden velen het prettig, in tegenstel ling met hun eigen woonbuurt onbespied té kunnen winkelen in een stadscentrum. „Stads lucht maakt vrij" is een oud gezegde dat hierop van toe passing is. In onze krant van gisteren is het aspect openbaar en privaat vervoer al belicht. Dr. Bak meent'dat een integraal ver- keersonderzoek, het vinden - pi - 'A -; ;kV"' van een nieuw evenwicht tus sen de diverse verkeerscate- gorieën en het toepassen van nieuwe inventieve verkeersop- losstngen en basisoplossin gen kunnen dienen om uit het Door het geven van voorlichting verkeersprobleem te' komen. en samenspelen met belang- concreets over hun rechtsposi tie. VOORLICHTING Van de zijde van de detailhan del is nogal eens verzet gere zen tegen, een te saneren bin nenstad. De belanghebbenden blijven soms jaren in het on zekere en weten daarom niets hebbenden in de beslissingsfa- se kan volgens de heer Bak dit verzet worden on dervangen. Ook de toepassing van rechtvaardige schadever goedingsregelingen en het be vorderen van de verplaatsing van gesaneerde bedrijven naar vernieuwde stadsgedeel ten zou daartoe kunnen bij dragen. Tenslotte pleit de deskundige van het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf voor een goede coördinatie in ruimte en tijd. „De vernieu wing van het hoofdwinkeleen- trum heeft pas kans van sla gen als men zich meer dan tot dusverre rekenschap geeft van de regionale context. Nog te veel wordt het vernieu wingsproces beschouwd van uit de plaatselijke mogelijkhe den". Hij vindt het wenselijk dat er een beter overheidsbeleid komt als het gaat om het sa neren van een binnenstad. Er zou een pakket nieuwe wetten moeten komen voor de stads sanering, de provincie zou de regionale problemen in de ga ten moeten houden. Rotterdam Alleen aan zijn precaire gezinsomstandighe den had gisteren de timmer man G.R. (37) uit Schiedam het te danken, dat officier en politierechter hem uiterst cle ment behandelden. R. stond terecht omdat bij uit een mo delflat in Vlaardingen op 18 oktober een televisietoestel, een cassetterecorder, radio, tuner met boxen, theeb'chtje, mixer, statief, koffiezetappa raat en een wekker had gesto len. Voorts had hij in novem ber in Schiedam 720 wandie- gels weggenomen en in Vlaar dingen op 21 november uit een modelflat een keukentafel, twee straalkachels en vijf pannen. Tot slot rondde hij de serie op 2 december in Vlaardingen. af met vijf grammofoonplaten, een knikkerspel, zakdoeken, zeven flesjes parfum, twee si garettenkokers, een porte- monnaie en eetwaren. Het gezin van verdachte ver keerde in zeer moeilijke om standigheden; er waren onder meer schulden van enige dui zenden guldens. De hele zaak was begonnen met winkeldief stallen omdat er geen geld was om levensmiddelen te ko pen. R. was langzaamaan af gegleden naar het grotere werk tot hij ten slotte tegen de lamp liep. Voor de ver dachte pleitte, dat hij niets van het gestolene te gelde had gemaakt, maar alles zelf had gebruikt en dat de gemeente, waar hij als timmerman werkzaam is, bereid bleek hem terug te nemen. '1>e offisier, mr. J. G. F. A. Hage, vond de diefstallen ge noeg om een jaar te eisen, maar de gezinsomstandighe den en de hoopvolle toekomst hadden hem milder gestemd. Met een vordering van vier maanden, waarvan drie voor waardelijk achtte hij de uiter ste grens van 2ijn clementie bereikt, &e politierechter, mr. J. C. van Panthaleon baron van Eek, zei in hoge mate te hebben geaarzeld, maar was toch be reid genade voor recht te la ten gelden. Hij veroordeelde verdachte tot f 100 boete en vier maanden voowaardelijk met een proeftijd van twee: jaar. CJubhu/sleicter C. A, Veenema. Schiedam ,,Ik verwacht niet, dat In de vacatures op korte termijn voorzien wordt", zegt de heer C. A. Veenema, leider van het club huis „De Doele", die met een te kort aan beroepskrachten te kam pen heeft in "crband met het ver trek van twee gediplomeerde jeugdleidsters. Veenema: „Over het algemeen is men er niet zo dol op om met tie ners te werken, en daar komt het hier toch wel voor een groot deel op neer, hoewel ook jeugd tot een jaar of twaalf bezig gehouden moet worden. Ik verwacht dan ook, dat ik eerder iemand vind voor de jongere kinderen dan voor de tieners. Bovendien moet je goed weten wie je aanneemt voor het tienerwerk, omdat het moeilijk is, overwicht te hebben op de jongelui". De heer Veenema, die in het club huis als enige betaalde kracht is overgebleven, ziet het wat somber in, nu al het werk alleen op zijn schouders terecht komt. Wel kan hij in de avonduren een beroep doen op vrijwillige medewerkers, die echter toch leiding nodig heb ben. Veenema: „Elke avond heb ik min stens twee medewerkers, maar die kan ik niet alleen hun gang laten gaan, omdat ze nu eenmaal geen op leiding voor het jeugdwerk genoten hebben. Op dinsdagmiddag heb ik hulp van één stagiaire, op woensdag middag van twee, maar ook die men sen moet ik begeleiden, omdat ze nog met hun studie bezig zijn". „Ik heb behoefte aan mensen, die hun eigen gang kunnen gaan, plannen kunnen maken, de kinderen zonder mijn hulp bezig kunnen houden, kort om, aan mensen, die mij werk uit handen nemen". Op het ogenblik verzorgt de heer Vee nema alle clubs, die er in „De Doele" gehouden worden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is hij in touw om het de kinderen zo goed mogelijk naar de zin te maken. Onder geen be ding wil hij de jeugd de dupe laten worden van het personeelsgebrek. Daarover zegt hij: „Ik stuur geen kin deren weg, omdat ik ze dan nooit meer terug zie. Het clubhuis heb ik hier helemaal op poten gezet, nu ko men er per week bijna vierhonderd jongelui, terwijl er in het begin nog geen vijftig per week kwamen. Het zou zonde zijn de zaak dan zo maar op z'n beloop te laten". Maar dat de heer Veenema kans ziet de kinderen bezig te houden, wil bepaald niet zeggen, dat alles op rolletjes loopt. Veenema: „Ik heb geen tijd om plannen te maken, om programma's in elkaar te zetten. Elk clubuur eist een voorbereiding en daar kan ik niet meer voor zorgen. Door het gebrek aan mensen moet deze zomer het ge zinskamp vervallen". Tot voor kort had de heer Veenema hulp van een full-time en een half-ti me kracht. Beiden hielden zich voor namelijk bezig met het verzorgen van de clubs voor kinderen tot twaalf jaar. De heer Veenema organiseerde de tieneravonden, die vier maal in de week worden gehouden. Met het vertrek van beide dames Js een moeilijke tijd voor „De Doele" inge luid. De taak van de heer Veenema is zwaar. Zo zwaar, dat de heer Veene ma voorlopig niemand ziet, die het moeilijke werk met hem wil verde len. Vooral het tienerwerk is veeleisend, be halve platen draaien en dansen willen de jongelui ook wej eens vertrouwe lijk praten. Tot het vertrek van de beroepskrachten zag de heer Veene ma wel kans de jongelui regelmatig te woord te staan. Hij kreeg een be paalde vertrouwenspositie. Nu zit het erin, dat daar weinig meer van over blijft. Het veeleisende werk in „De Doele" was overigens niet de ooi-zaak van het vertrek van de beroepskrachten. De ene ging weg in verband met ver huizing, de andere wilde haar positie verbeteren. Bij de jeugd is het ruim tweehonderd jaar oude clubhuis aan het Doelepleïn populair. Altijd staan de deuren van het clubhuis voor de jongelui open. En de heer Veenema ontvangt ze graag. Hij stelt ze op hun gemak en praat veel met ze. Veenema: „Het doet die jongelui goed eens te praten over hun moeilijkheden, de meeste jongeren die hier komen, hebben niet zo'n rooskleurig leven. Ik blijf hopen, dat ik twee nieuwe beroepskrachten vind, omdat ik anders niet zo veel tijd meer voor de tieners kan uittrek ken". Ondanks de vele moeilijkheden in „De Doele" is er ook nog een lichtpunt: vrijdag viert het club huis het 23-jarig bestaan. Vroeg in de avond wil de heer Veenema met de jongelui een strandwande ling maken, ook staan er die avond een etentje op het program ma en een bal, dat opgeluisterd wordt door de Schiedamse beat- groep „Union Station". Schiedam Nu het elude van het schooljaar in zicht Is, moeten de leerlingen van de zesde klas van de lagere scholen beslissen, welke vorm van voortgezet onderwijs zij gaan volgen. Met het oog op de vele mogelijkheden, dient deze keus goed overwogen te worden. De tijd dringt echter, enkele weken geleden is bij alle scholen voor het voortgezet onderwijs de inschrijving van nieuwe leerlin gen begonnen. Het kiezen van een richting na de lagere school is voor velen moeilijk. Het is wel iswaar geen beroepskeuze, maar toch een eerste aan zet daarvan. Bovendien weten kinderen, van twaalf of dertien jaar meestal nog niet, wat ze later willen worden. Ook over de capa citeiten vart een kind op die leeftijd is weinig te zeggen. Aan de andere kant moeten de problemen wat betreft de schoolkeuze toch niet te zwaar opgenomen worden. De Mammoetwet biedt wel enige mogelijkheden om over te schakelen, wanneer zou blijken, bijvoorbeeld in de brugklas, dat een ver keerde keuze is gemaakt. Tevens moet rekening ge houden worden met het feit, dat de leerlingen en hun ouders niet alleen voor de problemen, die de schoolkeuze met zich mee brengt, staan, ook de lei dingen van de scholen zet ten zich ervoor in, een zo goed mogelijke oplossing te vinden voor de proble men. TEST Zo wordt de laatste jaren de leerlingen van de hoogste klassen van de lageTe scho len een test afgenomen on der wetenschappelijke be geleiding. Hoewel deze test op verschillende scholen weer anders genoemd wordt, blijft het resultaat hetzelfde. De test geeft dui delijke aanwijzingen be treffende de keuze van het voortgezet onderwijs. Ook moet men de waarde van de adviezen van het schoolhoofd of de onderwij zer van de hoogste klas niet onderschatten, zij heb ben immers het kind gerui me tijd kunnen observeren, en ze weten welk vlees ze in de kuip hebben. Gaan de ouders akkoord met de aanwijzingen van de test en met de adviezen van het onderwijzend personeel, dan zijn de problemen op gelost. Hebben ze een an dere mening, dan kan er altijd over gesproken wor den. Vergissingen in de onder- wijskeuze kunnen over het algemeen in de brugklas, waarmee elke school voor voortgezet onderwijs be gint, gecorrigeerd worden. Gedurende dit jaar worden de kinderen begeleid en geobserveerd, om een ver antwoorde keuze aan het eind van het jaar mogelijk te maken. In. principe is de leerstof in alle brugklassen op alle scholen gelijk, wel is er een verschil mogelijk in het tempo waarop de leer stof behandeld wordt. In dien de ouders en de school leiding van mening zijn, dat op een ander schoolty pe de leerling beter tot ont plooiing kan komen, is een doorstroming naar die an dere school mogelijk. De scholen voor voortgezet onderwijs zijn in drie groe pen te verdelen. Te begin nen met de scholen voor voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs (vwo), waaronder het gymnasium en het atheneum vallen, beide zesjarig, die toegang geven tot de universiteit of de hogeschool (het athe neum is in de plaats geko men van de hbs). DRIE GROEPEN De scholen voor algemeen vormend onderwijs (avo) worden onderscheiden in havo, mavo en lavo. Het havo lijkt op de vroegere middelbare meisjesschool en leidt op tot het hoger be roepsonderwijs. Het havo geeft geen toegang tot uni versiteit of hogeschool. Het mavo lijkt op de oude mulo en sluit aan op de vierde klas havo of op het middelbare beroepsonder wijs. De cursusduur is vier jaar, er zijn ook afdelingen van drie jaar. Het lavo is in de plaats gekomen van het oude voortgezet lager onderwijs (vglo). Tens2otte zijn er de scholen voor beroepsonderwijs te onderscheiden In lager technisch onderwijs (lts), lager huishoud- en nijver heidsonderwijs (Ihno) en lager economisch en admi nistratief onderwijs (leao). Dit beroepsonderwijs kent veel vormen in Schiedam. Veel van deze scholen bieden verschillende mogelijkhe den voor wat betreft het overstappen van de ene naar de andere, maar ook ■wat betreft de aansluiting op hogere schooltypen. Hierover kan men uitvoe rig ingelicht worden op de scholen bij de aanmelding. Schiedam Ten bate van het In Schiedam op te richten Jongeren Advies Centrum geeft de groep „Serendipity" zaterdag 11 maart een promotieconcert in zaal „Tlvoli", Nieuwe Haven 237. De organisatie van deze avond is in handen van „Universal Pro ductions", een pas opgericht bureau, dat gratis concerten orga niseert om met de opbrengst ervan Jongeren adviescentra en re leases financieel te steunen. „Serendipity" bijt zaterdag avond de spits af van de serie concerten, die „Universal Productions,' wil organiseren. De nu een jaar bestaande groep bestaat uit vijf man: Wim Poos, die het drummen voor zijn rekening neemt, bas- gitarist Nico van Eijk, Stef Blom, solo-gitarist en zanger Jos van der Lugt, die tevens de akoestische gitaar be speelt, Ida van Adriehem neemt een aparte plaats In de groep in als solo-zangeres. Het repertoire van „Serendipi ty" ligt tussen de pop en de underground. De groep brengt muziek ten gehore die ver want is aan de van groepen als „Colosseum", Humble Pie" en „Pentangle". Het concert begint om half acht. De toegangsprijs is een rijks daalder. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop op het bureau van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren in het Pro veniershuis. Schiedam De RET heeft op het ogenblik de voorlopige ideeën in studie, die de direc teur van de dienst Gemeente* werken heeft ontworpen tef verbetering van de RET-bus* lijnen in Schiedam en ook is Vlaardingen. Blnnenkodf wordt het antwoord verwac» van de RET. dat in de ven keerscommissie weer tel sprake zal worden gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3