SCHIEDAMSCHE COURANT Minister Udink i in Groenoord Eén instelling voor 2 kranten voor één prijs J HEMA bracht honderden op de been GAB gaat praten met onderwijzers Schiedam en VAM Streven in drie Watenveggemeentèn r klachten Weer stank- Schakel spreekt voor ARP Groenoord onderzoekt mogelijk heden -•grote" wijk- vereniging Orgelserie Koos Bons Donderdag 9 maart 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's D9ste jaargang no. 24359 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Minister drs, E.--J. Udink van volkshuisvesting:-en ruimtelijke ordening heeft woensdagmorgen een oriënterend werkbezoek aan Groenoord gebracht. Hij heeft op uitnodiging van de Nederlandse Vereniging van Systeembouwers twee flat gebouwen aan het Bachplein en aan -de Laan van BoI'Es bezich tigd. -De min/ster op werkbezoek in Groenoord. Wethouder B. E. Colïé van. Volkshuisvesting heeft de minister ontvangen en rond geleid. De twee flatgebouwen in Groenoord worden volgens het Intervam-systeem ge bouwd, de minister liet ;zicb uitgebreid voorlichten-over de bouwplannen in Groenoord en over de prijzen van de flats. De minister was het niet hele maal eens met de prijs-calcu- lafcie van wethouder CoUé, deze laatste dacht dat de prij zen van de flats op 380 huur per maand zouden komen lig gen. De minister berekende - de huur honderd gulden lager, namelijk 1280. Na de koffie-pauze in een van de -bouwketen bij de -flat aan het Bachplein, heeft minister Udink de flat aan de Laan van Bol'Es bezocht, hier werd uit gebreid gepraat over het ma teriaal dat bij de bouw van de flats gebruikt wordt en over het Intervam-systeem. Eerder op de morgen heeft de minis ter gebouwen in Ommoord be zichtigd, 'na Schiedam heèft hij nog een bouwproject in Maassluis bezocht. WW De minister en wethouder kijken op Groenoord Schiedam De gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bestuderen met de instellingen in deze gemeenten op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg de mogelijkheden om tot één groot, overkoepelend orgaan in deze drie gemeenten te komen, dat het braakliggend terrein van de geestelijke ge zondheidszorg in de drie plaatsen moet gaan bewerken. De drie steden tellen samen on geveer 200.000 inwoners, wat inhoudt dat volgens bepaalde normen deskundigen kunnen worden beschikbaar gesteld. Dr. ir. II. W, van Gils, voorzit ter van het Medisch Opvoed kundig Bureau in Vlaardïn gen, heeft tijdens een verga dering van de Vereniging Ge zondheidszorg Kethtff e.o. in Groenoord het Rijnmondge bied op het terrein van de geestelijke volksgezondheid „onderontwikkeld" genoemd. ffat er aan instellingen werk zaam is, is met name in Schiedamonvoldoende. De ambulante geestelijke gezond heidszorg is verder versnip perd door een aantal vereni gingen,...dat'gebaseerd op le vensovertuiging of vakgebied naast elkaar werkt. Dr. Van Gils pleitte dan ook sterk voor ■.een? volledige fusie van alle reeds werkzame verenigingen en instellingen en nog te vor men Jhstellm^ tot één groot geheel. „-Het moet een volledi- ge_ fusie zijn, niet alleen door coördinatie van activiteiten en vriendelijk praten met elkaar als instellingen, maar een to tale fusie'*. Vlaardmgen en Rotterdam moe ten te.hulp komen in Schiedam om iets aan geestelijke ge zondheidszorg te ondernemen. Het M.O.B. in Vlaardingen strekt zijn werkzaamheden ook- wel tot Schiedam uit, tn Schiedam is slechts één psy chiater werkzaam en werkt Provinciale Stichting voor 'h- Geestelijke Gezondheids zorg, Daarmee houden de werkzaamheden op dit gebied op?" Er ontbreken een sociaal-psy chiatrische dienst, een bureau voor levens- en gezinsmoei lijkheden, een instelling voor de ongehuwde moederzorg, een consultatiebureau voor versla vingsziékten, een so ciaal geriatrische dienst en (nog) een jongerenadviescen trum. De deskundigen pleitten tijdens de bijeenkomst voor een snel le realisatie van allerlei acti viteiten op het gebied van dé geestelijke gezondheidszorg. Een inwonertal van 200.000 is benodigd om deskundigen te ver-krijgen. Dit zal leiden tot een schaalver groting van de instelling, die er in de drie gemeenten moet komen. Drs. G, A.A. Smits, de voorzitter van de Vereniging Gezondheidszorg Kethele.o., waarschuwde dat 'men door deze schaalvergroting zich af moet vragen hoeer weer schaalverkleining kan ont staan om te vermijden dat de grote instelling als een bu reaucratisch lichaam zal wor den gezien. „Het aantal deskundigen dat xve nodig hebben krijgen we nooit. Daarom is de vrijwilli ge, werker, gewoon niet te mis sen'*. Dr. Van Gils pleitte voor het openen van een op vangcentrum dat altijd open is. Drs. Smits haakte daarop in met een pleidooi voor de snelle realisatie van een vvfjfc- gebouwtje in de ïn aanbouw zijnde torenflat aan de Laan van BoPISs in Groenoord. „Het is brood- en broodnodig dat dat wijkcentrum er komt". 'rofitter nil nn het unieke aan bod Zkrnnten C« ontvinien «oor de prijs ven «én: di "V»i*d»imthc Courant mee nieuwe uit uw icad «n omjevinf. «n het RottefdeimehB Nieuwibluj met het laitxte binnen-efi buitenlandsenicuwi. Getfenxmi opdrechtoofe bijfi d»i»n tratii, jonder «nije verplichting, de SC RN tcbeiorgen en ontdek |j •nfdi vale plutpuitts». Deze bon fn open envelop, zonder postzegel. Sturen naar Rotterdamxch Nieuwsblad, antwoordnummer«34,Rott*rtJ«m de SC -fr- RN 14 djjen gratig mw 'tugr m.i.v. woon pi De burgemeester neemf een wacht tijdklok in ontvangst, Vele belangstellenden stonden woensdagmorgen vroeg al ie wachten op de opening van de HEMA. Schiedam De feestelijke opening van de nieuwe HEMA, op de hoek van de Broersvest en de 'Lange Kerkstraat heelt woensdagmorgen honderden mensen op de been ge bracht. Velen waren ervan getuige, hoe burgemeester II. Roelfsema de nieuwe zaak opende door het luiden van een schcepsbel, waarop uit verschillende luidsprekers het ge toeter van scheepshoorns klonk. Vlaardingen/Schiedam Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord heeft een aantal activiteiten ontwikkeld waar van men met name in Maassluis en Schiedam de vruchten kan plukken. Voor wat betreft Schiedam is men onlangs gestart met het ver strekken van informatie over alle aspecten van het arbeidsbu reau aan werkende jongeren. Jengdconsulenten, vaste functio narissen van het GAB, geven bij toerbeurt in het vormingscen trum aan de Louis Raemaekersstraat 10, gedurende één uur voorlichting. In Maassluis houdt men op 21Het GAB onderzoekt thans of er maart een voorlichtingsmid dag voor leerkrachten van het basisonderwijs over toela- tingsproc edur es, m ammoet- wet, schooltypes en achterlig gende beroepen. Voorlopig be treft het nog een experiment, dat, als het slaagt, zeker her haald zal worden. m een aantal bedrijven be langstelling is voor Canadese stagiaires in het kader van een uitwisselingsprogramma dat half mei zal gaan begin nen. Er worden 300 plaatsen gezocht voor leerlingen van HBS'en en universiteiten die voor de duur van 6 a 13 weken vakantiewerk in Nederland willen doen. Tot nu toe zijn de reacties vanuit het bedrijfsle ven nog niet overweldigend. Deze activiteit kwam tot sland door een initiatief van de toe latingscommissie van het christelijk voortgezet onder- Tenslotte is vorige maand de wijs; maar ook leerkrachten overplaatsing van de chocola- van het openbaar onderwijs defabriek Beukers Rijneke hebben al belangstelling ge- naar de Industriestraat in toond voor deze „bijpraat"- Vlaardingen een feit gewor- middag. den. Vlaardingen Bij de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond zijn gisteren tien tallen klachten binnengeko men over stank. De klachten kwamen voornamelijk uit Vlaardingen. Sommigen klaagden over smog, maar voor de Rijnmondsmog, zoals jaar manifesteerde, is de tem- dle zich de afgelopen twee peratuur nog te laag. Vlaardingen .Tweede Kamer lid M. W. Schakel komt woensdag op uitnodiging van het Centraal Bestuur van de ARP-Kiesvereniging woens dag naar Vlaardingen. Tij dens een openbare vergade ring, die in gebouw Triangel aan de Fransenstraat wordt gehouden, zal de heer Schakel spreken over actuele politieke zaken. De aanvang is 8 uur- De opening stond in het te lken van de scheepvaart, omdat die in de Sehiedam se economie een belangrij ke plaats inneemt, In verband hiermee ont ving de bedrijfslei der van de Sehiedamse HEMA, de heerH. A. G. de Haard, uit handen van HE- MA-directeur J. W. de Roo een reddingsboei, die het Sehiedamse filiaal drijven de moet houden, wanneer er minder goede tijden aanbreken. Als extra hart versterking voor de heer De Haard bevatte de boei een fles gedistilleerd. SCHAPEN Burgemeester Roelfsema mocht na de opening een waehttijdklok in ontvangst nemen. Vervolgens maakte hij als eerste gast een ron de door de winkel. Zoals het spreekwoord zegt, werd 't eerste schaap, dat over de dam ging, gevolgd door meerdere: twee brui ne schapen renden na de opening de winkel In. De dieren waren bedoeld als geschenk van de HEMA oan dc gemeente voor de Kinderboerderij in Groen oord. Later bleek, dat de schapen, die werkelijk-be stemd zijn voor de kinder boerderij, nog ingevoerd •moeten worden. Hun brui ne soortgenoten dienden al leen als symbool van het geschenk. De plechtige bijeenkomst voor de opening werd door verschillende hoofden van gemeentelijke instanties bijgewoond, ook de wethou ders C. J. M, Bolmers en B. Kaptein waren aanwe zig. De toespraken van de heren De Roo, De Haard en burgemeester Roelfse ma, die aan de opening vooraf gingen, waren ook voor het publiek, dat bui ten op het met vlaggen versierde terrein voor de •HEMA stond, te volgen via luidsprekers. RIJNMONDBAND De feestelijkheden werden opgeluisterd door de Rijn- mondband, die een half uur voor de opening een plaats innam voor de hoofdingang van het pand. Aan de klan ten ia de nieuwe HEMA gingen de gebeurtenissen in verband met de opening niet ongemerkt voorbij. De eerste drie kregen eén doos bonbons, andere klanten kregen een kaasplankje met een stuk kaas. Aanwezig waren tevens zes tien dames,- die als ver koopster de opening van het HEMA-pand op de hoek van de Broersvest en de ■Rotterdamsedijk in' 1934 hadden meegemaakt. Een van hen droeg op de recep tie, die ter ere van'de ope ning later op de morgen in het café-restaurant „De Amstelbron" plaatsvond, een zelfgemaakt gedicht voor over de HEMA van 38 jaar geleden. BLIJ De 'heer De Haard is erg blij met de nieuwe zaak, waar tweemaal zoveel winkel ruimte is als in het oude pand. Ook het magazijn 'is veel groter. Zowel voor de klanten als voor het perso neel is de nieuwe winkel een hele vooruitgang. De presentatiemogelijkhe den zijn er veel groter. Voorts zijn er in het nieu we pand verschillende voorzieningen getroffen, waaraan het in het oude pand ontbrak. Zo zijn er openbare dames- en heren toiletten, bovendien is er de „Koffie w'ip-in", waar men na hei winkelen even kan uitblazen. SchiedamTn Groenoord moet in de toekomst een vereniging komen, die zich met alle pro blemen in deze wijk gaat be zighouden. Gedacht wordt aan een „grote wijkverenlging" met diverse secties, bijvoor beeld op het gebied van ver keer en verkeersveiligheid, onderwijs en contacten met de onderwijsinspectie^?. ge zondheidszorg enzovoorts. Dit idee brachtdr-.--R-.ti.yan der '- Veer, arts in Groenoord/Ke- thel, naar voren tijdens de vergadering van de Vereni ging voor Gezondheidszorg' Kethel en Omstreken over de functie van de kruisvereni ging. Deze vereniging zou dan als sectie gezondheidszorg in de grote vereniging moeten opgaan. De suggestie van dr. Van der Veer kreeg veel waardering. Zoveel waardering zelfs, dat vertegenwoordigers van vier instellingen, de wijkverenigin- gen Bijdorp en Groenoord, de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord en de Vereniging voor Gezondheids zorg gaan bestuderen hoe zo'n grote vereniging kan worden gerealiseerd. Dit onderzoek is het meest con crete resultaat van de verga dering over de taak van de kruisvereniging in Kethel en Groenoord, waarover tijdens de bijeenkomst, zeer uitge breid werd gediscussieerd. Meer daarover op pagina 3. Schiedam In het artikel „Meer kandidaten voor Rijn mond vuil verbranding" in de Schiedamsche Courant van maandag 6 maart is in de laatste alinea een fout geslo pen. De laatste zin van het ar tikel luidt „Dc ervaringen met. de VAM worden tot nu toe niet bevredigend geacht". De juiste tekst had moeten luiden: „niet onbevredigend gedacht". Maassluis Koos Bons, de or ganist van de Immanuelkerk. geeft dit seizoen acht orgel concerten zijn kerk op de zaterdagavonden 18 maart, 29 april, 2? mei, 10 juni, 24 juni, 19 augustus, 1G september en 30 september, aanvang 20.15 uur. Het eerste concert za! ge heel gewijd zijn aan passie muziek, met werken van Koos Bons, Samuel Scheidt, J. S. Bach, Paul Müiler-Zürich, Cé- sar .F ra nek en Marcel Dupré. Op 29 april speelt Koos Bons een populair programma met composities van G. F. Handel, J. S. Bach, Jan Zwart en Ck. M. Widor. Voor de overige concerten is een gevariëerd programma samengesteld met klassieke, romantische en moderne werken. A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1