„Sluit 's nachts Zestienhoven^ Auto in wijken moet wijken Financieel niet uitvoerbaar Strandineer wordt grote zandbak Gemeente ontdoet waterleiding van roest De Viking houdt internationale wedstrijden Provincie vraagt minister: Schrikkelbaby 1972 grote maten Societeiten-agenda Zoeken naar belangen meer voor oever verbinding Tweemaal meniscus ir 00j| a turn, aai ram! 1Vjkir>.vifjwc\\»xs\iw>' 1 .L', Natuurgenot vergadert SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG IB MAART 1972 Schiedam De Technische Bedrijven willen de komende weken de hoofdlei dingen van het drinkwater in Schie dam ontdoen van roestdeeltjes, door het water onder hoge druk vla de brandkranen langs de wegen naar hui ten te laten spuiten. Dit spuien moet vlak na de winter ge beuren voordat het waterverbruik - stijgt in verband met het warme weer. In de winter, wanneer het waterver bruik laag is, blijft het roest, dat onver mijdelijk Is, omdat een deel van het lei dingnet van gietijzer of staal is, 0p de buiswand zitten. Omdat er in de lente en de zomer meer water wordt ver bruikt, moet het water sneller stromen om aan de behoefte te voldoen, zodat de roestdeeltjes van de buiswand wor den geschuurd en door het water wor den meegenomen. Het gevolg hiervan is, dat er bruinachtig water uit de kranen komt, wat veel last kan veroorzaken bij het wassen, hoewel het roestwater onschadelijk is voor de gezondheid. De Technische Bedrijven willen dit voor komen. Het roest wordt uit het water gehaald door de stroomsnelheid kunst matig op te voeren, vervolgens wordt het roestige water in het riool geloosd. Het bezwaar hiervan voor de bewoners in de omgeving van de openstaande brandkraan is, dat het water tijdelijk onder lage druk staat, bovendien is er kans op bruin water. Om het ongerief zoveel mogelijk te be perken. vindt het spuien op werkdagen plaats,, 's avonds van half zeven tot twaalf uur. De ervaring wijst uitr dat _r dan minder water wordt verbruikt an overdag, riwi is niet mogelijk van te voren op te geven, waar en wanneer er gespuid wordt, omdat met het weer rekening gehouden moet worden. Voor dit tijdrovende werk willen de Technische Bedrijven twee ploegen In zetten. Ook in de nieuwe woonwijken zal gespuid worden, hoewel daar de waterleidingen van kunststof zijn ge maakt. De mogelijkheid bestaat ech ter, dat daar roest in het water zit, dat via de oude buizen is aangevoerd. Schiedam De Schiedamse Modeljachtverenïging „de Viking" opent dit jaar het vaarseizoen met internatio nale wedstrijden voor radio grafisch bestuurde scheepjes en raeeboten waarvan de parcoursen worden uitgezet in de vijver vóór het thee huis in hel Prinses Beatrix- park op zaterdag 6 mei en zondag 7 mei. Ook nu weer zullen modelbouwers uit Bel gië en West-Duitsland aan de start verschijnen. Op 23 april gaan de zedlers van „de Viking" met hun boten naa. Antwerpen voor de ont moeting België-Nederiand. Ook de return die op IS juli wordt gehouden vindt plaats in de Scheldestad omdat onze stadgenoten niet over een rechthoekige zeil vijver beschikken. Op 9 september wordt „de Viking" gastheer en organisator van de even eens in het Beatrixpark te houden wedstrijden voor de nationale kampioenschappen radiografisch bestuurde scheepsmodellen. Zaterdagavond houden de mo delbouwers hun derde en laatste contactavond van het winterseizoen in de grote zaal van. het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen, Het bestuurslid Ed. van Beijnhem zal dia's vertonen van de door hem in 1971 be zochte zeil- pt vaarevene- menten in binnen- en buiten land, onder andere een serie dia's van de in Ostende ge houden Europese kampioen schappen. Voorts zullen de leden hun tijdens de afgelo pen winter gebouwde model len aan hun collega's laten zien en bewonderen. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn _>p deze avond, die om 20 u. begint, welkom. |Den Haag Onderzocht wordt of andere dan rïjkswegbelan- gea mogelijk een bijdrage rechtvaardigen bij de aanleg van een vaste oeververbin ding over de Dordtsche Kil tussen Dordrecht en 's-Gra- vendeel, (Minister Drees van verkeer en waterstaat heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden De Ruiter en Pronk. |Zij hadden de minister ge vraagd om een veiliger en vaste oeververbinding over de Dordtsche Kil ter vervanging van de huidige veerdienst. Mi nister Drees gelooft, dat de yaste oeververbinding ver moedelijk 4 a 5 jaar 't tijdstip waarop belanghebbenden op dracht tot de bouw er van zul len hebben verstrekt, in ge bruik zal kunnen worden ge nomen. Den Haag De provincie wil minister dr. W. Drees (ver keer en waterstaat) vragen het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven 's nachts te sluiten. De provinciebestuurders willen dat tussen elf uur 's avonds en zeven uur *s och tends landen, starten en proefdraaien verboden wordt. Minister Drees heeft eerder gezegd dat hij de nachtvluchten van en naar Zestienhoven niet wil verbieden, omdat hii daarmee de luchthaven in een uitzonderingspositie zou plaatsen. De provincie stelt daar tegenover dat de ongunstige ligging van Zesïienhoven ten opzichte van de bebouwing een uit zonderingsmaatregel rechtvaardigt. MINDER De provinciebestuurders heb ben hun verzoek aan de mi nister in het vooruitzicht gesteld naar aanleiding van een brief van het Centraal comité anti-bulderbaan, waarin opnieuw over hin der van nachtelijk vlieg verkeer wordt geklaagd. De provincie heeft geconsta teerd dat het aantal nacht vluchten in 1971 30 procent minder was dan. in 1970. Vier der wordt gewezen op het plan van minister Drees om geluidsmeétpunten rondom het vliegveld te plaatsen, en die te koppelen aan het regis-' trateicentrum van Schiphol. Verder attenderen de provincie bestuurders op het voornemen, van de gemeente Rotterdam om het 's nachts starten enn- landen duurder te maken. Maar het is nog niet bekend wanneer die maatregel zal in gaan of wat het effect ervan zal zijn. Van onze sportredactie Dordrecht Hans de Vos, de oefenmeester van het Dordtse Fluksligt in het ziekenhuis. Hij werd evenals DFC-speler John ten Oever aan een me niscus geopereerd. De drie uur EC-voetbal heeft Hans de Vos deze week niet gemist. Klanten van zijn sauna kwa men spontaan een televisie ontvanger in het ziekenhuis brengen. Mare in de armen van zijn moeder Schiedam De nu tien dagen oude Mare, zoon van d.e heer en mevrouw A. Speijer, die in de Nieuwe Maasstraat wonen, Is de Schiedamse „Schrikkelbaby 1972" geworden. Woensdagmorgen zijn Mare en zijn 24-jarige moeder uit het Gemeente Ziekenhuis ontslagen. Beidtfn maken het redelijk goed. Mevrouw Speijer, trots op haar eerste kind, vertelt: „Wij hadden er helemaal niet op gerekend, dat hij op de 29-ste geboren zou worden. Maar we zullen elk jaar zijn verjaardag vieren hoor", zegt ze lachend. „Als het geen schrikkeljaar is, doen we dat ge woon op 1 maart". Verschillende Schiedamse middenstanders via een actie in onze krant hebben, voor de ouders van de „Schrikkelbaby 1972" prij zen ter beschikking gesteld. De heer en mevrouw Speijer mogen de komende dagen onder andere" eert babyalbum in ontvangst nemen, evenals een. elektrische flessenwarmer, een iakengarni- tuur, een-ouderwetse kinderstoel, de eerste vijf meter gordijn stof voor de kinderkamer en een verzilverde lepel, waarin de naam van Mare gegraveerd wordt. Bovendien mag mevrouw Speijer een keer gratis naar de kapper. In het totaal zijn er in Schiedam dit jaar drie schrikkelbabies ge boren, van wie een in de Dr. Noletstichting. De -andere moeder, die een schrikkelkind ter wereld heeft gebracht, lag in het Ge meente Ziekenhuis naast mevrouw Speijer. SCHIEDAMS WIJKEN kunnen sinds gistermid dag „Hoera" roepen. Eindelijk wordt er iets gedaan aan de verkeers situatie, die vaak' tot tweerichtingsverkeer in te smalle straten leidde. De oude wijken zijn het eerst aan de beurt. In zijn beleidsnota in de aanbiedingsbrief bij de begroting stelde wethou der van Openbare Wer ken C. J. M. Bolmers al dat het verkeer in de wijken moest worden bezien in 'het kader van de verbetering van het leefmilieu daar. Er waren toen al plannen voor Schicdam-Zuid in ont wikkeling, die nu in voorlo pige vorm zijn afgerond. Zuid kan tevreden zijn, want het krioel van het verkeer in de smalle straat jes kan nog dit jaar tot het verleden behoren. Het auto verkeer moet concessies doen, maar daarmee volgt Gemeentewerken een ten- dens die zich steeds meer voortzet. De auto is niet langer heilig, het klimaat in de wijken en met name de oude wijken wèl. Terecht stelde ir. De Block, directeur van deze dienst, dat de auto in en buiten Schiedam in oude wijken al genoeg heeft bij gedragen tot een verslech tering van het leefklimaat. In de oude wijken van de stad is dit dagelijks merk baar. Met Zuid is de aanpak overi gens niet afgelopen. Dat de gemeente daar begint, is min of meer toevallig, om dat de plannen hiervoor al in voorbereiding waren. Het oude westen, het Sin gelkwartier en met name Nieuwland kunnen op een Ton Huijssoon door dergelijk proces rekenen. Daarbij moet worden aange tekend, dat Schiedam-Zuid uit verkeerstechnisch oog punt een wat bijzondere plaats inneemt. Het „ei land" Zuid is nu eenmaal niet anders bereikbaar dan via de bruggen en de Ha ve ndijk langs de Spuiha- ven. Daarmee is gelijk een patroon van wijkver2amel- straten vastgesteld. In an dere wijken kan zoiets meer problemen opleveren. Iedere wijk zal overigens op zijn eigen mogelijkheden en onmogelijkhden worden bestudeerd. De oudere wij ken. De Gorzen, Singel kwartier, oude westen zijn het eprst aan de beurt. •Speelstraten, speelvoorzie- ningen, een wat strakker gereglementeerde parkeer voorziening in de wijk, her bestrating zullen in nauw overleg met de bevolking plaatshebben. Voor de plannen in de wijken is tijd nodig. He geheel zal in faseringen geschieden. Ir.De Block voor de tweede maal achtereen in de verkeerscommissie op tredend als een uitstekend toeliehter van nogal ingrij pende plannen legde daar gistermiddag de na druk op. Het plaatsen van een verkeersbord is niet zo'n omvangrijk karwei. Herbestratingen leveren meer problemen op, ook fi nanciële. Samenvattend kan worden gesteld, dat binnen enkele jaren In de meeste wijken van de stad het verkeer aan banden zal zijn ge legd. De auto zal niet meer het alleenrecht hebben ïn de straten van een wijk. De belangen van de bewo ners gaan voor. Uitgaande van deze gedachtengang, zit verbetering van het woonklimaat er voor de wijken dik in. BROERSVEST111 5" SCHIEDAM TEL. :267416 Jj ,w'~ f -pJ/ 'SV- Hef strandmeer: onbruikbaar door tè hoge kosten. Vlaardingen De Vlaardlngs» Aquarium- en Terrariumver eniging „Ons Natuurgenot" houdt dinsdag een ledenverga dering in zaal Concordia aan de Rijkestraat 1. Het informatieve gedeelte be staat uit een lezing met dia's door de heer Sneepels uit Slik kerveer. Onder 'het motto; „Tussen Oerwoud en Savan ne" voert hij 2ijn gehoor mee naar tropische wateren om het nodige te laten zien over het leven van flora en fauna rond en tussen de koraalrif fen. Ook Biet-leden, zijn op deze avond uiteraard welkom. Zaterdag 3 juni laten de leden de vissen voor wat ze zijn en gaan met hun dames op ex cursie. Via Drimmelen naar de Biesbosch die per boot wordt verkend. Tot slot brengt het gezelschap een be zoek aan slot Loevesteyn en doen tevens het historische stadje Buren aar». fcoek van Holland Het veelbesproken „strandmeer" In Hoek van Holland zal er vrijwel zeker niet komen. Bij de opspttitïng van Eet strand werd de gedaehte geopperd Dm tussen het oude en het nieuwe duin een verdieping te laten van ongeveer 250 by 75 meier. Hierin zon zich een natuurlijk meer kunnen vormen, dat een bijzondere attractie zou vormen voor de zomergasten. Hoe wei er van een aantal zijden bezwaren werden gemaakt tegen dit plan, verklaarde Rijkswaterstaat zich bereid het experiment te wagen. lij de opspuiting van het strand werd rekening gehouden met het meer en de vormen ervan ■zijn inderdaad iot stand geko- men. Sterker nog, het gebied draagt inderdaad het karakter van een. meertje. De uitge- - spaadde diepte behield name lijk tengevolge van de opspui ting aan de oppervlakte een sliblaag. Het regenwater kon daardoor niet in de zandbo dem verzinken en op een aan tal plaatsen heeft het meer een diepte van één meter of meer. De gevormde sliblaag' toonde echter tegelijkertijd de onmo gelijkheid aan om het meer ten dienste van het badende publiek te stellen. Het geheel door duinen omsloten gebied zou binnen zeer korte tijd ver anderen in een vleze poel met onfris, stinkend water. In de eerste plaats zou het re genwater in het meertje zelf bijzonder onfris worden- Bo vendien wijst de praktijk uit dat badende mensen in het water veel urine achterlaten. TE DUUR Technisch zou het overigens wel mogelijk zijn het meertje van doorstromend water te voor zien. Daartoe zou een zuive ringsinstallatie moeten wor den gebouwd, die het zeewa ter in het meertje Iaat door stromen en het water regel matig ververst. De financiële consequenties van die mogelijkheid zijn echter zo groot, dat men - zich ge schrokken van dat plan heeft afgewend. Inmiddels zit men met de uitdieping die voï wa. ter staat. Ge2ien uit een oog punt van natuurschoon en praktische bruikbaarheid is deze put volkomen aanvaard baar. Nu men echter de idee van natuurlijk zwembad heeft opgegeven dient men de kuil vrij van water te gaan ma ken, teneinde allerlei ongerief te vermijden. Geprobeerd zal worden de mod derbaden door te prikken; dat wil zeggen op een aantal plaatsen de modder verwijde ren, zodat het water in de zan derige bodem daaronder zal •wegzakken, want het meer ligt nog vrij hoog boven de zeespiegel. Op die manier hoopt men het water kwijt te raken. In plaats van. een strandmeer zal er dan moge lijk een enorme zandbak ont staan en de te verwachten massale toerïsteninvasie in de zomermaanden zal daar zeker een dankbaar gebruik, van maken. vrijdag: „DUKTIEN", in centrum .Duk dalf", Rijnstraat 1, van half acht tot tien uur, „Quousque Tandem", in ge bouw „De Teerstoof", Nieuw- straat 12, vian half negen tot haöf twee. ,»'t Honk", Hoogstraat 148. van half neg-en tot half een. ,Doeie-discobar", in. clubhuis „De Doele", Doeleplein 1, in verband met het 23-jarig be staan van het clubhuis wordt er een strandwandeling ge houden, vertrek om zeven uur van „De Doele"; van half elf tot een uur bal met medewer king van de groep „Union Sta tion", zaterdag: „'t Honk", Hoogstraat 148. van Hailf negen tot half twee. „De Ton", Lange Haven 121, van nalf acht tot een uur. ,Duck Dalf", in gebouw „Duk dalf", Rijnstraat 1, van half acht tatf twaalf uur. Koffiebar „De Goede Haven."* Westfrankelandsedijk l, vanaf acht uur. „De Vonk", in CJV-gebouw „De Jeugd haven", Lange Haven 129, van half acht tot kwart over alf. „Quousque Tandem", in ge bouw „De Teerstoof", Nleuw- sfcraafc 12, van half negen tot hall twee. „De Waag", Nieuwstraat 36, ,van t.cht uur tot half twaalf. „De Tempel", Spinhuispad 24, vanaf acht uur, met medewer king van hst duo Kees en. Pierre, dat Folksongs brengt. Universal Productions, zaal „Tivoli", Nieuwe Haven 237, concert „Serendipity", vanaf half negen. zondag: ,,'t Honk", Hoogstraat 148, van half negen to-t twaalf uur. „De Ton.", Lange Haven 121, van half acht tot half een. „Ping-Ping", in centrum „De Kreek", Lange Haven 92, van aoht tot twaalf uur. Discosoos „Graencord-KAJA", in boerderij „Landivreugd", weeuncksingel 1, van zeven uur iot half twaalf. „Quousque Tandem", In ge bouw „De Teerstoof", Niéuw- straat 12, van half acht tot half twaalf. „Green's Society", in zaad „Ti voli", Nieuwe Haven 237, van half aohfc tot half twaalf. „Instuif Schiedam", gebouw „Arcade", Lange Haven 71, van ai half acht. woensdag: „Quousque Tandem", in ge bouw „De Teerstoof", Nieuw straat 12, van half negen tot half een. donderdag: „De Tempetl", Spinhuispa-d 24, van acht tot twaalf uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4