in Schiedam te weinig speelruimte „VECHTEN VOOR DE ACHTERBLIJVERS" Tuinieren op vijf hoog W Voorlopige uitslag van enquete: Klokken Jaarfeest Christen Vrouwen VOORRANG SPLITSING NOORDDIJK z'-mi Vallend blok staal verwondt hand Wijkvereniging Nieuwland houdt klaverjas- toernooi Snoepwaren uit kantine gestolen Bromfietsdief betrapt op heterdaad Suggesties voor groen op balkons SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 15 MAART 1972 Schiedam De afdeling Schie- dam-Nieuwland van de Neder landse Christen "Vrouwenbond viert dinsdag 2l maart haar jaarfeest in de benedenzaal van de Opstandïngskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaaa. Na de opening door mevrouw ML Valken- burg-Gerrïtsen wordt het to neelstuk Asjemenou opge voerd, een klucht in drie be drijven. van Frans Drost. Voorts wordt er een verloting gehouden. Het feest begint om acht uur. Wie van de auto- dienst gebruik wil maken, kan zich opgeven bij mevrouw P. C. Troost-Van Hengel, Hein- sïusstraat 19, telefoon 708505. De afdeling Nieuwland houdt woensdag 19 april een gecom bineerde vergadering met de afdelingen Centrum en Kethel van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in het centrum De Hank aan de Schiedam.se* weg in KetheL Maassluis Met ingang van vrijdag wordt een wijziging aangebracht in de voorrangs regeling op de splitsing Noorddijk-Heldringstraat. Op genoemde datum worden nieuwe borden geplaatst, waarmee het verkeer over de u' Noorddijk voorrang krijgt op het verkeer komende uit de Heldringstraat. 7erder komt er een verbod om, - komende uit de richting West- landseweg, linksaf de afrit naar de Weverskade te berij den. Tenslotte krijgt de afrit naar de Weverskade eenrichtingsver- -■ keer: alleen vanaf de Noord- dijk mag de afrit worden be reden. Opgaand verkeer is dus verboden. Schiedam Er is in Schiedam onvoldoende speelruimte. Dit is de uitslag van een-derde gedeelte van de enquête, die de werkgroep inventarisatie van de Raad voor Jeugd en Jon geren onder de verenigingen in Schiedam heeft gehouden. De werkgroep heeft ruim zeventig lijsten weggestuurd; een-derde ervan is inmiddels geïnventariseerd. Uit de reeds behandelde lijsten kwam het centrum als de slechst bedeelde wijk wat be treft speelgelegenheid naar voren, op de voet gevolgd door het Singelkwartier en Nieuwland. De Gorzen en Schiedam-West kwamen min der nagatief uit de bus, de jeugd in Groenoord en Kethel is het beste af. Een-derde van het totaal aantal ondervraagden is het erover eens, dat de gemeente dit pro bleem zou moeten oplossen en dat de Jeugdraad en de scho len wat betreft het scheppen van speelgelegenheden, druk op de gemeente zouden kun nen uitoefenen. dorp, het stuk grond gelegen tussen rijksweg 20, de spoor baan en Bijdorp, lagen de me' ningen wat verder uiteen. "Veertig procent vond de keu**» matig in verband met de ver keerssituatie en de ligging te» op2ichte van de wijken, zestig procent oordeelde gunstig over het voorstel. Een school' hoofd vond, dat een dergelijk project in elke wijk moet wor den gerealiseerd. Voorts i» vijftig procent van de inzen ders van de reeds behandelde lijsten van mening, dat de speelplaats open zou moeten zijn voor de lagere-schoob jeugd en kleuters, 35 procent vindt, dat kinderen van alle leeftijden er terecht moeten kunnen. Schiedam De 39-jarige heiere J. Tak uit Strijen is maandag tijdens heiwerkzaamheden aan de Schiedamseweg getrof fen door een vallend blok staal van 5 bij 10 bij 25 cm. Dit blok kwam op zijn linker hand terecht, die ernstig werd gekneusd. De GG en GD heeft hem op de politiepost Kethel verbonden, waarna de heer Tak huiswaarts kon keren. Schiedam De wijkvereniging Nieuwland houdt op zaterdag 1 april het jaarlijks klaver- jas-paasconcours in het wijk centrum Nieuwland. Aanvang 2 uur. Men kan zich a 1,50 per persoon vanaf 28 maart laten inschrijven bij; F. P. Brand, Dr. "Wibautstraat 29, A. Witsel, Van Oldenbame- velistraat 2, J. Giessen.D-i meesterstraat 9 en mevrouw Eeljaars, Dr„ de Visseriaan 24. PLAN JEUGDDORP Het door de oud-padvïnderslei- der J. Adriaanse ingediende plan Jeugddorp, dat de aanleg van een terrein, waar de jeugd kan ravotten en vuurtje stoken, zonder dat ouderen daar last van hebben, inhoudt, werd door 75 procent van de ondervraagden in kwestie heel goed genoemd, 25 pro cent vond het matig. Over de ligging van het terrein, dat de heer Adriaanse ge schikt vindt voor het Jeugd- GRATIS Dat de speelplaats gratis toe gankelijk moet zijn, was voo* tachtig procent van de onder vraagden vanzelfsprekend, de overigen vonden, dat het Jeugddorp slechts op bepaal de tijden geopend moet zijn. Wat betreft de situatie van do speelplaatsen, die bij scholen gelegen zijn, blijkt het volgen de: de scholen heibben öf b- weinig, öf geen geschikte Speelruimte. Bovendien blijkt meer dan de helft van deze speelplaatsen na schooltijd gesloten te zijn. De genoemd» conclusies zijn de uitslag van een-derde van de ontvangen enquêteformulieren, zodat d» uiteindelijke uitslag in grotp mate kan afwijken van de tot nu toe naar voren gekome» meningen over de speelgele genheden. WERKGROEP De wedkgroep speelgelegenhe den houdt zich thans bezig met het probleem. Deze zo mer wil de werkgroep op ver schillende plaatsen in de stad experimentele speelgelegen heden op touw zetten om de behoefte aan speelplaatsen b* peilen. Ook wil de werkgroep er op deze manier achter ko men, waaraan en in welke wijken behoefte is. Het onderwerp is reeds op ee» speciaal daarvoor uitgeschre ven vergadering van de Jeugd raad behandeld door vei^ schillende deskundigen. Men sprak zich toen uit voor een speelgelegenheid in ieder deel van de stad, omdat het terrein dat de heer Adriaanse voor ogen heeft, voor de jeugd, die het meest behoefte heeft aan een Jeugddorp moeilijk te be reiken is. Voorts heeft de wijkvereniging Bijdorp be zwaar tegen een Jeugddorp in de wijk. Schiedam Inbrekers hebben weer eens huisgehouden in één van de kantines op de sportcomplexen. Ditmaal was de beurt aan de vereni- ■ging Schiedam, waar men na verbreking van een ruit aan de voorzijde binnenkwam. Vermist worden alleriei snoepwaren ter waarde van ƒ50. Schiedam De 19-jarige fa brieksarbeider C.S. uit Rotter dam is op heterdaad betrapt bij -het stelen van de brom fiets van de heer Th. P, aan de Lange Singelstraat. De ei genaar kon S. aan de politie overleveren. Hij is opgesloten. Van onze sportredactie Vlaardingen Met het nieuwe vliegseizoen in het vooruit zicht moeten de (eden van de poslduivcnhoudersvereni- gïng Keer Weer de klokken inleveren. Gelegenheid daar voor zaterdag 18 maart tus sen 15 en 17 uur. Vlaardingen „Tot nu toe heb ik u lastig gevallen met een groot aantal technische zaken. We kunnen ons afvragen of de eniging tegen Milieubederf in bereiken of dat er alleen maar achterhoede-gevechten, zij het dapper gestreden, wor den geleverd voor een verlo ren zaak. Wij merken dat wij steeds meer worden geaccepteerd en dat onze opinie steeds meer aan hangers vindt. Wij werken met onze brieven en gesprek ken mee aan een verandering van -houding van diverse figu ren die het voor 't zeggen heb ben. Deze personen zijn in uw ogen misschien vermolmd. Er zijn nog steeds grote groepen personen, die menen dat het wel meevalt, de zaken sterk worden overdreven door de aktiegroepen, dat er veel is verbeterd en die uitvoerig wij zen op details, zoals patatzak jes en grasbrandjes. Deze mensen moeten nog worden overtuigd. Zal d.t nog nut heb ben tegen de achtergrond van verontruste toekomstbeelden, zoals dat van de Club van Rome? Wij kunnen het één doen en het ander met laten; zowel cie problemen van de dag oplossen als het oog ge richt houden op de toekomst en daarom moeten we door gaan". Dit zei de voorzitter van de Ver eniging tegen Milieubedek in en om het Nieuwe Waterweg gebied, de heer H. Boerma, tijdens de jaarvergadering van deze vereniging. Tegen die achtergrond vroeg hij zich af of het Rijnmondge bied het nog zal halen of steeds verder zal afzakken tot een lawaaierig industriege bied met woonkazernes, ..Een gebied", aldus de heer Bopr- ma, „bewoond door gastarbei ders en sociaal zwakkeren? Een gebied waar verboden za ken altijd met grote haast zui len worden gerealiseerd? Hier hebben wij onze ernstige twij fels. Vele mensen krassen op en verhuizen naar gebieden v/aar de lucht nog schoon is H. Boerma. en recreatiemogelijkheden aanwezig z./n. Enkelen emi greren zelfs naar lege landen omdat het hun hier te be nauwd wordt. Deze mensen kan men geen ongelijk geven, een zekere schone toekomst is ts verkiezen 'boven een onzp- kere in de vieze lucht. Je leeft maar eenmaal en wat voor zin heeft het om aan het eind van leven te merken, dat je nog steeds in een verpest mi lieu woont? Voor de achter blijvers zal toch moeten wor den gevochten om het leed zo dragelijk mogelijk te maken en zoveel mogelijk verbeterin gen te bereiken. Dat kan. Via onze vereniging", aldus de voorzitter, die eerder een uitgebreid overzicht had gegeven van de gebeurtenis sen van bet afgelopen jaar en wiens rede werd gevolgd door een lezing van prof. Heertje over Milieuproblemen en Eco nomische politiek. se Plantsoenendienst. Hij zei dit bij gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „Tuinieren op vijf hoog", die momenteel in het Bouwcen trum aan het Weena in Rot terdam wordt gehouden. Tot en met 30 maart kunnen bal- konbezitters, en dat zijn er in •♦chiedam Iedereen die met de woningbouw beeft te maken moet worden ge waarschuwd om de groen- 1 voorzieningen bij de socia- ,1e woningbouw niet aan te tasten door geplande groe- he ruimte te laten inne- - men door parkeerruimte voor de heilige koe van onze welvaart, de auto. Parkeergarages dienen een 1 onderdeel te zijn van flat- woningbouw en van ge meenschappelijke tuinen dienen géén parkeerplaat* sen te worden gemaakt. Hier is nog een grote taak voor de overheid wegge- »t zijn woorden van de groen- Uefhebbcr G. Bakker, hoofd ambtenaar van de Rotterdam- en om Schiedam nogal wat, daar kennis nemen van een groot aantal verrassende sug gesties voor groen op balkons, E» Jat van maandag tot en met zaterdag, dagelijks van negen tot vijf uur. De tentoonstelling „Tulnieren op vijf hoog", die door het Bouwcentrum in Botterdam is georganiseerd in samenwer king met de „commissie voor lichting bloemen en planten" van de afdeling Rotterdam van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, dient te worden geplaatst in het kader van de toenemende aandacht voor verbetering van de woning en haar omgeving. Het balkon van de fiatwoning biedt de be woner een gelegenheid zijn verbondenheid met de natuur uit te leven. Technisch is voor de vakbekwa me liefhebbep elk probleem voor het kweken van planten op zijn „buiten" te overwin nen, Het aanzicht van de mo notone flats kan sterk wor den. opgefleurd door een verantwoorde aankleding door middel van bloemschalen en bakken. Een vriendelijke e» charmante versiering van de balkons geeft ook een goede aanvul ling en aansluiting bij het openbare groen. De groenhob- by op het balkon is ook heel goed door kinderen te beoefe nen. De heer H. J. Hylkema, voorzit ter van de Floriade Amster dam 1972, merkte ter gelegen heid van deze expositie op, dat een enkele bloem en een enkele plant soms meer kun nen bereiken dan de mooiste steen, het fijnste hout en de fraaiste verf. In het verleden Is veel te weinig aandacht ge schonken aan de combinatie bouwen en groen. De bouwwe reld zal in steeds toenemende mate aandacht dienen te be steden aan de leefbaarheid van flatwoningen door ruimte te creëren voor balkons, bin nen- of daktuinen en venster banken, die het voor de bewo ners mogelijk maken een stukje natuur dichter bij zich te halen. De wijze waarop het plantmate- riaai tegenwoordig wordt ge presenteerd is ideaal voor de balkontuinier. De voorgetrok ken bloembol, de in een plas tic potje opgekweekte plant en de boom af heester in een con tainer maken het hem of haar bijzonder gemakkelijk. De in het Bouwcentrum getoon de materialen en toepassings mogelijkheden voor echt. „Tuinieren op vijf hoog" en de demonstraties die er wor den gegeven, aangevuld met ter plaatse aanwezig handig voorlichtingsmateriaal, kun nen voor veten de stoot bete kenen die nodig is om van het lees- en praat- in het doen- stadium te komen. Bakken en schalen mef planten en heesters geven het balkon een vriendelijker aanzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3