SCHIEDAMSCHE COURANT Wïnkelceiitrm i Zwaluwlaan: begin eerste g|j Van Brederoweg tot Giisibergpad SG EN VNFC WILLEN VOORBEREIMNGS-COMMISSÏE Openbare lessen in museum 2 kranten voor één prijs! STADS CENTRUM STEEDS MIXDER BEWOOND Reünie oud-leerlingen in de W. A. van Lieflandschool De lang zaamste WETHOUDER VERWACHT: Inbraak in kapsalon: buit 1400 Verlengde van Hooikade afgesloten KLUIS GEKRAAKT RIJ COCA COLA Voor viering 700-jarig bestaan van Schiedam Voetganger (82) aangereden PTT- panden Tuiniaan binnenkort gesloopt Bromfietser tegen lantarenpaal Jongetje (2 jaar) aangereden door onbekende bromfietser Snelheids controle GESLAAGD lil Dinsdag 21 maart 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- +„i i LHNAJJJtiAimüLilJ. x^roersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 4 pagina's 99 ste jaargang no. 24365 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De reünie- commissie van de TV. A. van Lieflandschool, die vrijdag 17 maart Is op gericht, nodigt alle oud- leerlingen uit om zater dag 25 maart, naar het grote kermïsfestün te komen, dat die dag van 's morgens elf uur tot 's middags vijf uur ïn het schoolgebouw aan de Fahrenheitstraat wordt gehouden. Op het programma staan onder andere films uit de oude doos. Wie niet kan komen maar we! belangstelling heeft voor de nog te organise ren activiteiten voor oud-leer! in gen, kan zich bij de volgende adres sen opgeven: Wim Kur- vers, ark Yant, Lingeha- ven, Industrieweg, Rot terdam; Koos van der Spek, Louise de Colig- nystraat 37, tel. 267405, Irma Melchers, Sem Dresdenplein 105, tel. 701660, Joke Akker man, Galileïstraat 25a, Eddie Jeup, Klaas Ka terstraat 11 on Erik Qlv- slager, Julianalaan 90aT tel. 266260 in Schiedam. Schiedam Buslijn 54 (Station Nieuw! and v.v.) is de lang zaamste buslijn die de RET kent. Uit het bedrijfsorgaan van de RET blijkt, dat deze lijn met een gemiddelde snel heid van slechts 17,9 km per uur door het Schiedamse ver keer worstelt en dat is zelfs voor RET-begrippen laag. Ze ker als men bedenkt, dat de Rotterdamse stadslijnen het drukke centrum daar door kruisen. De RET heeft ook nagegaan, welke lijnen de beste op brengst hebben De passagiers van lijn 57 (Schiedam Emina- pl ei n-Vlaa r-d irvg en Ho lyb ren. gen naar verhouding het meest op. De gemiddelde op brengst per reiziger is i 0,50. Hij moet voor zijn kaartje overigens 1,25 neertellen. A'ieuwe straatnamen in Woudhoek-Zuid: Schiedam De commissie voor stadsontwikkeling en stadsuit breiding is gisteravond akkoord gegaan met het geven van een aantal namen aan straten in Woudhoek-ZuidDeze straten krij gen de namen van overleden toneelschrijvers en toneel spelers. De namen van de straten zijn: Van Dalsumlaan, Brederoweg, Voorberghla-an, Bouwmeesterweg, Hoppersingel, De la Mar- ■ptein, Royaardsplein. Hijermansplein, Faassertplein, Gimberg- pad, Frenkelpad, Laseurpad, Amoldipad, Van Rijkpad, Her- muspad en Van Gasterenstraat. Het VVD-raadslid G. P, Verhuisdonk gaf in overweging om toe komstige straatnamen ook naar verzetsstrijders te noemen uit de laatste oorlog. Wethouder Bolmers zegde toe, dat 'hij deze suggestie aan de commissie voor de straatnamen zal doorge ven. Schiedam Tijdens het weekeinde is ingebroken in een dameskapsalon aan de Mgr. Nolenslaan. Uit de kassa In de salon wordt 100 vermist. De inbrekers zijn tevens het woonhuis binnenge drongen en hebben daar een portefeuille met ƒ1400 ontvreemd. Zij zijn binnengekomen door middel van verbre king van een ruit. Schiedam In de loop van 1973 kan worden begonnen met de bouw van de eerste fase van het winkelcentrum aan de Zwaluwlaan in Kethel/Groenoord. Dit is de verwachting van wethouder C. J. M. Bolmers van stadsontwikkeling. De bouw van de eerste fase van dit winkelcentrum, dat met een oppervlakte van bijna 11.000 m2 straks 45.000 consumenten zal bedienen uit Kethel, Woudhoek, Spaland en Groenoord, zal ongeveer twee jaar duren. schjedam In verband met be stratingswerkzaamheden is met ingang van morgen de verbindingsweg tussen de Lange Nieuwsfraat en de Tuiniaan bij de Hoofdbrug, in het verlengde van de Hooika de, voor het verkeer afgeslo ten. 3ij de Hooikade moet een oude gasleiding, - die niet meer ge bruikt wordt, worden verwij derd omdat daar voorzienin gen moeten worden getroffen aan elee tri citei-tsk abels. de gelegenheid wordt met een gebruik be maakt om de bestaande keienbestrating van de Hooikade en de verbin dingsweg tussen de Lange Nieuws tra at en de Tuialaan te .verwijderen en een betere Klinkerbestrating aan te leg- ■gen. ^nföat de Hooikade vo! ligt met kabels en leidingen kan geen gebruik worden gemaakt van graafmachines, zodat met de schop moet worden gegraven. Hoeveel tijd met het werk ge moeid zal zijn, is niet bekend. Jet verkeer naar de bedrijven aan de Tuiniaan en de Mak- kerst ra at is nu uitsluitend aangewezen op het gedeelte van de Tuiniaan tegenover het Postkantoor in de Lange Nieuwstraat. In de commissie voor stads ontwikkeling en stadsuit breiding ds het winkelcen trum gisteravond uitge breid aan de orde geko men. Een aantal leden vroeg zich af of de capaci teit van het winkelcentrum niet te groot is en geen be zwaren zal opleveren voor het toekomstig apparaat in de binnenstad. Volgens de deskundigen is dat niet het geval, omdat het areaal in het noorden van de stad ook door instellingen, als EMPEO en M.B.O. is goedge keurd. Ir. H. G. de Block van Gemeentewerken legde gister avond de nadruk op de fase- rlngsgetvïjze verwezenlijking van het centrum. Bij 6.500 wo ningen in de omgeving is de eerste fase al rendabel, meen de ir. De Block, en dat kan in 1975 al het geval zijn. Wethouder Bolmers was het niet eens met de bezwaren van de -raadsleden Boschman en Verhuisdonk, die «en wat minder grote toevloed -van ko pers naar de binnenstad vreesden, .vooral, omdat het vrijwel zeker is dat V en. D en de Hema in het winkelcen trum komen. De wethouder meende dat grootwinkelbe drijven wel zo verstandig zijn Schiedam Het afgelopen weekeinde is ingebroken in de Coca-Cola fabriek aan de 's Gravelandseweg. Nadat de in brekers een kantoorruimte, laden en bureaus hadden doorzocht, hebben zij de zij kant van een kluis doorge brand en de binnenkant van de kluis eruit genomen. Hoeveel er wordt vermist is nog niet bekend. De inbrekers hebben een ruit vernield en zijn zo binnengekomen. zichzelf geen concurrentie aan te doen en dat daarom de bin nenstad zijn aantrekkings kracht zou houden. De dienst voor Gemeentewer ken gaat nu beginnen aan de uitwerking van het bestem mingsplan voor het gebied waarin het winkelcentrum ligt. Er is al een voorberei- dingsbesluit voor het gedeelte ten zuiden van de woningen aan de Zwaluwlaan. Het stre ven is een flexibel bestem mingsplan, waarin men ge zien de fasegewijze realisatie niet al te veel wil vastleggen. Mevrouw M. A. C. Taverne-Van Cam-pen (KVP) meende dat de planning van een politiebu reau en een brandweerkazer ne nog wat voorbarig is. Zij kreeg de mededeling dat rea lisatie van deze gebouwen nog allerminst vaststaat en dat in het bestemmingsplan slechts van „bijzondere bebouwing" wordt gesproken, zodat men meer kanten uitkan. In de eerste fase zullen diverse bedrijven hun intrek kunnen nemen 'in het centrum. Bij deze fase is nog geen rekening gehouden met de Hema en de V en D-vestigingen en met de metro, maar wordt wel een cafétje en een klein theater, alsmede een wooncomplex van zes lagen met daaronder praktijkruimten voor moge lijk gehouden. Bij de verdeling van de bran ches is volgens de heer Vrede- bregt, lid van de stichting die het winkelcentrum beheert op dit moment, rekening gehou den met de wensen van de be volking, zoals die in het Wage* aingenteam naar voren zijn gekomen. Steeds meer onbewoonde panden rn het stadscentrum, waar nog geen 7 procent van de bevolking woont. Schiedam Het afgelopen weekeinde is in de Oranje straat de 82-jarige voetganger W. Luttinik aangereden door de 23-jarige motorrijder H. F. G. uit Maassluis, De be- jaarde man is met een lichte hersenschudding door de GGD naar het Gemeente Zieken- huis vervoerd en aldaar opge- nomen- Schiedara De Stichting Schiedamse Gemeenschap bereidt zich voor op de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van Schiedam in 1975. Het dagelijks bestuur van de 'stichting dient voorlopig als spreekbuis van de SG in de te voeren gesprekken met de Stichting "Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen over het jubileum. Wanneer uit deze besprekingen concrete plannen naar voren komen, zuilen die voorgelegd worden aan het stich tingsbestuur van de SG. Dit is maandagavond besloten tijdens een openbare vergadering van de stichliiigsraad in het Prove niershuis aan het Overschiesepleln. De bedoeling is, dat een com missie gevormd wordt uit be stuursleden van de SG en de Stichting VNFG om de plan nen verder uit te werken. In dien mogelijk, wil men ook deskundigen aantrekken. Voor de realisering van de plannen 'heeft men de beschikking over ongeveer een half mil joen gulden. Dit is een ra ming, die het college van bur gemeester en wethouders ge maakt heeft. De gemeente wil, om dit bedrag bij elkaar te krijgen, elk jaar een be paalde som op de begroting reserveren. Het grootste ge deelte van dit bedrag, onge veer f 350.000 moet besteed worden aan een blijvend pro ject, ook moet er een bedrag uitgetrokken worden voor een herdenkingsboek, en voor de te organiseren festiviteiten. Schiedam De panden aan de Tuiniaan naast het oude postkantoor zullen binnenkort wor den gesloopt. De PTT. eigenaar van die panden, heeft de gemeente thans schriftelijk laten weten dat de panden met de grond gelijk gemaakt worden, dat de vloeren op de benedenverdie ping zullen worden ver wijderd en te zijner tijd ook de paalfundering en dat er dan een afschei ding tussen Tuiniaan en het braakliggende ter rein zal komen, die aan de eisen van de wel stand voldoet. De PTT wil zoals bekend op de plaats van de pan den een nieuwe telefoon centrale bouwen ter ver vanging van dc thans in gebruik zijnde centrale, die een veel te kleine capaciteit heeft. derdjarig bestaan wil men vertegenwoordigers van ver enigingen en andere instellin gen betrekken, zoals de Mu ziekschool. het Stedelijk Mu seum en de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek, De SG overweegt om een be roep te doen op archivaris drs. G. van der Fe ijst in ver band met diens kennis van de geschiedenis van Schiedam. Ook de scholen zullen niet ver geten worden bij de viering van -het jubileum van de stad. Het stichtingsbestuur van de SG •betwijfelt, of er. half miljoen genoeg is Om de plannen te realiseren, er wordt dan ook gerekend op bijdragen van de burgerij, bijvoorbeeld in de vorm van toegangsprijzen, te vens willen de SG en de Stich ting VNFG proberen, uit an dere bronnen geld te putten. Beide organisaties willen zo gauw mogelijk aan de voorbe reidingen beginnen; ,,de tijd dringt", meent men. Bij het maken var. plannen voor de viering van het zevenhon- Schiedam De lG-jarige brom fietser F. J .van der E. is zon dagmiddag op het Rubens plein ten val gekomen. Bij het inhalen van enkele wielrijders botste hij tegen een lantaarn paal. Zijn duo-pa ssagiere, de 16-jarige J, M. kreeg letsel aan de linkerknie. Zij is door de GGD naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht en kon na behandeling naar huls te rugkeren. De bestuurder van de bromfiets is met een lichte hersenschudding in het Ge-: meente Ziekenhuis opgeno men. Schiedam Ter hoogte van pand 188 aan de Burgemees ter Knappertlaan is gister avond de 2-jarlge Harold van Hees aangereden. Hij was op het voetpad aan het spelen toen hij plotseling het rijwiel pad opliep, juist op het mo ment dat er een tot nu toe on bekend gebleven bromfietser aankwam. De bromfietser en het jongetje kwamen ten val. De bromfietser hoeft het slacht offertje naar zijn moeder ge bracht en heeft in het huis nog een klein half uur met me- vrouw Van Hees gepraat. In de algemene consternatie heeft de moeder van het slachtoffertje vergeten de naam van de bromfietser te vragen. Na aanhoudende klachten van de peuter heeft de moeder de politie gebeld en is Harold dsfOT de GG en GD naar de D'r. Noietstiehtïng gebracht. Schiedam In samenwerking met het museum wordt na Fa sen een project georganiseerd voor het voortgezet onderwijs. Er zullen vier openbare lessen worden gegeven die als onder werp hebben: ,,De mens cn de omgeving". Ifet is de bedoe ling dat de leerlingen door middel van deze lessen kennis maken met twee verschillen de culturen. Er worden in het museum twee lessen gegeven door Karei de Regt, een part-time medewer ker van het museum, deze wordt begeleid door Jan de Grauw. Op de scholen zelf worden ook nog twee lessen gegeven door de bevoegde le raren. Zes Schiedamse scholen nemen aan dit project deel. Dit zijn onder meer: de Rijksscholen gemeenschap, de Scholenge meenschap Nieuwelant, de Christelijke MTS en de Huis houdschool. Het project is mo menteel nog in bespreking. De reacties zijn ai positief. Schiedam Het stadscentrum wordt nog maar door een klein percentage van de be volking bewoond. Dit blijkt uit een- statistiek van de afdeling Bevolking van de gemeente secretarie. Op 31 december 1971 woonden 5228 Schiedam mers of 6.3 proeent van de to tale bevolking 3n bet eentmm. Bijna een kwart van de bevol king woont in Nleuwland (23.3 procent), terwijl bet westen van de stad 21.2 procent her bergt. Schiedams nieuwste wijk Groenoord. huisvest 13.660 Schiedammers, of 16.4 pro cent van het totaal. Opmerke lijk is, dat deze wijk slechts een gering percentage bejaar den telt: zes procent van de bewoners is ouder dan 65 jaar. In de oudere wijken is ook het aantal bejaarden gro ter. De statistiek van de bevolking heeft ook nog een verdeling naar godsdiensten weer: van de Schiedamse bevolking is 34.8 procent rooms-katholiek, is 27.6 procent nederlands her vormd, is 6.3 procent gerefor meerd, 0.8 procent gerefor meerd vrijgemaakt, 1.3 pro cent luthers en 3.8 procent van een andere kerkelijke gezind te. Bijna 25 procent heeft geen godsdienst. Schiedam Bij een snelheids controle op de Nieuwe Dam- laan zijn acht automobilisten aangehouden. De hoogste snelheid die hier werd geno teerd was 76 kilometer. Bij een controle op de Horvath- weg zijn vier overtreders aan gehouden, de hoogste snelheid was hier 74 kilometer. Schird;i;:: Voor het diploma A Ziekenverpleging zijn in Schiedam tie volgende perso nen gcslapgd: de dames M. C. M Gotklijn, H. Griese, G. Jansen. M. R Ni cm a rus ver driet. A. tV. Noo -d eg raaf, A. van Oosten, M. Rodenburg en M C Schol ten, A. 3. Leeuw J. C. van dei Veen en W. V. Zachnr.os rn de heer B. J. Tiggers. Profiteer nu vw het unieke aanbod J krant» te «nmnxtn voor de |>rii» yan e{n; del jehMiimth* Courant met nieuw, uit uw >ud «n «mjtvinj. en bet Rotterdam,ch Nieuwittad met het laamebinnfn-anbuitenUiidieroeowa.GeefQiunv opdracht oofe bij 1 14 dijen truw. ronder enïje verplichting de SC RN te beiorsen en ontdek ielf d« vele pluiptincen. ■One ben in open envelop, aonder poitzezef, sturen Rouerdimieh Nieuwsblad, antwoordnummer $14, Rotterdam de SC RN 14 dijen jntii uur: woonpL telefoon 313 )B\ -:ïL|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1