SCHIEDAMSCHE COURANT meer Gemeente bestuur vraagt om maatregelen I i iü 2 kranten voer één prijs! ém Publiek loopt vaker Mozartlaan afgesloten „Deze zomer een jeugddorp op Schuttersveld" Verschil in ondenvijs j h van vroeger en nu uitvoerig belicht bBIs Slechts 16 procent lid van jeugd-vereniging Jeugdraad en „Nieuwland": Tijdens openbare lessen op huishoudschool Nieuw materiaal voor VROM- dienst en Gemeentewerken EIEREN ZOEKEN IN DE DOELE «t ;1 S5SS ?J '£i Woensdag 22 maart 1972 4 pagina's ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3-telefoon administratie 268091 -redactie 262566 - klachtendienst 710938 99ste jaargang no. 24366 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Met Ingang van morgen is de Mozartlaan ter hoogte van de inrit naar het Jacques Urlusplein voor zes tot acht weken afgesloten voor het verkeer. In deze periode steekt de bouwtrein, die bij de aanleg van het nieuwe hoofd riool van Grpenoord-Kethei naar Nieuwland wordt ge bruikt, de Mozartlaan over, Het verkeer wordt zolang om geleid via het Bachplein. Veel moeilijkheden worden door deze omleiding niet verwacht, ook gezien het feit, dat het verlengde var. de Churchill weg maandag 27 maart weer voor het verkeer wordt open gesteld. De omleiding wordt riet borden aangegeven. Overwogen. wordt, om speciale ^voorzieningen te treffen voor de voetgangers. Er wordt ge- „dacht aan het leggen van een brug over de gegraven riool- sleuf. Hier zijn echter bezwa ren. aan verbonden, omdat- de brug telkens moet worden verplaatst in verband met de uitvoering van het werk. Bo vendien kunnen de hijskranen voor het passerende publiek gevaar opleveren. Schiedam Het voorlichtingscentrum van de gemeente aan de Broersvest krijgt steeds meer belangstelling van het publiek. In januari kwamen zelfs nog meer bezoekers dan in de periode oktober-december. De gemeente kan voor deze vrij plotseling toegenomen belangstelling geen ver klaring geven. Wellicht zijn publicaties hierover een mo gelijke reden geweest voor het toenemende bezoek, waar door het Informatiecentrum een duidelijker gezicht voor het publiek heeft gekregen. In de commissie stadsontwikke ling en stadsuitbrriding deel de wethouder C. J. M. Bol sters mee dat wordt gestreefd naar een verbetering van het informatiecentrum. „We be studeren hoe we dit centrum aantrekkelijk kunnen ma ken", aldus de heer Bolmers. Sinds 1 januari 1972 kan voor de inrichting van de etalage van het centrum worden be schikt over een etaleur, die als maquettebouwer bij de dienst Gemeentewerken werkt. plein, 3 over de Nieuwe Dam* laan en verschenen drie per sonen. die nadere informatie wensten over woningverbete ring. In het centrum liggen diverse stukken over de sanering en reconstructie van de binnen stad ter inzage. Zo zijn er de diverse plannen A tot én met voor de stadssanering, de rapporten van EMPEO. Aan zes personen werd in januari een formulier verstrekt inza ke ten behoeve van het Bu- reau Huisvesting. Het aantal: bezoekers lijkt over Ee heer Meijer van Meijbeek, één maand op het eerste ge- zicht wat tégen te vallen, ■maar. de gemeente is er best tevreden mee. In januari wer den 84 personen op het infor matiecentrum zelf geholpen en drie telefonisch. Van de 87 wilden er 24 algemene infor matie hebbenover dé sane ring, wilden ér 28 iéts weten over de woningbouw in Woud* hoek-Zuid, wilden 10 nadere informaties over het Harg- Schiedam De werkgroep Speeïgelegenheden van de Stich ting Raad voor Jeugd en Jongeren en de wijkvereniging „Nieuwland" willen deze zomer een jeugddorp op het Schuttersveld in de wijk Nieuwland. De bedoeling is, dat de plannen voor dit project, die de werkgroep en de wijk vereniging gezamenlijk hebben ontworpen, nog voor de grote vakantie gerealiseerd worden. Voor de aanleg van het jeugddorp wordt een be roep gedaan op de gemeen te, die ook wordt ingescha keld bij het zoeken naar een oplossing voor een te verwachten financieel te kort bij de exploitatie van het terrein. Genoemde or ganisaties hebben het col lege van burgemeester en wethouders schriftelijk op de hoogte gebracht van de plannen, die dinsdag-, avond tijdens een openbare vergadering van de Jeugd raad in het padvinders- groepshuis ,,'t Raadhuis" zijn bekendgemaakt. De kosten voor de aanleg van het jeugddorp, die worden geraamd op zesdui zend gulden, wil de Jeugd raad dekken door het uit getrokken bedrag voor de post activiteiten, die op de begroting van de Jeugd raad staat, aan te breken. Het terrein op het Schut tersveld, dat de wijkver eniging en de werkgroep als jeugddorp willen inrich ten, is ongeveer 150 bij 75 meter groot. Er komen een aantal auto wrakken die de jongelui naar hartelust kunnen slo pen, ook worden er wat klimbomen geplaatst en een afdak om onder te schuilen, wanneer het re gent. Tevens is het de be doeling, dat er hopen zand worden gestort en dat er een ongeveer dertig centi meter diepe waterplas komt, die regelmatig van schoon water voorzien wordt. Bovendien komen er op het terrein nog watplaatsen, waar gekampeerd en vuur tje gestookt kan worden. Om te voorkomen, dat de jongelui, die zich in het jeugddorp vermaken roe keloos de straten, die het terrein omgeven, overste- ken, wordt het terrein met een laag hek afgezet. De - wijkvereniging en de werk groep willen, dat in de eer ste maanden voor de jon gelui in het jeugddorp be geleiding is. Gedacht wordt aan studenten van pedago gische en sociale acade mies. Op het Schuttersveld blijft een ruimte gereserveerd voor de bouw van een verenigingsgebouw voor „Nieuwland". de ambtenaar die het infor matiecentrum beheert, houdt' via een boekwerkje de instan ties en andere belangstellen den maandelijks op de hoogte van.de gebeurtenissen in het informatiecentrum.'In decem ber kwam een Schiedammer informeren naar de conse quenties die aan het huwelijk met een buitenlandse vastza ten: hij is doorverwezen naar de afdeling bevolking. Van de ideeënbus en de muur-., krant in het informatiecen trum wordt tenslotte weinig of geen enkel gebruik gemaakt. Zowel bus als muurkrant blij ven leeg. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben gisteren om maatregelen verzocht tegen de zgn. katte- pislucht die verspreid wordt door een industrieel bedrijf ten zui den van de Nieuwe Waterweg. Volgens Rijnmond gaat het hier om de chemische fabriek Vondelingenplaat. Het Vlaard'mgsé ge meentebestuur heeft zich daaromtrent schriftelijk gericht tot de inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland die niet name belast is met het toezicht op de hygiëne van het milieu. .De- efo/age van het informatiecentrum aan de Broersvestwaar allerlei maquettes zijn ten toongesteld. groep van de technische com missie van de Saneringscom missie Rijnmond een bezoek aan het bedrijf, bfacht. De materialen zijn thans in be stelling, men hoopt in het tweede kwartaal van dit jaar met de uitvoering ervan ge reed te zijn. „Overigens gaat het te ver", al dus de heer Van den Bogaard, „nu al te garanderen dat dan ■geen overlast meer veroor zaakt zal worden". In de brief zeggen b. en w. dat Vlaardingen de afgelopen we ken naast de bestaande vor men van luchtverontreiniging in. ernstige mate. overlast heeft ondervonden van de zgn. kattepislucht. De inspecteur wordt gevraagd de nodige stappen te ondernemen ,,oxn deze door de Vlaardingse be volking als zeer hinderlijk er varen overlast zoveel moge lijk te beperken". De Centrale .Meld- en Regelka mer heeft ons desgevraagd ia- ten weten dat het klachtenpa troon met betrekking tot deze specifieke hinder niet anders is dan in voorgaande weken. „Het is wel zo dat sinds de af faire in de Roodevaart (het Brabantse riviertje tussen Moerdijk en Zevenbergen,)', met de kattepisïucht, deze vorm van verontreiniging ex tra aandacht heeft gekregen"» aldus Rijnmond, De directie van de chemische fabriek Vondelingenplaats verklaarde gistermiddag bij monde van de heer Van den Bogaard, dat een continupak- ket van maatregelen in uit voering is, waarmee men on der andere ook de kattepis ïucht wil bedwingen. De maatregelen die genomen moeten worden 2ijn kortgele den opgesteld toen een werk- hofitttr nd y»n h« unieke unbod 2-fcnuiMn te ©ntv*rt£in voor de prije vanéfiudefl Sthitijrntthe Courant met nicuwj uit viv» itad ên omievifif. en het Rottardimithfl Nieuwsblad met Fiet faatue binnen-en buitenland» nieuws. G»«f ons nu opdracht ook bij I H imit, zonder emf« verplichting, de SC RN te bejorjen en entdek J öifde vele pluipunten. •Ocie bon i» epe* *A»«lop, uur Rotterd»msth NieumMad, tncwooMnummtr 834, Rott«rd»m •tuur m.i,*.: d«SC+ RN14dii«pfr»dïnar: woonpl. telfcfoon Schiedam Het hulshoudonderwijs vroeger en nu. Dat was het thema van de dinsdag en woensdag gehouden openbare lessen in de openbare school voor iager beroepsonderwijs voor Schie dam en omstreken in de Prins Mauritsstraat. Door middel van deze lessen wilde men duidelijk maken, dat de huishoudschool geen instituut meer is voor leerlingen, die nergens anders voor deugen, maar dat op de huishoudschool wel degelijk een goed vak geleerd kan worden. Het Is ook geen school meer die alleen door praktisch onderwijs opleidt tot model-huisvrouwen, de laatste jaren begint het theoretische onderwijs de overhand te krijgen. Dit blijkt vooral in de brugklas, die aan moet sluiten op de tweede klas van andere vormen van voortgezet onderwijs. GEMAKKELIJKER Schiedam Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de VROM-diensl een kre diet te verlenen van 238.900" voor een ultrukanto met toe behoren voor de politie, een laadschop en een vorkhef truck voor gemeentewerken en een kraak-persvuHanf» met containerbelading. Bo vendien acht het college het noodzakelijk dat er enkele kleine kapitaalaanschaflïngen worden gedaan voor de VROM-dienst en voor de dienst gemeentewerken. Voor de VRÓM-dienst zou een be drag van 84.500 uitgetrokken moeten worden en voor de dienst gemeentewerken een bedrag van 55.800. Bij de VROM-dienst moet het in gebruik zijnde materiaal ver vangen en tevens uitgebreid worden. De commissie voor de gemeentelijke vervoer-, reinigings-, ontsmettings- en marktdienst kan zich met de verschillende aanschaffingen verenigen. De dienst gemeentewerken heeft een lichte vrachtauto, een tractor en een bestc-lauto nodig. Tevens dient afge schreven materiaal vervan gen te worden. Dit is bij de af deling plantsoenen van de dienst gemeentewerken een in ■gebruik zijnde centrifugaal- pomp, twee houten ladders en drie schaftwagens. Hiervoor zou een bedrag van 17.000 nodig zijn. De commissie voor gemeentewerken heeft in stemmend advies verleend. De bezoekers van de openbare lessen moesten tot de conclu sie komen, dat de leerlingen van nu het heel wat gemakke lijker hebben dan onze groot moeders 65 jaar geleden, toen de school in het pand aan de Schiedam —Kinderen van ne gen tot en met twaalf jaar kunnen vrijdagavond ïn het clubhuis De Doele aan het Doeleplein deelnemen aan een spannend spel, dat om zeven uur begint. Om half negen gaat de discobar voor tieners open. Voor kinderen vanaf vier jaar wordt er zaterdagmiddag in het clubhuis een eierspeur- tocht gehouden. De beste speurders winnen een mooi Paasei. Om één uur begint de speurtocht. Zondag wordt er om een uur in het clubhuis een film ge draaid. Om drie uur is er een „tok-in" voor tieners vanaf twaalf jaar. Mauritsstraat werd onderge bracht. Moesten de leerlingen vroeger alles met de hand naaien, nu wordt het nauw keurige werk grotendeels ma chinaal gedaan. In het naailo- kaal was een stand ingericht •met werkstukken van vroeger en van nu. Naast een hip schort lag een ouderwetse on derjurk, een grote witte te kenlap vormde een contrast •met een gezigzagd ruiten jurkje. De verschillende werkstukken, die in de naailes gemaakt zijn, werden tijdens de open bare lessen in een modeshow getoond. Alles kwam aan bod, van trappelzak tot broekpak en van nachtjapon tot onder jurk. Het klapstuk van de mo deshow was wel een lange zwarte creatie, zoals die hon derd jaar geleden gedragen werd, compleet met een grote strik onder aan de rug, een lange wijde onderjurk en een hoed met sjaal. WINKELS De leerlingen, die de verkoop- lessen volgen, hadden een lo kaal met verschillende win kelstands ingericht. Ook hier waren weer de verschillen te zien tussen vroeger en nu. Een leerling, die stage loopt in een plantenwinkel had een oude grammofoon compleet met hoorn naast een draagba re pfek-up gezet, ook was er een kinderwagen uit de vorige eeuw te zien, evenals een ou derwetse kassa. Een film, die constant in een van de lokalen gedraaid werd, gaf de bezoeker een beeld van het moderne huishoudonder wijs. NIEUWE SCHOOL De leerlingen en het personeel van de school kijken echter uit naar de opening van de nieuwe school op de hoek van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Valerius- straat in 1973. Tekeningen in de gang van de oude school laten naurkeurig zien, hoe de volgend jaar te betrekken school is ingedeeld. Tijdens de openbare lessen lichtte een jeugd consulente van het Gewestelijk Arbeids bureau de meisjes voor over de beroepen, die zij kunnen kiezen. De leerlingen van de school hadden een lange pe riode van voorbereiding ach ter de rug voor deze openbare lessen, die bij de bezoekers goed in de smaak bleken te vallen. Vooral de verschillen de werkstukken, die gemaakt zijn tijdens de handwerkles, werden door de ouders en an dere belangstellenden bewon derd. Schiedam Van de bijna dertigduizend Schiedamse jongelui zijn er slechts 4600 aangesloten bij een jeugdvereniging of een socië teit. Dit wijst dc enquête uil, die de werkgroep Inventarisatie van de Stichting Raad voor Jeugd en Jongeren heeft gehouden onder de Schiedamse verenigingen. Jeugdraad-coördinator Casper Schuckink Kool heeft zich dinsdag avond tijdens een openbare vergadering van de raad in het pad vinders-gr oeps huis ,,'t Raadhuis" aan de Schiedamseweg naar aanleiding van de uitslag van de enquête uitgesproken voor een op korte termijn te houden steekproef onder de Sohiedamse jon geren, die nergens lid van zijn, over hun vrije tijdsbesteding. Dit de enquête blijkt tevens, dat de meeste jeugdinstellingen in nood verkeren wat betreft de accommodatie. Een groot deel van de verenigingen heeft ook te kampen met geldgebrek. Van de Raad voor Jeugd en Jongeren verwachten de geënquêteerden over het algemeen, dat deze de samenwerking van de verenigingen bevordert en de subsidies regelt. De mees te instellingen klagen tevens over een tekort aan speelruimte voor de jeugd. Een nieuwe werkgroep van de Jeugdraad gaat zich bezighouden met het bestuderen van een vorm van publiciteit, door middel waarvan de Jeugdraad het publiek in de nabije toekomst op de hoogte wil houden van het doen en laten van de raad. Gedacht wordt aan een mededelingenblad, waarin eveneens belangrijke artikelen uit andere bladen worden opgenomen. Daarnaast wil de raad muurkranten verspreiden. De werkgroep hoopt op de volgende openbare vergadering van de Jeugdraad verslag uit te kunnen brengen over de voor- en nade len van een dergelijk mededelingenblad. Voorts bestaat het plan een knipselkrant te verspreiden onder de instellingen, die op de hoogte gehouden willen worden van wat in de verschillende bladen over het jeugdwerk wordt gepubli- eeert. De raad wil echter eerst onderzoeken of er vraag Is naar een dergelijke krant. l 'V t!r" S* :$8 A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1