Bouwlust-dames dwingen Volley lot promotieduels ?JP „Vreselijk, dat verschenen is van een kankerketter KAMPIOENSCHAP LIJKT VERKEKEN Bevestiging Teleurgesteld Zonderling Haatdragend" Schandelijk" SPREEKUREN; „Laaf ifc je zeggen dat ik, toen ik nog voorzitter was van i de Wetenschappelijke Raad, het onmogelijke heb gepro beerd om het rapport-Moerman onder de tafel te doen glijden. Dit is mij niet gelukt. Ik heb er zelfs moeilijk heden voor geriskeerd, die net niet tot een openlijke breuk zijn gekomen. Maar ik vind het vreselijk, dat dit verschenen is. Ik meen echter dat het wijs beleid is om dit maar naast i. je neer te leggen. Want men verandert de wereld en zijn onkritische houding toch niet. Als een zaak eenmaal F reddeloos ligt, laac hem dan stil liggen. Er zit achter deze rapporten meer politiek dan verstand". (prof.Br.J.G.Safares) Prof. Querido zei in de Eerste Kamer: „Moerman kan zijn werk niet voldoende ontwikke len Dit oordeel over het rapport-Del- prat schreef prof. dr. H. W. Ju lius, destijds voorzitter van de Wetenschappelijke Raad van het Koningin Wilhelmina Fonds, op 9 oktober 1955 aan zijn vriend en collega dr. L. de Kromme uit Amsterdam. Luttele maanden dus nadat het rapport was verschenen, de con clusie» daaruit waren gepubli ceerd in de medische vakpers en ook In de dagbladen het vernietigende oordeel over de methode-Moerman was gepubli ceerd. Op 8 januari 1959 nam dr. W. F. Wassink afscheid van het Kan kerinstituut (Antoni van Ijéu- wenhoekbuis) in Amsterdam. In zijn afscheidsrede gaf dr. Was- aink de wetenschappelijke be vestiging van deficiënte voeding als oorzaak voor het ontstaan van kanker. Met zijn uitspraken bevestigde hij de Moerman- theorie. Dat v/as vijf maanden nadat de comnussie-Deiprat als eerste van de conclusies in het rapport had neergeschreven: „De theoretische gedachten, die aan de Moerman-behandeling ten grondslag liggen, zijn zowel op physiologisch als op patholo gisch gebied onjuist" Dr. Was- sink was een erkend kankerspe cialist! In 1959 moet dokter Moerman ■ieh voor het Medisch Tuchtcol lege in Oen Haag verantwoor den voor wat men behandeling op afstand noemt Onder de ge- *-en die voor 't Medisch Tucht- Üp het landgoed Hoogstad aan de Broekweg in Vlaardingen woont de arts Cornell's Moerman. Hij is tachtig jaar. Meer dan dertig jaar geleden maakte de arts be kend het kankervraagstuk te hebben ontsluierd en dank zij zijn postduiven de middelen te hebben gevonden die een succesvol wapen vormen in de strijd tegen deze volksvijand van de eerste orde, die jaarlijks vele duizenden ten grave voert. Zijn strijd om erkenning van de Moerman-methode is tot dusver vergeefs geweest Iwee omstandigheden plaatsen de arts en zijn methode dc komende weken weer in het centrum van de belang stelling. Dat is in de eerste plaats het plan van de gemeente Vlaardingen om een deel van het landgoed, dat dokter Moerman als zijn laboratorium beschouwt, te onteigenen ten behoeve van een lokale verkeersweg tussen Vlaardingen en Schiedam. In de tweede plaats komen arts en methode medio mei weer in de belang stelling, ais de Eerste Kamer de begroting voor de volks gezondheid gaat behandelen en „de zaak-Moerman" ter sprake zat komen. In de twee eerste afleveringen van Het verhaal van een kankerketfer werden beknopte uiteenzettingen gegeven over de therapie van de Vlaardingse arts, en over het rap port-Del prat dat in 1958 verscheen en de Moerman methode volledig verwierp. Vandaag in de derde afleve ring reacties van medici op dat rapport. Prof. De fares, die over hef rapport-Delprat schreef: „Het rapport jexnt een sfeer van haatdragendheid, zowel tegen de therapie als egen de persoon van dr. Moerman. college verschijnen is onder meer de Schcveningse arts dr, L. Sciwonheyt, Eén van zijn pa tiënten is met succes door dr. Moerman behandeld, nadat bij haar door drie specialisten kan ker was geconstateerd en zij on geneeslijk ziek was verklaard, n zijn schriftelijke getuigenver klaring zegt dokier Schoonheyi zich te hebben ingewerkt in zo wel de publikatïes van dokter Moerman over zijn methode, als in het rapport van de commis- sie-Delprat. Over het rapport-Delprat staat in zijn getuigenverklaring het vol gende; „ik moet u, Edelgroot- achtbare, naar aanleiding hier van tot mijn spijt en met alle respect voor de kennis van de le den van voornoemde commissie mededelen, dat ik diep teleurge steld ben. door de inhoud van dit rapport, daar de opdracht van het L.O.K. niet luidde een on derzoek in te stellen naar de praktijkvoering van. de arts Moerman en de door hem be handelde kankerpatiënten, maai een onderzoek In te stellen naar de methode, welke door deze arts wordt toegepast. Ik had namelijk stellig verwacht dat de commissie zelf kankerpa tiënten fn allerlei stadia uit de zeventienduizend ten dode ge doemde lijders per jaar zou hebben genomen, waarvan zij dus zelf de diagnose hadden kunnen stellen, om eerst daarna zélf de methode-Moerman, al dan niet onder zijn direct toe zicht, toe te passen gedurende kortere of langere tijd, om dan hierna de mérites van de me thode-Moerman te beoordelen. En eerst dan met hun uiteinde lijke conclusies voor de -lag te komen, hetgeen dan pas de naam zou kunnen dragen van een goed gefundeerd weten schappelijk onderzoek", aldus dr. Schoonheyt. In 1962 verscheen van de hand van de inmiddels overleden arts dr. P. A. I. J. Nuijsink een boekje, getiteld: De diepste oor zaken van de kankerziekte. Hij schrijft op pagina 29 e.v.: ,.Ik kan intussen niet inzien, dat er wer kelijk objectieve gronden be staan aan Moerman de eer te betwisten, op originele wijze een methode te hebben ontwikkeld, waarmee zelfs een aantal ogen schijnlijk inoperabele, ja ho peloze kankergevallen, genezing wérd bereikt. Dit betekent niet, dat de methode niet verbeterd zou kunnen worden. Nader on derzoek is hiertoe nodig. „De vernietigende uitspraak van de commissie tot onderzoek naar de betekenis van Moer man» methode wordt niet alleen in België door de insiders zon derling geacht, maar verwekt ook wrevel bij degenen onder het publiek, die opvallend goede resultaten aan den lijve hebben ondervonden, nadat deskundigen hen als ongeneeslijk naar huls hadden gestuurd. Vooral het feit dat deze commissie, terwijl Moerman rijn medewerking had gegeven, buiten hem om in alle kranten het vernietigend oordeel liet plaatsen (toch zeker geen gebruikelijke methode) heeft aan het medisch prestige geen goed gedaan", 3e Leidse hoogleraar prol. dr. J. G. Deiares, heeft in januari 1971 nadat de „zaak-Moerman" in de Eerste Kamer aan de orde was geweest, naar aanleiding van vragen PSP-kameriid mr. v. Wijk, een medisch kritisch commentaar geschreven met betrekking tot het reppart-Dcl- prat. Hij constateert met betrekking tot de objectiviteit het volgende: „Het rapport ademt eert sfeer van haatdragendheid, zowel tegen de therapie als tegen de persoon van dr. Moerman. Deze intense afkeer heeft de commis sie verleid de feiten te ver draaien, gegevens achter te houden en oorspronkelijke door erkende specialisten in het zie kenhuis gestelde driagnoses naar willekeui te wijzigen". In zijn beschouwing komt prof. dr. Defares tot de conclusie dat het „stof wisselings-immunolo gisch" deel van Moermans theo rie steun vindt bij gezaghebben de wetenschapelijke ondenoe- Conclusie van prof. Defares kers. Hij citeert in dit verband Het rapport geeft een afschuwf- lijk beeld van de wijze waarop de commissie haar taak hc-srt vervuld. De substantiële Inhoud van het rapport is waardeloo* voor degene die zich omtrent de mérites van dokter Moermans therapie een zij het slechts voorlopig —oordeel wenst te vormen. DJ uitspraak van Ja vtjf haren m voortdurend irar KotAlfPnt vijf Nobelprijswinnaars {daar toe beperk" hij zich) die inzich ten over het ontstaan van kan ker voorstaan, die geheel stro ken met Moermans opvattingen. de commissie-Delprat betekent dus in feite een collectieve ver oordeling van vijf Nobelprijswin naars" aldus prof. dr. Defares. Hij concludeert tenslotte dat „het rapport-Delprat over de Moerman-therapie als en schan delijk en waardeloos document dient te worden gekwalifi ceerd" rn het belan* van de volksgezond heid acht Ik het noodzaketijk, door Cor van Groningen dat de mérites van de Moer man-therapie door een objectie ve commissie opnieuw worden bekeken. Eerherstel van dr. Moerman en «fjn therapeutische strategie 1» geen Vlaardiiurse zaak. Het is een nationale aan gelegenheid", zo besluit de Leid se hoogleraar zijn medisch kri tisch commentaar. De Amsterdamse seroloog dr. L. de Kromme heeft een korte be schouwing geschreven over het rapport-Delprat, voor zover dit handelt over de praktische waardebepaling var» de Moer man-therapie, Hij komt tot de volgende samenvatting en con clusies. uit om tussen de regels door te lezen. Ondergetekende die dat met grote aandacht heeft ge daan en toevallig ook over enige achtergrondinformatie beschikt, is tot het besef gekomen dat, juist als gevolg van het rapport- Delprat, zijn geloof in de waar de van de Moerman-therapie aanzienlijk is toegenomen". Prof. dr. Querido uit Amsterdam tenslotte ze' op 2 maart 1971 in de Eerste Kamer over het rap port-Delprat bet volgende: Be halve het feit daet Moerman zich door dit rapport miskend voelt, heeft het hem veel schade gedaan. Hij heeft geen toegang tot ziekenhuizen, zijn contact met andere artsen is slecht, hij kan zijn werk "iet voldoende ontwikkelen. Aan de andere kant kan niet ontkend worden, dat ernstige kritiek op het rapport mogelijk is. Het is geenszins waterdicht". Moerman zélf over het rap port dat zijn levenswerk (geheel gefinancierd uit eigen middelen, want hij is een gefortuneerd man) ver nietigde: „Schaamteloos bedrog. Het stond van te voren al vast: die vent moet kapot. En dat is dan ook gebeurd". 5CIIIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1972 Riet Sansira, Annie van de Meeberg en Jenny Demmink kijken angstig toe öf de tafdiscfie oan- val van Kiarie van de ïuyn wei het Dordtse verdedigingsbiok zal passeren. Dordrecht Nog geen bloemen voor bef eerste damesteam van Volley '8. Het team dat door 'n zege op Bouwlust/Grawt 2 naar de 2e divisie zou promoveren, kwam in Dordrecht niet verder dan een teleurstellende nederlaag. Verlies met naar het zich iaat aanzien verstrekkende consequenties, want plotseling beeft concurrent Taktika de kampioenspapieren in eigen hand geno men. Volley beeft weliswaar nog een klein kansje, maar het is niet te verwachten dat Taktika de laatste wedstrijd tegen het Rotterdamse Concordia zal verliezen. Voor de tweede (promo tie) plaats zijn nu drie gegadigden: Volley, Bouwlust/Orawi 2 en Marathon. Op 22 april gaan deze ploegen in een halve compe titie uitmaken wie de kampioen gaat volgen naar de 2e divisie, mits Taktika uiteraard de genoemde overwinning gaat behalen. Daarom was het in Dordrecht ook een duel met grote belan gen. Voor Volley betekende 'n nederlaag een probleemvolle toekomst, terwijl Bouwlust moest winnen om tenminste een beslissingseompelitie te forceren- Mede daardoor be gon Volley in de eerste set wat zelfbewuster dan de ner veus startende Dordtse dames. Harde serves van Nel van de Kraan en sterk aanvallen van KI ar ie van de Tuyn waren voldoende voor een snelle 26 voorsprong. Toch had ook Bouwlust in Henny de Boer en Danny Boeve twee aanval- sters die de Volley-defensie onder druk konden zetten. De minder nerveuze instelling vaai Volïey gaf in de eer ste set de doorslag: 13-~15, INZINKING Onbegrijpelijk was daarom ook de fikse inzinking waarmee de ploeg van trainer Peter van de Weyden in de tweede set te kampen kreeg. Ken 36 voorsprong werd teniet ge daan, en mede door een takti- sche wissel van Bouwiust- eoach. Heieen Offers, omgezet in een 15—7 zege voor Bouw lust. De klap kwam hard aan, en ook dn de derde set bleek Volley niet in staat een 26 voor sprong te consolideren. Door sterk verdedigen van Annie van. de Meeberg duurde het ruim 15 minuten alvorens Vol ley definitief moest buigen. Toen dat tenslotte gebeurde was het ook 'in 2 minuten be klonken: 12—7. Deze achter stand kwam Volley niet meer te boven en had tevens pech dat scheidsrechter Van de Werf vooral Volley technisch vaak in het nadeel beoordeel de. Met name Riet Sanstra kon in deze fase geen goed meer doen: 1511. In de vierde en laatste set ging ook Bouwlust „knoeien" en kon Volley tot 55 goed vol gen. Toen bleek plotseling ook waarom Bouwlust deze keer gewoon de betere ploeg kon zijn. De Dordtse verhoogde 'het tempo en stuurde met har de aanvallen de Volley ploeg naar een regelrechte neder laag. Volley bleek niet in staat dit tempo bij te benen en gaf met simpele stopfouten de kans op een vijfde set uit handen. Twaalf minuten had Bouwlust nodig om via 147 dan eindelijk het beslissende puntje te scoren, en het was Corine van Beekhuizen die met een fraaie serve een ace het voor Bouwlust zo •verlossende punt scoorde. 1 Gemengd vol'eybo/? 01 werken de Vlcordingse domes in Dcrdt met een geheim wapen Niels von dit ai. Af lijkt het er op dot Volley-coach Peter van de Weyden de verrichtingen van Jenny Demmrnk (6) en Emmy Siurrus (13) volledig wil gadeslaan. Prof. Df. J. C. DKFARKS ARTS uililuitrnd tfifccW *f»I*uk LEIDEN. 20-7 - 19 71 yn*rha»vft«m 8 Telefoon (QITIO) M«3 Aanrezien» zoals het rapport Delprat constateert, dc Moorman-therapie destijds roads op grote schaal .door Nederlandse artsen werd toegepast, moet in het licht van bovanstaande conclusie, vastgostelri worden dat het op ei^en prostige gerichte rapport Dolprat schade hoeft toegebracht aan do volksge zondheid in Nederland, In het belans van de volksgezondheid acht ik het noodzakelijk, dat de mSritcs van de door een objectieve commissie opnieuw worden bekeken. Eorherstel van Dr .'Moerman en zijn therapeutische strategie is geen Vlaardingse zaak. Het ia een nationale aangelegenheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3