Jeugdraad wil open centrum in achterhuis Martin Green presenteert Golden Earring in Arcade Herstel Koemarktbnig 14 dagen uitgesteld Bij openbaarheid geen sprake van volksbeweging Wonen in het Pr oveniershuis ff In Proveniershuis: Verkeer s- commissie vergadert Singel en Stadskantoor Spreekuur over Si uur- problemen Jet Dubbeldam op musenmorgei Bromfietsers vallen B. en W. over nota D'66: SCHIEDAMSCIIE COURANT DINSDAG 11 APRIL 19T2 Schiedam Naast de vele maatschappelijke functies die het Proveniershuis op het ogenblik heeft, Is daar nog een functie bijgekomen; de pandjes in het monumen tale gebouw worden ook voor hutsvestingsdoeleïhden gebruikt enals repetitielo kaal voor een band. Dit is weliswaar niet geheel over eenkomstig met de bestem ming van het Proveniers huis, want aanvankelijk was het niet debedoeling dat daar zou worden gewoond. Kunstenaars zouden er tenslot te hun tenten opslaan door het in gebruik nemen van de pandjes als ateliers, maar daar is nooit iets van geko men. Enkele pandjes werden gekraakt en later werd deze kraak gelegaliseerd. Er kwamen instellingen, die of ficieel een pandje betrokken en de huur afdroegen: We reldwinkel ANJV en ande ren. Inmiddels wonen" er dus en kele mensen in het Prove niershuis hoewel dat aan vankelijk niet de bedoeling was. Het pandje van het Jongeren Advies Centrum is bovendien tevens in gebruik als repetitielokaal van een beatgroep, ,De opzet van toen is er nog steeds" zegt wethouder van volkshuisvesting B. E. Colié over deze zaak. Hoewel ook hij vindt dat de aanvankelij ke opzet van het Proveniers huis door de huidige situatie niet wordt gedekt, weet hij niet wat eventueel tegen de bestaande situatie zou kun nen worden gedaan, „Weet u een alternatief? De huur wordt netjes betaald en er zijn in Schiedam wel meer panden die nu niet di rect aan officiële bestem ming zullen voldoen. Boven dien heeft de in gebruikna- me van de pandjes het ge volg dat er niet meer ge sloopt wordt en dat de zaak onderhouden, wordt", vindt de wethouder. Schiedam De afdeling Schie dam van de Partij van de Ar beid en PPR houdt vanavond, dinsdag, spreekuur over huur- problemen. Wie met huurpro- blemen zit en niet uit de inge wikkelde regelingen komt, kan hier terecht. Het spreek uur wordt gehouden iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Gebouw Jeugdhaven, Nieuwe Haven 129, naast de gemeentelijke bibliotheek. Exterieur van de achterzijde van het Proveniershuis. r Schiedam De popgroep Golden Earring treedt vrijdagavond 14 t april op in gebouw Arcade, Lange Haven 71. Dat deze groep de f populairste is In Nederland, blijkt uit de resultaten van popula riteitspolls, die jaarlijks in verschillende Nederlandse muziek- bladen worden uitgeschreven. Zowel solistisch en als groep be- i haalden de jongens van de Earrings een ruime eerste plaats. De groep heeft de af gelopen drie maanden weinig i van zich laten horen in ver- band met het instuderen van een vernieuwd repertoire. De drumstijl van Cesar Zuider- wijk is de solide basis, waar- 1 op de groep zijn improvisaties 1 bouwt. Ook al is Cesar een 1 nieuwkomer in de groep, hij en de overige leden van de band hebben zich muzikaal reeds volkomen aan elkaar aangepast. .Barry Hay, die zowel de Neder- landse ais de Engelse nationa- liteit bezit, is de fluitist van de groep. Ook treedt hij op als ritmegitarist en als solozan- ger. 'De sologitarist van de groep is 1 George Kooymans. Hij schrijft de meeste nummers, 1 die de band ten gehore 1 brengt, Ook andere artiesten hebben. 2ijn muziek op de 1 plaat gezet. tMarinus Gerritsen, basgitarist, t harmonicaspeler, organist en f pianist, drukt een duidelijk stempel op de groep door zijn melodieuze instrumentale soli. «Het concert begint om acht uur. In het voorprogramma treedt i het duo Ce es en Pierre op. De avond gaat uit van Martin Green's Rhythm and Blues Soeciety. Schiedam De Raad voor Jeugd en Jonge ren wil van het achterhuis van het Prove niershuis aan het Overschieseplein een open centrum maken. Voor het uitwerken en de realisering van dit plan wordt een werkgroep samengesteld, maar eerst wil de Jeugdraad het plan bespreken tijdens een waarschijnlijk dinsdagavond 18 april te houden openbare vergadering van het algemeen bestuur van de Jeugdraad. Het is tevens de bedoeling, dat er een hearing wordt gehouden over de functie van het achterhuis. Casper is echter van mening, dat het achter huis lcgiisch moet aansluiten bij de rest van het Proveniershuis. Hij vindt, dat er behalve een open centrum verschillende voorzieningen vcor *de bewoners van het Proveniershuis moeten komen, zoals dou ches, een wasserette en een keuken. De Jeugdraad heeft de aandacht op het ach terhuis van het Proveniershuis gericht wa'ar aanleiding van een verzoek van het college van burgemeester en wethouders een werkgroep samen te stellen, die een bestemming zoekt voor het achterhuis. fDc Studiecommissie Proveniershuis, die zich tot voor kort bezig hield met de plannen voor de verbouwing van het Proveniershuis, is donder dag 8 april opgeheven, omdat de verbouwing te lang op zich liet wachten. De plannen voor de verbouwing van het achter- buis, die de Jeugdraad in. het achterhoofd heeft, passen overigens in de reeds bestaande plannen voor de verbouwing van het gehele Proveniershuls. Bij de verbouwing moeten het 'historisch uiterlijk en inferieur zoveel moge lijk gehandhaafd worden, aangezien het Pro veniershuis op de lijst van Monumentenzorg staat. Jeugdraad-coördinator Casper Sehucfcink Kool heeft zijn gedachten. laten gaan over de be stemming van het achterhuis en is van me ning, dat het een open centrum moet worden, waar iedereen terecht kan, overdag en 's a- vonds. Casper: ,,Dïe ruimte moet optimaal ge bruikt worden. Er moet een leeshoek in ko men en een koffiebar, ook moeten er openbare vergaderingen gehouden kunnen worden.Jdet is beslist niet de bedoeling dat we het achterhuis willen ver huren voor bepaalde activitei ten. Het moet altijd en voor iedereen open zijn". Het achterhuis bestaat momen teel uit een groot aantal klei ne vertrekken, die er in de loop der tijd zijn ingebouwd. Oorspronkelijk was het één grote ruimte met een boven verdieping. De Jeugdraad wil nu de benedenruimte weer in de oorspronkelijke vorm bren gen, door de tussenmuren weg te breken. Dit moet de eerste fase van de verbouwing zijn. Voor de bovenruimte heeft men nog geen plannen. Schiedam Jet Dubbeldam be speelt zaterdagmiddag 15 april het kleine Hess-orgel in het Stedelijk Museum te Schiedam. Het concert wordt gehouden van drie tot vier uur. Het orgel wordt iedere derde zaterdagmiddag van de maand bespeeld. De museum bezoekers hébben gratis toe gang. tchiedam Het afgelopen weekeinde zijn op de Chur- chillwegLaan van Bol'Ës J twee bromfietsers ten val ge- komen. Het zijn de 16-jarige typiste M. V. uit Vlaardingen a en de 16-jarige scholiere J. J. H. eveneens uit Vlaardin- gen. Zij reden achter elkaar, maar door een plotselinge j windvlaag raakten zij elkaar en vielen. Zij kregen schaaf- wonden en konden ter plaatse worden behandeld. Schiedam De herstelwerk zaamheden van de Koemarkt- brug zijn 14 dagen uitgesteld. Door een communicatie-stoor nis kunnen de werkzaamhe den. die uitgebreide verkeers maatregelen tot gevolg heb ben, niet doorgaan. Eerst la ter is gebleken, dat er voor volgende week een verkeers telling in Vlaardingen en Schiedam is gepland. Deze telling zou door een toch vrij ingrijpende wijziging van hei verkeerspatroon worden ge stoord. De afdeling voorlichting van de RET verklaarde desgevraagd, dat de tellingen op de bussen onderdeel uitmaken van een serie, die moeilijk kan worden onderbroken. Studenten hou den het reizigersaanbod bij. Ook B. en W. zeggen het ver keer sonderzoek van een der mate groot belang te achten, dat het herstel en de ver keersmaatregelen twee weken moeten worden uitgesteld. Het werk begint nu op maan dag 24 april. Duur: ongeveer vijf weken. Enkele afdelingen binnen de RET hebben langs eikaar heen gewerkt, want de voor- lichtingsafdelïng liet vorige week bekend maken, dat de Koemarktbrug maandag 10 april zou zijn afgesloten. In de nabije toekomst zal het tellen van passagiers door studenten op bussen en trams tot het verleden behoren. De RET schaft dan bezettingsgraad meters aan. Een inferieur van een van de benedenruimten >n het achterhuis van het Proveniershuis. Schiedam Openheid en open baarheid. Twee zo gecompli ceerde zaken, dat b. en w, de raad hebben laten weten, hierover een gedachtenwisse- ïing op prijs te stellen. De nota van D'66 over deze pun ten. aangeboden enkele maan den geleden, vormt daarvoor een goede aanzet. In hun toelichting op de nota zeggen b. en w. eigenlijk al datgene, wat tot nu toe ln de discussies over de openheid en openbaarheid aan de orde is gekomen. Er is volgens het college geen sprake van dat openheid en openbaarheid niet belangrijk zouden zijn, inte gendeel. Aan de andere kant menen b. en w. te hebben gemerkt dat vaak sprake is van een groep die belangstelling voor een be paald onderwerp heeft en dat de „grote massa" ongeïnte resseerd is en zelfs blijft. Men zou deze ontwikkeling overschatten wanneer men zou menen dat hier sprake is van een volksbeweging" aldus b, en w. in het stuk, dat de raad deze maand in behande ling zal nemen. Aan de andere kant vindt het college het een juiste zaak. als het bestuur de burger een hoeveelheid infor matie biedt, waardoor hij zich ten volle op de hoogte kan stellen van de problemen die in zijn gemeente spelen. Deze duidelijke informatie moet „holle kreten en vage uto pieën" zelfs vermijden. Het opwekken van belangstelling en de verwerking van de ver kregen informatie is volgens het college een zaak van de politieke partijen. Een ander punt in de -dichting van b, en w. op de D 66-nota is de invloed op de beleidsvor ming. Opinie-vorming van de raadsleden hangt af van wat de2e uit de burgerij verne men, waardoor de burger, al dan niet verenigd, als pressu- re-group kan werken op de raadsleden en zo zijn aandeel ken hebben in de beleidsvor ming. Ook in de commissie vergaderingen opent zich die mogelijkheid. De raadsleden kunnen hun me ning hier laten beïnvloeden, wat later in de raad en in de besluitvorming invloed zal hebben, aldus b. en w. Het college ziet dit niet als on juist, het wil ervoor zorgen dat de informatiestroom naar de burger zo goed wordt, dat het praktische beleid meer in overeenstemming is met wat de burgerij nu eigenlijk wil. B. en w. geloven niet, dat door een betere informatie en door het meer betrekken van de belangstellende burger bij het dagelijks bestuur de gang van zaken op slag zal verbeteren. „De communicatie tussen overheid en burger is een vage en ondoorzichtige mate rie met steeds wisselende me thodieken" meent het college. Samenvattend hebben b. en w. naar aanleiding van de nota als standpunt Ingenomen, dat aan de openbaarheid en de openheid weliswaar veel be lang moet worden toegekend dat staat ook in het pro gramma van de groep van 23 maar dat aan de andere kant de belangstelling uit de burgerij niet moet worden overschat. Wie regelmatig commissie-ver gaderingen bijwoont, die bij wijze van proef openbaar zijn, weet dat dit soms juist is. Als voorbeeld kan gelden de door trekking van de Peter van An- rooylaan ln Groenoord ter voorkoming van verkeerson gevallen onder de school jeugd, Na de aanleg van een noodweg verdween het actie comité en werd niet meer bij enige commissie- of raadsver gadering teruggezien. B. en w. hebben in hun beschou wing willen aangeven dat de belangstelling vaak groeps- en onderwerp gericht Is. De ver dere afwikkeling van het pro bleem van openbare commis sievergaderingen is nu een 2aak van* de commissie voor algemene en bestuurlijke za ken, die zich binnenkort over deze zaak een mening zal moeten vormen. Het ziet er overigens naar uit, dat de meeste commissies wel open baar zullen worden. Schiedam De Verkeerscom- missie houdt donderdagmid dag 13 april een openbare ver gadering in de kantine van de Gemeentelijke Technische Be drijven, Dwarsstraat 42, Er wordt onder andere gespro ken over een regeling voor het plaatsen van rijwielen in beu gels bij het postkantoor, de Spaarbank anno 1820 en het belastingkantoor in de Lange Nieuwstraat. Ook de verkeers- instaliaties op de kruising van de Broersvest en de Lange Kerkstraat komt aan de orde. De agenda telt zeven punten. Elke keer als hij van het station kwam, zag hij hoe het skelet van het in aanbouw zijnde stadskantoor was gegroeid. Het hield niet op. De contou ren van de stad veranderden er door totdat op een hoogte van vijftien verdiepingen het gebouw als een enorm been op de borst van de binnenstad bleef stilstaan. Toen domineerden de vertrouw de silhouetten van kerken, hulzen en torens niet langer. Integendeel; ze waren ineen geschrompeld. Dit was de stad Schiedam niet meer. De oude ruïne van Mathenesse len 't Proveniershuis, die samen tientallen jaren het stadsbeeld hadden bepaald, waren over blijfselen geworden van een ver en onbereikbaar verleden. Ze waren er naast komen te staan; ze hoorden er niet meer in en bij. De mensen die in de oude wij ken onder de torens woonden, hadden het wel zien aanko men, maar alles bleek toch veel ingrijpender dan ver wacht. Ze voelden zich onwen nig en bespied, er stond ginds iemand op hun bord te kijken: een reus met vele lege ogen; Big Brother. De binnenstad scheen eerst nu pas volledig onder geschikt te worden aan Het Plan, dat mil joenen gemeenschapsgelden zou verslinden en tegelijker tijd, in haar hoogmoed, men sen en structuren zou wegva gen, Tegen dit laatste was verzet gerezen: tegen het on persoonlijke potlood van de planologen, tegen de amo manen, de naar elders ver trokken ambtenaren die met satanisch genoegen over „amoveren" praatten, —te gen de zachtmoedigen die zich in principe niet verzet hadden en het allemaal als van God en Overheid gezon- den over zich heen hadden la ten gaan, legen de afgang die zou eindigen in krotten, leegten en peperdure flats. Er ontstond meer en breder verzet tegen het Plan. En zoals elk verzet waarheid en sukses m zich meedraagt, bleek Het Plan te kunnen wor den omgebogen; het woord „amoveren" werd ingetrok ken en vervangen door een mildere vorm van verande ring. Toen dachten die van onder de torens dat ze het hadden ge red. Maar elke keer als hij van het station kwam, zag hij hoe het skelet van het in aan bouw zijnde stadskantoor was gegroeid. Vijftien verdiepin gen' hoog bleef het stilstaan als een enorm been op de borst van de oude binnenstad. En op een keer. onder dat blij vende gevoel van onmacht, draaide hij zich voorgoed om en vertrok, omdat hij zich een vreemde voelde in zijn ei ge A omgeving. Hij was zijn identi teit kwijtgeraakt. En hij was als de duizenden, die onder dezelfde omstandigheden over al elders kunnen gaan wonen in een nieuwe, anonieme wijk zonder verleden. S Haarlem. Jan Noordegraaf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3