j Willen ise nu ook met andere been uit raad Kamerleden ijveren vergeefs Minister handhaaft „neen" in zaak Moerman Nog 28 personen zonder werk Schiedamse firma L voert opdrachten -uit voor Zweedse - kernenergiecentrale Wegens verhuizing naar Schotland Dirigent verlaat St. Radboud n Jaar na sluiting Swarttouw: schiedamsciie COURANT WOENSDAG 12 APRIL 1972 De minister was_niet karig met z'n toezeggingen; in een bijna overmoedig aan doende gulheid ging hij in op de wensen en verlan gens van de Eerste Kamer en zegde onderzoeken, stu dies en nadere bestuderin gen toe bij de vleet. In één zaak bleef dr. L. Stuyt (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) de onwillige bewindsman: de zaak Moerman. De kaokerthcrapic van de Vlaardingse arts vormde gis teren, tijdens het beleidsdebat over volksgezondheid cn m»* lieuhygiëe, een vna de vele onderwerpen die binnen, de enge begrenzing van een „ééndagsdebat" aan de orde kwamen. Slechts kort, en ter sprake gebracht door maar enkele kamerleden, die vin den dat de resultaten van Moermans kankertherapie een wetenschappelijk onder zoek door de overheid alles zins rechtvaardigen. De minister vindt dat niet. En dat heeft hij de Eerste Kamer gisteren nog eens duidelijk tt verstaan gegeven. „Met de beste wil van de wereld zie ik niet waarom we een onder zoek moeien instellen", zei dr. Stuyt. „De gegevens zijn on voldoende, de therapie is zo danig dat er geen touw aan vast te knopen is, er ritten aperte onjuistheden in. Ik ben bcredd tot ieder onderzoek, maar dan moet er wèl een ba sis zijn", aldus de bewinds man. NOTA Die „basis" meenden de kamer leden mr, H. Versloot (PvdA) en mr. J. H. van Wijk (PSP) te hebben gevonden in de nota die de geneeskundig hoofdin specteur van volksgezondheid dr. Drion vorig jaar heeft op gesteld, naar aanleiding van zijn bestudering van de ge schiedenissen van 32 door Moerman genezen patiënten. Die nota was de Eerste Ka mer, na herhaald aandringen, eerst vrijdagavond toege stuurd! In d-ie nota, bij lezing waarvan men nauwelijks aan de indruk kan ontkomen dat ai het mo gelijke is gedaan om Moer mans resultaten tot een mini mum te reduceren, geett de geneeskundig hoofdinspecteur toe dat bij zes patiënten een duidelijke verbetering in de toestand is te constateren ge weest, waarbij hij aantekent effect Moe rman-metho de niet uitgesloten". In twee gevallen, zo signaleert dr, Drton in zijn nota, verbe terde de toestand van de pa tiënten zeer duidelijk tijdens de Moerman-therapie, on danks „infauste prognose", GEEN KANKER Van tien patiënten-geschiedenis- sen die de hoofdinspecteur voor zijn onderzoek ter be schikking waren gesteld, con cludeerde hij dat kanker niet bewezen, respectievelijk niet waarschijnlijk was. Hij ver geet echter daarbij aan te te kenen dat de diagnose ..kan ker" door de artsen in de zie kenhuizen was gesteld! In alle 4ien die gevallen hebben die specialisten dus gefaald, een verkeerde diagnose gesteld! In elf gevallen tenslotte is er, zo zegt de nota, zowel de conven- tionele therapie als de Moer man-therapie toegepas't, zudat daaruit niet de conclusie kan worden getrokken dat het de methode van de Vlaardingse arts is geweest dje deze pa tiënten heeft genezen. Dat lijkt een solide redenering, maar is het bepaald niet. Im mers, die elf patiënten gingen eerst naar Moerman, toen bleek dat de „conventionele therapie" zónder succes bleef. De beide kamerleden maakten van' dit materiaal gisteren een dankbaar gebruik om de mi- nisier voor te houden dat dok ter Moerman dus wel degelijk genezingen heeft bereikt. Zon eigen hoofdinspecteur heeft dat op grond van de ziektege schiedenissen vastgesteld. De bewindsman gaf geen duim breed toe: „Zonder gegevens van enige wetenschappelijke betekenis is het onmogelijk een onderzoek in te stellen", door Cor van Groningen zei hij. „Het gaat niet om we tenschappelijke gegevens", interrumpeerde mr. Versloot, ,,het gaat ook niet om de me thoden. Het gaat om de resul taten die dokter Moerman heeft, geboekt. Die 7.ijn er toch?". „NEE" Ooit dat argument maakte geen indruk. Genezingen? „Sponta ne remissies", doceerde dr. Stuyt. „komen b(j kanker vaak voor". „De kwaliteit van deze gevallen (Moerman-me thode) is van een zodanige aard dat er nïf mee te begin nen valt. 'den er nieuwe feilen kou. Ui" ben ik be reid mijn r '>ig te herzien", aldus de r-iL, sprekend in eerste instantie. Het pleidooi voor een onderzoek naar de methode-Moerman werd hoofdzakelijk gevoerd door mr. Versloot en mr. Van Wijk. Drs. P. C. J. Wassen- Van Schaveren van D'66 had over de zaak Moerman ook haar bevreemding uitgespro ken, zeker waar het de con clusie van de minister in de nota betrof. Daarin zegt dr. Stuyt namelijk geen termen aanwezig te ach ten de behandelingsmethode op zijn waarde te doen toert- sen, „aangezien de heer Moerman te kart Is geschoten in het op wetenschappelijk ook maar enigermate verant woorde wijze de resultaten zijner behandelingswijze aan te tonen". Het christelijk historische ka merlid dr. J. W. Beerekamp was de enige uit „de hoek van de regeringspartijen" die over de zaak-Moerman sprak. Hij betoo-góe „zijn oor te luis teren gelegd te hebben bij twee bevriende medici" en hun visie was voor hem reden, zich achter het standpunt van ■de minister te stellen. In tweede instantie kwam alleen mr. Versloot nog op de zaak Moerman lerug, mede na mens mr. Van Wijk sprekend. „Dc minister", 2el hij, „heeft herhaald wat we a'l wisten. De ziektegeschiedenissen 2ijn ge brekkig, het doet allemaal niet erg wetenschappelijk aan enz. Maar een feit is dat de metho de tientallen danlkbare patiën ten heeft. Sparut a ne remis sies? Mogelijk, maar dat «8 dan wel toevallig. Het enig'* v/at ik wil dat er nu wel een» een wetenschappelijke toepas sing van de methode komt. Onze vraag is alleen: zou de minister dat willen bevorde ren? De belangstelling ervoo- neemt, zo is mij gebleken, toe". ONMOCELÏJK „Volstrekt onmogelijk", zei de miniscr. „Ik moet werkelijk wetenschappelijk materiaal hebben. Men moet bewijzen dat die mensen inderdaad kanker hadden! Met indruk ken kunnen we niets doen. Het is niet aan ons nieuw, weten schappelijk gefundeerd mate riaal te verzamelen", „Te leurstellend", noemde mr. Van Wijk de antwoorden van de minister. Zo denken er meer over. Terwijl enkele kamerleden, ij verden om Moerman het on derzoek te bezorgen waar al jaren op wordt gewacht, kwam In het Vlaardingse stadhuis een hoorcommissle bijeen, die zich moest oriënte ren met betrekking tot bezwa ren die werden ingebracht in zake een voorgenomen ontei gening ten behoeve van een lokale verkeersweg tussen VLaardmgen en Schiedam. De commissie stond onder voor zitterschap van de Gedepu- teerds dr. Eijsdnk. VERGEEFS Een van de „bezwaarden" was dokter Moerman. Aanleg van de weg betekent voor hem de onteigening van een deel van. zijn landgoed Hoogstad, waar hij nog steeds experimenteen met zijn duiven. Zijn experi menten zullen door aanleg van de weg waardeloos wor den, zegt hij. Een reeks genezen patiënten van de Vlaardïngse arts had zich in het stadhuis verza meld, om voor hem en zijn on derzoek te getuigen. Ze kwa men niet aan bod. Slechts za- kerHjke argumenten kregen bij de hnorconimissie een kans. Moermans levende bewijzen van wat hij en zijn medestan ders „zijn levenswerk" noe men, waren tevergeefs ver schenen. ^chïedam in verband met de bouw van een grote kernenergie centrale in da Zweedse kustplaats Ringhals voert B. van der Laan. Scheepvaart- en Handelmaatschanuii N.V. in Schiedam momenteel een aantal spectaculaire opdrachten uit. Het motor schip „Lady Sophie" van de Schiedamse rederij werd dinsdag avond in Ringhals verwacht met aan boord een in Japan ver vaardigd reactorvat, dat een waarde heeft van ongeveer veert g •miljoen gulden. Het wat weegt 574 ton, Is 21 meter lang en heeft een diameter van 6,25 meter. Het bijbehorende deksel weegt 91 ton. Deze stukken transporteert Van der Laan in opdracht van de maatschappij Babeock Wilcox in Londen van de Japanse ha venstad Yokohama naar Ring- hals, daf in de omgeving van -m Gothenburg ligt. In RInghals is in opdracht van de Zweedse w regering in overleg met Van v der Laan een speciale haven aangelegd voor het lossen van de zware stukken. De komende dagen zal Van der «..Laan met behulp van eigen materieel het transport over island naar de anderhalve kilo meter landinwaarts gelegen y-bouwplaats verzorgen. •Eind april komt het zusterschip vvan de „Lady Sophie", de „Lady Jane" in Ringhals aan met drie stoomgeneratoren aan boord, die in opdracht van Westlnghouse van Tam pa, een onderneming in Flori da, naar Zweden vervoerd worden. De generatoren, die in het totaal een waarde van 25 miljoen gulden vertegen woordigen, wegen elk 310 ton, zijn twintig meter lang en hebben een diameter van vijf meter. In de loop van mei zal de „Lady Jane" een door de Rotterdam se Droogdok Maatschappij N.V. vervaardigde reactor voor de Zweedse kernenergie centrale van Rotterdam naar Ringhals vervoeren. Van der Laan, een dochteron derneming van de Holland Schiedam De dirigent van de muziekvereniging St. Rad boud, de heer C. L. van Beur den, heeft besloten zijn func tie beschikbaar te stellen. De heer Van Beurden is thans ere-lid van de vereniging, In 1945 begon hef huidige ere-iid 2ijn dirigentschap bij St. Rad boud. De vereniging bestond toen uit zeven leden. Een hoogtepunt uit zijn carrière bij de harmonievereniging was het bereiken van een fi nale-plaats bij hel KRO-mu- ziekfeest in het seizoen 1970/197J. De heer Van Beurden heeft bij de muziekvereniging altijd veel tijd besteed aan de oplei ding van leerlingen cn het on derricht aan vele leden voor het afleggen van muziekexa- mera. De heer WSHemse doet dit voor al om prtvé-redencn, die hij begrijpelijkerwijs niet geheel voor iedereen wil blootleggen. Als tabaksgroothandelaar, mede-eigenaar van een firma aan de Hoogstraat die in alles handelt wat dr. Meinsma ten strengste verbiedt, heeft hij rich een goed bestaan opge- bouwd. Niettemin keert hij met zijn gezin (vrouw en vijf kinderen) Schiedam de rug toe en vertrekt in juli naar Schotland waar hij zich in de omgeving van Glasgow gaat vestigen. Ton Hoijssoon door H Amerika Lijn, dankt deze op drachten aan het feit, dat zij beschikt over schepen die-spe ciaal voor het vervoer van. zware stukken zijn ingericht en die door hun geringe diep gang in staat zijn deze ladin gen te lossen op plaatsen, waar zeeschepen met de ge bruikelijke diepgang niet toe gelaten worden. Schiedam KVP-raads'ïid W. J. C. Willemse (42), blij kens diverse publicaties in onze krant al met één been uit de gemeenteraad; is er straks ook met bet andere been uit: hij zal binnenkort bedanken als raadslid. -Vormt dit feit op zichzelf niet zo'n verrassing hij - is tenslotte al het 14e of I5e raadslid dat vertrekt sinds 1 september 1970 verras send is wel de motivatie die achter het bedanken •steekt. De heer "Willemse geeft als re- den voor deze toch wat op- zieribarende verhuizing: „Ik wil wat anders als wat i'k nu doe. Ik ben 42, ik ben beslist niet gedwongen om me uit de 'r,f zaak terug te trekken, Inte gendeel. Ik wil echter uit de ta/baksgroothandel en nu heb fk nog de leeftijd waarop je iets anders kunt gaan doen." Het gezin Willemse gaat voorlo- - pig voor een jaar naar Schot land. „We zullen eens kijken of er iets te doen is daar. Onze kinderen gaan daar naar school. Mijn vrouw vindt het niet erg, want zij is Schotse van geboorte." De heer Wil- lemse geeft wel toe dat er in zijn verhuizing naar Schofc- iand iets avontuurlijks zit: „Natuurlijk begin je aan iets zonder dat je weet hoe het af- r. loopt. Ik heb wellicht mijn oude schoenen verkocht voor- ,,r 'dat ilk nieuwe heb. Maar aan de andere kant: Ik heb op het Nederlands Opleidingsinsti tuut voor het Buitenland in Breukelen gezeten en ik ben oud-commando. Het avontuur schuw ik dus niet en zou er gezien mijn achtergrond daar echt niets voor me te doen rijn?". ,De gedachte om van -baan te veranderen is niet nieuw, die zit er al lang in. Als ik veran der, moet ik dat echt nu doen", zegt het scheidende KVP-raadslid, dat zijn ver trek toch nog enige tijd ge heim wist te houden. „Ik ben het personeel op de zaak eni ge tijd geleden ingelicht. Mijn fractie wist het ook al enige tijd. Hun reactie: ze vonden het niet leuk. En dat vleit je dan wel een beetje." Willemse is steeds een geënga geerd raadslid igeweest, die op •bepaalde punten zeer goed zijn standpunt wist te verdedi gen. Toch heeft hij er geen spijt van het raadslidmaat schap neer te leggen. Dat hij al niet al te veel meer moest hebben van het raadslidmaat schap, was bekend. Willemse: „Uk heb er echt geen spijt van dat ik uit de raad ga. I'k wilde zakelijk meehel pen om de stad te besturen. Nu-is het een puur politieke zaak geworden tussen de di verse -groeperingen die wel en niet in het college vertegen woordigd zijn. Aan de ene kant is dat leuk, omdat je pro beert elkaar woorden al te vangen, maar aan de andere kant is dit naar mijn mening toch niet de manier waarop de raad zijn werk zou moeten doen." De Lady Soph/o" van S. van der Laan Scheepvaart- en Handelmaatschappij NV aan het lossen. Hoewel het bedanken als raads lid binnenkort zal -plaatsvin den, volgt de heer Willemse de plaatselijke politieke ont wikkelingen toch nog met gro te interesse. „Er is geen spra ke van dat ik binnenkort ver huis, maar toch ben ik binnen kort niet meer beschikbaar als raadslid. Wat ik de laatste tijd wel opmerk, is dat er bin nen de raad een steeds groter wantrouwen ontstaat tegen over bepaalde leden van b. en w. Naar mijn idee kraakt het in het college van jewelste. Er valt een brok van wantrouwen te bespeuren tegenover wei houder Collé. Ik ben er nog niet helemaal achter waarom dat is, maar je kunt het mer ken." „Neem nou de raadsleden Wieg man, Voorwald en Van den Berg, die kritische vragen stellen aan b. en w. Ze zitten alle drie in de commissie Wo- ningdienst, dus dat kunnen 2e daar oo'k doen bij de rond vraag Ibijvoorbeeld. Ze doen het niet en ze gaan aan de wethouder voorbij door zich rechtstreeks te wenden tot b. en w. zedf. Volgens mij wan trouwen ze dan de wethou der". Hoe het ook zij, de heer Willem se levert zijn raadszetel in en maakt plaats voor een nieuw raadslid. Zijn redenen om te bedanken zijn nadrukkelijk niet van politieke aard ge weest. Het is opmerkelijk dat straks byna de helft van de in 1970 benoemde raadsleden zal hebben bedankt voor het raadslidmaatschap. Het. bedrijf van Swarttouw. Vlaardïngen/Schiedam Het faillissement van Swarttouw in Schiedam heeft slechts voor een gering aantal mensen duidelijk negatieve gevolgen gehad wat betreft de conti nuering van de arbeid. Dat nog niet iedereen weer aan het werk is, komt zeker door de overspannen arbeidsmarkt voor de metaalsector in dit gewest. Op 1 april van het vorig jaar waren bij Swarttouw 459 per sonen werkzaam. De ongeveer 75 ingeleende krachten van uitleenbedrijven konden snel elders worden ingezet. Hon derdtwintig Joegoslaven, af komstig van het staatsbedrijf Ingra zijn eveneens direct bij andere bedrijven ingezet. Van de 264 personen, die in vaste dienst waren, zijn er inmid dels weer 199 aan de slag Er keerden dus 65 personen nog niet terug in het arbeidspro- ces. Hiervan zijn er 21 ziek, S hebben de 65-jarige leeftijd 'bereikt, 2 zijn overleden, 5 vervullen hun militaire dienst plicht en 28 hebben nog geen vervangende werkgelegenheid kunnen vinden. Dat er 28 personen nog niet wer ken, komt voornamelijk door twee factoren: de hogere leef tijd plus lichamelijke beper kingen of de hogere leeftijd van werknemers in bepaalde functies, waarvan de leeftijd een strengere selectienorm is dan voor andere. In een rapport van het GAB over de affaire Swarttouw wordt de sluiting voor een groot gedeelte geweten aan de inefficiënte beleidsvoering en èen minder adequaat perso neelsbeleid. terwijl ïn dit ge west voldoende, ontplooiings kansen in de metaalsector aanwezig zijn. Als voorbeeld voor het onjuiste personeelsbeleid geeft het GAB de 12(1 Joegoslaven die in dienst waren. Het waren voor namelijk vaklieden, die be hoorden tot het lager perso neel. Uit de cijfers volgt, dat in deze categorie ook 164 Ne derlanders in dienst waren. „Hieruit blijkt, dat een one venredig groot aantal buiten landers in dienst was, hetgeen ook financiële consequenties moet hebben gehad, gezien de hoge kosten, die aan de te werkstelling van deze Joego slaven zijn verbonden", 20 staat in het rapport. In het rapport wordt ook de gunstige invloed van Haven bedrijf Vlaardingen-Oost op het aantal personeelsleden van Swarttouw, dat nog zon der baantje is, genoemd. Niet alleen heeft HVQ een aantal lopende opdrachten overgeno men, maar ook 59 personeels leden. De seleclienorm „leef tijd" heeft daarbij slechts een ondergeschikte rol gespeeld. Er waren 28 personen ouder dan vijftig jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3