ALTIJD BEZIG AAN BALIE ■H mam JEUGDRAAD OVER DE BESTEMMING ACHTERHUIS Geheel tot Uiv dien in woud van wetten f 410,- boete voor zes overtredingen tmm m Boete na botsing met geparkeerde ivagen ■mm?-" m$', mmmmm Tijdens openbare vergadering: Busreis voor kinderen nit Bijdorp 28ste KW- mars in juni Raadsman in Schiedam: „Konfrontatie VIII" bijna ten einde SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 13 APRIL 1912 Schiedam Hoofdagent W, H. de Reuver, de 57-jarige por tier van het politiebureau aan de Lange Nieuvvstraat, is gSS voor vele Schiedammers de eerste kennismaking met de B sterke arm der wet. Door de telefoon zegt hij soms wat bars: „Politie Schiedam" en verbindt dan vriendelijk door Voor de mensen die het bureau binnen komen is ïüj een aardige grijze, wat kalende man, die hen snel wegwijs maakt in het toch wel ingewikkelde net van diensten en instanties die in het bureau zetelen. met klachten over buren en neemt de telefonische meldin gen aan. •-Willem de Reuver, al 27 jaar lid van het Schiedamse po» litiekorps, sinds één jaar portier, heeft vóór zijn hui- Vriendelijk en vlot weet hij 'ie- ^2' dige portierschap, drie jaar dereen helDen. aevallen dienst gedaan als rayon- agent in het centrum. Daar- k voor was hij verbonden aan de surveillance-dienst en tussen de bedrijven door is hij ook enige tijd bij de jeugd-brigade ge weest, ven werd. Tijdens het twee uur durende gesprek moet hij enige tien tallen malen de telefoon opne men, ontelbare keren mensen de weg in het gebouw wijzen en vragen beantwoorden„Je krijgt 'hier de meest vreemde gevallen te horen. Ik heb wel eens telefoontjes gehad van iemand die vroeg, kan je me niet uit de brand helpen. Mijn schoorsteen is verstopt, weten jullie niet een goede schoor steenveger. Of iemand 'belt op en. vertelt dat er een lekkage is en de bovenburen zijn, niet thuis'*. Wat hij nu leuker vindt, het por tie rschap of de buitendienst die h0 eigenlijk altijd heeft ge had? ,,Ik ben ergens meer een man voor buiten. Je hebt nu wel meer vrij. Vrijdagmiddag -om vijf uur ben Ik weg en heb je een vrij weekeinde, maar toch zit ik liever buiten, dat is 1absoluut leuker. Je korat over al onverwachts voor te staan. Al is het maar een brand". WERKZAAMHEDEN Hoofdagent de Reuver heeft het de hele dag erg druk. Belt er iemand om een verloren voor werp (Een portemonnee, hij blijkt gevonden te zijn) dan mompelt hij vriendelijk zacht jes voor zich uit: 0,Van die verloren voorwerpen krijg je een punthoofd". Hij verwijst een Canadees met cowboy hoed naar de vreemdelingen- helpt een mevrouw dereen te helpen, gevallen echter die hij vroeger «nis wijk agent van dichtbij meemaak te, maakt hij nu min of meer als buitenstaander mee. Huwelijksmoeilijkheden bij voorbeeld. In de tijd dat hij rayon-agent was moest hij her haaldelijk inspringen bij ech telijke twisten. totdat deze opgehe- Door een gesprek (rac.ht je moeilijkheden op te lossen. door Bemadette Elias Het is ten slotte zo, dat als er twee ruzie zoeken er twee schuld hebben. Het is toch meestal wel füty-flfty en het is dan nodig dat je ze op be paalde punten wijst*1. De Reuver weet veel over het portierschap te vertellen, maar nog meer weet hij te vertellen over de tijd dat hij nog bij de buitendienst was: „Het was een keer een hart stikke koude winternacht en fk liep op de Rotterdamsedïjk. Opeens hoorde ik geschreeuw, het leek gewoon op dronke- mansgeschreeuw. Het was be neden bij de kerk aan de Rot terdamsedïjk, ik schijn met mijn zaklantaarn, naar bene den en ik zie daar een vent In ondergoed, schreeuwend en wel. Ik heb hem meegenomen naar het bureau, eerst ging hij heel dicht bij de kachel zit ten en even later dronk hij zo een glas melk leeg. Wij de GGD gebeld. Het bleek dat hij een longontsteking had en een. verschrikkelijke koorts, maar (het leek werkelijk net of hij dronken was. De man bleek bovendien kostganger te zijn en weggelopen uit huis, nie mand had wat gemerkt. Na derhand heeft hij wel een echt goed kosthuis gekregen". X -M% 'mtm "y V x' rk Hoofdagent Reuver irt zijn gfazert portïershok, bij de telefoon die toch wel enige honderden malen per dag rinkelt. AI in de oorlogsjaren wilde De Reuver agent worden. Hij moest toen echter een Duitse opleiding volgen. Dat trok hem niet zo aan. -Op 15 augus tus 1945 kwam. hij dan einde lijk terecht bij zijn jeugd droom. Hij kreeg zijn oplei ding voor het politiediploma, Ibij een oud-rechercheur, en ikwam bij de surveillance dienst terecht: „Vlak na de oorlog kregen een heleboel mensen nog gevarengeld. Dan gingen ze ergens een kroeg Ibinnen en verteerden er wer kelijk heel wat. Het waren toen heel vaak de Noorse en Engelse zeelieden die ruzie met elkaar kregen", zegt de hoofdagent over de eerste aoeilijke jaren bij de politie. Hij vertelt echter ook: „Ik bracht een dronken man naar Wilton, nou houd ik ten eerste al niet van grote hoogten. Maar wij zijn daar en hij zegt op een gegeven moment dit is mijn schip, boven me zag ik een schip van wel 15 a 29 me ter hoog, Bk met hem de loop plank op, want Sc durfde hem niet alleen te laten gaan. Toen we eenmaal boven waren, zei hij: ,,Dit is mijn boot niet". Ik moest wel met hem terug en hem naar een ander schip brengen. Maar wanneer ik naar beneden keek, werd ik at bang". Als politieagent heeft hij ook veel te maken gehad met ver trouwen en wantrouwen, on der meer moest hij dan gelo ven in lichten die op de te rugweg pas uit waren gegaan of andere smoesjes. ,,Op een avond voor Kerstmis, fietste Ik naai huis om een uur of elf en ik zie een man met «en handwagen vol stro lopen. Ik denk al wat doet die daar nu mee, zo laat op de weg. Ik stap af en vraag: „wat vervoer je". Hij zegt, „dat zie je toch, stro". Ik ga zo in dat stro voelen en wat blykt, er ligt een schaap on der met een afgesneden hals". KINDEREN Hoewel er veel moeilijke kwes ties uit de mond van de heer De Reuver komen, blijkt toch dat hij veel leuke dingen heeft meegemaakt. Hij stond name lijk bij de eerste beveiligde oversteekplaats in Schiedam, op do Burgemeester Knap- pertlaaa. Hij hielp de kinde ren daar oversteken. Maar dat niet alleen, hij kreeg teke ningen van hen, las de rappor ten en kreeg bonbons. Op een gegeven moment werd hij zelfs met Pa aangesproken. Over de zeer prettige tijd die hij tijdens zijn buitendienst in het centrum had: „Als ik des avonds om tien uur begon, was het toch altijd weer moei lijk om om twaalf uur weg te gaan. Je maakt een praatje met die en een praatje met die. Je komt veel te weten. Als je rayon-agent bent moet je n'iet het idee krijgen dat ze de pest aan je hebben". De pest aan De Reuver hebben dan ook 2eer waarschijnlijk weinig mensen. Schiedam De Raad voor Jeugd en Jongeren wil dins dagavond de plannen voor de bestemming van het achter- huis van het Proveniershuis in het openbaar bespreken tij dens de maandelijkse algeme ne vergadering van het be stuur, die wordt gehouden in het informatie- en aktiecen- trum GJV-Oost, Rotterdamse- dijk 293, Aan de orde komt ook de hea ring over het achterhuis, die in de pen zit. Op de agenda voor de vergadering, die om acht uur begint, staan voorlo pig dertien punten. Verwacht wordt, dat er tijdens de ver gaderingen nog meer Ier tafel komen. Het eerste discussiepunt op de agenda is de praatdag voor het algemeen bestuur en de lu staf van de Jeugdraad, die men wil houden opdat de le- den van de staf en het bestuur eikaars ideeën over het werk en de taak van de Jeugdraad beter leren kennen en begrij pen. Tot nu toe hebben som mige bestuursleden het ge voel, weinig bij het werk en de vergaderingen van de Jeugdraad betrokken te zijn. Naar aanleiding van een ver zoek van burgemeester en wethouders om advies over een nieuwe subsidie-regeling voor het jeugd- en jongeren werk in Schiedam wil de Jeugdraad tijdens de vergade ring discussiëren over een juiste wijze van subsidiering. Indien nodig wordt een kleine werkgroep samengesteld, die 2ich met dit vraagstuk zal be zighouden. )e speetgelegenheden in Schie dam voor de jeugd komen te vens ter sprake. Er zijn nog geen beslissingen genomen over het te creëren jeugddorp op het Schuttersveld, aange zien de gemeente de plannen van de Jeugdraad en de wijk- vereniging „Nieuwland" in behandeling heeft. 'oorts worden enkele uitslagen bekendgemaakt van de enquête, die de werkgroep In ventarisatie heeft gehouden. Een honds bestaan? Rij het bekijken van deze opname van fotograaf Hans de Bakker in het Schiedamse tiierenasyl, zou je dat wei gaan denken. Het hondje lijkt bijna hunkerend uit te zien naar zijn (al dan niet nieuwe) baas. Al heb je dan een fijne mand en je maaltijden op tijd, ook een hond wil wel eens iets anders. Al is de verzorging aan de Anna Zusterstraat puik toch wil jc als hond ook wel eens je zelf zqn, liefst bij je eigen baas SchiedamIk ben me cr niet van bewust, dat ik tegen een auto ben gereden", verklaarde de heer M. de Z. uit Maasland woens dagmorgen tijdens een strafzitting van het kantongerecht in Schiedam zeer zelfverzekerd. Een_ verklaring, die lijnrecht te genover die van twee getuigen stond. Schiedam —De wijkverenïgtng Bijdorp organiseert op zater dag 13 mei een busreis voor de kinderen van de wijkvereni- ging. Iedereen tussen de zes en twaalf jaar kan zich opge ven. Er wordt door de organi satoren gezorgd voor een lunchpakket, frisdranken en versnaperingen. De kinderen moeten acht uur 's morgens aanwezig zijn in het gebouw Trefpunt Bijdorp. De bus ver trekt vanaf de parkeerplaats om half negen. De busreis zal naar Vught gaan, waar een speeltuin wordt be zocht. Daarna wordt Breda aangedaan. De reis zal om streeks zeven uur eindigen. Schiedam De Koningin "VVil- helmina Mars wordt dit jaar op zaterdag 3 juni gehouden. Het is de 28ste KW-mars. De wandeltocht wordt georgani seerd doof het Vendel Schie dam van de Oranje Garde. De parcoursen hebben verschil lende lengten, acht kilometer, 12 kilometer, 18 kilometer, 25 kilometer, 40 kilometer en 50 kilometer. De startplaats is de Plantage te Schiedam. De deelnemers krijgen een her inneringsmedaille. deelne mende groepen kunnen behal ve voor een groepsprijs in aanmerking komen voor een van de vele extra prijzen. Mu ziekkorpsen zullen de wande laars begeleiden. Na afloop van de mars is er een feestprogramma in het open luchttheater in de Plantage. Inlichtingen over de 28ste KW-mars zijn te verkrijgen bij de heer Ph. van Oordt, 01- denbarneveldtstraat 28a, Schiedam, telefoon 70.33,08. De heer De Z. was tap laste ge legd, dat hij bij het wegrijden uit een geparkeerde rij auto's in Maasland een andere wa gen had beschadigd en geen contact had opgenomen met de gedupeerde eigenaar. Hoewel De 2. de mening was toegedaan, dat hij ten onrech te was beschuldigd, vertelde een van de getuigen, hoe zij tij dens het verrichten van huis houdelijke werkzaamheden was opgeschrikt door de klap, die de botsing van de twee au to's veroorzaakte. Dit was blijkbaar niet voldoende om de heer De Z. te overtuigen, maar ook na het verhoren van de tweede getuige gaf de heer De Z. niet toe. Deze getuige had de botsing zien gebeuren, toen hij kran ten aan het bezorgen was. Ook was hij ervan getuige, dat De 2. 2onder meer door reed. Toen de krantenbezor ger De 2. later op een ander punt in de stad tegenkwam en hem op zijn fout wees, kreeg hij te horen zich er niet mee te bemoeien, Kantonrechter m.r. W. E. van Vloten achtte de heer De 2. schuldig. Het kwam hem on mogelijk voor, dat de heer De Z. de klap niet gehoord zou hebben. De Z. werd veroor deeld tot een boete van f 75. Schiedam De exposities, die onder het motto „Konfrontatie VIII" in het Stedelijk Mseum te Schiedam worden gehou den, zijn dit weekeinde voor het laatst te zien. Men kan on der meer tekeningen en gra fiek van Ger Siks bezichtigen en objekten van Frans Pee tere. De exposities van Ewerdt Hilge- mann, objekten en Joop van Meel, met zijn schilderij de „Over ge-mechaniseerde we reld". worden verlengd tot en met 23 april. Zaterdagmiddag wordt er een orgelconcert gegeven door Jet Dubbeldam. Zij zal onder meer werken ten gehore bren gen van Froberger, Pachel- bet, Lorenzo de Rossi, Balba- stre, Ruppe, Pepping en Dist- Ier. Schiedam „Geheel tot uw dienst". Onder dit motto werkt in Rotter dam al enige jaren het instituut raadslieden, dat de burger waar mo gelijk de weg wijst in bet woud der wetten, be palingen en verordenin gen, die in Nederland nu eenmaal vaste verschijn selen zijn. Invullen van een belastingbiljet, raad gevingen over persoon lijke leningen, het be spreken van echtschei- dingsvraag. stukken: het zijn slechts enkele pro blemen die de Rotter damse raadsman tot nu toe op zijn bureau kreeg. Ook in Schiedam komt zo'a functionaris in actie. De wettelijke voorschriften zijn hier niet minder in aantal dan in Rotterdam, de problemen van de bur ger vermoedelijk evenmin. De heer W. Dourens, hoofd van het Instituut Raadslie den Rotterdam, vindt het voor een stad als Schiedam wel weinig, dat slechts twee ochtenden per week spreekuur kan worden ge houden. Het is dus voorlopig behel pen, al wil raadsman Cor Bijl zich ter plaatse wel zo snel mogelijk oriënteren. Intensief contact met de gemeentelijke diensten is noodzakelijk en bij iedere dienst krijgt Bijl zijn vaste contactman. De weduwe uit Schiedam-Zuid, die met moeilijke formulieren zit, kan gerust 2ijn, evenals do bewoner uit Groeaoord, die niet met zijn doorstro- mingsregeltng in het reine komt en bovendien nog an dere problemen heeft, die hij samen met de sociaal raadsman zou willenToplös2" sen. Rotterdam met zijn talloze oude wijken kant natuur lijk tal van bewoners die met woningproblemen o£ huurvraagstukken komen. Er blijken ook bijzonder veel problemen te bestaan over de belastingregelin gen. De functie van. de so ciaal raadsman kan zijn dat het formulier wordt in gevuld, al wil men de bur ger nu ook weer niet alles uit handen nemen. Begelei ding is mogelijk tot een be paalde Raad van beroep, daarna moet de burger het, zij het gesterkt door goed advies, zelf zien op te knapppen. VOORLICHTING De raadsman zit er ook voor voorlichting over bepaalde problemen. „Van die voor lichting maakt men nog te weinig gebruik" zegt Cor Bijl. „De mensen komen vaak te laat. Ze winnen niet een advies in als het nodig is. De werkgever bespreekt een ontslag van een werknemer en die 2iet het redelijke daar soms van in. Er wordt geen ver gunning aangevraagd, zo dat de werkeloosheidsuit kering achterwege blijft. Men tekent maar en zegt pas achteraf: O jé, wat heb ik gedaan. Als er van te voren advies was ingewon nen had men deze zaak plezierig en zonder brok ken kunnen regelen. Dat geldt ook voor vele andere situaties, zoals huurverho ging. waar men ten on rechte weigert of accep teert." „Er zij'n vooral oudere men sen, die de weg naar ons weten te vinden met het idee dat wij het wel even zullen klareu" aldus de heer Bijl. „Toch moet ik nadrukkelijk opmerken dat we er ook voor jongere mensen zijn". Problemen die meer tijd eisen dan één spreekuur, zoals in de meeste gevallen ïs toege staan, kunnen op de derde ochtend die de heer Bij! hier per week doorbrengt aan de orde komen. Op deze derde ochtend werkt hjj de binnengekomen moeilijkheden uit en kan dan tevens perso nen vragea, hb? problemen dan ntC ws iets nader en wat meer uitgebreid toe te lichten. Al heeft Schiedam nu dus zijn „raadsman", in lande lijke verhoudingen kan nauwelijks gesproken wor den van een coördinatie tussen raadslieden uit de diverse gemeenten. Het ministerie van c.rut. neemt volgens uitlatingen van de heer Lourens een wat apa- tische houding aan. De op leiding van de sociaal raadsman is niet centraal geregeld, evenmin als er een identiek registratie systeem voor de vele bin nengekomen problemen be staat. Rotterdam bood twee jaar geleden zijn systeem aan aan het minsterie, zon der daar ooit concrete re acties op te krijgen. VERTROUWEN Ondanks dat begint de Schie damse sociaal raadsman zijn taak hier met enthou siasme. „Onze samenle ving is gecompliceerd. Er zijn vele wetten, en voor schriften nodig om goed samen te kunnen leven. Wanneer die samenleving niet goed functioneert wil ik er aan meewerken, om dit manco op te lossen. Niet als een schaap met vijf poten maar als iemand die het vertrouwen geniet van zowel de bu^er als de instelling.'' Di ertrou- wen hoop ik c Schie dam te kunnen vinden." Eén detailpuntje tenslotte: de term „Sociaal raads man'1 die in het voorstel aan de gemeenteraad en tot nu toe in alle besprekin gen steeds gebruikt is blijkt ongeschikt, omdat velen het woord „siciaal" te belast vinden. Schiedam heeft dan ook nadrukkelijk „een raadsman" in tijdelij ke dienst genomen, geen „sociaal raadsman". Schiedam De Joegoslaag N., is woens«Sagmorgen tijdens een strafzitting van het kantongerecht in Schiedam veroordeeld tot een boete van f410 en drie maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van een jaar. De heer N., die momenteel in Rotterdam woont, was in juni aangehouden in Vlaardingen nadat hij door het overschrij den van de maximum snel heid op de rijksweg 20 een botsing had veroorzaakt. Daarbij kwam aan het licht, dat hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs en dat de auto niet verzekerd was. Ook was de auto op verschil lende plaatsen defect: dehand- .rem deugde niet, drie banden waren nagenoeg afgesleten en het chassis was op verschil lende plaatsen doorgeroest. De heer N. bleek achteraf wel een rijbewijs te hebben, piaar toen hij aangehouden werd, had hij het niet bij zich omdat hij' zijn Joegoslavische rijbe wijs bad moeten inleveren in ruil voor een later af te geven Nederlands rijbewijs. Voor de defecten aan de auto kreeg de heer N. in het totaal f 160 boete, voor het ontbre ken van het rijbewijs vijftig gulden, evenals voor het te hard rijden op de rijksweg. Het feit, dat de wagen, waarin hij ree-d, niet verzekerd was.,' werd hem zwaar aangere kend. Kantonrechter mr. W. E. van Vloten veroordeelde hem hier- voor tot f 150 boete en drie maanden ontzegging van de t rijbevoegdheid, wanneer de heer N. zich. irt het komende [i jaar met een onverzekerde g| wagen op de weg begeeft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3