SCHIEDAMSCHE COURANT Volkstelling kost Schiedam f 10.000 extra Druk programma voor staatssecretaris VNFG: Sehiedamse Gemeenschap is óns geld schuldig NIEUW WINKELCENTRUM NU OFFICIEEL GEOPEND 2 kranten voor één prijs m Zeewaardig zeiljacht te water gelate n Jongen reed door stoplicht Zes auto's uit verkeer genomen PERM AR Z'X? &2 $8 SC Kluis zonder moeite geopend Expositie over telecommunicatie in Europoort OP DINSDAG 25 APRIL IN WATERWEGSTEDEN: Spoedig begin uitbreiding „De Schutse" in Maasland Zes weken zwartkijken 30,- boete BUITENLANDSE WERKNEMERS PRESENTEREN ZICH IN PLANTAGE CONFLICT SPITST ZICH TOE ;$E| •S Vrjjdag 21 april 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD' Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24391 Vla arflingen/MaassIui- s/Maasland Op elk plaat sen in Vlaardingen. zijn giste ren controleposten ingericht in het kader van de landelijke controle-actie op rijtechnische gebreken en op het bezit van autopapieren. Vijf auto's werden in verband met ernstige technische ge breken uit het verkeer geno men. In dertien gevallen deugden de banden niet, ter wijl tweemaal een defecte stuurinrichting werd gecon stateerd, Negen motorvoertui gen vertoonden andere gebre ken. Twee bestuurders waren niet in het be2it van een rijbe wijs, twee anderen hadden dit niet bij zich. Tienmaal bleek een bestuurder geen kente kenbewijs te hebben, terwijl driemaal dit bewijs niet op de goede naam stond. In totaal zijn 620 controles ge houden. Ook bromfietsen moesten stoppen. In vijf ge vallen vertoonde een brom mer technische gebreken. In Maassluis zijn 160 controles gehouden. In deze gemeente Js één auto uit het verkeer ga- homehr^eéml^ar^nl^^rde de politie gladde banden, een maal slechte remmen, drie maal een slechte uitlaat en tweemaal overige gebreken. Eén bestuurder kon geen rii- bewijs tonen en eveneens één bestuurder geen kentekenbe wijs. Twee brommers ver toonden technische gebreken, terwijl vier andere overtre- dingen naar voren kwamen. De politie die in Maasland con troleerde, trad driemaal ver baliserend op, tweemaal voor een technisch mankement en eenmaal voor een andere overtreding. Er werden 68 au to's aangehouden. Schiedam De volkstelling 1971 heeft Schiedam omstreeks 10.000 méér gekost dan aanvankelijk wefd geraamd* daarmee behoort Schiedam niet tot de vele grote steden die door de kosten van de volkstelling Voor een extra groot tekort zijn geplaatst. Hoewel door enkele omstandigheden het op ide begroting gezette bedrag iets wordt overschre den, zijn er dus niet al te veel extra kosten aan de telling verbonden. „We zijn vrijwel binnen onze begroting gebleven", zegt de heer A. Noordzij, chef van de afdeling Bevolking van de gemeente-se cretarie. Het rijk kende Schiedam een vergoeding toe van de kosten van ruim 0,78 per inwoner, gemeten naar het inwoner tal van 83.313 op 31 december 1970 (nu is dat inwonertal al weer fors gedaald). De tekorten in andere gemeenten zijn mede ontstaan omdat het gemeentebestuur de voLkstellers méér uitkeerde dan de ƒ30 per dag, die van rijkswege werden vergoed. Zo keerde Rotterdam een teller f 50 uit en moest dus 20 uit eigen zak betalen. B, en w. achtten het hier niet verantwoord de tellers meer uit te ke ren dan was voorgeschreven. Gerekend naar de vter dagen dat dte volkstellers hebben gewerkt er waren er hier ongeveer 370 betekent dat voor Scthiedam een uitkering van ongeveer 44.000. Inmiddels is voor de afdeling Bevolking de volkstelling verleden tijd geworden. Ook het natellen heeft niet al te veel moeite op geleverd. Een uitvloeisel van de telling is (het aanleggen van een rasterwerk van Leder pand in Schiedam met bijbehorende bewo ners, waarbij een codenummeringssysteem wordt toegepast. Schiedam Op het Noorse schip Gimlevang is donderdag een bedrag van 20.000 uit de kluis gestolen. De kluis stond in de hut van de gezagvoerder van het schip. Veel moeite om de kluis te openen, hadden de krakers niet. .De sleutel lag namelijk naast de safe en bo vendien lag op de rand van een bureaulade de cijfercom binatie... Vorige week reeds werd uit het jasje van de gezagvoerder» dat in zijn hut hing, een porte feuille met inhoud gestolen. Wethouder Bolmers onthult de naam van het winkelcentrum: „Prelude". Schiedam In café-restaurant Europoort aan de Maasboule vard wordt van maandag tot vrijdag een expositie over te lecommunicatie gehouden. De tentoonstelling is georgani seerd door Vanande] N.V., die zich op dit gebied heeft gespe cialiseerd. De expositie wordt gehouden in verband met de nieuwe ontwikkelingen, die zich op het gebied van de tele communicatie voordoen. Scbiedam/Vlaardingen De staatssecretaris voor Onder wijs en Wetenschappen mr. C. E. Schelfhout bezoekt op dinsdag 25 april Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. In zijn gezelschap bevinden zich zes ambtenaren, van wie drie van de rijksinspectie onderwijs en drie van het minis terie. Mr. Schelfbout wordt 's och tends om 9 uur ontvangen op het stadhuis in Maassluis door burgemeester W. J. D. van Dijck. Later vindt in Schie dam een ontvangst plaats door onder andere wethouder Schiedam Angstig schom melend in de stevige kabels is donderdagavond, achter de Moutwijnfabriek Hol- landia, het zeiljacht de Rabbit" in de Schie te wa ter gelaten. De boot is met van Holland—Harwich race. Ook vorig jaar heeft Leentvelt met een eigen ge maakte boot deelgenomen aan deze race. Hij heeft toen geen prijs in de wacht kunnen slepen. vaardige doe-het-zelf hand In de Schie werden gister- gemaakt door Jim Leent- avond twee boten te water velt en enkeie vrienden, gelaten, buiten het zeil- Sinds december is men met jacht werd nog een motor- de bouw bezig geweest. kruiser in de Schie gedepo neerd. Deze motorkruiser Het jacht gaat binnenkort is gemaakt door de heer deelnemen aan de Hoek School. van onderwijs mevrouw G. D. Verweij-de Graaff. De staats- secretaris brengt om half elf. een bezoek aan de r.k. LOM- school Rijnmond aan de Wa rande 150. Naast Broeder Ber nard, het hoofd van deze school, zijn bij dit onderdeel van het programma aanwezig leden van het schoolbestuur, wethouder Verwey en de rijks inspecteur van het buitenge woon onderwijs drs. H. L. Goudt. Daarna bezoekt het gezelschap de openbare school voor basis onderwijs Theo Thijssen aan het Edisonplein en zal om half twaalf een ontmoeting met hoofd en personeel van deze school plaatsvinden. Direc teur J. B. P. M. Hulsman van de r.k. school voor lager en middelbaar nijverheidsonder wijs voor meisjes ontvangt de staatssecretaris om half één voor een ontmoeting van schoolbestuur, directie en een vertegenwoordiging van de leerkrachten, en de leerlingen. Op Liedwij de is er ook een lunch en een werkbespreking. De staatssecretaris verplaatst dan zijn werkterrein naar Vlaardingen waar hij om kwart over drie een bezoek brengt aan de openbare basis school Theo Thijssen aan de Parkweg 4. Op deze school gaan ook 40 buitenlandse leer lingen. Om -kwart voor vier zijn de prot. chr. school Open Venster en de klutersohool De Woelige Roef aan de Konin- glnnelaan 771 aan de beurt. Om vier uur ds er een gesprek met het personeel. Daarna voert mr. Schelfhout op het viaardingse stadhuis een ge sprek over de problemen van het kleuter- en basisonder wijs. Sluitstuk van het werkbezoek is een openbare discussie in de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen over de problemen op het gebied van het kleuter- en het basisonderwijs. Wethouder mevrouw Verweij-de Graaf van Schiedam is voorzitter op deze avond. Uitgenodigd zijn schoolbesturen, schoolleiders, onderwijzend personeel, maar ook ouderverenigingen, ouder comité's, ouderraden, leden raadscommissies onderwijs, ouders en andere belangstel lenden. De bijeenskomt, die nadrukkelijk voor iedereen toegankelijk ls, eindigt om half elf. Schiedam Wethouder C. J. M. Bolmers heeft donderdagmorgen het nieuwe winkelcentrum in Groenoord officieel geopend. Hij heeft dit gedaan door middel van bet onthullen van de naam van het wïnkelcenrum, deze luidt „Prelude". Om het tot nu toe naamloze win kelcentrum een geschikte naamsaanduidiing te geven, (had men een prijsvraag uitge schreven. "Mevrouw G. H. Mo lenaar uit de Willem de Zwïj- gerlaan 9 had het woord „Pre lude" ingestuurd. Zij mag nu voor 50 (besteden in het nieu we winkelcentrum. Mevrouw Van Gerven, wonende aan het Bachplein, heeft de tweede prijs gewonnen, zij had de naam „Voorloper" Ingezon- den; Wethouder Bolmers zei in 2ijn korte toespraak,, in de ijzige koude bruten gehouden, dat de opening van dït winkelcen trum een voorspel betekent voor wat er nog meer in de wijk Groenoord gaat gebeu ren. Op de eerste plaats ech ter betekent het dat bewoners van Groenoord eindelijk wat meer winkels in hun wijk krij gen. Na de onthulling van de naam, die op een bord voor het win kelcentrum staat, is de wet houder nog enkele winkels binnengegaan cm met eigen ogen te zien hoe en waar de inwoners van Groenoord nu hun boodschappen kunnen doen. Maasland Met de uitbreiding van de openbare basisschool „De Schutse" aan het Doel- pad gaat de N.V. Trio Hout bouw een dezer dagen begin nen. De uitbreiding omvat de aan bouw van een vierde lokaal en nog een aantal bijkomende fa ciliteiten, zoals de uitbreiding van de fietsenstalling. De ca paciteit hiervan wordt verdub beld van 40 tot 80 fietsen. De totale kosten van de uitbrei ding bedragen plm. 43.000 gul den, waarvan de gemeente raad er destijds al 35.000 ver leende. De overige 8000 gulden omvat ten o.a. de inmiddels opgetre den kostenstijgingen, het bouwrijpmaken van het lokaal en de fietsenstalling, de uit breiding van deze stalling en het weghalen van een wand in het gebouw. Op dinsdag 2 mei zal de gemeenteraad over dit aanvullende krediet moeten beslissen. Schiedam De ex-Vlaar- dingse, mevrouw H.E.P., is woensdagmorgen door de Sehiedamse kantonrech ter veroordeeld tot 30 boete omdat zij, volgens haar zeggen, slechts zes weken „zwart" had geke ken. De „zwartkij'kster" zei: „Ik had die televisie maar zes weken in huis, daarna heeft een vriend van mij hem meegenomen. En die oude radio, die ik heb, speelt nooit. Bovendien trek ik van de bijstand en ik dacht dat je dan niets behoefde te betalen". De kantonrechter vond deze laatste uitlating enigszins bevreemdend. „Je kunt wel van de bijstand trek ken, maar je moet och ge woon je omroepbijdrage betalen". De nu in Breda wonende ex- Vlaardingse verklaarde verder: „Ik ging naar het buitenland en toen ik ziek terugkwam, lag er die boe te in de bus". De officier van justitie mr. A. Borg- hart eiste 40 tegen de zwartkijkster. Op 1 mei: Schiedam De buitenlandse werknemers in Schiedam presenteren zich op l mei met een scala van activitei ten in het kader van de vie ring van Koninginnedag. De plantage aan de Tuinlaan, nabij de schelp van de Sehie damse Gemeenschap, Is de plaats voor dit evenement waaraan wordt deelgenomen door Grieken, Spanjaarden en Turken. De Griekse dansgroep Hermes begint om twee uur met het uitvoeren van folkloristische dansen. Om half drie wordt er Griekse wijn en saté ver kocht en om kwart voor drie treedt de groep Greek Sound op met moderne en folkloris tische Griekse muziek. Daarna brengt om half vier de groep Ecos Espanoles dans en muziek uit Galicia in noordwest Spanje. De Grie ken verkopen om vier uur fbe Greek Sound, één van de groepen die 1 mei in de andermaal hun wijn en saté, ni n, n Qrj. waarna Ecos Espagnoles Wanto9e optreed*, nog eens optreden. Geduren de deze optredens is er in de Sportief gebeuren is een. voet- Schiedammers DES (De- Plantage van twee tot zes balwedstrijd op het terrein portivo Espagnol de Schie- uur 's middags een tentoon- van Hermes DVS tussen het dam", stelling over het levenspa- eerste elftal van deze club Deze wedstrijd begint om half troon van de Turken. en de club van Spaanse vier. Schiedam De Stichting Viering Nationale Feest- en Ge denkdagen (VNFG) en de Sehiedamse Gemeenschap lig gen met elkaar overhoop. Inzet van dit maandagavond openbaar geworden conflict, dat al geruime tijd sluimer de: 8000, die de VNFG na de jubileumfeesten van de be vrijding in 1970 aan de S.G. schuldig zou zijn. Penningmeester Smit van de S.G. liet zich maandagavond tijdens de stichtingsraadver gadering ontvallen dat het tijd wordt dat de VNFG de 8000 De heer Drenth: „De toenmali- houden evenementen tegen en een financieel tekort was ge schapen. wil terughebben. Hoe het met dit conflict zal aflopen, is on duidelijk. De heer Drenth ten slotte: „Ze zeggen bij de S.G. dat onze schuld hun een doorn in het oog is. Ik kan zeggen dat de schuld van de S.G. aan ons mij een nog veel grotere doom in het oog is". Vlaardingen De IC-jarige J. P. de H. is gistermiddag met zijn bromfiets op de kruising Mr. Kesperweg—Van Hogen- dorplaan in botsing gekomen met een personenauto. De bromfietser verleende geen voorrang. Hij is vermoedelijk door het stoplicht gereden. Da jongen is met hoofd- en rug klachten naar het Holy-zie- kenhuis gebracht. schuld snel aflost. Voorzitter P, J. Drenth van de VNFG is het beslist niet met de heer Smit eens. Sterker nog; hij meent dat de S-G, aan de NFG de 8000 diend te beta len als gevolg van een monde linge toezegging van de toen malige SG-directeur Peter van den Boom. Er zou toen de afspraak zijn ge maakt dat de pachtsom van de „kleine kermis'' op het ter- ge SG-directeur heeft verzuimd zijn toezeggingen met het bestuur door te spre ken. Het is juist dat er mets Op schrift staat, maar je vraagt Je af; Moest dat dan? Uit alles blijkt dat de heer Van den Boom. wel degelijk met ons de zaak heeft doorge nomen. Alleen is het niet doorgespeeld naar het be stuur. In feite is het dus zo dat de S.G. ons moet betalen en niet andersom", rein waar thans de nieuwe Na de publicaties over de stich- HEMA verrezen is aan de VNFG ten goede zou komen voor de bestrijding van de vele kosten, die aan de jubi leumfeesten waren verbon den. Bij deze overeenkomst werd echter niets op schrift tingsraad in onze krant ont stond bij het VNFG-bestuur een grote woede. „Het moet nu maar eens afgelopen zijn •net dat gezeur en het wordt nu lijd dat de ware feiten op ofel kumen" vindt de VNFG, gesteld, waardoor de inkom- Zodat de situatie ontstaat, dat sten uitbleven. Bovendien viel de VNFG 8000 eist van de de opbrengst van de toegangs- SG en de SG in twee termij- gelden voor enkele toen ge- nen dit bedrag van de VNFG Fronteer mi vin unieke ainborf 2 knmtea ee ontvingen voor de prijt vin één: de B Schie rfenuche Courant met nieuwe vit uvr itid «f» omgeving, en het RetterdamtchB Nieuwsblad met hst Iwttte btnne rv-en biwenlindie nieuwe. Geefon» nu opdracht ook Vj I u 14 digen grztif, tonder enige verplichting, de SC AN te bezorgen en ontdek I zelf de vele pluspunten. ■Dezs bon in open envelop, tonder postzegel, «uren ni»r Rozierdimeh Nieuwsblid, antwoordnummer Mé. Rotterdam de 5C RN H digengrztll M»rs WOOftpt. - telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1