NIEUWSTICHTBEWONER DAALMEYER WIL, MAAR KAN NOG NIET WEG Muziekschool biedt 900 leerlingen mogelij kheden Dringende behoefte aan dependance ilSii Brommer met een trapper wordt motor: 175,- boete Stones-platen in De Dukdalf Nieuwsticht urgentie- geval t - -Ï ~J SËHIËDAMSCHË fcÖÜRANT ZATERDAG 22 APRÏl, Ï972 ling kiezen welk instrument hij Wil bespelen- De lessen worden zoveel mogelijk gege ven in lagere scholen in Schie dam, bij voldoende deelname zo dicht mogelijk cf in de woonwijken. Theorie-onder wijs vormt een belangrijk on derdeel van het lesprogram ma voor de elfjarigen, die géén cursus A.M.V. hebben gevolgd. Zij velgen een cursus die twee jaar duurt. Wat het instrumentaal onderwijs be- rreit. zijn er talloze mogelijk heden van viool tot elektro nisch orgel en clave cimbel. Zijn vier leerlingen aanwezig voor eer. instrument, dan kun nen cck de gitaar, biokfiUii, accordeon en vedel in groeps verband worden bespeeld. Na bet voltooien van de algemene muzikale vorming en de theo rieklas, moetde leerling aan een of andere vorm van sa menspel deelnemen. Duo's, trio's, kwartetten en groepen tot IC man en grote samen spel groep en zijn de mogelijk heden voor dit samenspel, maar eventueel kan men ook in solozang worden geschoold of in het koor meedoen, drecteur Bak maakt beslist geen ontevreden Indruk als hij over do Schiedamse Muziek school praat. Al staat de be groting niet al tc grote uitga ven toe en laat de huisvesting in het noorden van de stad beslist te wensen over, de Schiedamse Muziekschool mag zich in een redelijke be langstelling verheugen. Ook van anonieme gevers, want kort geleden werd de school verrijkt met een fraai clave- cimbel, dat een welkome aan vulling voor het toch reeds omvangrijke en kostbare in strumentarium betekende* Schiedam Eén uur lang wor den vanavond in het centrum De Dukdalf aan de Rijnstraat 1grammofoonplaten van de Rolling Stones gedraaid. Dit begint om negen uur. Het cen trum zal echter reeds om acht uur geopend zijn, er zijn na tuurlijk weer lekkere hapjes te verkrijgen. ft De heer Daalmeyer klaagt zijn nocd. vonden. Grote bruine plekken ap het plafond en los hangen de zacht-board platen getui gen van dé lekkages van het dak. Op de zolder heeft de Nieuwstichtenaar tegen wil en dank wel enkele teilen staan. Veel helpt dit niet, het water vlak langs de muur stroomt toch naar beneden en is hij overdag niet thuis terwijl het regent, dan stromen de teilen over. Schiedam Ruim 900 Schiedammertjes en Schiedammers beoefenen aan de Lange Nieuwstraat de muziek. In het oude pand van het Stedelijk Gymnasium is de Schiedamse Muziekschool gevestigd, pleisterplaats voor amateur-mu ziekminnaars, die daar door een legertje docenten wegwijs worden gemaakt in de vele mogelijkheden die het muzïe- konderwij biedt. Op de Schiedamse Muziekschool wordt hard gewerkt, ,zij het meestal, dat het onderwijs zich tot binnen de muren van het gebouw aan de Lange Nieuwstraat en van de depen dance in Kethel beperkt. Af en toe komt de school ook naar buiten door het geven van openbare lessen en eind uitvoeringen. Zc is er donderdag 27 april weer ccr. uitvoering in de aula van net Stedelijk Museum, cJie toe gankelijk. is voor iedereen en waar dc leerlingen laten zien hoever ze zijn gevorderd met het bespeler, van hun instru ment of instrumenten. Hoewel de school SOO leerlingen tel:, zijr er velen die meer vakken op de muziekschool volgen. Directeur Kees Bek. zelf organist, pianist en clave- cinisl: „We geven hier zo'n 360 klokuren muziek en de di verse lessen kennen 1-iUO deel nemers. Er zijn hcri wa'. .cer- ..ngrn die meer dan één vak beoefenen. In verhouding is onze school niet zo groot. Hoe wel nieuwe leerlingen gemak kelijk kunnen worden opge vangen. is het nier gelukkig geen fabriek. We hebben hier 35 vaste Ieraren". CIRKEL Daalmeyer bevindt zich min ol meer in een vicieuze cirkel. De huiseigenaar wil niets aan het huis doen» enerzijds om dat de woningen in het Nieuw sticht op de nominatie staan gesaneerd te worden en an derzijds omdat zc tc oud en te wrak zijn en er weinig aan op te knappen valt. Daalmeyer moet echter in het huls blij ven wonen totdat hij een nieu we woning krijgt. Voorlopig heeft hij deze echter niet. Directeur Kees Bak. Hoewel de huisvesting in hei oude gymnasium niet slecht i3, zit cle Muziekschool toch met huisvestingsproblemen. Zo is er enorme behoefte aan een groot repetitielokaal» om dat bij het repeteren met or kest en korén moet worden gewoekerd met de ruimte. Kees Bak: ,,Tot nu toe hebben we met zo'n 60 man in een te klein lokaal gerepeteerd, 's Zomers zijn wel eens leerlin gen niet goed geworden door de hitte van 60 op elkaar ge- paütte mensen". De raad be slist maandag of er geld be schikbaar wordt gesteld voor - de verbouwing van het voor malige natuur- en scheikunde lokaal. De muziekschool kost- de ge meente per jaar ruim 200.000. Vanuit de raad is daar wél eens' kritiek op ge weest. Tijdens de laatste be grotingsbehandelingen. Is ge-* vraagd of de lesgelden van de school niet naar het inkomen van de leerlingen of hun ou ders kunnen worden bere kend. Dit is nu in onderzoek, maar directeur Bak twijfelt of dat mogelijk zal zijn, omdat het gros van de leerlingen toc'h niet uit de groep met de hoogste inkomens komt. Dat de muziekschool te duur zou zijn,, ontkent de heer Bak. 9 Het nieuwe clavecimbe.l, be speeld door de directeur. Naar zijn mening wordt ook. hier waar nodig bezuinigd en ïs het bedrag dat jaarlijks op- de begroting prijkt, de muzi kale vorming van de 90Q leer lingen best waard. Door hét ontbreken van geld zit de muziekschool met een nij pend probleem: de dependan ce in Kethel, die in de Julia- naschool in Kethel is geves tigd. Dit voormalige schoolge bouw verkeert in een verval len staat en is eigenlijk als re petitielokaal ongeschikt, maar een alternatieve ruimte is er voorlopig niet. Aanvankelijk werd gedaobt aan een ruimte 1tl de torenfiat aan de Laan van BoVEs n£. in de in aan bouw zijnde torenflat aan het -Bachplein»-maar het ziet er vanwege de hoge kosten niet naar uit dat d'it doorgaat. Gezien de stadsuitbreiding in noordelijke richting is het echter noodzakelijk» dat er een nieuwe onderafdeling komt. „Wat we nu hebben be staat uit een piano en wat banken. De kachel doet het niet en de WC kan niet wor den gébruikt. Het is 's winters geen pretje om daar les te volgen en om daar les te ge ven. Een leerling zit daar doorgaans maar een half uur. maar de docent zit er een hele dag. We durven de schoor steenveger gewoon niet meer te. vragen of hij langs wil ko men. De oliekachel is zo ver ouderd, dat de schoorsteen om de veertien dagen dicht- roet", zegt de heer Bak. Een onhoudbare situatie, die niettemin nog wel even zal -voortduren. Gezien de finan ciële situatie van de gemeente zal er weinig geld. overschie ten voor de bouw van. een nieuwe dependance. Het muziekonderwijs wordt na drukkelijk aangepast aan aard en leeftijd van de jeug i- ge leerling. Kinderen van zes krijgen les in ritmiek en worden op speelse wijze in contact gebracht met de mu- stlek daür spelletjes en andere methoden. In 45 minuten per week wordt dit onderwezen. Leerlingen uit de derde klas van de lagere school leren omgaan met noten, maat. rit men en ontwikkeling van het muzikaal gehoor ander andere door het spelen op eenvoudige slaginstrumenten en op de blokfluit. De cursus Algemene Muzikale Vorming duurt drie jaar. Na het eerste jaar kan dé leér- Schiedam De langharige jon geman B.S. uit Maassluis had zonder het te willen zonder rijbewijs en zonder kenteken bewijs gereden. Dit leverde hem woensdagmorgen voor de Schiedamse kantonrechter in totaal 175 boete op. De Maassluizenaar reed enige tijd geleden, met zijn brom fiets op de George Stephen- sonweg te Vlaaidïngen, Bij aanhouding door de politie bleek, dat er slechts één trap per aan zyn bromfiets zat. Dit maakt het voertuig automa tisch tot een motor, waarvoor een rijbewijs en een kenteken bewijs nodig zijn. Bovendien bleek zijn bromfiets ten tjfde van de aanhouding nog niet verzekerd te zijn. De kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, was bovendien van mening da; de bromfiets eerder een race-motor leek dan. een fiets met hulp-mntor. Hij was namelijk opge voerd. De officier van Justitie mr. A. Borghart eiste voor het rijden zonder rijbewijs f 60 voor het ontbrekende kente kenbewijs 40 en voor het on- verzekerd rijden 100 boete en onttrekking aan het ver keer van het voertuig. De verdachte B.S. beweerde echter te kunnen bewijzen, dat zijn bromfiets wèl verze kerd was. Bij nader onder zoek van het verzekeringsbe wijs bleek dat de bromfiets op de dag van de aanhouding pas wss verzekerd... De kantonrechter vonniste con form de eis wat betreft het on verzekerd rijden en de ont trekking aan het verkeer van het voertuig. Voor het rijden zonder rijbewijs veroordeelde hij de Maassluizenaar tot 50 en voor bet ontbrekende ken tekenbewijs tot 25 boete. Schiedam De heer A. F. Daalmeyer woont al zeventien jaar lang aan het Nieuwsticht. Al zeventien jaar lang pro beert hij een ander huis te krijgen. Zeventien jaar lang heeft hij, volgens zijn zeggen, van de Schiedamse woning- 'ddenst nul op het rekest gekregen. Nu woont de aan reu matiek lijdende 70-jarige Daalmeyer nog steeds in de vochtige woning van het Nieuwsticht 23. Op de hoorzitting, die vorige week vrijdag in de Gorzen is gehouden, heeft hij tegen de wethouders geklaagd over een lekkend dak. Het doorsijpelen de regenwater tast de elektri- citeitsleidingen aan en maakt de woning levensgevaarlijk. Hij vond een goed gehoor bij wethouder B. E. Collé. Deze zegde hem toe het dak te la ten maken. Dinsdag is cr ie mand van de gemeente ge weest en heeft het dak (hope lijk) waterdicht gemaakt. Het bewijs van de waterdichtheid zal er pas zijn wanneer het flink heeft gerekend. Toeh zijn er ln het huis maar één of twee stoppen die Daal meyer durft te gebruiken. De plafond-lamp wordt nooit meer aangestoken. daar wordt soms regenwater in ge- Van de woningaienst heeft hij eens te horen gekregen, dat hij maar bij een van zijn twee dochters Thea of Tonnie moet Intrekken. Ook krijgt hij als reden voor het uitblijven van een huis opgegeven dat hij al leenwonend is. Enige lijd ge leden heeft hij een woning in de Laan aangeboden gekre gen, die niet veel beter was dan het huis waar hij nu in woont. Bovendien veranderde er niet zoveel wat betreft bu ren, ook naast het huls aan de Laan was het buurhuis dicht getimmerd. De woning aan de rechterkant van Daalmeyer aan het Nieuwsticht is dichtgetim merd, maar is van achteren Open. Kinderen komen daar niet zelden binnen en doen er vaak hun behoefte. Bovendien krioelt het er van het onge dierte. Aan de linkerkant woont iemand, die vrijwel nooit thuis Is en zijn huis laat, voor wat hel is. Ook is een raam van dat huis gebroken De bewoner voor zijn huis, dat nauwelijks meer be woonbaar is. en dichtgemaakt met dekens en een. matras. De afvoerJei- ding in zijn huis werkt ook niet goed, waardoor er vocht in Daalmeyer» keuken binnen komt. ONGEDIERTE Zomers heeft de oude man veel last van ongedierte. „Dan kumt de ontsmet tings dienst en wordt alles bespoten, maar wanneer ik dan zeg dut het ongedierte uit het huls hier naast komt en dat zc- dat he ter kunnen bespuiten, zeggen ze dat ze daar geen opdracht voor hebben Veel nieuwe dingen voor de in richting van zijn huis behoeft dc heer Daalmeyer niet te ko pen. Alles raakt beschimmelt! of vergaat. De binnenkant van een vrijwel nieuw televisietoe stel moest zelfs Schoon wor den gemaakt, omdat cr schimmel jn zat. Ook behan gen hoeft niet meer, door het vocht laat dit toch weer los. Op de ergste plekken heeft tie bewoner voetbalplaaljes ge prikt Thuis is Daalmeyer zelden, hij houdt het er niet uit. Meestal is hij bij een van zijn twee dochters of bi] kennissen. De bewoner laai uitkomen, dat de tofcsianri voor hem bijna on dragelijk is geworden. Daar bij komt zijn gezondheidstoe stand nog- Aan zijn reumatiek valt in een vochtig huis als dit niets.te doen en vorig jaar is hij voor de twaalfde keer geo pereerd. In een bejaardente huis wil de ex-zee man liever niet. „Dan voel je je zo opge sloten/- zegt hij wat zwakjes. Een van zijn dochters vertelt dan, dat vader Daalmeyer al drie jaar op een. wachtlijst siaat. Dimïtri van Toren in de Horizon Schiedam De chansonnier Di- mitri vnn Teren tï tcdl zondag 03» in de Horizon nou de Pro fessor Potlrinan 510 in Oud- Mat hen esse. Do avond begint om acht uur. Schiedam Wethouder B. E, Collé heeft in verband met de problemen die om en in het Nieuwsticht. gere zen zijn, verklaard dat het Nieuwsticht een urgentie- gevul is. Het zal zo gauw mogelijk geheel worden ge- sa au erd. Gok verklaarde hij dat de womngdienst Schiedam de moeilijkheden m:T woningzoekenden in hel Nieuwsticht dus ook het probleem vnn de heer Daalmeyer, in studie heeft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3