POSITIE VAN HUURDER IS VAAK ZWAK jmteüt De Opel Rekord is een zeer sportieve wagen. Het koraalstrand Spreekuur voor huurproblemen Si (Een proefrit bewijst het u.) PETERSEN CO. SCHIEDAM N.V. GELD nodig voor een HlliS?] BOUWFONDS hyp™Sn98paste J John Masters WATERWEGAGENOA Riool aan de Boerhaavelaan is verzakt Zingen in Grote Kerk Late jeugd uitwisseling gaat niet door PvdA viert I mei in wijkcentrum Kerkdiensten Ds. E. H. Verwaal neemt afscheid afdeling verkoop en showroom: Broersvest 74-76, Schiedam, tel. 010-26 9404 ASSURANTIEBEDRKJF TE SCHtEDAfll voor de postkamer Exclusieve maatkleding en confectie A, Wëkkesi Zn VAN ECK 2 SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 29 APRIL 1972 157 ïfc week terug in de bossen en toen ik ze nog maar net kon zien, zoals ze mij achterna stonden te staren, vuurde ik een schot over hun hoofden af. Toen draaide ik me om en zet te het op een lopen. Uit alle kelen hoorde ik de kreet oprij zen: Achter hem aan! Vijfduizend roepiahs! Ik rende een poosje door de Vallei, sloeg toen af, omhoog tussen de bomen dor en hield toen stil. Een jonge man kwam snel achter me aan de heliir.g op met twee metgezellen. Ze waren jong en fit en ik haatte 2e. Ik mikte zorgvuldig op de bórst van de jongeman en trok af. Mijn hand was zo trillerig var» ver moeidheid en haat, dat ik hem niet dood.de, zoals ik bedoeld had. De kogel trof hem in de schouder. Hij gilde, viel kwam weer overeind en viel terug de helling af, gillend van pijn. Zijn twee metgezel len waren hem tegen die tijd al ver vooruit. Ze verdwenen en ik keerde me om. "Verder, over de kruin van de hellingen aan de andere kant omlaag. Verder, kilometers over een schaduwloos vlak vulkanisch plateau, bedekt met onvol groeide doornstruiken en kweekgras. De zon stond hoog aande hemel en mijn hele li chaam deed me pijn- Verder de hele middag door. Verder naar de rand van een hoofd weg en nog net op tijd om me terug te trekken, toen er een vrachtwagen vol, met gewe ren gewapende politiemannen voorbij kwam. Verder oost- waarts- Over heuvels en door valleien, stromen en moeras, plateau's en heuvelkammen, struikge was en velden. Verder, tot mijn benen het begaven en ik midden op een wildspoor neerviel, dat ik al enige tijd volgde. Ik kroop onder een doornstruik aan de kant, trok mijn benen 'op, dicht onder me, en verloor het bewustzijn. Of het kwam door een flauw te, slaap, of dood, ik wist h2t niet. „Het was een lange rechte weg in de buitenwijken van de oude Hira Mandi bazaar in Lahore. In het centrum is een nauwe met stenen geplaveide steeg tussen de houten huizen, waarvan de bovenste balkons elkaar bijna raken boven je hoofd Gelijkvloers zitten de hoeren in kraampjes met open voorkant en een dichte menigte mannen loopt langs de straat op en neer te drin gen en staart naar de vrou wen, die terugstaren over hun hoofden heen, onpersoonlijk en ontoegankelijk. Christus kwam uit de oude stadspoort aan 't eind van de steeg naar buiten, maar het was daglicht nu en we waren in het geweer bij de kruispun ten, eer» peloton Gurkhas en de staf van mijn compagnie. Er waren een weeklaag relle tjes geweest tussen Sikhs en Moslims, om de afbraak van een Moslim moskee; en dat om beslaglegging van een Sikh „gurdwara" en dat weer over het bouwen van een Mos lim slachthuis, waar koeien werden gedood; en dat we hadden niets met de ruzies te maken, maar zodra we er een. stokje voor staken, had den we dat wel natuurlijk. De Sikhs organiseerden een pro cessie, tegen de order van de Hoge Commissaris, Ze liepen vanuit de nauwe bazaar op Ons in en zwaaiden met hun banieren in Gurmukhi, De spandoeken riepen om Moslim bloed, maar het waren niet de Moslims die hen de weg ver sperden, dat waren wij. Hij was hun leider, Christus. Hij had een lang, vroom gezicht, een heel blanke huid en hij had zijn puggaree niet vast geknoopt, zodat 2ijn zwarte haar in een golf over zijn schouders viel, bijna tot op zijn middel zoals op platen van Christus in oude bijbels. Alleen hadden ze hem blond gemaakt. De assistent Magistraat onder ons ratelde de formaliteiten van de wet tegen Oproer op, Daarna was de verantwoorde lijkheid voor mij. Christus liep langzaam verder en riep naar de Gurkhas, die op de weg knielden, dat dit hun zaak niet was. Waren zij dan geen Hindoes? Hij was op weg om de geldwis selaars uit de tempel te gooien Ik duidde Schutter Manraj aan wie hij was. Man- raj ontgrendelde 2ijn geweer en deed één kogel in het ma gazijn. Ik riep naar de menig te, maar sprak tegen Chris tus: Ais je over die krijt streep daar over de weg komt, schieten we. Hij nam de moeite niet om naar bene den te kijken, maar bleef voortgaan. Toen zijn voorste voet over de streep kwam, tikte ik Maraj op zijn schouder. Manraj vuurde en trof Christus in het linkeroog. Hij viel achterover en de rest van de menigte liet de spandoeken vallen, keerde zich om en zette het op een lo pen. Het duurde nog evn voor hij dood was en hij stierf in mijn armen, nadat ik toe gesneld was. Hij kon niet spreken, maar zijn andere oog was open en staarde, niet begrijpend naar me op. De Goeverneur prees het batal jon voor het onderdrukken van het oproer met zo'n klein verlies aan mensenlevens één man gedood; nadat zij al bijna tweehonderd man van elkaar hadden afgemaakt. Eén man, dacht ik, dat is het beroerde van cijfers en uitein delijk van de democratie. Ik had. er liever tweehonderd méér gedood, dan deze ene man In de morgen werd dat „niets" onder de doornstruik in het „niets" een heuvellandschap met stenen en bruin gras, dun bezaaid met struikgewas en niet ver van me vandaan hoorde ik het geloei van vee. (wordt vervolgd! IVL AARDINGEN VANDAAG Stadsgehoorzaal, 20 uur: To neelgroep Argus: De bruiloft van Figaro. De Heipaal, 20 uur: Disco. Luxor, 20 uur: De schok (18 jr) MORGEN De Heipaal: 19,30-23 uur: sit-in, instuif voor jongeren, Luxor, 34-30 uurSpanky op avontuur (a.l.); 17 uur: Poker met pistolen <14 jr); 20 uur: De Schok (18 jr). maandag Groen van Prmötererlycemn, Van Hogendorpïaan, 20-22 uur repetitie Sursum Corda. Binnensingel 69, 8.45-11.45 uur: peuterspeelzaal. De Heipaal, 8.45-12.15 uur: peu- terspeelzaai. Stadsgehoorzaal, 20 uur: de Johnny Woodhouse-show, Terrein naast Assurancetourix: 8-12 uur: ï-mei-manifestatie. dienst, Buiicnhavenweg 154, telefoon 264895. VVV, Proveniershuis, Over- schiesestraat 1, tel. 266000. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broers veld 142, tel. 264816. Acthi Moeders voor Bloeders, Diepenbrockstraat 8, telefoon 702646. Woning dienst, Lange Haven 145, tel. 269375. XTHIBTRT— VLAARDINGEN BEZOEWREN ZiEKENHUIZEli» Holyzïeftenhuis, Holysingel 3, Vlaardingen, tel. 345666, 14 14.30 uur 3e kl-, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klassen. Alle werkdagen 's a- vonds 19-19.30 uur 3e klas, 19- 20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 Gem, ziekenhuis Schiedam, Burgeme est e r Kn apper ti a an 25, tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur en 19-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.30 uur en 19- 19.30 uur. Dr. Noletstichting, Stadhoaders- laan 98, Schiedam, tel. 260080. Derde klas 13.30-14 uur en 19* 29.30 uur, tweede klas 13.30- 14.30 uur en 19-20 uur, eerste 'Idas 12,30-14 uur en 19-20 uur. Kinderafdeling zondag, dins dag, woensdag, vrijdag en za terdag 13.30-14 uur en maan dag en donderdag 18-18.30 uur. U BEU IN SCHIEDAM Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 260760. Brandweer, Singel 81a, te!. 269123. GG en GD, Tuinlaan 80, telefoon 269290. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 266727. Gemeentelijke technische be drijven, Dwarsstraat 42, tele foon 264980. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, WestmoJensiraat 26, telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwstraat 26, telefoon 269051. toestel 174. ttcjfeiglngs- en ontsmettinfs- Polïtie, Delftseveer 6, telefoia. 342355 Brandweer, Hoflaan 13, telefoon 343099. GG cn GD, Hoflaan 7, telefoon 342541. Gemeentearchief, Plein Emaus 5, telefoon 342872. Gemeentelijke energie- en wa terleidingbedrijven, Hoflaan 25, telefoon 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbu reau, Veerplein 118, telefoon 342415. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Slingelandstraat 25, telefoon 705300. Gemeentelijk bureau voor buis- vesting, Hoogstraat 220, tel. 344544. Relniglngs- en ontsmettlngs- dienst, Hoflaan 3, telefoon 342212, Interkerkelijk bureau voor maatschappelijk werk, Em- mastraat 71, telefoon 351022. Gemeentelijke sociale dienst, Fransenstraat 31, telefoon 350244. Woningbedrijf, Emaus 31, tele foon 350411. stichting Hulp aan buitenlandse werknemers, Binnensingel 39, telefoon 351993. Stichting Centrale Hulpdienst, telefoon 340554. Actie Moeders voor Moeders, Boerhaavestraat 124, telefoon 346030. VW, Westhavenkade 12, tele foon 348648. Jongeren Advies Centrum, P. K. Drossaertsiraat 201, tel. 344713. Schiedam Het hoofdrlool In de Boerhaavelaan is verzakt door de slechte bodem. Tij dens de komende weken zal het riool weer op peil worden gebracht. Met dit werk zal dinsdag 2 mei een begin wor den gemaakt. Er wordt be gonnen aan de westelijke kant van het Boerhaaveplein. In aansluiting daarop zal worden gewerkt in de Bor laavelaan voor wat betreft het gedeelte tussen het Boerhaaveplein en het "Van 't Hofplein. Daarna volgen de rest van de Boer haavelaan, een deel van de Swammerdamsingel en ook enkele zijstraten. Het gaat om bet graven van een sleuf van ongeveer twee me ter breed, terwijl er over een lengte van circa 50 meter wordt gewerkt. Het openge broken gedeelte schuift lang zaam op, waarna het openge broken wegdek weer dicht wordt gemaakt. Nadat de bo dem goed is ingeklonken, zal in een later stadium in het normale onderhoud, het weg dek weer de definitieve vorm krijgen. De Boerhaavelaan zal niet voor het verkeer worden afgeslo ten, doch uiteraard zal het rij- gedeelte worden versmald. Op 'het Boerhaaveplein geeft dit enige problemen, vooral in verband met het autobusver- keer. Na een proef is echter 'besloten de RET-bussen toch langs het plein te laten rijden, evenwel zal er gedurende de tijd dat er wordt gewerkt, een parkeerverbod van kracht zijn. Dit is aangegeven met borden. Schiedam Het Rozenburgs Mannenkoor, onder leiding van Aad van der Hoeven, de Rijnmondbrass, onder leiding van Peter Roede en Jacques P. Bekkers, organist verle nen vanavond medewerking aan „Zomaar een uurtje zin gen" in de Grote Kerk te Schiedam. De avond begint om zeven uur. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor RoUerdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen: tel. 26.80.91 tot 18.00 uur Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 37.67.92 van 18.30—20 uur; zaterdag van 17—19 uur Deze krant wordt uitgegeven door de Sjjthoff Pers N.V. Schiedam „De huurder verkeert in een zwakke po sitie tegenover zijn huis baas. In het woud van rege lingen kent hij de weg niet en daar wordt vaak mis bruik van gemaakt". De heren Herman Noorde- graaf en H. W, Posthoorn, die wekelijks het spreek uur van de PvdA/PPR over de huurproblemen houden, hebben een goed inzicht verkregen in de problemen, die de huur- maatregelen voor veel Schiedammers blijken op te leveren. Tijdens 't wekelijkse spreek uur op de dinsdagavond in het Jeugdhuis aan de Lange Haven 129 naast de gemeentelijke bibliotheek verschijnen tientallen Schiedammers, die het niet eens zijn met de huurver hogingen, die hen soms te- recth, soms ten onrechte zijn opgelegd. „De huurder beeft een zwakke positie en de makelaar maakt daar soms gebruik van. Bij sommige huurverhogingen wordt niets aan het huis ge- Schiedam De Jeugduitwis seling van. de Schiedamse Gemeenschap naar Esslin- gen tijdens de Olympische Spelen, gaat niet door. Ver moedelijk wegens het late tijdstip in augustus, wan neer de meeste schoolva kanties al voorbij zijn, heb ben zich. nog maar weinig deelnemers aangemeld. Ondanks een actie met recla me-biljetten en diverse pu blicaties is de belangstel ling nihil. SG-directeur FJ1- lard: „We hebben ons er een beetje op verkeken. We dachten werkelijk, dat er voor het bijwonen van de Olympische Spelen een enorme belangstelling zou bestaan, vooral omdat je die gelegenheid niet vaak kunt gebruiken". De heer Pillard zal volgende week met de Kreisjugend- iing Esslingen, de Duitse instelling die de jeugduit wisseling mede organi seert, bespreken of er een mogelijkheid bestaat eer der deze zomer met 15 Schiedammers naar de Duitse zusterstad te gaan. Schiedam De afdeling Schie dam van de PvdA houdt maandag 1 mei een bijeen komst in het wijkcentrum Nieuwland, die gewijd zal zijn aan de situatie in Zuidelijk Afrika. In tegenstelling tot eerdere aankondigingen be gint deze vergadering niet 's avonds om acht uur, maar 's ochtends om tien uur. Grote kerk 10 uur ds. Tj. M. Haitjema, Maassluis, 17 uur ds. J. Kooien, Werkendam, 19 uur ds. E. F. Verbaas, Maas sluis; Bethelkerk 10 uur ds. Mi C. Baart, H. Doop; Op- standingskerk 10 uur dr. L. J. Cazemier, Voorschoten; Aula, Finasplein 10 uur ds. D. J. Spaling. Dorpskerk 10 uur ds. S. Ger- brandy, H. Doop, 19 uur Geen dienst; St. Martinuskerk 9.30 uur Geen dienst, 15 uur Af- scheidsdienst ds, E, H. Ver waal. Ned. Herv. Gerei Evang.: 10 uur Irene ds. Binnenkamp, Hardinxveld. Schiedam In een. speciale kerkdienst neemt ds. E. H. Verwaal zondag afscheid van Ketheï/Groenoord. De dienst de hervormde gemeente van wordt gehouden in de Marti nuskerk en begint om drie uur. Ook pastoor Wuyster ver leent medewerking aan deze oecumenische kerkdienst. Ds. Verwaal heeft ongeveer vijf jaar in Groenoord gewerkt. Hij heeft een beroep aangeno men naar de hervormde ge meente van Zeist, waar hij op 7 mei wordt bevestigd. i daan, wat fout Is", aldus de heer Posthoorn. Tot nu toe hebben zo'n 70 Schiedammers hun problemen door de PvdA/PPR leden Noorde- graaf en Posthoorn laten be handelen, Posthoorn beeft er zo langza merhand een aardige docu mentatie door gekregen: een map vol gegevens over de moeilijkheden die de huurhar- monisatie en de huurverhogin gen te weeg hebben gébracht. Vaak moeten bijvoorbeeld worden nagegaan of de rijks subsidie voor een woning van kracht Is en of woningen, die tzo'n 30 jaar oud zijn. in aan merking komen voor de huur- harmonisatie. Posthoorn: „Neem nou een w0 nirtg, die op het ogenblik zo'n 141 per maand doet. De wo ning dateert uit 1937, maar de huurder krijgt door al die stij gingen die nog komen straks een huur van maar even 200 te betalen. Dit jaar betaalt hij zes procent méér, maar in 1973 en 1374 is het al 9 procent en dat zijn toch forse bedra gen". Tijdens de spreekuren kwam naar voren, dat de maatrege len ook in Schiedam niet altijd rechtvaardig worden toege past. „We vinden hel boven dien niet redelijk, dat wonin gen van. oudere datum zoals in het oosten van de stad, even duur worden als een nieuwbouwwoning in Nieuw land. In die woningen héb je bijvoorbeeld douches en. die snoet je in oost in veel wonin gen nog missen". De heren Posthoorn en Noorde- graaf gaan ia ieder geval in mei nog door met hun spreek uren. Ze geloven, dat er nog steeds belangstelling voor be staat. Met belangstelling zien De heren Herman Noordegraaf (PPR) en H. W. Posthoorn (P.v.d.A) v.l.n.r. ze straks het stadskantoor ge reed komen, omdat ze hopen, dat de politieke partijen er hun ruimten in zullen vinden voor vergaderingen en zo- voorts. „Dan zouden we bij voorbeeld die spreekuren daar ook kunnen houden", menen ze. De heer Posthoorn: „Veel men sen hebben moeite met het schrijven van een brief, naar de huiseigenaar, waarin, ze bun bezwaren tegen de verho ging willen uiteenzetten. Wij iheibben een concept-brief voor hen klaarliggen. Dan kunnen we hun problemen 20 invul len". Op de vraag of men bij het spreekuur op bepaalde geval len van intimidatie door huis eigenaren stuit, zegt Post hoorn: „Daar zijn. we zeker op gestuit. De huurder weef vaak niet eens, dat zijn huis baas -het bij het verkeerde eind heeft. Ook krijg je soms dat de buurt elkaar opjut en men elkaar bang maakt". Voor beide heren vormen de verkregen gegevens een nut tig gegeven bij hun actie te gen de buurmaatregelen. Dc heer Posthoorn tenslotte: „In enkele gevallen zijn de klach ten van de huurder niet ge grond en heeft de huiseige naar gelijk. Dan geven we na tuurlijk het advies de verho ging te betalen, al vinden we die zelf minder leuk'". Sportief rijdt uin een snelle auto met een goed wegkontakt. Ongeacht het wegdek en ongeacht bochten. Daarom heeft Opel Rekord Tri-S fabil wielophanging. Ge- fkenmerkt doorgrotere spoorbreedte, vertikaal geplaats- schokbrekers en een kleinere draaicirkel. Gevolg: zekerder rijden, gemakkelijker parkeren. Een proefrit bewijst het u.Opel Rekord vanaf f 11.514,- (ind. BTW en ex General Motors Continental). op bestaande en nieuwe huizen. Inlichtingen: N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Westblaak 22, Rotterdam W tel. 010-136510 JF j vraagt Leeftijd ca. 25 jaar. Het bezit van rijbewijs BE strekt tot aanbe veling. Brieven onder no. 19467 bur. blad. Rotterdamsedijk 409a Tel. 26 81 64 - Schiedam Stalen op aanvraag verkrijgbaar. voor PUSTIC DIEPVRIESZAKKEM fa diverse maten. Rotterdamsedijk 407 Schiedam, tel. 26.83,83

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 2