„VLAARDINGEN EN SCHIEDAM NOORDELIJKE RICHTING UITBREIDEN" IN mê:% Een misverstand Bouwkunde- studenten vallen plan Midden- Delfland aan l^ail^^llerriéalïiSt Brievenhoekje De prijswinnaars De nieuwe puzzel Een briefje Wie schrijft er eens? SCHIEDAMSCHE COUKANT ZATERDAG 29 APRIL 1972 „Wie zegt eigenlijk dat Delft na de bouw van. Tanthof -maar moet ophouden? Waarom kan het zich niet in zuidelijke richting blij ven uitbreiden? En waar om kunnen Schiedam of Vlaardingen dat niet in noordelijke richting doen? Er is nergens het nut bewe zen dat een gemeente maar boem ineens in een groengebied moet over gaan". Deze stelling ver kondigen de bouwkunde- studenten Roland Volk en Jos Jonkhof en hun „revo lutionaire" theorie is daar bij vooral gericht tegen het ontwerp-reconstructiewet Midden Delfland, dat bij de Tweede Kamer is inge diend. Hun bezwaren tegen de opzet van dit recreatie gebied hebben zij vervat in een. nota, die zij toezonden aan ministeries, commis sies, fracties van de Twee de Kamer en Provinciale Staten. Ook bij de gemeen te Vlaardingen hebben zij een bezwaarschrift inge diend. De studenten hebben niets tegen recreatiegebieden. „Maar niet een zoals Midden-Delfland dreigt te worden. Hier gaat men zo'n groengebied aanleg gen. op een plaats waar de in frastructuur vraagt om een strookvormige stedelijke uit breiding langs die structuur tussen Delft en Rotterdam. Infra-structuur te vertalen als: een stelsel van verbin- dïngs- en aanvoerwegen.n Ga maar na: naast elkaar liggen hier rijksweg 13, het Sthieka-" naai, de Rottcrdamseweg, de spoorlijn Deift-Schiedam,. de rijksweg 19 in aanleg en pro vinciale weg 15 in voorberei ding, Hier een recreatiegebied plannen is onzining. De plaats is verkeerd gekozen, dat komt natuurlijk ook omdat geen en kele planoloog erin is gekend. Die zou nooit voor zo'n gebied hebben gekozen. Het wastrotu wens oorspronkelijk een pro ject om zand te winnen, maar goed. „In ieder geval gaat het volgens de huidige plannen een sta tisch geheel worden, waarin veel zal moeten word en,, ge - regeld", waardoor je een kunstmatig onderhoud in de hand werkt, dat dan weer handenvol geld kost. Onze vi sie: maak er wat dynamisch van, zoek een beter evenwicht tussen het stedelijk en natuur lijk milieu en ga uit van de dingen die zichzelf in stand houden". RUSTIG DOORGAAN Concreet vertaald opperen Volk en Jonkhof dat een strook tus- "Seri Delft en Rotterdam" moet worden bebouwd. „Delft kan rustig doorgaan een „tweede Tanthof" te bouwen, als het tenminste kan annexeren. Waarom? Wel, er zijn toch al tijd nog meer woningen nodig en die moeten toch ergens ko men? Zet ze dan op de meest gesehikte plaats. Laat diemas- sa-recreatic in Midden-Delf land als een „ding" dat de consument wordt aangeboden maar schieten. AMaak er recreatie van voor de mensen, die straks in die strook zullen wonen: recreatie naast de deur, In Tanthof krijg je het zelfde. Die wijk voorziet straks ook In de „eigen" re creatiebehoefte en de recrea tiedruk vanuit Tanthof op Midden-Delfland wordt veel geringer". „Door zo'n geconcentreerde strook bebouwing schep je ten westen daarvan een middengebied met meer ruimte voor de „natuurlijke processen", een overgang van het natuurlijke naar de stede lijke omgeving. Een gebied met ruimte voor randparken, sportvelden, of volkstuinen, waar een beter contact moge lijk is tussen de woonkernen en het landschap. Zo wordt Midden-Delfland geen mas saal recreatiegebied, waar je ■echt naar toe trekt. Maar het is de vraag of je de stedeling daarmee echt iets ontzegt. Niemand heeft immers uitge maakt of er behoefte bestaat om in Midden-Delfland, te gaan liggen?. ,,Een van de streken waar zich de behoefte aan het behoud van een open gebied het klem mendst voordoet, is het weide gebied tussen de -bebouwing van Delft en die van de Wa terwegsteden", staat in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp over Mid den-Delfland. De bouwkunde- studenten ontkennen de juist heid van die stelling. „Wat we -■ als een positief punt erkennen is de grootschalige aanpak van het getaied. Het is een „idee voor een inrichting". Maar verder moet men van Jos Jonkhof (links) en Ronaid Volk. „Ophouden met stads uitbreiding? Nergens voor nodig". die verkeerde gedachten over een groene bufferzone af". In hun nota hebben zij hun voor stellen als volgt geformu leerd: een strookvormige ste delijke uitbreiding langs de bestaande Infrastructuur tus sen Delft en Rotterdam, met Tanthof als eerste aanzet; verstedelijking ook langs de noordeljke oever van de Wa terweg, tussen Vlaardingen en Maassluis, waarvan de rand wordt versterkt door een bos- zone van formaat, die van be lang is voor de rust in het na tuurgebied van. de Vlaar- dingse Vliettanden; erkenning van de dwarsverbinding De Lier-Den Hoorn-Delft (Pijnac- ker-Zoetermcer). En: eert be tere stadsstructuur, zoals ook al bij de Dclftse uitbreiding Tanthof is voorzien geeft een geringe recreatieve druk op het middengebied. .Ernstig verontrust" zijn Volk en Jonkhof, dat men maar op voorhand veronderstelt, dat het aaneenrijgen van stedelij ke gebieden een negatief ver schijnsel is. „Wij stellen dat er best een hoogwaardig ste delijk milieu kan ontstaan, als in de studies van het gebied de onderzoekingen over ver- keers- en vervoersproblema- tiek, landschappelijke en be stuursstructuur maar goed zijn opgenomen". Daarom: „Het accent dat het gebied tussen Delft en de Maassteden krijgt als groengebied is mis plaatst, omdat dit gebied wordt gekenmerkt door een dichte infrastructuur". HANDHAVEN Zo'n strook van Maassluis naar Maasland-Schipluiden en Den Hoorn een oud weidegebied - moet gehandhaafd blijven, vinden de Delftse studenten verder. „Volgens onze plan nen ]s er dan ook veel minder onteigening van agrarische bedrijven nodig. Dat Is ook de filosofie die achter Tanthof steekt: erkenning van de na tuurlijke kwaliteiten, kijken naar de bodemstructuur, be nadrukken van de niveauver schillen. Natuurlijk krijg je bij de verstedelijking, zoals wij die zien, een discussie over waar de ene gemeente ophoudt en de andere begint". ,,Daarvoor zal toenadering tus sen de gemeenten nodig zijn: we zitten er niet meer om el kaar op het punt van recrea tie vliegen af te vangen. Dat vraagt een mentaliteitsveran dering. Die is gelukkig al hier en daar merkbaar: kijk maar naar tuinman Le Roy. Als het uitgangspunt maar is, dat je de groei der steden toch niet kunt afstop pen. Tracht hei vraagstuk dun liever positief te benaderen en probeer die gemeenten dan te zien als kernen waartussen verband moet worden gelegd. Om te komen tot contacten tussen verstedelijking en het „landschap". Het zijn polen die elkaar niet moeten afsto ten maar aantrekken". Vofk en Jonkhof wachten ia hun tot woonkamer omgebouwde garage aan het Dclftse Ach terom af wat hun reacties zijn op hun openbaar gemaak te zienswijze. Waren die er al? „Oh ja. er kwam een schouderklopje van prof. De Roer van de TH, tevens direc teur van de provinciaal-plano logische dienst. Er was ook kritiek. We hebben wel de In druk dat de provinciale plano logen blij zijn, dat er ook eens in deze richting wordt ge dacht", Is er hoop, dat hun ideeën in Midden-Delfland worden „verwerkt"? „Zeker wel. Maar we moeten afwach ten. .Binnen een jaar. wordt de wet behandeld. Zolang men tussen Delft en Rotterdam nog niet aan het uitgraven slaat, kunnen wc hoop koeste ren". Het Is druk in het stadje. Overal hangen de vlaggen uit. Op het plein staan de kraampjes met paling, noga, wafels en warme worst. Er is een draai molen voor de kleintjes en een spookhuis voor de gro ten die willen griezelen. Het is koninginnedag. Een dag vol muziek, zonne schijn en vrolijkheid. Het lijkt wel of alle mensen op straat zijn, zo druk is het. Dat komt ook otnda- zo juist de optocht voorbij is gekomen. Sjoerd en Jan hebben op de brug alies goed kunnen zien. Nu laten ze zich meevoeren met de mensenstroom. Ze moeten nu de zijstraat in want daar staan hun fietsen. Vlug even langs die men sen glippen. Opeens ziet Sjoerd dat een man, die voor hen loopt, een porte monnee verliest. De man merkt het blijkbaar niet. „Hé, meneer, u verliest uw portemonnee", roept Sjoerd. Hij bukt zich al om het ding op te rapen maar dan wordt hij opeens opzij geduwd. Er staat een man achter hem met een zonnebril op en gekleed in een lichte regenjas. „Af blijven", zegt «ie man. Hij raapt de portemonnee op en loopt dan haastig weg. „Zag je dat"? zegt Sjoerd verbouwereerd, „die vent pikt zomaar een portemon nee mee. Wat een gemene dief". „Er achter aan, kom mee", zegt Jan, „op de fiets hebben we hem zo in gehaald". Ze zien de man nog net om de hoek ver dwijnen en racen hem ach terna. Wat een geluk. De man is bij een kraampje blijven staan en knopt een warme worst. Dan begint hij er op zijn gemak van te eten. De jongens zetten hun fiets tegen de muur en staan even later bij de kraam. „Meneer", begint Sjoerd moedig. „U heb net een portemonnee opge raapt. We hebben gezien dat iemand hem verloor en u hebt hem zomaar wegge pikt". De man kijkt hen aan. „Wat een brutale apen tegenwoordig", zegt hij tegen de baas van de kraam. „Goeiemlddag Arïe", en hij wandelt rus tig weg. „Ja, dat gaat zo maar niet", roept Sïoerd, „ik zal het tegen de poütle zeggen". „Daar!" wijst Jan, „een politieauto, gauw er naar toe". Ze ren nen hef plein over. „Me neer, agent", schreeuwt Jan, „daar gaat een dief, die man met die regenjas aan". De agent in de auto blijft rustig zitten. Hij glimlacht vriendelijk. „Hij Uit Schiedam komt deze leuke tekening van een vrolijk clown tje dat vast ook op koninginne dag optreedt. Het werd getekend door Ingrid Sturkenboom, negen jaar. komt hierheen", zegt Sjoerd, „meneer, u kan hem zo pakken. Hij heeft een portemonnee gesto len". Tot hun grote verba zing zien de jongens dat de man in de regenjjtis regel recht op de politieauto toe loopt. „Zo, die is ook niet bang", mompelt Sjoerd. „Goelemiddag detectives in de dop", lacht de man, „jullie hebben goeie speur neuzen hoor. Maar je liep wel de verkeerde ach terna. Ik ben rechercheur Dongemans"- Een „Stille", nu zien ze het. Ze begrij pen er niets van. „De man die zogenaamd de porte monnee verloor had hem gestolen bij een noga- kraam. Wij zagen het. De man dacht dat hij er nog wel mee weg kon komen maar toen hij bemerkte dat Ik achter hem aan zat gooi de hij de portemonnee vlug weg. Ik raapte hem op en dat zagen jullie". „O, zit het zo", zegt Jan. ,0, we dachten stamelt Sjoerd. „Geeft niets hoor", lacht de rechercheur, „jul lie hebt In ieder geval be wezen dat je je ogen niet in je zak hebt zitten. Nog een prettige middag he? Goeiedag', en daar gaat de politieauto. Sjoerd en Jan staan er een beetje on beholpen bij. „Nou moe", verzucht Jan, „wat een raar avontuur". „Kom mee", zegt Sjoerd, „gaan we kijken of we de optocht nog ergere zien", en met een rustig gangetje pedde len ze het plein over. ANKE Het wordt dit jaar weer een koninginnedag op 1 mei. Dat is een bof hé, de eerste dag van de week al een feestdag. Maandag vind ik toch altijd een nare dag. Jullie ook? Maar deze maardag met hoor. We gaan eerst de vlag uitsteken en dan naar de optocht, de wandelmars, de kermis, net feestterrein met spelletjes en wat er nog meer te doen is in alle steden en dorpen waar jullie wonen. Misschien loop je zelf wel mee in een optocht. Want ik vi eet dat er heel wat van mijn schrijfvriendinnen majorette zijn. Wat jullie ook doen, ik wens je maandag een reuze fijne dag en mooi weer. 1 Marléne Bouwens, Smetanalaan 23, Schtedam-Groenoord (9 jaar) 2 Ingrid Sturkenboom, Zwaluwlaan 109, Schiedam (9 jaar) De oplossing was sla, spint, vlieger, angel en tel. Een paar van de vele vlaggen en lampions die Je op 1 mei ter ere van de koningin kan zien wapperen en hangen. Drie van deze vlag gen zijn niet gewoon want op de stipjes moet je de letters invullen. Op de kruisjes komen dan twee gebeurtenissen te staan die je op koninginnedag kunt zien. We beginnen met het eerste kleine vlaggetje: 1. vervoeging van vlie gen, 2 meervoud van uur, 3 leest altijd voor uit de fabeltjeskrant, 4 afkorting van Rudotf. Tweede kleine vlaggetje: 5 zitten aan je fiets, 6 watervogel, 7 om mee te remmen. 8 afkorting van Kobus. Nu de grote vlag: 1 dier met slurf, 2 meervoud van pil, 3 bovenste gedeelte van kerkgebouw, 4 muziekinstrument, 5 betaalmiddel, 6 deel van je schoen, 7 meisjesnaam. Jolanda v. d. Lee (Schiedam). Nee hoor. 't valt soms niet mee een verhaal te bedenken. Dat van verleden week is echt ge beurd. De moederpoes kwam bij mij hoer vijf kleintjes bren gen. Twee hebben er inmiddels al een goed tehuis gekregen. Nu heb ik er nog drie. Ik hoop d at ik aaar ook een goed vrouwtje voor kan vinden. Anja Voorberg fSchfedam). Leuk was je vt-.thaal Je had er ook nog een tekening van de vreem de vlinder bij gedaan, Ik hoop dat dat er ook bij kan. Eet hangt van de plaatsruimte af. zie je. Ei zijn meen ik drie de len van Kotrijne. Het zijn aar dige boeken tft heb 2e doorge keken. Noar he, al dat huis werk. Maar dat hoort erbij. Je hebt zeker wei vaak 's mid dags school zodat je dan je werk kan maken? Leontine Voorberg {Schiedam) Eindelijk, aaar is ons hoekje weer. Je hebt er zeker weer een poos op zitten wachten? Maar nu kun je weer puzzelen en le zen. Je naó een leuk tekeninge tje gemackt. Zijn dat vader en moeder? Je had de oplossing goed. Mieke Winkel (Schiedam) Bij ons was er in de paasvakantie een voetbaltoernooi maar dat is helemco,' verregend. fCun je het wel redden met je vier broers? Ik denk dat ze we! aar dig zijn voor hun zusje. De op lossing hod je goed. Het was niet zo'n moeilijke he? Martène Banvens SchiedamJe had de oplossing helemaal goed hoor. En datterwijl je hem toch niet 20 gemakketijk vond. Maar je heht toch doorgezet. Goed zo! Puzzel je deze week ook weer mee? Het is nu niet zo ingewikkeld hoor. Ingrid Sturkenboom (Schiedam) Je ziet, je tekening staat al in ons hoekje. Ik had precies zo'n formaat nodig en 't paste ook wef een beetje bij koninginne dag. Ga je maandag fijn feest vieren? Hoe vind je het dat je een boek hebt gewonnen? Het zal er woensdag wel zijn, denk ik. Dit was her laatste briefje weer van ver,erfen week. Dag aller maal, vee' groeten van ANKE op rfjm De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Onderaan brief, oplossing of tekening moet je je naam, adres en leeftijd zetten. Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdijk 6—3, Delft. Nellie Brienen, tien jaar, Beu- kelaan 9 in 's-Gravenzande wil graag corrèsponderen met een meisje van rien iaar- Nellie leest, zwemt en haakt graag, Helma Bergman is negen laar en woont Heemt-a» rist raat 80 lp Vlaardingen- Ze zit in de derde klas en wil graag corresptmde- ren met een meisje van haar leeftijd. Wie schrijft eens? Hallo, hier wter een oplossing er bij en wel van mij. Ik had de puzzel zo af nu hoop ik, dat ik wat win. Een leuk boek naar mijn zin. Lezen, ja, daar houd ik van ik lees- wanneer bet maar kan. Of ik ben bezig met zegels van de post. Albums koop ik- wat het ook kost. Eèn groot album is al vol dat vind fk gewoon dol. Mijn andere album, groot daar zit ook al wat In. Aardig wat postzegels naar mijn zin. Nu nog een ander rijm: Er was eens een muis dat zocht naar een huis. Op een dag vond hl) er èèn.daar trok hij in. De muis had het best naar zijn zin. Maar toen kwam zijn vriendin op bezoek. Zij vond het huls te min en zê wou niet trouwen met de muis. Dus zocht de muis een ander huis. En hij vond er èèn, die verschrik kelijk leuk was. De muis haalde zijn vriendin en zij trokken het huls In. Na een tiid trouwden zij. Ze werden gelukkig en blij. (Annemarle Broere, Vlaardin gen)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3