w, Dè Muhring „Weermannetje Fred Muhring zou zo nog in het doel durven te staan 11 Wë Keepen verleer je niet" KNSB: Alleen hard rijden. rl4 Hypotheken worden verstrekt door de BONDSSPAARBANK ZATERDAG 29 APRIL 1972 ANA1 EER men in Vlaardingen de naam Fred Muhring laat vallen, zeggen de mensen: „Bedoel je dè Muhring?" Ze kennen hem nog wel, de gymnastiekleraar, die zoveel voor de Yiaardingse bleekneusjes heeft ge daan. Die van de leerlingen van dertien la gere scholen de stijve spieren los maakte (alleen van de vijfde en zesde klassen)die in de sport- en recreatie- commissie zat niet wethouder De Bruindie mee adviseerde bij de planning voor de wijk Holy, voor de aanleg van sportvelden, tennisbanen enz»; die een schoolsportdag organi seerde; die de schaatsende jeugd leer de dat er nog meer was dan alleen maar hardrijden en die door alles de prettigste herinneringen heeft aan de jaren in Vlaardingen doorgebracht. Waar is Fred Muhring gebleven? Om dat te vernemen en om nog eens een babbeltje te maken over de „goeie ouwe tijd", daarvoor hen ik een avond bij hem thuis geweest. B. in 't H. Rotterdam „Hè pa, moet de televisie af.De dochter des huizes is te leurgesteld, want Houston Controle zit in de huiska mer en de maanlanding van de Apollo 16 lijkt aan staande. De heer des huizes aarzelt zelf ook, maar ge lukkig zijn de geleerden in Houston het over de lan ding niet eens, zodat hij met een onbezwaard ge moed zijn plakboeken kati uitpakken. Een de vrouw des huizes zegt: „Kind, zo hoor je nog 'ns wat van je vaders verleden. Eerst over het heden. De man, die enige Jaren terug de Vlaardingse jeugd nog diepe kniebuigingen liet doen, leert nu hoe dat moet worden ge daan. Nou ja bij wijze van spreken. Hij is docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding fn Den Haag. Roei en speldocent. „Welke spelen?" 3,AIle veldspe len, korfbal, hockey, voetbal, softbal, honkbal en last but not least handbal". „Waar om zo nadrukkelijk handbal?" Omdat het de mooiste sport is, die ik ken. Je gebruikt al les: je armen, je benen, je hele corpus. Het is niet ruw lichamelijk contact wordt ver meden het is intelligent. De handballers deden al lang aan mandekking toen de voet ballers er nog aan moesten beginnen." door Bart in 't Hout „"Waarom ben je dan toch voet baller geworden?" „Door mijn vrouw. Beter gezegd door mijn schoonvader, Siem Bijl. Hij was een verwoed supporter van Xerxes en hij haalde mij over bij die club te komen". „Hoe oud was je toen?" „27 jaar". Fred Muhring ziet de verbazing op mijn gezicht en 2egt„ verontschuldigend: „Ja, Jk was niet jong meer. Een voetballer van 27 jaar, die nog moet beginnen, dat •was toch toen al een uitzonde ring. Een dan spreek ik over de vijftiger jaren toen Fred Muhring z'n entree deed bij Xerxes. „Ja. Maar Bob Janse zag wel wat in me". „Als keeper?" „Ik was hele maal geen keeper. Ik was een aanvaller, maar zeker omdat ik gewend was m'n handen te gebruiken. „Geen spijt ge had?" „O nee. Bob Janse heeft een voortreffelijke kee per van me gemaakt. Dat kon hij. Meesterlijk". WILKES Fred Muhring deed z'n intrede bij. Xerxes toen Faas Wilkes bezig was naar Italië te ver trekken en de KNVB op z'n amateuristische grondvesten begon te schudden. „Wat voor indruk maakte dat op je?" Fred Muhring denkt een ogen blik na, dan zegt hij rustig: i,We gaven hem geen onge- ^Bjk. Ik kan me nog herinne ren dat Bakhuys weg ging. Toen werd er schande van ge sproken". ^Waarom?" vraagt mevrouw Muhring. Ze is duidelijk ver baasd. „Toen werd het nog beschouwd als mensenhandel. Met Faas niet meer". Mevrouw Muhring begrijpt het niet. Mensenhandel.... We zijn toch niet In Afrika....? Hoe het ook zij met Fred in het doel was het een gezellige tijd. Ze sloeg geen wedstrijd over. Spannend en ook altijd leuk na afloop. „In de bus zongen we toen al hand in hand, ka meraden, Voordat dit het club lied werd van Feyenoord".* SS&Ü JL' M. i Van november tot half februari danst Fred Muhring met Puck van Duyne-Brouwer over het ijs bom een beetje van de kook was geraakt, weet Muhring niet, een feit was, dat deze keeper er zeven om zijn oren kreeg en Neville Muhring smeekte om terug te komen. Fred Muhring had toen een half jaar niet gekeept, maar speel de een gave wedstrijd tegen Rapid en stond er weer in. Muhring (rechts) tussen de Xerxanen, die allen Mohikanen zijn geworden. Links Leo Horn, We springen een beetje van de hak op de tak, want voordat we het weten zitten* we lo Sparta. Bij Toon van der En den, die toen de Kasteelheren trainde. Fred Muhring was in middels in Vlaardingen gaan werken en wonen en vond toen Sparta kennelijk dichter bij de deur. Nou ja, er waren, nog wel een paar andere redenen waarom Muhring van club veranderde, maar dat is allemaal door de tijd achterhaald. Fred Muh ring vindt Xerxes nu weer zo'n club en gaat, als hij even kan, naar een wedstrijd kij ken. Hij is ook bijna nog keeper van Fortuna Vlaardingen geweest, toen hij niet meer bij Sparta keepte. Dat was nog onder het bewind van Haddeman. Maar op het laatste ogenblik namen ze toch liever Henk Bijl, de ex-keeper van Feyenoord. Fred Muhring was er niet zo rouwig om. Nummer één op zijn programma stond zijn werk, zijn studie. Daarom deed het hem geen pijn, dat hij bij Sparta wel eens de „eeuwige reserve" werd ge noemd, of „het wcermanne- tje". Hij is ook twee keer bij Sparta teruggekomen. Dan behoefde Toon v.d. Enden of later Denis Neville maar vrij dags te bellen: „kom je effe trainen?" en dan stond hij 's zondags weer onder de lat. „Was dat niet moeilijk?" „Ach, keepen verleer je nooit. Net als fietsen en schaatsenrij den". Zo herinnert Fred Muh ring zich nog als de dag van gisteren die wedstrijd van Sparta tegen DOS oktober '57, toen de Spartanen met 71 klop kregen. Het bestuur had de lumineuze gedachte gehad de sexbom Jayne Mansfield op het Kasteel uit te nodigen. Of de reserve-doelman Hof stee (Van Dijk was toen ge blesseerd) door de verschij ning van de Amerikaanse sex- gow, maar dat was in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Celtic. EUROPA CUP Door zijn come-back heeft Fred Muhring nog wat mee ge proefd van de Europa Cup en daar denkt hij met dankbaar heid aan terug. Hij heeft mee geholpen de slag om Gothen burg te winnen ntet die be slissingswedstrijd in Bremen en zijn verschijning onder de lat maakte op een Schotse journalist zoveel indruk, dat hij een stuk schreef: fiA star, who'll dazzle Ibrox". Fred Muhring heeft het altijd bewaard. Het was van een ze kere Henderson, die toen al er op uittrok om de tegenstander van de Glasgow Rangers te bekijken, want zij waren het immers, die Sparta in de vol gende ronde had geloot. Met een koffer vol whisky kwam deze Schot naar Nederland om onder de invloed van het geestrijke vocht begeesteren de artikelen te schrijven. Hij trok ook met Sparta op en kon z'n ogen niet geloven, toen hij in de autobus zag hoe bijvoorbeeld een Fred Muh ring smakelijk een boterham metje met kaas verorberde. Hij schreef toen het wonder van z'n keeperskunst toe aan de kaas...!! Zijn landgenoten hebben het in Glasgow niet kunnen zien, want inmiddels was Andries van Dijk weer onder de lat teruggekeerd. De man, die zoveel op De Valera leek de held van Ierland kwam toch nog eens in Glas- FONDSBRILLETJE Fred Muhring zal men zich ook altijd herinneren door de bril, waarmee hij keepte. Een spe ciale beepersliril met plas tic glazen die uiterlijk vee! weg had van het in de volks mond bekende „foitdsbrille- tje". „Was dat niet hinderlijk?" „Ik heb er nooit last van gehad". Zou Fred Muhring nu nog in doel durven staan? „Waarom niet?" De man, die nu ook al een goede veertiger is, zegt het onbe vreesd. En misschien als on verwacht een beroep op hem werd gedaan, zou hij het nu nog doen. Want keepen ver leer je immers niet...! Maar belangrijker vindt Muh ring de lichamelijke opvoe ding van de jeugd. En het hij- brengen van fair play. „Heeft de tv daarbij geen slechte in vloed?" Fred Muhring denkt een ogenblik na en zegt: „Dat weet ik niet. Daar durf ik geen uitspraak over te doen. Dat zou je moeten onderzoe ken. Maar als het zo is, dan nog geloof ik dat je de jeugd van goed en kwaad kunt over tuigen". Maar voetbal is voor Fred Muh ring niet alleen zaligmakend. Hij is niet voor niets opge groeid als een all round sport man die als lijfspreuk mee draagt: mens sana in corpore sano, een gezonde ziel in een gezond lichaam. Muhring deed de Vlaardlnge jeugd voor wat schoonrljder» is. Een uitstervende zaak VLAARDiNGEN Schiedamseweg 12/2 v, Hogendorplaan 45 Dirk de Derdelaan 41 De Loper 10 Fred Muhring, leraar aca demie lichamelijke op voeding in Den Haag",' oud-gymnastiekleraar in Vlaardingen, heft be schuldigend de rung er op tegen de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond, onder de woorden: „jullie den ken alleen maar aan hardrijden, Kunst schaatsen en ijsdansen zijn stiefkinderen: assepoesters De drang is er nog wel, maar wanneer cr geen stimulans komt geld en. goede wil uitblijven ziet Fred Muhring de toekomst van. dit toch al heel oude Ijsvermaak schoonrijden deden onze voorouders al tech somber in. „Het bloedt dood is de profetie voor de kunst, die hij nog ieder jaar, vanaf november tot half februari, samen met Puck van Duyne Brouwer, beoefent. En hij zou het de heren van de KNSB wel in de oren willen schreeuwen. „Is er geen kans op een prins?" Vorig jaar is de beroemde Gerschwiller een paar weken in Nederland ge weest, de man die Sjoukje Dijkstra op de allerhoogste top heeft gebracht. Maar één zwaluw brengt geen zo mer. Er is liefde, er is geld voor nodig om het sierlijk voortbewegen, op de schaats een nieuwe stimulans te geven. Wat er wordt gedaan komt nog uit particulier ini tiatief. Zoals de Vlaar dingse groepen, die op de HOKfJ in Den Haag trainen en de Hoeksche Waard en Gorkiim, die soelaas zoeken op de kunstijsbaan in 's-Herto- genbosch.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4