Deelnemers jeugduitwisseling bezoeken ook België Expositie Konfrontatie IX geopend in Stedelijk Museum Uitheemse- en tropische in 2 kranten voor een prijs! Uitgebreid programma voor jeugdige buitenlanders: Voortbestaan Cultura blijft onzeker Geen telefoon boeken Groen- oordse cellen Drukkerij Van de Water viert koperen jubileum Aad van der Hoeven op orgel in Museum „Woud van hout" in museum: Maandag IS mei 1912 SCHIEDAMSCHE COURANT -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 26B091 - redactie 2S2566 - kiachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL i pagina's 99ste jaargang no* 24410 Schiedam De Schfedamse drukkerij Van de Water be staat op donderdag 1 juni twaalf en één half jaar. Tege lijk met dit koperen jubileum zal burgemeester H. Roelfse- ma, als afsluiting van het au tomatiseringsproces in de boek- en offsetdrukkerij aan de Van Beekstraat, een off set-rotatie-pers in gebruik stelten. Nadat de persen draaiende zijn, wordt ook het nieuwe hoofdbe drijf aan de van Beveren straat 1 b-c officieel in ge bruik genomen. In verband met "het koperen jubileum, èn met het feit dat het bedrijf op deze dag tevens tien jaar in Schiedam gevestigd is, wordt na het officiële gedeelte „open huis" gehouden. Het gehele bedrijt wordt dan aan geno digden en belangstellenden getoond. Schiedam De commissie jeugduitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap heelt zich, in verband met de jeugduitwisseling 1972, reeds gebogen over het programma dat de buitenlandse jeugdige bezoekers, die in Schiedam hun onderdak zullen vin den, zal worden aangeboden. Duitse en Franse deelnemers zullen deze zomer Schiedam weer „onveilig" maken en kennis maken met Nederlandse steden en Nederlandse leefgewoonten. Op een aantal punten zal het pro grammaschema niet afwijken van dat van vorig jaar. Echter voor het eerst in de geschiedenis van de jeugduitwisseling zal met de buitenlanders een bezoek aan het buitenland worden ge bracht. en wel aan ons buurland België. De historische steden Brugge en Gent staan op het lijstje van bezienswaardigheden die hier bezocht zullen worden. De Schiedamse Gemeenschap Floriade te Amsterdam en de zal de buitenlanders ook mee- Franse en Duitse bezoekers nemen naar evenementen die zullen getuige zijn van de alleen dit jaar in Nederland feestelijkheden rond het 7ÖQ- gehauden worden. Er wordt jarig bestaan van Gouda, een bezoek gebracht aan de D£ jeusduitwl£selirlg van de Schiedamse gemeen schap heeft ook lering getrok ken uit voorgaande uitwisse lingen. Dit blijkt uit het feit dat er een excursie naar Kin derdijk wordt gemaakt. Toen is namelijk gebleken dat de buitenlanders belangstelling hadden voor polders en pol derbemaling. Ook wü men de Jeugdige bezoe kers niet alleen het mooie van ons landje laten zien, er zal getracht worden een zoge naamde kritische dag te orga niseren. Als onderdelen voor deze dag zijn genoemd: een bezoek aan en verkortte stadswijk, aan een nieuw bouwwijk en aan het Euro- po ort-Bo tl ekgebied; Dit laat ste omdat de milieuvervuiling vorig jaar bijzonder in de be langstelling bleek te staan bij de buitenlandse deelnemers. Verder staan als te bezoeken plaatsen op het programma: één dag Flevohof. Eindhoven en het Evoluon, Delft, Botter- Schiedam De organist Aad van der Hoeven bespeelt za terdag 20 mei. het kleine -Hess-orgel ;in het Stedelijk Museum te Schiedam. Het or gelconcert duurt één uur en wordt gehouden van. drie tot vier uur. Elke derde zaterdagmiddag van de maan wordt in het mu seum een orgelconcert gege ven. De toegang is gratis. £&Êt Evenals vorig jaar bezoeken de buitenlandse deelnemers aan de jeugduitwisseling weer Amsterdam. Schiedam - Groenoor- ders moeten het zonder boeken in de telefooncel len stellen. Tenminste volgens het blad Groen oor dakkoorden van de wykvereniging Groen- oord. Een inwoner van Groen- oord, die waarschijnlijk niet zo'n erg goed ge heugen voor telefoon nummers heeft klaagt hierover. „Aan de P. van Anrooylaan, tussen Chopinplein en Grieg- plein staat sinds enkele maanden een telefoon cel, doch wie er wil bel len, moet eerst wel het te draaien nummer el ders opzoeken of het nummer uit zijn hoofd weten. Er is in die cel namelijk geen enkel te lefoonboek ooit ge weest". Hij heeft ook nog even in twee andere telfooncel- len gekeken, „daar trof fen we per cel sleehta twee boeken aan; de dere interlokale vakken waren allemaal leeg, 2elfs een boek van Rot terdam ontbrak 3" De bewoner heeft de PTT in Rotterdam gebeld, deze beloofde de zaak snel in orde te maken. dam, Amsterdam en Den Haag. Ook de deltawerken zuilen dit jaar per boot wor den bekeken. Een program macommissie van de S.G. zal op zeer korte termijn het pro grammaschema tot in details uitwerken. Voor de uitwisseling naar het buitenland. Schiedammers ■•kunnen, „een-- bezoek-: brengen* aan Esslingen 'in Duitsland en aan Vienne in'Frankrijk, zijn nog enkele plaatsen. De kos ten bedragen respectievelijk 150,- en 200,-. Men kan zich laten inschrijven op het bureau van de Schiedamse Gemeenschap VW, in het Proveniershuis. Schiedam De expositie „Kon frontatie IX" is vrijdagavond opengesteld in het Stedelijk Museum te Schiedam. Aan de tentoonstelling, die van 13 mei tot en met 12 juni wordt ge houden, doen vier kunstnaars mee. Het zijn de Haagse kun stenares Berry Holslag met houtplastïeken, Josum Wal stra mei zeefdrukken en pane len, Kees Buurman met mo notypes en panelen en Adrl Frigge met etsen. In de benedenzaal van het mu seum staan de houtplastieken van Berry Holslag, zij heeft als het ware een woud van bomen gemaakt. Dit „woud van hout" zou men kunnen on der brengen onder de kunst vorm „Environment". Aange zien zij zich naar aanleiding hiervan op een voor haar nieuw terrein heeft begeven, namelijk op dat van de erea- miek, zijn er nu ceramische elementen aan haar plastiek toegevoegd. Josum Walstra heeft veelkleuri ge zeefdrukken en panelen op gehangen in de tweede bene denzaal van het museum. Twee series van Glory of Holland"' ziin hier geëxpo seerd. Zijn abstracte werk is geïnspireerd op landschappe lijke motieven./ Kees Buurman tracht met zwart wit lijnen zijn bedoelingen duidelijk te maken. Hij ge bruikt hiervoor horizontalen en vertikalen, vlerkanten en cirkels. In het oudere werk van Kees Buurman waren landschappen, beesten en mensen de bindende elemen ten. Adri Frigge doet aan deze Kon frontatie tentoonstelling mee met een aantal etsen. Vroeger maakte hij etsen die in direc te relatie stonden met de he dendaagse muziek, hij had het Idee om klanken visueel weer te geven. Aanleiding hiertoe waren de partituren van di verse hedendaagse componis ten, die geen gebruik maakten van het normale muziek schrift. In het werk dat in museum getoond wordt, is Frigge iedere binding, dus ook die van de muziek, be wust gaan mijden, aanduiding van materiaal en de titel zijn identiek geworden. uitingsvormen van kunst. Zo ik an het voorkomen, dat er ab stracte en figuratieve kunst op één expositie hangt. Ook heeft men gedurende deze sp- ria al geëxperimenteerd met een „environment", namelijk met dat Paul de Goede. Een ander experiment was het schilderij van Joop van Meel, „de overgemachaniseerde we reld"- Dit was een groot schil derij, dat werd uitgelegd door middel van dia's. De bedoeling van de serie Kon- De expositie „Konfrontatie IX" frontatie tentoonstellingen is m het Stedelijk Museum aan het publiek kennis te laten de Hoogstraat te Schiedam, maken met de verschillende van 13 mei tot en met 12 juni. Pwfltw nu nfl unieke aanbod 2 kr»*»t«n te entvan(«n *oor de priji van Mn: dtl Sdikdumshe Courant m«t nieuw* uit uw sud en omeivin*. en het Rotterdtmiehl Ni«i*nb!»d met Het Imu» bïnnen-M buiwnluidienieuwe. G««f ont nu opdraehteolc b'jl 1* d»zen (wit, aondtr «ni(ft verplithtinf, d» SC RN te bexorjtn «ft ontdek Mlf de veie ptuipuntan- De» bon in °Pen RoceerdimscH Nieuwtbled. tniwoordmimmer Wi, Rouerdtm SC RN 14 dajtn trttl» naar: Schiedam Het voortbestaan van de vereniging Cultura blijft on zeker. Het bestuur van de vereniging voert momenteel wel be sprekingen met het college van b. en w. in Schiedam, men is dit overleg bij de basis begonnen. Cultura wil namelijk allereerst haar eigen positie bepalen. Cultura, een vereniging die zich inzet voor het culturele en ar tistieke leven in Schiedam en ook evenementen organiseert, zou in januari opgeheven wor den. Echter, men heeft toen besloten één half jaar door te gaan en haar positie een even tuele faciliteiten te bezien. Dat halve jaar loopt af in sep- tember-oktober, daarna blijft de toekomst van Cultura nog steeds erg onzeker. Ook de voorzitter van Cultura. de heer J. Morel, weet nog niet wat er daarna zal gaan gebeuren. Wel zegt hij: „Het heeft voor ons weinig zin om verenigingetje te spelen zon der doel. We moeten eerst onze positie afbakenen. De be sprekingen met b, en w. zijn we dan ook bij de basis begon nen, namelijk onze positie". Wat Cultura nog aan evenemen ten of culturele festijnen zal organiseren is ook nog onze ker. Wel heeft de vereniging ook dit jaar weer een groot aandeel gehad iri de organisa tie van het Muse umf eest. Voorzitter Morel; „Vroeger organiseerden wij zo'n zes a zeven avonden per jaar in het Passage Theater, dat is nu ook van de gemeente. Wat er echter in Viaardingen ge beurt, waar men het VKC heeft en ook nog weer andere avonden organiseert, vind ik ook niet de ideale vorm. Schiedam Het „open huis" in de Stadskwekerij aan de A. Fokkerstraat te Schiedam is tot dusver een groot succes geworden. Vooral op Hemel vaartsdag was het in en rond de kassen bijzonden druk. De hoofdafdeling Plant soenen van de dienst Gemeen tewerken wil met dit „open huis" een brug slaan tassen haarzelf en een deel van de Schiedamse bevolking. Een brug die eventueel aanleiding zal zijn tot een hogere waar dering van het werk van deze plantsoenendienst. De kwekerij houdt 2ich niet al leen bezig met een massale kweek van bloemen en plan ten. die dienen voor het wat opvrolijken van de diverse stadswijken. De kwaker! j brengt ook versieringen aan in gebouwen waar officiële ontvangsten, manifestaties of feestavonden worden gehou den. In openbare gebouwen en bureau's van de gemeentelij ke diensten staan de fraaie plantenbakken, afkomstig uit de botanische keuken waarin de geïnteresseehden nu en dan een kijkje kunnen nemen. Gerenomeeerd is de kwekerij met zijn collectie Codiaeums, kleurige bladplanten beter be kend als Creton met brede •doch ook zeer smalle generfde bladeren. Er zijn ook de ficus sen waaronder de elastic (rubberplant) en de decoratie ve lyrata vallen met zijn gro te vioolvormige bladeren. De ficus diversifoïia is in de kwe kerij een aparte verschijning. die kleine vijsachtige vrucht- tjes voortbrengt. Voor speciale groen versiering stelt de kwe kerij vaak de fijnbladlge ficus henjamina beschikbaar. In de kassen bloeien ook tai van tro pische planten die nimmer naar buiten komen. Het doet gedijen ls meer een hobbj van staf en bloemisten. De ranken planten zoals de Aio manda uit Zuid-AXrika me? zijn fel gele bloemen en die ij doorgewoekerd naar de naast gelegen kas valt In deze spe ciale kas te bezichtigen even als de wasbioem, Hoya carno- sa, en nog enkele anderen met een zeer fraaie bloemglft. Vac exotische schoonheid is ook de grote Medinella magnifies met zijn roze bloemtrossen. De trots van de kwekerij is-dc collectie Hertshoornvarens waarvan de oudste al 'vijftien jaar in de kas aanwezig is. Als exclusieve planten zijn ta bewonderen de koffleplant, di banaan en de reeds vruchb dragende citroenplant. D« aanwezigheid van al deze uit» heemse planten maakt het ba zoek aan de kwekerij bijzon der nieressant en waardevol Het toezichthoudende perso necl is bereid om alle mogelij ke inlichtingen te geven ovel de herkomst hiervan. Een stukje voorlichting word ook gegeven over de kweek wijze van alle hier voorko mende kamerplanten. Botani fiche lessen, die menig huia vrouw van nut kunnen zijn bi; de verzorging van haar eigeü kamerplanten. Wie alsnog eet kijkje in de kwekerij wil gaai nemen kan hier tot en me woensdag a.s. alsnog terecht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1