0 Woningrenovatie in Zuid „Waar moet ik straks ïii'n dressoir laten?" n Meldingsplicht horecabedrijven gaat vervallen Muziekgezelschappen fleuren KW-mars op Kritiek op Midden- Delfland mogelijk Fiscaal klimaat is niet aantrekkelijk 03 Luchthaven Rotterdam - 2 Jaar vergadering van Volksbond tegen Drank misbruik FvdA-leden vergaderen met Kamer- en Statenleden Inbrekers na waarschuwings schoten aangehouden Vlaardingen en Schiedam krijgen geen Franse abri's Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Aanbeveling collecte Rode Kruis f SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 24 MEI 1972 In de Schïedamsche Courant van 16 mei jl. stond een inge zonden stuk over Zestienho- ven. Een fel pleidooi voor het behoud van Zestienhoven. Ik wil op deze problematiek in 't algemeen iets nader trach ten in te gaan. Schiedam is hier zeker bij betrokken, het is geen geïsoleerd eïdand in de Nederlandse samenleving. "Een grote vooronderstelling ligt aan het stuk ten grondslag nl. dat het luchtverkeer zich rus tig verder moet kunnen ont wikkelen. Het is deze opvat ting» die moet worden bestre den. Er zijn tot nu toe vrij weinig mensen die dit doen. Actiegroepen, niet te na ge sproken. Eén van hen is het PPR-Eerste Kamerlid Michel van Hulte, aan wie ik voor het onderhavige veel ontleen. We zijn. druk bezig met de vraag waar de tweede natio nale luchthaven dient te ko men, maar daarbij wordt zorgvuldig de vraag omzeild, of deze er dient te komen. Of het wel mogelijk en noodzake lijk is. De commissie Falken- hagen stelt in haar „Rapport omtrent mogelijke vestigings plaatsen voor een tweede na tionale luchthaven in Neder land" alleen de vraag wat er moet gaan gebeuren wanneer ook hier de grenzen van de capaciteit zijn bereikt. BENAUWEND Deze vraag noemt zij zeil be nauwend. Zowel de commissie Falkenhagen als de gemeente Amsterdam vinden het een „groot algemeen belang" dat de luchtvaartontwikkeling af doende wordt opgevangen. Maar wat is dat „algemeen belang"? De 1 procent die Schiphol aan ons netto binnen lands produkt bijdraagt? Het belang van de luchtvaart maatschappijen? Hoe het ook zij: Niet dat van de omwonen den, niet dat van ons milieu! De ontwikkeling die de toe komstprojectie van Verkeer en Waterstaat (TP 2000) voor ziet, dient dan ook niet als ge geven te worden, aanvaard. Men schat hierin, dat in het jaar 2000 een vertwaalfvoudi- 'ging van de vliegtuigpassa giersbeweging zal zijn opge treden. Dat houdt in: Geen tweede na tionale luchthaven, geen uit breiding van de bestaande luchthavens en geen angst om een vliegveld te sluiten als het helemaal te dol wordt. Zonder overdrijving kunnen we stel len, dat honderdduizenden in ons zeer dichtbevolkte Neder land het slachtoffer zullen worden van de heersende pla nologische wijsheden. Allerlei mooie verhaaltjes over betere spreiding van het be stand aan de starts, over meer banen enz. zullen daar niets van afdoen, omdat winstmaximalisatie voorop staat en men dus zijn investe ringen zal willen waarmaken. Willen wij een uit de hand ge lopen technologie alsnog on der menselijke heerschappij brengen,, dan zal een hele reeks maatregelen nodig zijn, waarvan sommige eerst in in ternationaal verband te ver wezenlijken zijn, zoals: Het vliegen ontdoen van al zijn lokkertjes, die de mensen over de drempel helpen om te gaan vliegen. Zoals b.v. af schaffing van belastingvrij dom met name op drank en sigaretten, afschaffing van die karaktertrekken van het vliegen, die nog stammen uit de tijd van de bevoorrechte rijkaard, die zich wat buite nissigs kon veroorloven, beëindiging van alle tv- en ra dio-reclame gericht op stimu lering van het vliegverkeer. Een andere maatregel zou moe ten zijn: Binnen een bepaalde periode zullen alle vliegtui gen, die in Nederland vliegen voorzien moeten, zijn van ge luidsarme motoren of geluid dempende apparatuur. De landingshoek dient pas over de laatste drie km drie gra den te bedragen, daarbuiten zes graden, wat in gebieden op meer dan drie km afstand een besparing van de geluids overlast kan geven. VERBODEN Nachtvluchten moeten helemaal worden verboden. Het onder zoek zal diepgaand moeten worden gewijzigd. Niet ge richt op miljoenen verslinden de prestigeprojecten, niet op grotere en snellere vliegtui gen, die weinigen tot nut en velen tot onnut zullen strek ken, maar op het openbaai railverkeer, zodat dat sneller en comfortabeler wordt. tVil de overheid werkelijk het ♦.algemeen belang" dienen, dan dient zij luchthavens als Schiphol en Zestienhoven af te stoten als eigendom. Want deze deelname met de daar aan gekoppelde hoop op winst, maakt de overheid belangheb bende bij uitbreiding. Wat het nemen van maatregelen hier tegen belemmert. Geen kort zichtig winstbejag, maar het heroveren van ruimte, stilte en schone lucht moet zijn ,,het doel waarnaar wij streven". Öe tweede nationale luchthaven zal, evenals allerlei uitbrei dingen wel doorgaan. In gods- Schiedam De concept-plannen Voor de woningrenovatie zijn door de bewoners van de IJsselmondesestraat niet met vreugde ontvangen. Over het algemeen voelen ze er wei nig voor, hun woning naar dit concept te laten verbouwen, vooral omdat dit grote wijzigingen voor de inrichting van. het interieur zou betekenen. Aanvankelijk kregen de be woners de indruk dat de plannen definitief zouden zijn en ontstond er grote opschudding. ©De huidige keuken, straks woonkamer. „Wat moeten we met een keuken aan de voorzijde, als we onze huidige keuken pas hebben opgeknapt en best tevreden zijn met de situatie zoals die nu is?" vroegen enkele bewoners zich af. „Als de verbou wing zo wordt uitgevoerd, zou ik het dressoir wel aan de vuilnisman kunnen meegeven, want hij past niet meer in de huiskamer als de zaak eenmaal ver bouwd is", Is de reactie van een andere bewoner. In veel woningen hebben de huurders zelf verbeterin gen aangebracht. Juist daarom zitten ze niet op de voorgestelde renovatie plannen te wachten. „Als dit uitgevoerd wordt is al onze moeite voor niets ge weest en hebben we het geld dat we aan de woning verbeteringen besteedden over de balk gegooid", me nen ze. De woningbouwvereniging ver zocht de bewoners van de IJs selmondesestraat binnen een week een bijgevoegd strookje ter goedkeuring terug te zen den. Zou helemaal niets wor den vernomen, dan werd de huurder geacht akkoord te zijn met de renovatie. Monde ling zou eventueel nog toelich ting kunnen worden gegeven op de plannen. De huurders kregen evenwel de indruk dat de renovatie defini tief was. Er bestaat nu de kans, dat de renovatie-plan nen geen doorgang zullen vin den, omdat de meeste bewo ners het er niet mee eens zijn. Zaterdagmiddag werden reeds tientallen handtekenin gen verzameld. Voorlopig zijn we blij met onze woning zoals die nu is en hoe ven we -echt niks anders. Ge looft u maar gerust dat de meeste mensen hier 20 over denken. Je kunt aannemen dat er na ontvangst van de brief heel wat zijn geweest die geen oog hebben dichtge daan", zegt één van de huur ders. De heer Van Emden tenslotte: ,,We hadden echt de hoop dat de bewoners het plezierig zou den vinden dat deze renova- tieptannen er kwamen, maar als dat niet het geval is..." Vlaardingen Morgenavond zal in gebouw Excelsior aan de Oosthavenkade de jaarlijk se algemene vergadering wor den gehouden van de plaatse lijke afdeling vanr de Volks bond tegen drankmiébruik. De vergadering begint om half negen. Volgens het coneept-varbouwingsplan zou ook deze douche, door de bewoners zelf aangelegd, moeten verdwijnen. Schiedam Aan de 28ste Koningin Wilhelmina Mars, die op za terdag 3 juni wordt gehouden, verlenen tal van muziekgezel schappen hun medewerking. Dit zijn tot nu toe, de ..Pijpers" uit Vlaardingen, „Crescendo" uit Zevenbergen, „Oranje Garde", een drumband uit Utrecht, Showband „Oranje Garde Hemen- oord", „Harmonie Wilton Feijenoord", Harmole „St. Rad boud", Harmonie Gusto", de „Rijnmondband" en de drum band „Juliana" uit Schiedam. Schiedam Iedereen, die op merkingen wil maken over de reconstructie van Midden- Delfland Ihet recreatiegebied dat tussen Delft en Rotterdam /Schiedam/Vla ar dingen zal ko men) krijgt daartoe de gele genheid. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die het be treffende wetsontwerp zal on derzoeken, gc-eft alle perso nen, organisaties en instanties die commentaar op dit wets ontwerp willen geven, gele genheid dit commentaar te zenden aan de griffier, jhr. mr. W. H. de Beaufort. Twee de Kamer, Binnenhof la in Den Haag. Men kan zijn op merkingen inzenden tot uiter lijk 31 juli. Schiedam De afdeling Schie dam van de PvdA houdt mor gen een speciale ledenverga dering in het wijkcentrum Nieuwland. Op deze avond, die om acht uur begint, treden de PvdA-leden mejuffrouw Barendregt (Tweede Kamer) en de heren Versloot (Eerste Kamer) en Verbeek (Provinciale Staten) als sprekers op, tevens zullen zij met de aanwezige leden van gedachten wisselen over plaatselijke of regionale pro blemen. naam dan nog op een plaats, waar ze het minst last be zorgt, aan de kust, in zee, bij voorbeeld bij de Afsluitdijk, Ter vermijding van alle misver stand: ik ben geen vliegtuig hater. Integendeel! Wel heb ik bezwaar tegen bepaalde ont wikkelingen. Er zullen men sen zijn die zeggen: Dit is niet reëel. Mijn antwoord is dan: Is het uit menselijk standpunt bekeken reëel om deze ont wikkelingen als gegeven te aanvaarden? Ik moest kort zijn. Maar ik ben gaarne bereid met anderen over deze problematiek van gedachten te wisselen. Herman Noordegraaf, Singel 122, Schiedam. Tel. 268523. f-- h V' n - De Harmonie „Wilton Feijen- oord" verzorgt de defileermu- ziek bij het défilé voor het Ere-comité bij het Stadhuis op de Grote Markt. Aan het feestprogramma in de Planta ge, dit feest is voor iedereen gratis toegankelijk, werken onder meer mee Willie Stello met een hammondorgel, The Crickets, zang, John van Raay. parodist en weer de harmcn.e „Wilfton Feijen- oordi". Het geheel wordt be sloten met een muzikale show, die verzorgd wordt door de „Pijpers" uit Vlaardingen en de Rijnmondband uit Schiedam. Alle dtelnieituers aan de mars ontvaingen een fraaie herinne- riugsmedaille, terwijl alle groep.cn bovendien, 'een op glais verwerkte tekening van de Schiedamse kunstenaar Octave de Coninck krijgen. Men kan zich voor de mars la ten inschrijven bij de heer Ph. van Oordt, Oldcnbarnevelt- gtraat 79 tc Schiedam, tel 70.33.09. Ook bij de star* aan de Plantage is inschrijving mogelijk. De afstanden, die afgelegd kun nen. worden zijn 8, 12, 18, 25, 40 en 50 kilometer. De routes van 40 en 50 kilometer en 18 en 25 kilometer zijn uitgestip peld door Delfland, verder is ook de Poldervaart in de rou te opgenomen. Deze voorkamer van een huis aan de IJsselmondesestraat zou na de verbouwing de keuken zijn geworden. Schiedam De 16-jarige los- werkman A. C. M. en. de 22-ja- rige fitter C. B. V.t beiden uit Vlaardingen, zijn het afgelo pen weekeinde aangehouden toen zij op een avontuurlijke rooftocht door nachtelijk Schiedam waren. Omstreeks half drie zondagmorgen werd de Schiedamse politie er op attent gemaakt, dat zich bij het postkantoor aan de mgr. Nolenslaan twee mannen ver dacht ophielden. Bij aankomst van politie bleken een postze- gelautomaat en een briefkaar tenautomaat vernield te 2ijn. De politie vond de twee jonge mannen ineengedoken bij een muurtje. Echter, direct na hun ontdekking kozen de twee jonge onverlaten ogenblikke lijk het hazepad. De politie kon hen pas aanhouden nadat er enkele waarschuwingsscho ten. waren gelost. Bij hun aanhouding bleek dat zij ook nog, in dezelfde nacht, ren poging tot inbraak hadden gedaan bij een benzinestation aan de Vlaardingerdijk. Om wonenden hadden de politie gewaarschuwd toen twee mannen zich met hun auto verdacht bij het station op hielden. Toen de politie arriveerde ble ken de vogels te zijn gevlo gen, wel was er een ruit van het tankstation ingeslagen. Vlaardingen/Schie- dam De Fran se firma Decatix wil de gemeen ten Vlaardingen en Schiedam geen abri's meer le veren. De twee gemeentebesturen hadden ongeveer negentig van der gelijke „wacht huisjes" voor on geveer f 65,000 willen bestellen, nadat proeven bij sommige bushal ten ermee een succes waren ge bleken. maar via zijn Ne derlandse zaak waarnemer heeft de directie van het Franse bedrijf laten weten dat hij geen uitbrei ding meer geeft aan het Neder landse abri-pro ject. Behalve een belangrijke over eenkomst die De- caux gesloten heeft met de PTT in zijn vaderland, zinde de fabrieks directeur ook het Nederlandse fisca le klimaat aller minst. Een definitieve be- stelling moest De Vlaarctlngse wet- wachten op goed- houder A. G. keuring van gede- *1°°*? hoeft mtus- puteerde staten, sen besprekingen gevoerd, met de heer W, van Ass, de Nederlandse zaakwaarnemer, die heeft be loofd de mogelijk heid te onderzoe ken om zelfstan dig op dezelfde basis als Decaux offreerde een abri-project in Ne derland van de grond te brengen. Vlaardingen en Schiedam zullen in afwachting daarvan alterna tieve mogelijkhe den onderzoeken. De colleges van b. en w. hopen zo spoedig mogelijk de gemeenteraden nieuwe voorstellen te doen. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u mei missen, geer. dag. Vlaardingen Op verzoek van de Nationale Bond van Onderne mers in het Horeca- en Aanverwante Bedrijf „Horeca Neder land". zal de meldingsplicht van bijeenkomsten in gebruiksïn- richlingen uit de Algemene Politie Verordening worden ge schrapt. Een dergelijke meldingsplicht bestaat ook niet in om ringende plaatsen zoals Rotterdam, Schiedam cn Maassluis. In een voorstel aan de raad zeggen b. en w. dat het onjuist is dat de me'dmgspltcht wel geldt voor horeea-exploitanten li n< zaalhouders en met voor zaalhouders die geen horeca-exp t„r. zijn. „Het betreft hier immers activiteiten", zo rodent ren i> e w., „die tot de normale uitoefening van het horecabedrijf kun nen worden gerekend. Bovendien is het naar onze mening m deze tijd niet langer zinvol een dergelijke activiteit in een ge- bruxksanrichtmg pro forma aan de overheid te laten melden. Vlaardingen Burge meester Heusdens heeft voor de collecte die het Nederlandse Rode Kruis van 29 mei tot en me* 10 juni zal houden de vol gende aanbeveling ge schreven: „Geachte medeburgers, van 29 mei tot en mot 10 juni 1972 houdt het Ne derlandse Rode Kruis vijn jaarlijkse inzame ling. De afdeling Vlaar dingen gaal weer via een huis-aan-huis-actie proberen een flink be drag bijeen te krijgen. Er is nu eenmaal veel geld nodig om de plaat selijke activiteiten, zoals bijvoorbeeld het colonne-werk, de Welfa re-afdeling, de bloed transfusiedienst naar behoren te kunnen laten functioneren. Het is van groot belang dat dit werk onvermin derd voortgang kan vin den. Ik moge deze collecte daarom van harte aan bevelen, opdat mede door uw bijdrage de in zameling een groot suc ces mag worden. De burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3