Enclave langs Poldervaart maakt liet niet lang meer Rijnmond zoekt vormings- leiders N.V. BATAAFSE AANNEMING MAATSCHAPPIJ Uitstekende mannenzang Brievenhoekje Roel kan koken! De nieuwe puzzel 3 VOORUITGANG BRUG HET GEZINSVERVANGEND TEHUIS DE BLIJHOF Hallo allemaal De prijswinnaars Lente Wie schrijft eens? u i SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1972 'Schiedam Het droogleggen van de haakse bocht in de Poldervaart betekent, dat voor de kleine enclave, net even over de Blauwe brug, de dagen ijln geteld. De eerste woning en opstellen van de enclave liggen als het ware tegen de vaartdijk gedrukt. Verderop woont Arie Post, HIJ kijkt nog uit op een stukje weiland dat tijdens de winter maanden als ijsbaan dient. De familie Van Mil bewoont al sinds 1945 het aan de dijk grenzende woonhuis waarin de negen kinderen zijn opge groeid- De heer Van Mil zelf woont hier al vanaf 1937, toen - nog samen met zijn broers en zuster, in. die tijd in Kethel bej kend als; de erven Van Mil. Op 15 augustus 1945 droeg hij een dochter van Dorus Lans' bergen als zijn bruid over de drempel. Voor Arie van Mil en de zijnen heeft de tijd niet stil gestaan. Als veehouder huurde hij land in de Harg- en West Abtspol der, Ook zijn grond en hutzen kregen te maken met de sane, ring ten behoeve van de ont wikkeling van de door de ge- - meente geprojecteerde groen- - strook, waaronder de aanleg van het Prinses Beatrixpark. Ook het huis met de opstallen, thans nog bewoond door Arie Post, vielen onder het onteige- V, ningsbesluit en zijn nu eigen dom van de gemeente. Het is de tragiek van de vooruit* gang en wordt als zodanig door de Van Mils geaccep teerd. Hoelang het nog gaat A, duren alvorens de tijd van op breken daar is, weet voorlopig niemand. De drooglegging van de vaart zal in diverse fa sen plaats vinden. Meer dui delijkheid hierover zal de pu-< blicatie geven van het door de „Werkgroep toe Behoud van de Poldervaart" bij de ge meente ingediende rapport. Hierin worden suggesties ge daan die er op zijn gericht ZO' veel mogelijk van de vaart te sparen. Wat er van de vaart behouden kan blijven zou kun- - nen dienen voor recreatie. Dit De Blauwe Brug met bcrtenverhuurderij en bewoners anno 1972, natuurlijk alleen als de in het rapport gesuggereerde plan* nen bij gemeente en planolo gen Ingang vinden- De proble matiek van de opheffing is en blijft zeer gecompliceerd. De familie Van. Mil weet dat een afscheid van huis en haard, maar ook van vaart en Blau' we brug onafwendbaar is. Ze hebben echter de zekerheid dat ze in het vertrouwde Ke thel een nieuwe woning zullen krijgen.Het eigenlijke pro bleem voor hen is dat ze de botenverhuurders} moeten op geven. Met de oprichting hier van is indertijd een oude tradi tie voortgezet. Het is Hein van Dam. geweest die hier aan het begin van deze eeuw is begon nen met het verhuren van roeibootjes. Tevens dreef hij een etablissement annex danszaal onder naam „De Halve Maan". Hein van Dam wist wat doeltreffend reclame maken was. Op zijn uithang bord stond de even zinnige als lokkelde slagzin; „Een dor stig hart vermoed van het gaan, rust wat in de Halve Maan.". Dat rusten was bedoeld voor de vele stadse wandelaars. Dit kon gebeuren in de theetuin met speelwerktuigen voor da kinderen en od een bescha duwd terrasje dat uitzag op de vaart. gelegen waren aan de overzij de van de vaart, voornamelijk varkensfokkerijen, behoorden spoedig tot het verloden. Een doorvaart was overbodig ge worden. De gemeente Kethel en Spaland liet een noodbrug leggen (de huidige Blauwe brug) naast de „Steenebrug". Deze ver dween later met z'n noge op ritten en boogvormig* stroom ga ten. De nieuwe brug is ech ter nooit gekomen. Toen in deze zelfde periode Hein van Dam er mee stopte, verdwe nen ook de roeibootjes. Later kwam opnieuw een botenver huur der ij in de vaart, nu ter- hoogte en aan de kant van de algemene begraafplaats. Toen ook deze eigenaar er het bijl tje bij neerlegde, schonk hij de opstallen aan dt plaatselij ke verkennerij. Enkele jaren terug verschenen opnieuw roeibootjes op het water van de vaart. Een initia tief van de familie Van MIJ samen met neven uit Bijdorp. Van begin af aan liepen de za ken gesmeerd. De uit polyes ter vervaardigde bootjes vra* roeien licht- De jongelui wor gen weinig onderhoud en ze den ook nu nog aangetrokken door de romantiek van het spelevaren. Samen in een bootje langs en soms tussen het riet, wat verlangen jonge harten nog meer? sche bedrijven in de westelijk gelegen polder Vijfsluizen be gonnen te verdwijnen. Ook dis De botenverhuurder^ opgeven De Blauwe brug heetto toen nog „Steenebrug" die doorvaart gaf aan deksehepen. en pra men. In de jaren twintig be stonden plannen een nieuwe brug te bouwen- De agrari- betekent heel wat voor de Van Mils. In hun harten leeft de hoop dat er ergens een stukje water zal verblijven om hier dan een nieuw bedrijfje t* kunnen stichten. De kans ziet er in, en het zou billijk zijn, in dien er aan deze Van Mils wordt gedacht bij het even tueel creëren van een stuk water met bestemming de re- creabe en water- en hengel sport.. Ze hebben uiteraard hun brood verdiend met de verhuurderij. Daarnaast echter hebben ze de jeugd uit de wijde omtrek in st&at gesteld te genieten van zon en water. Een positieve bijdrage aan de recreatie die ze graag nog lang hopen te kunnen leveren. Voorlopig varen de roeibootjes gelukkig nog maar hoelang van de huidige plaats, is nog een gehiem. W. J. de Bruin De Sieenebrug ïn 1920. Rechts „De Halve Maan". Vlaardingen Vanavond om 17.30 uur organiseert de Vlaar- dingse zwemclub wedstrijden voor de jeugd in het Kolpa- bad. Deelnemende clubs zijn Rijnmond, SZC, VIKING en VZC zelf. Gezwommen wordt voor kinderen onder de 10, 12, 14 en 16 jaar. De limieten tel len mee voor deelname aan de nationale zwemkampioen- schappen. Schiedam Het openbaar li chaam Rijnmond en de vor mingsinstituten. in het Rijn mondgebied zijn op zoek naar een groot aantal vormingslei ders. Per 1 augustus zal er namelijk, door de Invoering van de gedeeltelijke leerplicht voor vijftien, en zestlenjari- gen, behoefte zijn aan onge veer 180 vormingslelders voor zeker 5700 jongeren. Het hui dige aantal vormingslelders, werkzaam in het Rijnmondge bied, is 54. Rijnmond en de vormingsinsti tuten zijn vooral op zoek naar eindexamenkandidaten van sociale en pedagogische aca demies, van opleidingen voor N-aktes en verder iedereen die een functie in het vor mingswerk wil vervullen. In Schiedam worden a.s. dins dag en vrijdag 2 juni oriënta- tiedagen gehouden aan de Louis Raemakersstraat 10. De openingstijden zijn 's och tends om tien uur en 's mid dags om twee uur. Contact persoon voor de omgeving van Schiedam is de heer F. P. J. Valk, telefoon 71.13.77. Algemene informatie kan men verkrijgen bij het bureau on derwijszaken Rijnmond, Sta tionsplein 2, in Schiedam, te lefoon 010-15,08.00. Schiedam Vanwege de stich ting Schiedamse Gemeen schap werd vrijdagavond ia de Magnalia Deï-kerk een concert gegeven door Schie dams Chr. Mannenkoor onder* leiding van Matthijs van Noort met medewerking van de alt Map Baks en de bas Bernard Verstcege, alsmede de organist Jan van Weelden, die voor de begeleiding op or gel en piano zorgde en enkele soli speelde- Het mannenkoor heeft uitstekende zang Jaten horen: bijzonder beschaafd zowel in forte als fortissimo en toch volumineus. Het gedeelte voor de pauze was gewijd aan eenvoudige geeste lijke bederen waaronder en kele negro-spirituals, waar van Nobody knows" met medewerking wan het koorlid Bernard Versteege, bas zo'n succes had bij 't publiek dat 't na de pauze moest wor den herhaald. Map Baks zong met haar mooie donkere alt stem de spiritual „My Lord what a morning" en na de pauze een aria uit de opera „Orfeo" van Chr. W, Giuck, alsmede de solopartij in Brahms' Alt-rsapsodie. die zij warm en bezield voordroeg. Prachtige koorzang viel te be luisteren in laatstgenoemd werk, maar vooral in „lm Abendrot" van Schubert en „Landerkenmmg" van Grieg, waarin de bas Bernard Ver steege de solopartij vertolkte op een voor een amateur zeer verdienstelijke wijze. Hoewel van de koorzang in het eerste gedeelte van het programma niets kwaads valt te zeggen kwamen de kwaliteiten van het koor in het meer artistie ke tweede gedeelte toch beter tot hun recht. De begeleiding van Jan van Weelden was goed, maar in het eerste deel van het programma helaas niet altijd even smaakvol. W. P. Verheul werd gerealiseerd door •S-GRAVENDIJKWAL 23 - ROTTERDAM Voor de tent in de schaduw van 'n boom zit Koen Kin- ker, onder de jongens Spriet genaamd omda, hij zo lang en mager is. Koen is de langste van de klas en ook de langste van de veer tien kampeerders die hun tenten hebben opgeslagen bij de boerderij waar ze elk jaar in de Pinksterva kantie en zomers hun kamp hebben. Koen schilt aardappels. Bram Wessels^ de leider, aeeft gezegd: „Dun schillen hoor. die pie pers net zoals je moeder thuis doet". Koen heeft maar ja geknikt al weet hij niet eens hoe dun moe der schilt. Daar heeft hij nog nooit naar gekeken. Als je 's middags aardap pels op je bord krijgt denk je er niet bij dat die eerst nog geschild moesten wor den. Hier, in 'n klein dorp je in Gelderland dat niet eens op de kaarten te vin den is, weet Koen pas hoe moeilijk aardappelen schil len is. Waar moeder elke dag het geduld vandaan haalt om dat te doen, snapt hij niet. Roel en hij moeten vandaag voor het eten zorgen. Roel kan heel goed koken heeft hij gezegd. Hij zal voor een heerlijk maal zorgen. Als Koen dan ie aardap pels schilde zou hij de groente bij de boer halen en dat klaar maken- De an deren zijn al vroeg ver trokken. Ze maken een hei de wandeling. Koen had best mee gewild. Maar nu ja, bij kamperen hoort ook corvée. Morgen moet ie mand anders dat weer doen en dan kan hij weei met de verkenniagstocht mee. Koen schilt ijverig verder. Het is best 'euk orr hier in je eentje te zitten Lekker stil. Vanuit de ver te noor je de geluiden van de boerderij: gerammel van melkbussen, tokkende kippen, af en toe de hond die blaft. Als de aardappels helemaal geschild zijn blijft Koen nog even zitten soezen. Roel zal nu ook wel bijna klaar zijn met de groente. Dan kunnen ze met koken beginnen. Hoe laat is het? Half twaalf al. Om twaalt uur ongeveer zouden de anderen te rug zijn. In een half uurtje ls aPes wel gaar. Zo veel weet hij nog wel van ko ken. Wat zou Roel voor lekkers maken? Gek, dat hij hem helemaa' nog niet heeft gehoord. Roel is an ders nogal luidruchtig- „Hé Roel, ik heb de aardappels geschild", roept Koen, tilt de pan op en loopt om de tent heen. Niemand te zien. Waar is dat joch nu? Groente ziet hij ook niet, Het lijkt wel of Roel hele maal niet terug ir geweest. Koen wordt een beetje on gerust. Er zal toch niets gebeurd zijn? Roel is an derhalf uur geleden wegge daan. In die tijd kun je een koningsmaal klaar ma ken. Misschien is hij wefin die prutsloot achter de boerderij gevallen. Koen zet de pan aardappels in het gras en rent de zand weg af. Hijgend en puffend komt hij het erf op. Hier is ook al niemand Hij gaat de Hijkeuken in. Ook nie's. He' lijkt wel of het hier uitgestorven is. Ot hij nog alleen op de wereld is. Wat gek. „Volk", roept Koen, „is er iemand?" Hij krijgt het er benauwd van. „Joe- hoe, wat is er?" Gelukkig, daar is de boerin. „Ik...ik..." stottert Koen. „Is nier iemand geweest om groente te halen?" ,Al een poos geleder.",zegt de boerin, „hij is met Ties meegegaan, de tuin in". Ties is de knecht, weet Koen. „Dank u wel", mom pelt hij en loopt achter de boederij om naar de moes tuin. Hij komt langs de hooiberg en bij ft dan stom verbaasd staan. Daar ligt Roel. Languit In het hooi te slapen! Koen zet zijn handen voor zijn mond en tettert: „Hé het eten is aangebrand". Roel schiet overeind. „Hè, wat?" zegt hij ouffig. „Man, je zou eten koken. Ben je nou gek geworden. Gaat hier liggen slapen en ik zit me een on geluk te schillen- Ze komen zo thuis". Roel gchrikt zich naar. „Ik heb vannacht zo rot geslapen", verontschul digt hij zich, „ik zag die hooiberg- en ben even gaan liggen". Hij pakt de em mer groente en dan rennen ze terug naar het kamp. Het is twaalf uur. Tijd om te koken is er niet meer. Roel maakt haastig een paar blikken bonen open en schudt alles in 'n pan. Wat zullen de anderen wel zeg gen... Die verheugen zich natuurlijk op een lekker maaltje. Als de bonen warm zijn komt het hele stel aan. Het is opeei?£ een drukte van belang. „Wat eten we? Wat heb je voor lekkers gemaakt? He, wat zullen we smullen", klinkt het. „Mijn neus zegt dat het bonen zijn. Maar dat zal ik me wel verbeelden", lacht de leider. Roel durft er bij na niet mee voor de dag te komen. Hij schaamt rich dood- Hij wordt dan ook wel geplaagd. Dat begrijp je. „Honger maakt rauwe bonen zoet", zegt er één, „We mogen nog blij zijn dat ze in ieder geval niet rauw zijn", lacht een an der, Roel beloof1 dat hij vanavond zal koken. De pan aardappels kunnen ze ni# tot morgen laten staan. „Maar ik doe niet meer mee", zegt Koen. „ik ga vanmiddag zwemmen". En daar heeft hij groot ge lijk in! ANKE Wat zou jij het liefste doen als je «en moeder was? Dat wu één van de vragen uit de puzzel van 13 mei. Weet wat de meeste kinderen dan het liefste deden? Koken! Op de tweede plaats kwam baby ver zorgen, dan wassen (de afwas *n de gewone was met strijken er bij) en dan ramen zemen. Op de vijfde en zesde plaats kwamen stoffen en stofzuigen en planten verzorgen. Moeder weet mi ia ieder geval wat julli* het liefste doen aU xij eens xitk of weg la. Een lekker maaltje klaar maken. 1. Sandra Albert, Lange Nieuwstraat 1Tb, Schiedam (I jaar) 1. As tri d de WH, Abel Twmantean 428, Vlaar&ngea. De oplossing zoals ik die had wu: Vijf groene groenten; «ia, andijvie, spinazie, boerenkool ea groene kool Beroep waarbij men een voorwerp gebruikt: timmerman, loodgieter, glazen wasser, metse laar en kapper. Vijf plaatsen uk het buitenland: Oslo, Parijs, Brussel, Antwerpen en Rome. Een journalist schrijft voor de krant, een coureur is iemand die meedoet aan autoraces, een acteur is iemand die toneel speelt, een auteur la iemand tbs boe ken schrijft. Dieren uit televisieserie'»: Judy, Witje, meneer Nilson, Clarence de leeuw en Bor de wolf, tten meisje»- ea" Jongensna men roet een S: Simon. Sander, Sandra, Shirley, Sjaan, Sjort, Sjaak, Steven, Sylvia, Smone. Voorwerpen uit een ziekenhuis: wat ten. rol verband, spalken, pincet, tabletten. Wat doe je het liefst als je moeder sou zijn? Nu, ik ben een moeder en van het huis houdelijk. werk vind ik allee netjes maken, ramen semen, tuinieren sc met kinderen fietsen e® wandelen het leukst*. JENNY RUY5 (Kethel) Bedankt voor de leuke tekening. Ik hort wel Tien dat ket een Italiaanse jongen was. Je had alle vragen goed beantwoord en fijn duide lijk opgeschreven. Puzzel je deze week ook weer mee7 INGR1D STURKENBOGM (Schie dam) Wat een mooi versierde oplossing was dat. Het zag er modem alt vond ik, met die hippe kleuren. Je tekening vind ik ook mooi. Die vaas met bloemen gaf me al een zomers idee. ANNEKE HOLIERHOEK (Kethel Ik kreeg op moederdag een boek en een paar glazen. Ik breek vaak glazen. Die rollen van het aanrecht af se breken tijden* het afwasten. Nu is mijn voorraad weer aangevuld. Jongensnamen met een S zijn er niet zo veel. Maar je krijgt er toch wel tien bij elkaar als Je goed nadenkt. Jij had zelfs Slndala er bij. Dat vond ik een goeie. ANJA VOORBERG (Schiedam) Wat grappig, dat vader op moederdag jarig wasNu kre gen vader en moeder zeker al lebei een cadeau? Jullie hadden heel wat te kopen. Wat leuk dat jt uit het raam twee molens kunt zien. Zo'n uitzicht zullen niet veel mensen hebben, denk Hu LEONT1NE VOORBERG (Schie dam) Heel vroeger heb 2fc de film van Dombo, het olifantje gezien. Heb jij er een boek van of zo? Ik dacht wet dat het jouw of Anja's naam zou zijn maar ik tas er dus echt Hosfee Voordokken uit. Nu, dat is ook een mooie naam, vind fe niet? JOH AN WINKEL (Schiedam) Fijndat het boek naar je zin was. Je hebt het al uit. schreef je. Nu maar proberen nog eens een prijs te winnen. De vragen had jt allemaal goed. Grap- pigbijna alle jongens zouden et en koken als ze moeder wa- JOLANDA v. d. LEE (Schie dam) Wat leuk, dat /utlie met de school naar Hoek van Hob land zijn geweest. Is dat het schoolreisje? Jullie xifn zeker ook nog aan het strand ge weest? Het was alleen niet zufk mooi weer. Schrijf er maar eens iets over, ROBBIE DE JONG (Vlaardin gen) De meeste Jongens vonden kofeen het fijnste als ze moeder waren. Ja, dat is ook eigenlijk wel mannenwerk. Denk maar aart de koks. Je had alle vra gen goed. Vond fa het een feu- fee puzzel? Heb Je een fijne va kantie gehad? Als je de woordje# hebt ingevuld komt «r op de kruisjes Mn vervoermiddel te staan. 1 getal, 2 doet de molen, 2 klim men, ik klim, hij 4 pri mitief wapen, S doet moeder met de stoffer, 8 benen van het dier, 7 deel van de auto, 8 man netjeskoe, 9 tegenovergestelde van einde. De oplossingen verwacht ik weer vóór donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan brief of oplos sing. Op de envelop zet je: Aan Anke, Verworsdijk B-8, Delft I Mariene Bouwen», negen jaar uit Schiedam tekende een tent op een wei bij een booh. Een heerlijk, rustig plekje om te kamperen. X l 3 X V X J X t X X X X Jannek# Waalander, Oostblok 93, Wateringen ia elf jaar en zou graag willes correspond aren met een meisje dat ook in Wate, ringen woont ea ook alt ls, Zij houdt van lezen aa verzen schrijven. Elsbeth Bloem, Koningin Juliana- weg 70, Gravenzande ls elf jaar en wil graag corresponde ren met een meisje of jongen van elf of twaalf. Ze spaart sui kerzakjes en houdt van zwem men, gymen, „majoretten" en tulnieren. Heel wat hobby's dus. Wie schrijf eens naar Ilie van Roosmalen? Ze woont Van Leeu wenhoeklaan 560 in Zoetermeer en Is elf jaar. Ze houdt van zwemmen, handbal en de Bee Gees. Haar lievelingsdieren zijn muizen, honden en papegaai of kaketoe. De lente le weer in ons land dat kun Je tien aan het weer In de krant. De kinderen hebben net vakantie gehad M rijn het leren nou 's saL Ook gaan de mensen naar het strand dat komt door de zon bi ons land. Ook groeien de bloemen hoor fe de bijen niet zoemen? Geboren er geen lammetjes? Ja hoor, zonder schrammetjes Kinderen dragen zomerkleren anders is het te heet om te leren. Het gras springt omhoog de zon komt als een boog. Bloemen gaan bloeien het gras gaat groeien. Ook wordt het 's avonds langer licht ■n Ot eindig met mijn gedicht. Jean nette de Wit, 14 jaar, Kwintsbeo!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3