JAAP KEUR EEN HALVE EEUW IN DE VOETBALLERIJ Uniek feit mn\>A n\ fKEP- Rot tv Ifctf It" ILYv SjPSaas?»., 'Tr li :TV ZATERDAG 17 JUNI 1972 K JH'V'" .Vlaardingen „Laten we inaar naar boven gaan-." zegt de 68-jarige Jaap Keur en beent me voor de trap op. Hij loopt als een zee man. „Boven" is de be- stuurs kamer van de Afde ling Rotterdam van de „KNVB, populair genoemd de Rotterdamse Voetbal- - bond en met veel rollende I's. Beter gezegd de Groot Rotterdamse Voetbalbond, want z'n invloed strekt zich nit tot Maassluis en over de Zuidhollandse eilanden. Jaap gaat aan het hoofd van de tafel zitten, kijkt even naar de regen die neer- plenst in de Witte de With- straat en zegt dan: „Ik had liever niet gehad die reeep- tie. Het jaagt de mensen -maar op kosten...," Het is typisch Jaap Keur. Me vrouw Van Eek, zijn rech terhand, die thee boven- brengt, moet er even fijn tjes om lachen. WARS Want Jaap Keur is wars van gewichtigdoenerij. In de circulaire aan de „aange sloten voetbalverenigin gen", waarin de clubs wor den opgewekt hun steentje bij te dragen aan het jubi leumgeschenk (50 jaar bondsofficial), wordt Jaap Keur een „welhaast legen darische figuur" genoemd. |Van zoveel lof wordt hij ver legen. De secretaris-pen ningmeester van de Rotter damse Voetbalbond is wel een voorbeeld van plichts betrachting. Hoewel nie mand hem oplegt iedere ochtend om 9 uur op kan toor te zijn en Jakob zoals Jan BIjloo, zijn voor zitter, hem noemt best een uurtje langer mag sla pen, verschijnt de heer Kéur stipt op tijd ten bure- le. Een vrije zaterdag? Is er Voor Jaap Keur niet bij, Want die dag brengt hij meestal door op recepties, soms twee of drie achter el kaar. En 's zondagsmorgens is hij in de competitie nog vroeger op dan anders. Om zes uur begint de tele foon al te ratelen van de mannen, die nog vroeger .zijn opgestaan: de consults, die de velden hebben ge keurd. Van zes tot zeven moet dan I de balans worden opge- I maakt: voetballen of niet voetballen, wanneer de I - weergoden tegen zijn. AI- I tijd weer een moeilijk be- I slissing, die ook wel eens Iverkeerd uitvalt. Maar I daaraan is Jaap Keur door I de jaren heen wel gewend Igeraakt. Hij heeft eelt op I .zijn ziel gekregen, behalve I - voor lieden, die hem thuis opbellen (meestal voor „kaartjes") dan zijn vrouw aan de telefoon krijgen en beginnen te zeuren: „Vindt u het nou niet vervelend dat uw man altijd maar Iweg Jaap Keur .bromt: „Laten die lui zich <met hun eigen zaken be- moeien." SPIL ■t¥=r/ Ilii»! Voor de deur van het KNVB- kantoor, afdeling Rotterdam. door Bart in 't Hout Van onze sportredactie Vlaardingen Op 23 juni herdenkt Jaap Keur, de secretaris penningmees ter van de Afdeling Rot terdam van de KNVB, een uniek feit. Hij zal dan namelijk een halve eeuw als bondsofficïal aan deze afdeling ver bonden zijn. Hij startte in 1922 (op 18 jarige leeftijd) als scheidsrechter, terwijl hij zelf nog voetbalde in De Jonge Spartaan. In 1926 werd hij consul van de RVB, In 1930 van de KNVB. In 1931 word hij commissielid van de eerste onderzoekcom missie van de RVB, in april 1940 penningmees ter van de RVB. Na af loop van de oorlog nam hij ook het secretariaat op zijn schouders. Verder: 1945 secretaris sub- scheidsrechterscom- missie; 1946 lid van de bondsver gadering; 1955 lid van het sectiebe- stuur afdelingen. De heer Keur is tenslotte ook nog lid van de com missie amateurisme in de KNVB alles teza men voldoende om hem straks in de zaal Romeo en Julia van het Rijnho tel in de bloemetjes te zetten. f 'S Jaap Keur aan het werk voor de bond, nu ai een halve eeuw. Het werk is zo in omvang toegenomen, dat vele medewerksters de taak van de haer Keur moeten verlichten. kïg had Keur nog wat bas en giroboeken thuis. Na af loop van de oorlog toen de secretaris, de heer Verhey, in ongenade viel, heeft Jaap Keur zijn werk er maar bij genomen. En zo is het tot vandaag de dag ge bleven. ,En denk nou niet, dat ik al les alleen, doe. We hebben een uitstekend bestuur en de taken zijn goed ver deeld." |De secretaris-penningmees ter, dat is de spil waar de Botterdame Voetbalbond om draait Voordat hij deze gecombineerde functie op zijn schouders legde, was hij eerste penningmeester, geworden in april '40. Een maand later werd het bondsbureau aan de Sta tionsweg vernield. Geluk- OPRECHTE AMATEUR In alle communiqués, die over zijn jubileum de deur uitgaan, wordt Keur gepre zen als de „ras-echte" en „pursang-amateur". Wordt dat niet legendarisch? „Ach," zegt de jubilaris, „misschien wel. Misschien ben ik wel de laatste die het werk voor niets op knapt. Maar ik ben echt niet de enige. Kijk eens naar al die verenigingen in de bond. Ik krijg ze iedere week hier, de mensen die de toto-opbrengst komen afdragen ik noem maar een categorie. Worden zij ervoor betaald? Nee! De secretarissen, de juniorlei ders, de commissieleden, allen doen het uit liefde voor de vereniging. En dat maakt het praten zo ge makkelijk; amateurs tegen over elkaar. „Je leest we! eens van ama teurs, die bet niet zo nauw meer nemen....».?" Jaap Keur haalt de schouders op. „Er zal hier of daar wel eens iets gebeuren. Dat heb je altijd gehad. Denk maar aan beroemde zaken uit het verleden: Formenoy, Land man. Maar probeer het eens te bewijzen. In de boe ken is niets te vinden." „Sommige clubs CW, Overmaas klagen dat hun spelers overschrijving vragen naar andere clubs". „Ook weer zoiets. Misschien hebben die andere clubs meer succes. En je weet het nu eenmaal: succes ver blindt. Soms ook gaan spe- Irs met een trainer mee. Alleen in de afdeling heb ben we meer dan 2000 overschrijvingen. Heus, ge loof mij: in de verenigingen is geen geld. Die zijn blij als zij de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Daarom maak ik me zoggen over de toto, als de regering besluit de lotto toe te laten." Die voetbaltoto levert de ver enigingen iedere week een lief sommetje op. Jaap Keur wil geen exacte be dragen moemen om zoals hij zegt geen sche le ogen te maken, maar als die minder worden of zelfs in hét ergste géval verdwij nen, zul je gauw de nood klok horen luiden. Dan is het lieve leventje afgelo pen. Voorlopig is het nog elke vrij dagavond in de Witte de Withstraat een gezellige drukte, wanneer de banko- verschrijvingen en giro-af drachten worden binnenge bracht. Tot voor kort ge beurde het in natura en moest Jaap Keur in de nacht van vrijdag op zater dag soms met meer dan een ton naar de bank om de tas met geld in de kluis te de poneren. Keur kan nog niet begrijpen, dat het altijd goed is gegaan. Ze hebben wel eens op de loer gestaan heeft de politie hem la ter verteld. De enige zorg, die de secreta ris-penningmeester nu nog kan hebben, is wanneer een afgevaardigde van een vereniging niet komt opda gen, „Je kunt wel zeggen: la-maar-waaien. Maar stel je voor dat er een winnaar bijzit. Is het bondsbureau 's maandags te klein...." Zo'n absentgeval moet dus worden opgespoord Soms zit de afwezige ergens in z'n buitenhuisje of cara van. Hij heeft de toto-af dracht glad vergeten. Nou, dan moeten wij maar zor gen dat we die toch nog in ons bezit krijgen. GOEIE OUDE TIJD Hoewei Jaap Keur nog met beide benen midden in deze tijd staat, bekruipt hem toch een gevoel van weemoed wanneer hij te rugdenkt aan vroeger. Aan de tijd dat hij zelf nog voetbalde bij D.J.S. De Jonge Spartaan en later bij Sparta in het derde elftal. En altijd als half back. Maar ook aan latere jaren, toen de Rotterdamse Voetbalbond nog echt de bond was van alle vereni gingen, ook de grote, die er nu nog maar zijdelings wat mee te maken hebben. De hoogtepunten uit die ja ren waren de Rotterdam— Antwerpen wedstrijden, uit en thuis. Uit: de gezel ligheid van het op zaterdag naar Antwerpen gaan, de wedstrijd, het diner, de Keizerlei en noem maar op. Thuis: ook de sport en de gezelligheid en de verheu gende zekerheid dat de kas sa rinkelde om tekorten in de begroting aan te zuive ren. In Antwerpen kwam het eerst de klad erin waardoor de Sinjoren moesten afha ken. De voorzitter van de Entente Anversoise heef! nog een enkele keer in de buidel getast, maar dat was natuurlijk niet vol te hou den. Aanvankelijk waren de Rot terdammers wel teleurge steld, maar later moesten ze toegeven dat ook hier het getij was verlopen. Door de nieuwe constella tie met het betaalde voet bal. Een enkele schuchtere poging om de traditie tot nieuw leven te wekken heeft Jaap Keur en zijn mannen wel bewezen dat het niet meer kon. Maar dat belet hem niet om er met stille weemoed aan te rug te denken. Nu is de enige gezelligheid het ge zamenlijke etentje na da jaarvergadering, die soms in minder dan een uur tijd is gepiept. En dan te den ken dat zo'n vergadering vroeger wel eens twee da gen heeft geduurd en in. de krantenverslagen „Poolse landdag" werd ge noemd...... DAMES Dat was ook de tijd, dat voet bal nog een echte mannen- sport was, waarbij de da mes hoogstens als toe schouwster werden geduld. Maar damesvoetbal was ta boe en geen bondsbestuur- der, die zijn zetel lief had, zou het wagen voor de zwakke sexe een lans te breken. En hoor nu eens wat Jaap Keur zegt: „Het damesvoetbal neemt zo hand over hand toe, dat we ernstig aan een competitie gaan denken. Het enige probleem waarmee we nog te maken hebben is de ter- reinnood. Vooral aan de linker Maasoever is nog stëeds een tekort aan vel den." Nog een nieuw hoofdstuk voor de 68-jarige secreta ris-penningmeester Jaap Keur is het zaalvoetbal, dat gestadig toeneemt. Zo groot is voor zaalvoetbal de belangstelling, dat ook hiervoor een competitie op het programma staat. Als compensatie voor het veldvoetbal?" „Nee, dat blijven twee ge scheiden zaken." En zo gaat de Rotterdamse Voetbalbond, zo gaat Jaap Keur met zijn tijd mee. Da mes-voetbal, zaal-voetbal, het brengt ook allemaal meer werk aan de winkel, maar dat schrikt Jaap Keur niet af. „Hoe lang denk je dit werk nog te doen?" „Zolang mijn gezondheid hel toelaat." Jaap Keur Iaat zich regelmatig keuren bij dr. Fonteyn. Een ouda Xerxaan doe na een paaf diepe kniebuigingen tegen Keur zegt: „Stop er maat mee, je hebt nog een bloed druk van een jonga vent Als we trap afgaan naar be neden, kijkt Keur naar een binnenplaats en zegt: „Hiet gaan we binnenkort ver bouwen". Ook de Rotter* damse Voetbalbond staaf niet stil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4