en boos op Festival s.r.j.j. nu wellicht week eerder Duizenden leerden het Sportfondsenbad zwemmen m 2 kranten voor ée'n prijs ik mmi Sluiting centrale bibliotheek NU OOK STRIPS Jongetje op oversteek plaats aangereden Woonwagen volledig uitgebrand Subsidiebeleid vindt geen genade: Manifestatie in Sporthal: Gedurende 25 jaar: Wijkvereniging Nieuwland viert eerste lustrum Afscheiding langs spoorbaan Waterweg gemeenten overwegen samenwerking DÜS<H 20 iun' 1972 SCHIEDAMSCHE COURAN 4 pagina's ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend.'enst 376792 99ste jaargang nó. SCHIEDAM EN KETHEL t.De Schiedamse zuïdetfjke woonwijk De Gorzen zal In de komende jaren worden -gerehabiliteerd. Een totafe 5 -restauratie Van deze oude woonwijk behoort daarmee tot de mogelijkheden. Er is in de wijk nog heel wat •-te doen, afgaande op plan nen inzake renovatie van i woningen, die het niet haal den en een vergaderjng van bewoners en allerlei - officiële instanties, waar men wel tot een resultaat kwam. Zie .verder pagina 4. 7*T>?h ,pyp^ Schiedam De aangekondigde 24 uur durende popmanifestatie van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren, die van za terdag 2 op zondag 3 september In de Sporthal Margriet gehou den zou worden, gaat niet door. Reden; de sporthal is dau al be zet. Een zeer verbaasde heer l>. van der Kraan, directeur Van de sporthal, deelde ons gisteren mee, dat het onmogelijk is het fes tijn op die data in de sporthal te houden. Wat de sporthal .be treft. kan het festijn, dat als doel heeft de Jeugdraad grotere bekendheid te geven, wel een weer eerder gehouden worden. Of de manifestatie werkelijk doorgaat, wat nog de vraag is omdat alles op zeer losse schroeven, staat niets staat nog op papier hangt af van het feit, of de organisatie van het festijn groepen kan krij gen voor die data. Twee organisatoren moesten la ter toegeven, dat ze het festi val al hadden aangekondigd, zonder zeker te zijn van. de zaalruimte. Het staat dus heeft gepland is in de verga dering van de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap aan de orde gekomen. De S.G. hikte aan tegen het gevraagde garantie-bedrag van 3.500. Hoewel de S.G.- stichtingsraad niet onwelwil lend staat tegenover het ver zoek, wil men toch ëerst be zien of dit gezien de toestand van de eigen begroting tot de mogelijkheden behoort. voorlopig helemaal niet vast SG-vice-voorzitter Warner Mei- of Schiedam zijn reeds met verve aangekondigde festival krijgt. Gaat het toch door, dan in elk geval niet op 2 en 3 september. Het festival, dat de Schiedamse raad voor jeugd en jongeren Schiedam De afdelingen Muziek en Zang van de Schie damse Gemeenschap zijn boos over het subsidiebeleid van de gemeente. Dit beleid komt er op neer dat beide afde lingen zowel in 1971 als in 1972 ernstig in hun activitei ten worden geremd omdat ze in totale onzekerheid ver keren over wat ze nu van gemeentelijke subsidie krijgen en wat niet. Het bestuur van de afdeling Zang heeft al aangekondigd door het gevoerde beleid het bijltje erbij te zullen neerleggen. WatylSTl* betreft komt. het- -gemeentelijk beleid er op neer datJde- afdeling, mu ziek slechts voorschotten heeft ontvangen en de af deling zang helemaal niets.' De S.G. heeft in een brief aan b. en w. haar onge noegen over de gang van zaken geuit, zoals de afde lingen dat zelf ook hebben gedaan. In een vergade ring,, die eind deze maand plaatsvindt tussen verte- gènwoordigers van de S.G. - en het college zal de zaak zeker aan de orde-komen. Het bestuur van de afdeling Muziek is dermate veront waardigd over de gang van zaken, dat het in een brief aan-de aangesloten verenigin gen- heeft meegedeeld te overwegen af te treden. Dit aftreden zou nog deze week bekend gemaakt moeten worden. o- de gisteravond gehouden Stichtingsraadsvergadering, deelde SG-directeur Ruud Pillard mee dat het hem vol slagen onduidelijk is waarom dqze handelwijze wordt toe gepast. „Het bestuur van de afdelingen is de wanhoop na bij". tam gemeentewege kon geen nadere informatie worden verstrekt over het uitblijven van de subsidies, omdat wet houder mevrouw G. D. Ver- wejjde,Graaff van Culturele Zaken op. vakantie is'en daar door dé Stichtingsraadsver gadering niet ikan bijwonen. Het SG-bestuur zou een even tueel - aftreden van. de be stuursleden van de afdeling Muziek wel betreuren, omdat dit'bestuur altijd actief is ge weest. Het probleem zal In de vergadering op'27 juni'tussen SG-bestuur en college worden aangesneden. nen is bezig met de voorberei dingen van een Culturele Week, die in de week van 1 september in de Sporthal Margriet zou moeten worden gehouden. Onder andere zal daar het Rotterdams Philhar- monisch Orkest optreden, maar verdere plannen zijn nog niet gemaakt. In de ver gadering van. de SG-Stich- tingsraad betreurde v.oorzitter mr. Pels Rijcken het dat er niet meer samenspraak is ge weest tussen de s.r.j.'j. en de S.G. Men werd het er over eens, dat de Culturele Week en de ma nifestatie van de s.r.j.j. goed aan elkaar te passen zijn. De heer Meinen had op zichzelf geen bezwaar tegen de mani festatie en meende dat een combinatie van belde activi teiten goed mogelijk zou zijn, maar stond aan de andere kant wat huiverig om het be drag dat gereserveerd is voor een" eventuele dekking van de kosten van de Culturele Week ook te bestemmen voor het festival van de Jeugdraad. >De-S.G.szal-nu de Jeugdraad zo- spoedig mogelijk berichten wat het standpunt is dat ze ten aanzien van het feest in de Sporthal zal innemen. Schiedam In verband met de administratieve reorganisatie van het boekenbezit is de cen trale afdeling van de Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek, Lange Haven 131, van 26 juni tot en met 12 augustus gesloten. De krantenzaal is gedurende die periode wel open, namelijk van maandag tot en met vrijdag van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Dan bestaat ook de mogelijkheid geleende boeken van de centrale bibliotheek te rug te brengen. Men kan tijdens de sluifringspe- riode boeken lenen, in de fl. llaalbïbliotheken, die op de voigen.de tijden geopend zajrt. Centrale Jeugdbibliotheek, Dam 8, maandag: 15-3B17 uur. woensdag; 14—17 uur, vrijdag 18.30—20.30 uur. Jeugdfillaal ArchSmedesstraat, maandag: 15.30—17 uurj dins dag: 18.3020.30 uur. woens dag: 1417 uur, vrijdag: 15.30—17 uur. Filiaal De Biestraat 4, maandag 1417 uur, dinsdag: 1417 dag: 1417 uur, woensdag: dag: 1417 uur, vrijdag: 14— 17 uur. Filiaal Lorentzlaan 6, maan dag: 14l?uur, woensdag: 13—21 uur, vrijdag: 1417 uur en 1921 uur. Fïliaal Parkweg 218, maandag: 1417 uur, dinsdag: 1417 uur en 18.3021 uur, woens dag: 14—17 uur, vrijdag 14— 17 uur en. 18,3021 uur. Fïliaal Dr. Wibautplein 129, maandag: 1921 uur, dins dag: 1417 uur (jeugd en voL waas enen), woensdag: 1417 uur (jeugd en volwassenen), vrijdag: 18.3021 uur (vol-- wassen en) en 18.3020.30 uur (jeugd). Filiaal Leliestraat 10, maan dag: 83020.30 uur (volwasse nen), dinsdag: 14.15—15.30 uur (volwassenen) en 15.3017 uur (jeugd), woensdag: 1417 uur (jeugd en volwassenen), vrijdag: 18.3020.30 uur (jeugd). chiedam De wijkvereniging «wuwland viert deze maand bet eerste lustrum. Ter gele- geilheid van het 5-jarig jubï- itum is een bijzondere afleve- .„Verschenen van het Jftaandblad van de vereni- Suig,.waarin het jubileum uit- .eebreld wordt behandeld.. .wijkvereniging zal om- augustus het nieuw? wijkgebouw op het Schutters veld in gebruik nemen. Met in -gebruik nemen van een .figen gebouw komt de wijk vereniging ook voor financiële £ri>bJe,men te staan. Door het hwden van een loterij hoopt Ihen die problemen te kunnen °Ptossen. h zomerkamp van de wijkver eniging wordt van 22 juli tot en tori 5 augustus gehouden in net Drentse Exloo. Aan dit kamp nemen ook kinderen rit Bijdorp deel. Schiedam Het, schoolzwem men in Schiedam viert dit jaar het zilveren jubileum. Ruim dertigduizend leerlingen van lagere scholen zijn in de afgelopen 25 jaar in school verband de kunst van het zwemmen machtig geworden tijdens wekelijkse lessen in het Sportfondsenhad aan de Burgemeester Knappértlaan. Gingen in het-begin,'het cursus jaar 1947/48, alleen de open bare lagere scholen en slechts enkele bijzóndere scholen met de vijfde en. zesde klas elke week naar het overdekte zwembad, nu nemen alle Schiedamse lagere scholen in. Schiedam, ruim vijftig, deel aan het schoolzwemmen, dat tegenwoordig bestemd is voor de leerlingen van de vierde en de vijfde klas. Elke morgen en middag staan drie zwemleerkrachten conti nu les te geven aan groepen van gemiddeld 75 leerlingen, van wie een deel al kan zwemmen. Zij, die,reeds twee diploma's in hun bezit hebben worden tijdens het school zwemmen getraind voor de zwemvaardigheidsdiploma 's. Over het algemeen beschouwen de kinderen het schoolzwem men als het fijnste uur van de week, "ook al zijn er uitzonde ringen. Er zijn altijd kinde-1 ren, die elke week zo'n vrese lijke buikpijn hebben, waar door het onmogelijk is in het koude water te springen. In die 25 jaar is er wel wat ver anderd," zegt badmeester J. J. A, Garnaat, die vanaf het begin, van het schöolrwemmen er nauw bij betrokken is. „Kwamen de kinderen vroe ger in zwempakken met mouwtjes en pijpjes, nu ver schijnen de meisjes in hippe bikini's en de jongens hebben het zwempak met bovenlijf Sportfondsènbad diploma ge zwommen. Ruim negenhon derd kinderen doen deze week tot en met woensdag hun best het door hun zo fel begeerde papiertje te halen. Deze exa mens betekenen'de-afsluiting van 25.jaar schoolzwemmen en tevens het laatste diploma- zwemmen onder leiding van de heer Garnaafc, die dinsdag avond 27 juni vanaf half acht in het zwembad recipïeert in verband met zijn afscheid. In augustus gaat er een nieuwe groep leerlingen van lagere soholen het water in om zich te leren redden in, geval van nood. Gekleed zwemmen, verplicht bij het behalen van het tweede diploma. verwisseld met een korte broek. Ook wat de badmutsen betreft is het veel minder streng geworden. Natuurlijk moet die nog wei gedragen worden door mensen met lang haar, maar wie een kort ge knipt hoofd heeft, mag ook zonder zo'n ding in het water duiken." Van het aantal leerlingen, dat deelneemt aan het school zwemmen, behaalt ruim ne gentig procent een diploma. Het zwemmen is officieel ver plicht, maar vaak bestaat de mogelijkheid voor leerlingen die beslist niet willen mee doen, op school te blijven. „Het ligt ook vaak aan de leer kracht", vertelt de heer Gar- naat, die volgende week met pensioen gaat. „als die erg enthousiast Is voor het school zwemmen, zijn de kinderen het meestal ook. Tevens spre ken het milieu eh de buurt, waaruit het kind afkomstig is, ook vaak een woordje mee. Het percentage niet-zwem- mers uit wijken, waar geen zwembad is, ligt veel hoger dan bijvoorbeeld bij de jonge lui uit Groenoord of uit Schie- dam-Oost, die in de Schie vaak zwemmen leren." Watervrees komt zeer zelden voor. „Die moet met veel ge duld bestreden worden", ver telt mejuffrouw C. J. Th. Ha- zebroek, directrice van het zwembad. Dat de kinderen veel plezier in het school zwemmen hebben, blijkt uit het feit, dat de meeste scholen deelnemen aan de jaarlijkse zwemwedstrijden voor scho len, die altijd in de kerstva kantie worden gehouden. Momenteel wordt er in het Met ingang van vandaag wordt de service - aan onze lezers uitgebreid. Dagelijks treft u in deze krant drie nieuwe strips aan, die spanning, ro mantiek en jeugdavon turen brengen. Om tech nische redenen Is het niet mogelijk de serie verhalen bij de eerste nummers te beginnen. Daarom treft u vandaag een korte inleiding aan, die het u mogelijk moet maken de draad gemak kelijk op te nemen. Schiedam De gemeente wil van de N.V.Nederlandse Spoorwegen e-en stuk grond huren om een definitieve af scheiding aan te brengen langs de spoo-rlïjn Schiedam Hoek van Holland tussen Parkweg en de Hugo de Grootstraat. Ook zal een stuk grond worden ingepast in de omgeving door het aanbren gen van groenvoorzieningen. De Spoorwegen zijn bereid dit perceel grond te verhuren voor ƒ20 per jaar. De uit te voeren werkzaamheden wor den uitgevoerd als gevolg van •de aanleg van de spoorwegon derdoorgang in de Parkweg en de opheffing van de over weg die daar ter plaatse was. De kosten van de spoorwegbe- veiliginig en de groenvoorzie ningen kunnen worden ge bracht ten laste van de kre dieten- die indertijd werden uitgetrokken voor de bouw van de spoorwegonderdoor- ga mg en het op peil brengen van een gedeelte van de wijk Nieuwland. Udt deze kredieten kan nog wonden geput. De raad neemt een voorstel in deze zin maandagavond In be. handeling. Cultureel Jeugdpaspoort: Schiedam De drie Waterweg gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis zullen wellicht een samenwerking aangaan op het gebied van de uitgifte van een Cultureel Jeugdpaspoort in de drie ge meenten. Tussen de drie in stanties die over deze zaak gaan is overleg begonnen om trent de mogelijkheid in de drie steden aan het c.j.p. één gezicht te gaan geven. Tot nu toe geschiedde de uitgif te van c.j.p.'s ongecoördi neerd. Via een gezamenlijke wervingsfolder kan wellicht meer reclame worden ge maakt voor het paspoort. In Schiedam wordt dat uitgege ven mede via de Schiedamse Gemeenschap, in Maassluis bestaat over deze zaak con tact tussen S.G. en Maassluis- se Gemeenschap. Middels een brief aan b en w van Schiedam heeft de S.G. verzocht, voor de gezameniij ke aanpak van de uitgifte van c.j.p.'s geld beschikbaar te stellen. Nog niet zeker is, of dit geld er inderdaad zal ko men, mede gezien de moeilij ke financiële situatie van de gemeente Schiedam. Ondanks klaar overs: Schiedam Op de oversteek plaats Burg. Knappértlaan— Vondellaan is gistermiddag de 5-jarige Cornells Gerkema aangereden door een brom fietster. Het jongetje stak met de Waarovers de rijbaan over. De klaarovers beveilig den op de gebruikelijke ma- nier bet'fietspad, toen de 20- jarïge mevrouw J. N. de TL* T. uit Rotterdam er juist aan kwam. Zy probeerde nog net voor de overstekende kinde den langs te schieten, echter, zij reed het jongetje aan. Cor nells Gerkema heeft schaaf wonden aan het hoofd opge lopen en vermoedelijk een hersenschudding. Hjj is door de G.G. en G.D. naar het Ge meenteziekenhuis gebracht en daar opgenomen- De brom fietster kreeg schaafwonden, ook zij is naar het Gemeente ziekenhuis gebracht, maar kon na behandeling naar huis te rug fceren. Profiteer nii vin unfeht unbod 2 known «ntvinitn voor dt prijs v*n Hn: it I Sehtedwiicho Courant mot nïtuws uit uw jc»< «n ometvinr, on hit RcaordsmnhB NitawjbM mot hotlucit* binniiv ■itbuïwnUndft «leowi. Geef ent nu opdnchtaofc bij I v 14 dittn fruii, xoTidtr «nij» vorplichtlni, 4* SC RN ts btxorftn «n ontdek I ztlf d« volt pluspunten. Dm fee it tn eptn envelop, zonder posextxit. iturtn nw Rctterdimich Nituwiblid. intwcordnummerBW, Rotterdam do SC 4- RN 14 digtn {ratli nisrj WOOnpt. ..til r\ til Schiedam Gisteravond is om streeks tien uur brand ont staan in het woonwagenkamp. De woonwagen van de 31-jari ge J. W. V. is volledig uitge brand, ook van de huisraad is niets meer over. De wagen was nog redelijk nieuw hij is onge veer 14 maanden geleden ge kocht. Omstreeks zeven uur gister avond is de familie V. naar kennissen gegaan, alleen de oliekachel bleef branden, die gebeurt altijd. De woonwagen stond niet in het eigenlijke kamp, Hij stond buiten de om heining in verband met de ver bouwingen die in het kamp plaats hebben. De brandweer, onder leiding van hoofdbrandwacht J. Noraen was met twee wagens uitge rukt en heeft het vuur met twee lagedrukstralen en drie nevelstralen bestreden. Da brandweer kon eerst moeilijk bij de wagen komen omdat deze aan alle kanten in lichts laaie stond. De politie heeft nog geen duidelijke brandoor: zaak kunnen aanwijzen- De wa< I gen en de huisraad in de wa< I gen was niet verzekerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1