Blik op liet water nu anders dan vroeger fi 1 Molen blijft draaien, maar zal niet malen mm sy ÉaKfitëPI HÉBlI i Zomerexpositie in Stedelijk M s vapwNPSww a mrngm m HPT' SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 27 JUNI 1972 Schiedam Zeker in het leven van ons Nederlanders en in dit verband spreken we liever van Hollanders heeft het water, de eeuwen door, een uitermate belangrijke plaats ingenomen. We hebben er ons steeds tegen moeten beschermen en doen dat nog (de Deltawerken) als tegen een niets en niemand ontziende vijand, maar aan de ande re kant beschouwen we het water als onze grote vriend. Waar zouden we moeten zeilen, zwemmen, en vissen als we niet onze eeuwige zee, onze brede rivieren en onze wij de plassen hadden door Jan.H. Oosterloo Vooral gedurende de laatste honderd jaar heeft onze bena dering van het water opmer kelijke veranderingen onder gaan. Verscheidene oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen, waarin we ons echter op deze plaats maar niet zullen ver diepen. Ze zijn er echter en op de tentoonstelling „Water" in het Stedelijk Museum van Schiedam kan men ze waar nemen. Want directeur Hans Paalman en zijn medewer kersisters) hebben tal van contrasten aanschouwelijk ge maakt, die de bezoekers laten zien wat er al zo is veranderd en... wat hetzelfde is gebleven en wellicht nooit zal verande ren. Om met dit laatste te be ginnen: het spel van de kinde ren met het water wijzigde zich niet. In de aula, die een ludiek rust punt in de expositie is, zijn bakken met. water geplaatst, waarin welig waterplanten groeien, maar waarin ook bootjes en plastic zwemvogels drijven, waarmee de jeugd naar hartelust kan spelen. Zij -doet dat niet anders en zeker ook met niet minder plezier dan wij dat vroeger deden en onze ouders en grootouders ONTWIKKELING En dat, terwijl we toch zo enorm zijn veranderd. Men moet maar eens de twee strandseènes zien, waaraan gestalte is gegeven. De ene van omstreeks 1900, een schoon en rustig strand met twee volgens de mode van. die tijd geklede dames, wande lend met de parasol bescher mend 'boven het hoofd. Daar tegenover de scène anno 1972: een strand vol met rotzooi (waarbij natuurlijk lege bier blikjes!) en lekker lui bak kend in de zon de zo bloot mo gelijke recreatiezoekenden. Het verschil in de benadering van het water tussen vroeger en nu is echter wel het grootst bij de kunstenaars. Hoe kan het ook anders? In de kunst beeft zich sinds het begin van deze eeuw een geweldige ont wikkeling voltrokken. En die is heus nog niet geëindigd. Er is een groot onderscheid tus sen de wijze waarop de schil ders van de Haagse School en die van heden het onderwerp water in beeld brachten. En wat de groep „Kitchlng'* uit Amsterdam met water doet is wéér heel anders. Van de meesters van de Haagse School is een aantal represen tatieve werken bijeenge bracht: landschappen en zee gezichten van J. H. Weissen bach, Jozef Israëls, Leo Ge ntel, W. B. Tholen en H. W. Mesdag. En... laten we dat even apart vermelden: dat eeuw geleden en ook persoon lijker. Abstract zijn de composities van Ton Hoit en Else Mulder en sterk expressionistisch die van Benner. De z.g. nieuwe figuratie vindt men in het steeds belangrijker wordende werk van Arie van Geest en dat van Ton Klop. GOUDVISSEN Een heel eigen en vaak zeer geestige visie op het onder werp water geeft de groep Kltching. Men ziet van haar een perspex aquarium, waar in goudvissen door buizen van het ene bassin naar het ande re kunnen zwemmen {en dat ook gewillig doen), een grote foto van een ouderwets inte rieur met echte goudvissen kom (met vis), een venster waarlangs men het water kan laten plenzen, kortom: veel leuke tot knotsgekke dingen, waarmee men zich best zal amuseren. Tenslotte zijn er foto-objecten van Peter Hutchinson uit Lon den, foto's van Gerard van Soest uit Schiedam en enige schilderijen, van de in 1968 overleden Amsterdamse schil der Ferdinand Erfmann. Strand anno 1800, een onderdeel van de expositie. mooie schilderijtje van W. Sluiter: Meisje aan strand- boulevard. Ook zijn er schil derijen van zondagsschilders als Sal Meijer en J. Wuister geëxposeerd. Tegenover het werk van die oude generatie staat dat van de huidige, die is vertegenwoordigd door kun stenaars als Gerrlt Benner, Friso ten Holt, Edgar Fern- thout, Else Mulder, Arie van Geest, Marinus Fluit en Ton Klop. Hoe men ook dit werk als zodanig moge waarderen, men zal moeten erkennen, dat de kunst van nu veel geva rieerder is dan die van een Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam; Z°- mertentoonstelling „Wa ter". Open dagelijks van 1037 uur en op zondag van 12.30—16 uur. Tot U augustus. Schiedam De molen De Noord aan de Noordvesf- singel wordt gerestaureerd. Zwetende en bestofte vrij willigers zwoegen iedere vrije zaterdag om de molen van binnen schoon en opge ruimd te krijgen. De molen de Noord is in 1883 ge bouwd. Sinds een paar jaar is deze niet meer in ge bruik, echter restanten van meel, maalmachines cn de kokers zijn allemaal nog aanwezig. Een groot deel van de machines en. de stortkokers moet wor den weggehaald, aangezien men op de eerste twee verdie pingen een proeflokaal wil ■maken. De Itf.V. Koning wit dit laatste karwei onder han den nemen. Men wist edhter niet wat er met de bovenste verdieping moest worden ge daan. Eerst Wilde men boven alles laten zo als het was. Het geheel zou dan evenwel te stoffig en te vuil zijn. De ge meente heeft daarom het bo venste gedeelte voor haar re kening genomen. Hier zullen kasten worden neergezet, waarin gemeentemateriaal kan worden opgeslagen. De molen valt onder Monumen tenzorg. Toch is het nodig dat vrijwilligers het interieur van de molen opknappen, aange zien er o,p dit moment geen geld is om dit door professio nele krachten te laten doen. De wielen van de molen zullen blijven draaien en een Schie dams stadsgeczicht blijft dus behouden echter, gemaald zal er nooit meer worden. foto links boven: De Molen de Noord, karakte ristiek voor het Schiedams stadsgezicht. De bijna hon derd jaar oude molen is echter aan restauratie toe. foto rechts boven: De reling van de molen wordt door fanatieke verkenners schoongemaakt en afge schrapt. Het lijkt of deze jon gens niets anders gewend zijn dan molens schoonma ken. foto rechts onder: Houten planken en de ijzeren stangen van de maalmachi nes moeten voorzichtig door een luik naar beneden wor den gelaten. foto links onder: Ook fizeren wielen die voor oraaien van de mo len n. moeten worden schcc" - maakt, echter wan neer ze niet meer te gebrui ken zijn, worden zs op de schroothoop gegooid. r StSSS v' isïïfesiwsl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3