Kunstenaar vijf jaar lang door gemeente beziggehouden Het spookhuis in het bos Hallo allemaal Brievenhoekje Zomers vervolgverhaal in 10 delen De nieuwe puzzel (deel 1) 1 Ështeld „Er bestaat bij b. en w. van Schiedam geen wer kelijke interesese voor versiering of verfraaiing van ge bouwen". Deze zin komt uit de mond van de beeldhou wer Hans Petri, die in 1968 opdracht kreeg om een speel- plastiek te maken voor de school aan Peter van Anrooy- laan-Laan van Boi'Es en die op 23 maart van dit jaar, na- id&t hij twee ontwerpen had gemaaikt, van degemeente te horen heeft gekregen, dat het project wegens de kosten niet kon doorgaan. door Bernadette Elias In zijn boerderij in Echteld in de Betuwe vertelt hij, wel wat geïrriteerd maar niet rancu neus, hoe hij vijf jaar lang be zig is geweest met dit onder werp. „Het eerste contact da teert uit 1367. Er werd mij toen gevraagd wat bij die schoten te maken. Ik heb toen direct gezezegd, dat de op dracht eigenlijk al te laat werd gegeven omdat de scho len al klaar waren. De kosten zouden f 25.000,- mogen be dragen. Het heeft toen een jaar gelegen en op 11 novem ber 1968 kreeg ik de opdracht om 'n speel plastiek te maken. Ik ben aan bet werk gegaan, heb een aanloop gemaakt voor de ontwerpen en met het oog op het geld heb ik toen een ronde schijf gemaakt met vier korte buizen, waarin de kinderen konden klimmen. Dit ontwerp was in de loop van 1968 klaar. De kosten zon der fundering bedroegen I 34.350,-. Er was toen een kunstcommls- sie ingesteld, die 't liever op een wat uitgebreider terrein wilden. Het tweede ontwerp •was een doolhof. Ik heb daar een maquette voor gemaaikt. Deze opdracht kwam in de cember 3970 en was voorjaar 1971 klaar. Op 23 maart 1972 kreeg ik echter een brief van het college, dat het niet'kon doorgaan omdat het te duur was''. MOEILIJKHEID De 52-jarige beeld houwer heeft de opdracht voor de school ge had toen er nog geen commis sie voor stradsverfraaiing in en aan gebomven in Schiedam was ingesteld. Deze comm- missie dient de gemeente van advies betreffende de versie ringen voor Schiccfamse ge bouwen. Voordat deze com missie was tngesteW, viel al les onder een ambtenaren- commissie, maar deze is op geheven. Eigenlijk omdat deze te log functioneerde. Verschillende opdrachten zijn indertijd dan ooik gegeven na dat de betreffende gebouwen klaar waren en er voor de kun stenaar (in dit geval dan ■Hans Petri) moeilijk te wer ken was. Bij het neiuwe stads kantoor 'heeft men dit anders opgelost. De huidige commis sie heeft Sjef Hendricx op dracht gegeven om binnenin enkele plastieken te maken. Dit is gebeurd nog voor de bouw was begonnen. Hans Petri over het tüdstip van de opdracht: „Mijn grootste moeilijkheid was dus. dat de school al klaar was. Voor zul ke dingen als ik maiak, moet de bestrating vaak anders worden en is het gebouw al kiaar, dan worden de kosten hoger. Ook bij het doolhof dat ik heb gemaakt moest de straat worden opgebroken. Komt de opdracht eerder, dan wordt deze in het bestek opge nomen en vallen de kosten on der de bouw (de kosten van eventuele herfaestrating dan). En dan moet je in het bouw plan worden ondergebracht". GELD Hans Petri heeft voor de twee ontwerpen die hij heeft ge maakt, natuurlijk wel zijn ho norarium gekregen. Echter; doordat dit geld is uitbetaald, is het bedrag dat beschikbaar blijft voor verfraaiing aan de school In Groenoord geslon ken. Een andere grief van Hans Pe tri is, dat voor het tweede ont werp geen vast bedrag is vastgelegd. Bij het eerste ont werp was dit wèl het geval. Volgens hem wist men wel, dat het iets duurder zou wor den. ,,B, en w. hadóen gewoon geen opdracht mogen geven zonder een vast bedrag vast te stellen. Ik kreeg de indruk ■dat de commissie wel dacht dat het zou worden goedge keurd en dat ze het daarom ook aan het college 'heeft doorgestuurd". De indruk van Petri is inder daad juist. De commissiele den dachten dat er foch wel geld genoeg was voor een der gelijk project. Bovendien vond de commissie het goed staan bij de school. Het eerste ontwerp, dat dus binnen de prijs viel, is door de commis sie afgekeurd omdat er vol gens de leden te veel gevaar voor de kinderen bij kwam. „Er zaten scherpe punten aan de palen en het was te hong. Als er een kind uitvalt, zijn de gevolgen niet te overzien", al dus de voorzitter v*n de com missie, de heer G. A. Verwey. „Daarom hebben we dat toen ook niet goedgekeurd". 1 PCT-REGEUNG Het geld dat beschikbaar is voor de bouw van een derge lijk plastiek, is bij rijksgebou wen 1% van alle bouwkosten In dit geval dus ook. De beeld houwer Petri wil hier eigen lijk van af, omdat er op deze manier te weinig uitwljk-mo- geli'jkheden voor de kunste naar zijn. „Het beste zou zijn als er l0/» van alle bouwkosten In een potje zou worden ge stort. Tensilotte hebben niet alle gebouwen een verfraaiing nodig. Bij gebouwen waar het wèi nodig is, kan men dan m£ér geld uitgeven. Op lan delijk niveau kampt men met dezelfde moeilijkheden. Een commissie heeft ook al ge zegd, dat dót moet worden veranderd. Maar het voor naamste blijft toch, dat de op dracht op tijd moet worden gegeven. Dan kan het bedrag soms wel toereikend zijn. Er moet wat meer elasticiteit in de prijzen komen. Er moet worden uitgegaan van het programma dat de man wil maken, in overleg met dae man natuurlijk wèl. Dan kan je ook nooit aan za'n idioot hoog bedrag komen". Petri praat nog even verder over hei geval, dat hem nu met de gemeente Schiedam is overkomen. ,,De prijzen zijn sinds die vijf jaar opgelopen met minstens 50% kan er ook minder word en gemaakt. Ik heb bij een school aan de •Burgemeester van Haaren- laan een speelolifant ge maakt. Die is ook duurder uit gevallen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Daar heb ben ze geen spijt van gehad:". Of Petri aan deze niet uitge voerde opdracht een werkelij ke strop heeft gehad. „Je bent er tenslotte mee bezig. Het ontwerp is wel betaald, maar je kunt het niet afmaken. Het werkt remmend in jo ont plooiing. Ik heb in--totaal zo ongeveer vier vijf maquet tes gemaakt". De beeldhouwer hoopte dat men voor het ontwerp dat hij voor de school In Groenoord heeft gemaakt, uit twee potjes kon putten, namelijk uit dat van de verfraaiing voor de wijk Groenoord en uit dat voor de verfraaiing voor gebouwen. Volgens de betrokken wethou der echter, mevr. G. D. Ver- •wey-de Graaff, bestaat een dergelijk potje niet. COMMISSIE De commissie voor stadsver- fraaiing in en aan gebouwen is zo'n twee drie jaar gelden opgericht. In de commissie hebben zitting, de heer G. A. Verwey, voorzitter, ir. M. Bol- ten, deskundige. J. G. Putter van Gemeente-werken en de heer Hans Paalman, secreta ris en lid van de commissie. De heer Verwey vindt het hele geval erg vervelend. Hij haalt echter wel aan: „Tussen de eerste en de tweede opdracht kwam juist de besleöingsbe- peeking. Dus kon er niet meer geld worden besteed Over de uitlating van Petri, betref fende de interesse van het col lege voor de verfraaiing van de gebouwen zegt hij: „lk heb bepaald niet de indruk dat b- en w. geen belangstelling heb ben". Hij haalt hier het stads kantoor als voorbeeld aan. „Het klimaat in Schiedam is toch met sprongen verbe terd". De heer J. G. Putter, die v.an het begin af aan bij de zaak is betrokken geweest. (Hij is ook al bij het eerste contact In 3967 geweest, toen er dus nog geen .commissie bestond), vindt het een te vervelende •zaak om over te praten. „Een ambtenaar is een ander mens, die kan niet alles vertellen. -Hij is daar niet eens toe gemachtigd. Het ligt buiten ■mijn werk, om ook maar iets over deze zaak te zeggen", vertelt hij met enige stemver heffing. Ook over het tweede .bedrag wil hij niets zeggen. Volgens hem was dit prak tisch gelijk aan de kosten van bet eerste ontwerp. Echter, volgens de heer Petri, de heer Verwey en de wethouder was dit bedrag aanzienlijk hoger. Wethouder mevrouw G. D. Ver- wey-de Graaff vindt dat de in teresse voor de verfraaiing van. gebouwen er wel is. „e mogelijkheden moeten -er aleen zijn. Het ïs verschrikke lijk vervelend dat dit zo lang •heeft geduurd".-- - (Wordt vervolgd) Deze week beginnen we met het eerste deel van een zomers en span nend vervolgverhaal over Jaap die met zijn neef Fred heel wat avonturen beleeft in ziin vakantie. Verleden jaar stond er ook een vervolgverhaal in ons hoekje, weet je nog wel? Dat had toen veel succes. Ik hoop dat jullie dit verhaal even leuk vinden. Ja, en dan is het nu eindelijk vakantie. Wat duurde die maand lang he? Hadden jullie ook allemaal goede cijfers op je rapport? „Hoera! Vakantie! Hoera!" -Schreeuwend en elkaar [duwend komen de kinderen Fde schooldeur uit. Zes we lken vrij! Jongens, jongens, .wat een tijd. Het is prach- ttte weer. Het plein ligt te ibaden in de zon. „Poeh, |wat een hitte!" zucht Jan wan Lier. In de school was met lekker koel- „Ik ga kwemmen", roept hij en [zwaait woest met zijn bad- Ftas, „ga je mee, Jaap?" Ltfee", zegt Jaap, ,4k ga Ënaar huis". Op een sukkel- tdrafje gaat hij achter I fRienk, zijn vriend, aan. L,He, wacht nou even" poept hij, „het is veel te i <warm om zo hard te lo- I ben", Rienk en Jaap gaan [altijd samen naar huis. SHet laatste stuk gaat Jaap [alleen. Hij woont het verst S jrari school af, „Ga je mor- l kén naar het buitenbad?" prraagt Rienk, „lk ga al I pvroeg. Dan Is het nog niet «o druk". „Ik denk het niet s Bk Zal nog wel zien", mom- belt Jaap, „dag", en hij is [de hoek al om. Rienk haalt g zijn schouders op. Wat heeft die Jaap? Zeker met z'r» verkeerde been uit bed gestapt Jaap slentert langs de hui zen, Hij is kwaad op alles en iedereen. Hij is helemaal niet blij dat het vakantie is. Wat heb ie eraan, als je tOeh niet uit gaat? Dan bruidspaar. Getekend door Feenstra, den Jaar uit Schie- I. Mar ja Schoenmakers, Rotten! am sed ijk 80a, Schie dam (12 jaar) 2. Nico van Puffelen, Polderweg 82, Schiedam (10 jaar) De oplossing was: 1 zomer, 2 horen, 3 toren, 4 paard, 5 radio, 6 broodbakker, 7 haring, 8 ratten, 9 sommen, 10 schaap, 11 staren. De helden wa- De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leef tijd onderaan de brief of oplos sing. Dus niet alleen op de en- velop. Dèar zet je op: Aan Anke, Ver- we rsdijk 6-8, Delft. EEONTINE VOORBERG (Schie dam) Jij had een bekende zan geres getekend maar de naam wist je nietIk zou het ook niet weten. Er zijn zoveel bekende zangeressen Jullie hebt ook nog ren grasveld dichtbij huis. zag ik. Speel je daar vaak? Staan er ook klimtoestellen? Leuk, dat je nu weer een vrien din hebt. Mr- SANDRA BOSBOOM (Schiedam) lk kreeg van jou twee tekenin gen. Ik vind dat fs het erg mooi hebt gedaan want je bent nog niet eens vier /aar. Bi/na. Je gaat dit jaar zeker naar de kleuterschool? Maafe dan maar een mooie tekening voor de juf. Deze tekeningen komen In/ ons hoekje te staan. ANJA VOORBERG (Schiedam) Jullie kunnen elkaar dus gedag zwaaien als je op de galerij staat. De oplossing hadden jul lie goed. Kijk je wel eens naar Zorro op de t.v.? Oj interesse ren die heldhaftige avonturen fe niet zo? PAUL VERVER (Maassluis) lk hoop dat het warmer weer wordt in de vakantie. De laat ste weken leek het nergens naar. Het is nog nooit zo slecht geweest, stond er in de krant. Sinds honderd jaar niet. Nu moet het maar eens zulk mooi weer worden dat we allemaal lopen te puffen. MARLIES v. d. LINDEN (Vlaar- dingen) Nu was de krant er ge lukkig nog en kon je de puzzel oplossen.Had moeder hem weer onder het kussen gelegd?. Heb je je rapport al gekregen?.. Hoe waren de cijfers? MONIQUE v. d. BOGERT (Vlaardingen) Fijn, dat het boek naar je zin was. En het past precies in deze tijd want er wordt nu weer druk gekam peerd. Heb jij ook wel eens in een tent geslapen? Ik niet. Dat is niets voor mij. Ik stel me voor dat er dan allemaal spin nen en torren over je slaapzak lopen. Hu! ROBBIE DE JONG (Vlaardin gen) De prijs kwam dus wel een beetje als verjaarscadeatf tje. Ik heb de pockets niet gel& zen. Je moet me maar eens vertellen of ze leuk zifn. Ze za gen er in ieder geval wel gezel lig uil. was hef laatste briefje weer van verleden week. Dag aüe- maal veel groeten van ANKE. komt Jaap thuis. Hoor maar eens, de tweeling huilt Alweer. „Hallo Jaap", zegt zustei Ineke die met een rood hoofd bezig ïs een flesje te maken voor de huilende broertjes, „je moeder is boven. Ze heeft een verrassing voor je". Een verrassing? Wat zou dat zijn? Ach, vast niets bijzonders. Oma heeft hem en Elly zeker uitgenodigd voor een dagje. Jaap bonkt de trap op. „Ben jij daar Jaap?" roept moeder. „Joe- hoe", zegt Jaap. „Er is een brief voor Je". Nu loopt Jaap toch wat harder. Oma schrijft geen brief. Dan moet het iets anders zijn. Hij heeft geen flauw idee. „Een brief? Van Wie", vraagt hij „Van tante Els en oom Frans", zegt moe der, „ze vragen of je met hen mee op vakantie wil. Ze gaan een maand naar eer» zomerhuisje in de bos sen". ren Zorro en Batman. Saskia Tan uit Delft tekende de beide helden. Ik heb maar eens een puzzel met een zon gemaakt. Misschien wordt het dan eindelijk mooi weer. Op de puntjes vul je de letters van de woorden in. Steeds drie of vier. Alle woorden eindi gen op een r. De begin, letters vormen samen twee dingen die je aan het strand wel eens no dig hebt. I azijn smaakt 2 gehoor orgaan, 5 akelig, vervelend, 4 vroeger noemde men een clown een 5 iemand die eet, 6 hoe heet de wolf uit de Fabeltjes krant? 7 deel van een schip, 8 bewoner van Ierland, 9 worden schoenen van gemaakt, 10 nog eens de wolf, 1L stroomt ons bloed doorheen, 12 niet vrucht baar, 13 hoort een schroef bij, 14 zestig minuten, 15 turen, hij tuurt, ikIfi vervoeging van sarren. gaat hij nog net zo lief naar scnool. Bij Jaap thuis is pas een tweeling geboren. "„Er moet minstens twee maanden een gezinshulp komen", zei de dokter. Moeder heeft het erg in haar rug en is veel te slap om zelf het huishouden te doen; voor twee babies en drie andere kinderen te zorgen, De gezinshulp heet zuster Ineke en ze is best aardig. „Van vakantie kan dU jaar niets komen", heeft vader gezegd. Poeh, dat zullen dan wel fijne weken worden. Jaap ziet het al voor zich: hij möet natuurlijk met Bart van vier en Marjan van drie jaar spelen. En dan de hele dag die kattige Elly om hem heen Elly is acht en zé doét altijd of zij de baas is- Mopperend In zich zelf en met een boos gezicht De uitkomst van de puzzel was Zorro en Batman. Jacqueline Olst- hoorn, zeven jaar uit Kethel tekende de beide helden. Voor de Economische Hogeschool in Rotterdam heeft Petri van spuitbeton vervaardigde keivormen in de vijver gemaakt. DH is een van de vele projecten van de beeldhouwer. Thans is hl] bezig met een ontwerp voor't ziekenhuis Refaja in Dordrecht De maquette van het doolhof, dat in Schiedam voor de school in Groenoord 'kosten is afgekeurd. zou worden geplaatst, maar dat wegens te hoge

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3