werk 1 „Burgemeester heeft gezegd niet meteen te sluiten" Top Tien Blok-hüt of state? RAADSMAN VAN WITTE PRIJZENHAL: IP H we±-^wm SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 7 JULI 1972 Schiedam De 48-jarige Leo van der Berg, instrament- fitter van beroep en wo nende in de Snoekstraat 19 *e Botterdam, heeft een late roeping. Sinds vijf jaar namelijk maakt hij op pro fessionele wijze ïjzerplas- fieken. Twee van zijn wer ken hebben gestaan in het Stedelijk Museum te Schie dam tijdens de salon van de Maassteden: „Helaas heb ik daar niets ver kocht", zegt hij aan de ené kant wat spijtig, en aan de andere kant toch lachend. door Bernadette Ellas Seo. van der Berg, werkend .„onder de naam Dumont, «waart vaak in Schiedam "rond, niet zozeer om inspi ratie op te doen, maar om Sohïedamse kennissen te bezoeken. Zijn dochter Frouwke en zijn schoon zoon. Aad Jans, operette zanger die kort geleden bij •het televisieprogramma Goed Geoogst een eerste prijs weghaalde, wonen in Schiedam, bovendien heeft hij .enige tijd bij Gusto ge werkt, Schiedam ligt hera dus wel na aan het hart. Jumont werkt dagelijks bij een groot internatio naal constructiebedrijf in Zwijn drecht (van zes uur 's morgens tot zes uut Js avonds, zoals hij tussen Schiedam Hoewel de term „stadskantoor" in. ambtelijke kringen al een veel gebruikt'woord is geworden, is er ten stadhuize toch een be scheiden discussie aan de gang over een alter natieve naam voor dit gemeentelijke gebouw. Men denkt daarbij voor al aan Schiedams hoog ste bestuuxderen, die straks hoog boven de stad hun bestuur zullen uitoefenen op een van de hoger gelegen verdie pingen van het gebouw. Er is een stroming die ge meente-secretaris rar. M. J. Blok zeer waar deert en de naam ..B lok-hut" bedacht heeft. Ook burgemees ter Roelfsema mag zich verheugen in een grote achting van zijn ambte naren, waarbij ze te vens rekening houden met hert feit, dat hij in Groningen lange tijd be stuurder is geweest. De Roelfsema-state is bij deze groep de alterna tieve naam. Hello-a—Mouth en MacNeal; 2. A whiter shade of pale Procul Harum; 3. Meisjes met rode haren—Arne Jansen; 4. Let's danceCats; 5. Matri monyGilbert O'Sullivan; 6. Un canto a GaliciaJulio Iglesias; 7. O babe, what Would you sayHurricane Smith; 8. Loco por tiChris Montez; 3. Give up your guns -"-Buoys; 10, Jumbo—Dizzy Man's Band, fbledamse top—tien: >A whiter shade of palePro cul Harum; 2. Meisjes met rode harenArne Jansen; 3. Un canto a Galicia—Julio Iglesias; 4, Oh babe, what would you say—Hurricane Smith; 5. Summertrain—San dy Coast; 6. Hello-a—Mouth en MacNeal; 6, With a little help from my friendsJoe Cocker; 8. Mary's mamma Uratna; 9. Summertime- Zombies; 10. Give up your guns—Buoys. de bedrijven door vertelt), hij heeft veel plezier in zijn werk: „Je maakt er de gekste dingen mee en ik vind het geweldig leuk". Hoe hij nu tot zijn hobby gekomen is, dïe professio neel aandoet? „Ik heb ei genlijk altijd al in de me taal gezeten en op mijn werk was ik altijd wel met die dingetjes bezig. Ik had een paar leuke kleine din getjes gemaakt en een col lega van mij zei dat iemand van een sigarenwinkel in Den Haag die dingen best in de etalage wilde hebben. Ik heb ze -daar toen neerge zet, dat was eigenlijk mijn eerste expositie. Daarna heb ik in de Laurenskelder in Rotterdam geëxposeerd, in restaurant Bellevue in Rotterdam en nu staat er werk van mij in de jazz club B14 en in Miraraar, het vroegere café „De Fles", aan de *s Graven- dijkwal". - - SCHROOT Van der Berg, erg gemakkelijk pratend, erg veel zelfs en he lemaal niet beschroomd om zijn eigen mening te uiten en naar buiten te dragen (zijn stopwoordjes zijn „absurd" en „voor het voetlicht"), is compleet gek van zijn hobby die min of meer In kunst is ontaard en van zijn. werk. Hij ziet zijn werk als hobby en zijn hobby als hobby. Waarom hij toch zijn hobby niet ais werk gaat beschouwen en full-time professioneel beeld houwer wordt? „Nee, ik weet; niet óf. ik' dat zou.'kunnen "vól-? brengen. Het is nu een. ont spanning voor mij, na mijn werk, rk heb het nodig. Ik ben wei vakèr een paar weken thuis geweest en toen kwam er niets uit mijn handen. Ik vind het absurd dat kunste naars zo vaak negatief tegen over-mijn werk staan. Omdat ik erbij werk ben ik dan niet de ware kunstenaar Ik snap dat niet. Ze zien. je dan niet. voor vol aan. Het is ook moei lijk om in de officiële kunst centra te komen. Je werk moet wel tot het kringetje be horen. Iemand zei ook eens een keer waar-om ik dan mijn baan niet opzei. Ik heb toen gezegdv-i7Daii moet ik wei iets achter de hand hebben". Het materiaal waar Dumont zijn plastieken van maakt is oud schroot, het kan variëren van een oude naaimachine die uit elkaar is gehaald of tot een oude fiets die hij langs de straat ziet liggen. Ook oud weggegooid materiaal op het constructiebedrijf neemt hij wel mee en gebruikt het. De meest vreemde onderdelen gebruikt hij voor zijn kunst werken. Achter In ztfn tulnheeft hij een motorblok liggen, de voet stukken van zijn plastieken bestaan in de meeste gevallen uit tandradwïelen, de nek van een paard dat hij pas ge maakt heeft bestaat uit een veer van een fïetszadel, kort om van de gekste en meest vreemdsoortige dingen wor den plastieken gemaakt waar uit men duidelijk kan opma ken dat het een paard, een mens of een object is. NADEEL Dumont wil van zijn nadeel een voordeel maken. Zijn nadeel is dat hij erg weinig mate riaal heeft om mee te werken. Met een lastrafo, een kiein las apparaat, maakt hij zijn plastiek-en, zijn nieuwe aan winst is een kleine bank schroef. „ik heb een hele ge reedschapskist aangeboden gekregen van Iemand die wat van mij gekocht had. Die heb ik geweigerd, omdat ik vind, dat je ergens met kleine din gen veel meer mogelijkhden hebt. De beperking doet 't 'nO gewoon. Ik kan nu gewoon een haat-liefde verhouding op me taal uitleven, met die kleine dngen die ik heb, maar ik vind dat het nadeel eigenlijk een. voordeel is". Dumont heeft zich niet alleen met schroot beziggehouden, maar ook met de zogenaamde vuilnisbakken-kunst. Van oude dingen, een oude schoen, een bustehouder, een oud broodrooster, een oude spons en een oude dweil heeft hij een tableau gemaakt. Het ge heel is op een plank geplakt en daarna geverfd. „Achter dit zit eigenlijk een filosofie verborgen. Ik heb een klein tijdsbeeld willen -geven. Ik heb de ontmenselijking willen weergeven* Je vindt dit langs de stranden en in de rivieren. Eigenlijk is het erg mooi wat aanspoelt. DOEN Vaak zeggen de mensen dat ze de dingen die bij maakt kunnen namaken. „Een hele boel zeggen dat wel. En wan neer je kan lassen is dat in derdaad zo. Maar je moet het alleen maar uitvoeren, ik heb in de loop van de tijd een. heel eigen stijl ontwikkeld. En er is een hele tijd overheen ge gaan voordat ik wat maakte. En dan is het toch soms nog niet je dat". Dumont is niet altijd met plas tieken bezig geweest. Hij heeft in zijn jonge jaren nog een cursus journalistiek ge volgd, heeft onder meer gepu bliceerd in het Rotterdamsch Nieuwsblad, heeft een roman „gepleegd'* (zoals hij zelf zegt} die volgens hem ook niets werd. Heeft in totaal vier hoorspelen geschreven. „De derde kreeg ik terug van de Avro, er moesten een paar veranderingen in aange bracht worden. Toen heb ik het weggegooid, ook omdat ik met een vierde bezig was. Dat is eigenlijk nooit wat gewor den. Toen ben ik er maar he lemaal mee gestopt. Toen. ben ik wat gaan tekenen. -Maar ik .vond het toch het beste om me maar bij de ijzerplastie ken te houden". Van der Berg vindt het belang rijkste dat zijn werk onder mensen komt en voor het voetlicht komt, vandaar ook dat hij er geen bezwaar tegen heeft dat zijn plastieken In ca fe's, restaurants en sociëtei ten terecht komen, min of meer als goedkope wandver siering. „Dat goedkoop zijn, is van beide zijden. Ik wil dat het gezien wordt en zij willen een versiering. Als ik dan niets hoef te betalen en zij niet, is dat toch eigenlijk in beider voordeel". Het gesprek kabbelt lang zaam voort. Er wordt ge praat over kunstenaars („Ik ken er weinig persoon lijk, maar wat je soms voor absurditeiten ziet, dan denk je wel eens hoe ko men ze voor het voet licht"), over de jeugd („ik kan er niet over gillen, ze zijn erg gemakzuchtig ge worden"), hij praat over zijn toekomst, Dumont heeft nog een heleboel nieuwe ideeën, die hij wil gaan uitwerken, hij wil in ieder geval niet stil blijven zitten. Dan valt nog te ver melden dat Dumont met enkele plastieken van 20 augustus tot en met 10 sep tember meedoet aan een groepstentoonstelling in het Lijnbaancentrum. Rotterdam De affaire rond de Witte Prijzenhal in Maas sluis is er één vol vraagtekens. Dat bleek woensdag voor de president van de Rotterdamse rechtbank tijdens het kort geding dat de NV de Witte Prijzenhal tegen de gemeente Maassluis had aangespannen. Kort na de opening op 22 juni werd de consumentenmarkt op last van de gemeente door de politie gesloten, omdat het be drijf in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. Brandende vraag waarop de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, twee verschillende antwoorden kreeg: „Wat is de inhoud van het gesprek tussen de burge meester van Maassluis en mr. J. van der Plas, die de be langen van dé Witte Prijzenhal behartigt?" Mr. J. van der Plas: „Ik wil be nadrukken, dat het gesprek allervriendelijkst verliep. Burgemeester Van Dijck deel de mij mee, dat hij de zaak nog eens uitgebreid wilde be studeren en de gemeenteraad zou raadplegen." ,Toen ik vroeg of hij meteen zou gaan sluiten antwoordde de burgemeester, dat hij hele-' maai niet van lawaai en pro cessen houdt. Hij ging eerst alles nog eens overwegen." Mr. Reuder vroeg daarna aan de raadsman van de gemeen te Maassluis, mr. M. J, M. van Kinderen, of hij even aan burgemeester W. J. D. van Dijck wilde vragen wat deze precies had gezegd. De recht bankpresident wilde met name weten of de burgemees ter de indruk had gewekt dat de Witte Prijzenhal niet zou worden gesloten. Nadat burgemeester Van Dijck en mr. Van Kinderen in de rechtzaal waren teruggekeerd zei laatstgenoemde: „Dat is absoluut niet gezegd. De.bur gemeester kan hierover trou wens zelfstandig geen beslis sing nemen, want dat moeten b en w tezamen doen," DEFINITIEF Een andere vraag is de beteke nis van het woord „handel" in het herziene bestemmingsplan voor de KapelpoJder, waarin de verbruikersmarkt Is geves tigd. Mr. Van der Plas: „In artikel 15/staat dat de grond voor niets anders dan handel en industrie mag worden ge bruikt. Volgens ons is dat ook detailhandel. Een definitie van het begrip „handel" .be staat niet", Mr. Van Kinderen zei hierover tijdens zijn pleidooi; „Het be stemmingsplan laat alleen handel toe in het kader van de .-4( door Willem Uilenbroek Sinds de 22ste juni is de ingang van da Witte Prijzenhal gebarricadeerd. Industriële bedrijven, géén de tailhandel. Het hoofdkarakter van het bestemmingsplan is industrieterrein." Volgens de raadsman van de Witte Prijzenhal schiet de re dactie van de voorschriften in het bestemmingsplan dan te kort. „De gemeente kan wel een bouwvergunning weigeren voor gebouwen, die in strijd met het bestemmingsplan zijn. Ook kan er een onthef fing worden geweigerd. Maar in dit laatste geval, zo heeft de Kroon beslist, moeten daarvoor dringende redenen zijn. We hebben expres geen ontheffing aangevraagd, om dat de artikelen in de voor schriften niet kloppen. Als de gemeente geen detailhandel in de Kape!polder wil had dat beter moeten worden gedetail leerd." Verscheidene andere gemeenten werden door beide advocaten ten tonele gevoerd, waar zich dezelfde problemen hebben afgespeeld. Onder meer in Schiedam waar een verbrui kersmarkt kort na opening werd gesloten. Een kort ge ding stelde hier de gemeente in het gelijk. Mr. Van der Plas was het daar helemaal mee eens, omdat de voor schriften daar wel goed waren opgesteld. Over de hele geschiedenis was mr. Van der Plas erg veront waardigd. Met name de slui ting van de cash- and carry- zaak ondanks, volgens hem, de toezegging van de burge meester tijdens het gesprek op 9 juni dat hij de zaak nog eens zou bekijken, zat hem niet lekker. DICTATUUR ,Ik voel me bij de neus geno men. Vooral omdat de sluiting ook nog zonder aanschrijving is gebeurd, zoals de wet ver eist. Alleen, bi] zeer dringende aangelegenheden mag - hier van worden afgeweken.. Wij moesten de 2iste via geruch ten horen, dat de politie de volgende dag kort na de ope ning de Witte Prijzenhal zou sluiten. Dat is een daad van willekeur en geen afwegen van de belangen. Het 2weemt naar dictatuur!" „Op 22 juni heb ik zelfs 's ochtends nog opgebeld en een telegram gestuurd. Toch ontvingen wij geen aanschrij ving. Nogmaals, dit was geen spoedeisende zaak. Er was geen enkel excuus om de ver bruikersmarkt met politie- dwang te sluiten." Tijdens de zitting bleek, dat de gemeente wel degelijk een aanschrijving had verstuurd. Die was gezonden naar één van de ondernemers, de heer De Wit uit Reeuwijk, die zijn aangetekende brief echter niet had afgehaald. Dinsdag ontving de gemeente de brief ongeopend retour. Mr. Van der Plas. „De Wit Is niet de „overtreder". Dat is de NV de Witte Prijzenhal." Reactie van mr. Van Kinderen: „Uit het handelsregister bleek, dat op 25 mei is Inge-, schreven de bv (besloten ven nootschap red.) in oprich ting van De Wit. Daarom heb ben we met hem contact ge had. Ik heb gisteren nog geïn formeerd, maar in het han delsregister staat nog steeds hetzelfde." Het raadsel waarom dit zo is opgenomen, werd niet Uif de doeken gedaan. De Witte Prij zenhal is eigendom van de Amsterdammer J. Vrolijk, die de grond heeft verpacht aan verscheidene ondernemers. In feite is de Witte Prijzenhal een soort overdekte markt; Nadat beide advocaten de standpunten van hun cliënten uit de doeken hadden gedaan, deelde mr. Reuder mee, dat hij donderdag 20 juli zijn uit spraak zal doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3