Nederland mist mogelijkheden voor een verantwoorde vernietiging of dumping LEUREN MET 'N GIF 'x 5x h i y Het spookhuis in het bos u; Portemonnee gestolen Uit brandkast 1600 gestolen Zomers vervolgverhaal in 10 delen (deel II) Voor de jeugd De nieuwe puzzel Hallo - allemaal X 3 X H X X X s X Brievenhoekje De prijswinnaars •SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG g JULI 1972 Nederland weet geen raad met zijn giftige afvalstoffen. Verant woorde oplossingen voor de vernietiging van deze produkten. jsü'jn er niet, en' goede dumpingsmogelijkheden bestaan er ai 'evenmin. Tof, voor kort was vrijwel de.enige mogelijkheid om van deze stoffen af te komen, een beroep te doen op de voor goed geld operende „illegale vernietigers", die het spul „hoe- dan-ook" en „i.waar-dan-ook" lieten, verdwijnen. Ook'die laatste mogelijkheid, onverantwoord en met het oog op de zorg .voor het milieu gevaarlijk, lijkt tot het verleden te be horen. De jacht die het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen «n vertegenwoordigers van de Warenwet de laatste tijd maken dp deze illegale chemisch afval en verglfdumpers" blijkt er. de schrik behoorlijkte hebben ingejaagd. In deze kringen geldt op het moment het motto; handen af van het gevaarlijk goed; RESTANTEN jHoe moeilijk het. is om op het gebied van de giftige afvalstoffen Tets kwijt te raken in Nederland hebben de Delftse apotheker H. W. Kastein. en het containerbedrijf w. Zegwaard N.V. erva ren. Dagenlang zijn ze bezig geweest om een. partij van onge veer twee kubieke meter vergif op verantwoorde wijze te laten vernietigen. Er is een oplossing voor gevonden. Na dagen. Een Noodoplossing. ■£öt; Voor apotheker Kastein zou 'er nooit een MaIval-probleem" zijn ontstaan, als hij de restanten uit zijn apotheek beetje bij beet je met de gemeentelijke reinigingsdienst zou hebben meegege ven. Geen haan die er naar kraaide. apotheker Kastein heeft dat niet gedaan; zijn voorganger trou wens evenmin. En dat betekende dat er in de loop van vijftig jaar in het magazijn van zijn apotheek een fikse hoeveelheid van de meest uiteenlopende produkten kwam te staan, waar onder zeer giftige. Tientallen van die „restjes" behoorden tot de groep die in de Ne derlandse Farmaeopee, een uitgave van de Nederlandse Staatsdrukkerij, zijn opgenomen op de „lijst van geneesmidde len waarvoor een maximale lijker: In de partij vergif za- dosis is aangegeven." Duide- ten stoffen die ruimschoots voldoende waren om een stadswijk uit te moorden. flfëair blijf je ermee? „,Da*s moeilijk",, liet de reinigings dienst van de gemeente Delft "Weten. „Wij hebben ergeen Oplossing voor. We verwijzen in die gevallen altijd naar de De Roteb dus. De verantwoor- Rotdb in Rotterdam en soms delijke mannen, die moeten verwijzen we ook wel naar beslissen over het al dan niet particuliere vuilverbranders." verbranden van de partij apo- door van Groningen ROTEB: NEE thekersvergïf in de verbran dingsinstallaties van de Ro teb, zijn eerst na ettelijke te lefoontjes bereikbaar. Geven aanvankelijk, wat hoop dat de partij wel kan worden vernie tigd, maar komen daar later op terug. „Vergif verbranden we niet', laat een functionaris weten. „Veel te gevaarlijk voor ons personeel.' De Ro teb beveelt de N.V. Nestorak aan. De N.V. Nestorak in Rotterdam, moet het ook laten afweten. Tot voor enige tijd kon deze N.V. giftige afvalstoffen depo neren in oude Duitse mijnen, maar de Duitse grenzen zijn voor deze afvalstoffen dicht gegaan. Men heeft de invoer en de dumping aan een: zo zwaar vergunningenstelsel be vonden, dat het niet meer mo. gelijk is voor buitenlanders om daar te storten. Het Bureau Milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden in Den Haag weet al evenmin een op lossing. In een publikatie van dit bureau van april 1972 war den echter, enkele adressen verstrekt van ondernemingen die met chemisch afval wel raad weten. Eén van die on dernemingen' 'is de Exploita- tiemaatschappij Krimpen; in Krimpen aan de IJssel. De EMK biedt de Delftse apo theker echter ook geen verlos send perspectief voor de ver nietiging van zijn restantpartij vergif, „Voor zwaar vergif hebben we geen oplossing", zegt een woordvoerder van de EMK. „Wij kunnen het niet hebben.." In Hendrik Ido Ambacht is de N.V. Regeb gevestigd, een vennootschap die onder meer afgewerkte olie opslaat en verwerkt. De N.V. Regab voelt niets yoor het partijtje vergif. „Hier kun je 't niét kwijt", deelt men te lefonisch mee. „Voorlopig ne men we alleen afgewerkte olie. Ze zitten hier dagelijks te donderstenen - van de dienst gevaarlijke sfÓfferf.'We kun nen 't echt niet nemen. Je krijgt er gewoon de klere van". „UNIEKE OVEN" De Rijksuniversiteit In Leiden maakte enkele weken geleden bekend dat het chemisch af val van de laboratoria wordt afgeleverd aan de heer B, van Oeveren uït Dordrecht die de beschikking zou hebben over een unieke verbrandingsoven waar gevaarlijk afval „reuk loos, smaakloos en glfloos" in zou kunnen worden ver brand. De universiteit had dat overigens niet gecontroleerd. „Uitvinder" B. van Oeveren, die enkele weken geleden nog trots tegenover journalisten verklaarde dat" "zijn oven' thans proef draait in Frank rijk, blijkt als hem het partij tje apothekersvergif uit Delft wordt aangeboden plotseling niets meer met zijn „unieke project" te maken te hebben. „Moet je. m'n broerhebben, die gaat ér over; Ik niet". Broer D. van Oeveren, een; er- kend handelaar in afgewerkte Na dagenlang leuren is het zover: de twee kubieke meter gif kan worden verpakt in plastic zakken en naar de Ro teb verbrandingsinstallaties ïn Rotterdam worden gebracht. olie, is niet te spreken te krij gen. Zi in vrouw slaat echter alle hoop om het vergif in Dordrecht kwijt te raken de bodem in. „Vergif vernieti gen? Daar weet ik niks van. M'n man ook niet". De Stichting Vaste Afvalstoffen in Amersfoort weet met de twee kubieke meter apothe kersvergif ook eeen' raad. „Daar is nog geen oplossing voor .in Nederland", zegt een -vertegenwoordiger^,*yan,., de. -SVA.-De Nestorak -deed dat vroeger, maar de Duitse gren zen zijn dichtgegaan voor che- misch afval. Verbranden is de enige oplossing." Directeur W. Zegwaard van het containerbedrijf, flat in op dracht van de apotheker pro beert het vergif op een ver antwoorde manier kwijt te ra ken, heeft er genoeg van. MINISTERIE Directeur W. Zegwaard van het containerbedrijf, dai in op dracht van de apotheker pro beert het vergif op een ver antwoorde manier kwijt te ra ken, heeft er genoeg van. Hij belfc tenslotte het ministerie van milieuhygiëne in Den Haag. Legt zijn twee-kubieke-meter- apothekersvergif omvattende probleem aan inspecteur ■volksgezondheid drs. W. E. M. C. Krul voor, ook deze functio naris weet geen oplossing. De heer Krul weet uiteindelijk de Roteb te bewegen om het vergif te verbranden. Een noodoplossing, maar men heeft in Nederland geen bete re mogelijkheid. „Er zijn geen a £v oer mogelijkheden", zegt Rpteb-woqrd voer der. „Wij hebben die ook niet. Wij willen u alleen maar helpen. Eigenlijk kan het niet." Apotheker Kastein is zijn vergif kwijt. Vraag niet hoe. Het be tekende enkele dagen leuren met een partijtje leverisge- Dr. J. Winters, voorzitter van de Nederlandse apothekersor ganisatie, onderschrijft het probleem om vergif in ons land kwijt te raken. „Er zijn geen mogelijkheden, dat is in derdaad zo. Kastein had toch ook gewoon de inspecteur voor de farma cie op het ministerie kunnen bellen?" Heeft die wel een op lossing dan? „Nee", zegt dr. Winters, „die heeft ook geen oplossing. Maar dan was Kas tein er toch af geweest?" Hoek van Holland Uit een on afgesloten wagon op het ran geerterrein van de NS in Hoek van Holland is dé portemon nee van de heer .F.A.D. uit Dordrecht gestolen. In dé por temonnee zaten een gouden trouwring en een bedrag van ƒ228. Viaardingen Uit een brand kast In een winkel aan de Van der Driflstraac is ongeveer 1600 gestolen. De dieven hadden gebruik gemaakt van een valse sleutel. Jaap heeft een uitnodiging gekregen van zijn oern en tante om een maand met hen mee te gaan mar een zomerhuisje in de bossen). Jaap voelt zich de koning te rijk. Een maand naar de bossen! Dat is nog nooit gebeurd. Bij de brief zat ook nog een krabbeltje van Fred, zijn neefje. Fred is net zo oud als hij, ook elf jaar en het Is een reuze aardig joch. Ze zullen vast wel veel pret hebben sa men. Eïly Is erg boos. „Waarom mag ik niet mee?" zeurt ze. „Tante Els heeft toch geen meisje van jouw leeftijd", zegt moe der, „en Jaap Is bovendien de oudste. Jij mag een weekje naak oma en als pappa vakantie heeft gaan we dagjes-uit". Er moet opeens een heleboe! geregeld worden. Oom Frans komt hem al heel vroeg halen. Jaap moet zelf de koffer inpakken. ..Dan weet je precies waar alles ligt", zegt moeder, „dingen die je meteen nodig hebt leg je bovenop". Van middag heeft Jaap op de kaart het plaatsje opge rockt waar het huisje in de buurt ligt. Aan het groen en geel op de kaart kun je zien dat het middenin de bossen en zandverstuivin gen ligt. Er is ook een bos- bad in de buurt. „De Eek hoorn" staat er in kleine lettertjes bij. En een kas teel. Dat zullen ze vast ook wei eens bezoeken. Jaap neemt natuurlijk zijn foto toestel mee. Als bij dan weer thuis komt kunnen vader en moeder precies zien waar hij is geweest. Wat duurt het nu fang voor dat het zaterdag is. Maar eindelijk komt dan toch de grote dag. Jaap is al beef vroeg wakker want de auto komt om zes uur. „We gaan vroeg weg", heeft oom gezegd, „dan is het nog niet zo druk". Gelukkig ls de auto precies op tijd. Maar toch heeft Jaap dan al wel den keer voor het raam gekekenDe kof fer gaat achterin. De reis kan beginnen. „Zul je goed uitkijken Jaap, en gehoor zaam zijn en geen malie dingen doen?", vraagt moe der. O, moeders zijn altijd zo bang! Jaap knikt maar. Moeder heeft dat al zo vaak gezegd. „Doe meteen de kaart op de brievenbus. Hij zit in je zak", zegt ze, „dan weten we dat juBie goed zijn aangekomen". „Ik zal er wel op Setten, Netty", zegt tante, „maak je echt niet ongerust". Daar gaan ze. Jaap en Fred zwaaien net zo lang tot ze de hoek om zijn. De vakantie is begonnen! (Wordt vervolgd) Natuurlijk een heel gemakkelijks want in de zomer hoeven we ons nergens druk over te ma ken en zeker niet over een puz zel. Stuur vooral je oplossing in. In de zomertijd heb je altijd veel kans op een prijs omdat er dan kinderen met vakantie zijn-, Alle woorden hebben drie let ters en op de kruisjes komt een mooi land te staan. 1 jong schaap, 2 zestig minuten, 3 afkorting van Alexander, 4 lentemaand, 5 geen vrouw, 6 Friese jongensnaam (vroeger was de man met deze naam een bekende voetballer), 7 zeg je ook wel eens voor paraplu, een soort afkorting, 8 naar, vreselijk, 9 schreeuw, kreet. De r oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leef- 2 i tijd onderaan de brief of oplos sing. Op de envelop zet je: Aan Anke, Verwersdjijk 6—8, Delft Gelukkig hebben we al weer wat zomerse dagen gehad. En de eerste week van de vakantie is al weer ora. Er zijn misschien ook kinda ren die al eerder vakantie hadden. Die hebben er dus al twee we ken op zitten. Maar er blijven er nog genoeg over. Geniet maar fijn van de zon, de zee, de bossen en alle mooie plekjes. Waar je ook bent 6 Ben de Jonge uit Schiedam tekende de moederpoes uit de Aristo- cats. 1 Aad van der Most, Fazantfaan 13, Kethel-Schiedam (12 jaar) 2 Jacqueline Bras, Parkweg 358, Schiedam (8 jaar) De oplossing was: mug, meten, autobus, gebit en nut INGRID STURKENBOOM (Schie dam) Bedankt voor je leuke te kening. De vakantiehoudende mensen hebben het windscherm tr maar bij neergezet. Dat heb je in <ms land wel nodig- Had ten goed rapport? ANJA VOORBERG (Schiedam) Is de envelop met plaat/as In tussen gearriveerd? Ik héb het meegegeven met de meneer die altijd de brlefies knmt brengen. Moeten jullie ook op 15 augus tus weer beginnen? Maar daar denken we natuurlijk nog niet aan. Geniet eerst maar fijn van mooi weer (hopen wc). LEONTTNE VOORBERG (Schie dam) Wat leuk dat je nog met Je vriendin correspondeert. 24 heeft een aardige buur er voor In da plaats gekregen. Een buurtje dat op een stokje hipt. Maar ik denk dat ze Jou toch gezelliger vond. PETRA BOSCHMAN (Schiedam) Jij hebt een fijne vakantie in het vooruitzicht. Gaan jullie steeds naar dezelfde plaats in Engeland? Je zult vast al een aardig mondje Engels spreken. Gaan juJIfe ook kamperen? Ik vond het leuk, dat je eens mee deed. Veel plester In de vakan tie Schrijf Je te «era over die hoge berg? SANDRA BORSBOOM (Schie dam) Bedankt voor Je leuks ta- keningen. Ik vind ze heet moof. Jij tekent zeker wel veel? En ft bent misschien nog niet eens op de kleuterschool. Ga jt nog met pappa en mamma op va kantie. Fijn he? MARLIES v. d. LINDEN (Viaar dingen) Ik wens je een heel prettige vakantls ;n Ede. Gaan jullie fn een zomerhuisje? Mis schien lees ie daar de krant ook weL Dan kun je het ver volgverhaal lezen. Schrijf je me alles wat je hebt beleefd? ROBBIE DE JONG (Viaardingen Dit briefje lees je due al op 'n duintop oop het 'strand van Hoek van Holland. fs het strand al weer vrijgegeveni? Ik las dat er ook mijnen lagen. Misschien komt er nog een keer «en fekenirtg bi de krant Maar ik heb nog zoveel teke ningen. Die moeten ook een beurt hebben. Spaar je het geld op of heb j« er iets voor ge kocht? Ben fc al een beetje bruin geworden? MARJA KORPERSHOEK (Viaar dingen) Zoals je wei gezien zult hebben was je deze week bij de winnaars. Leuk he? Nu heb je fijn iets te lezen in de va kantie. Je tekening vond ik ook leuk. Jammer dat het verhaal van Pippfe nu afgelopen ls. Dat van die zingende familie vind ih niet zo leuk. En Jij? ERIK DEN DRIJVER (Naald wijk) Jij had een mooie Cruyf, getekendMet keurige haren. Nu moet hij nog doelpunten maker. In de wedstrijd voor het wereldkampioenschap. Dat is geloof ik in oktober of novem ber. Wil je Monique ook bedan ken voor haar tekening? N1C0LET7E VAN DORP (Naald wijk) Je had een leuk tekenin getje gemaakt van een meisje in een dejtige jurk. Het leek net een koninginnetje. Het ver haal van die duif was een beetje echt gebeurd. Bij mijn broer in de douche wa» een duif naar binnen gevlogen. Dc duiven wilden steeds op het bal kon een nest maken. Wat een dommerds he? Ze kunnen ba- ter naar het bos gaan. Zijn Je foto's goed gelukt? Dit was het laatste briefje weer var. verleden week. Dag alle maal, veel plezier, veel zon cn geen ongelukken in de vakan tie. ANKB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3