SCHIEDAMSCHE COURANT Vorige maand van kracht bestrijden aar in Schiedam ©IS a 4 2 kranten voor een prijs! Stijging verwachtmaar: Ons nieuwe feuilleton Catharima de Grote Weinig vraag naar vakantie- werkers I Slachtoffer roofmoord begraven Besïolen raads vergadering over integratie Spoorbaan krijgt nieuw grindbed Rijnmond-rapport WRAKKEN AFGEVOERD John Hesselbertk exposeert in Knnstzaal Zuid Sigaretten gestolen Moeilijkheden met bej aardenpasje in bus en tram In juni: Geen doden in verkeer mt JV' 4 I •-sa Woensdag 12 juli 1372 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 89ste jaargang no. 24453 Broersvest 3 -telefoonadministratie263091 -redactie262566 klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL „Courage is slechts een gewoonte". Een zo op hefc oog simpele uit spraak, maar Catharina de Grote wist waarover ze sprak zij had deze gewoonte. Ze had de moed te zijn wie ze 'was. Wie was Catharina de Grote? Velen hebben een verkeerd beeld van haar omdat ze slechts- de droge historische fei ten kennen met daar- naast wellicht enige sen sationele, verzonnen en vaak afgunstige verha len.'Wie zij werkelijk was, vertelt Gina.-Kaus L.in;.deze- nieuwe feuillc-, toni die we onze lezers aanbieden en waarvan we morgen' op pagina'2 de eerste aflevering plaatsen. Gin a Kaus heeft talloze historische dokumenten, brieven en memoires van de groot ste Tsarin die Rusland ooit heeft gekend, ver werkt tot het authentie ke. boeiendeverhaal van Catharina's leven, vanaf haar geboorte als onbekend prinsesje van een nietig vorstendom, ergens in Duitsland, tot het moment waarop zij, op het hoogtepunt van haar macht lachend sterft. Door moed en geduld werd Catharina wie ze was: een verlicht despo- te, een humane, vrolijke vrouw, een machtig ver overaarster van landen en harten. Zij was in drukwekkend, veelzijdig en groots als Rusland, haar tweede vaderland; ze was dat in alles waaraan ze begon en waarin ze geloofde ze geloofde in de eerste plaats in zichzelf. Schiedam/VIaarcüngen De bijzondere raadsvergadering waarin gesproken zal worden over de integratie van de Schiedamse en Viaardingse nutsbedrijven heeft plaats op "donderdag 31 augustus. De 'vergadering is echter beslo ten.- Vlaardingen/Schiedam Hefc aantal werklozen, dat is in geschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord Is vorige maand met 51 gedaald tot 1152. Dit is geheel in tegenstelling met de verwachting van het GAB, dat normaal in juni met een stijging te ma ken krijgt, voornamelijk door het grote aantal jeugdigen dat de school verlaat. De geregistreerde arbeidsreserve nam vorige maand wat do mannen betreft met 81 af. Er zijn nu nog 1180 mannen als werkloos ingeschreven, wat neerkomt op ongeveer 1,7 procent van de beroepsbevolking. Bij de vrouwen was er vorige maand wel het normale beeld. Het aantal werklozen steeg hij hen met 30 tot 249 (1 procent) van de beroepsbevolking). Hoewel in juni van het vorig jaar het aanbod van zowel van mannen als van vrouwen toenam, wijst de huidige ver mindering van hetaanbod van de mannen toch zeker niet op verbetering van de ar beidsmarktsituatie. Het aan bod bij de mannen en de vrou wen is circa driemaal zo hoog als een jaar geleden. De vermindering van' het aan bod mannen komt voorname lijk voor rekening van de bouwnijverheid (-34) en me taalnijverheid (-30) terwijl ook het horecanersoneel relatief sterk verminderde (-10). Een toename was er in de sector kantoorpersoneel (+11). Onder het aantal werklozen be vinden zich ook ongeveer twintig afgestudeerde; acade mici, die niét aan de slag kun nen komen. Dat is iets minder dan twee procent van het to taal aantal werklozen. De geregistreerde vraag naar personeel vermeerderde in juni bij de mannen met 181 tot 1650 en bij de vrouwen met 21 tot 570. Eij de mannen is hier bij inbegrepen een vraag voor 227 LTS-verlaters» waarvan 180 voor de metaalnijverheid. Flink .daalt maandelijks het •aantal personen, dat werk zaam is in de nieuwbouw van woningen en bedrijfsgebou wen, een activiteit, die op een laag niveau is gekomen'. Er waren vorige maand .1243 per sonen in de nieuwbouw (uitge- zónderd die op deMaasvlak te) aan het werk. In april van dit jaarwas dat nog 1405, in januari 1505. In vergelijking met juli 1969 is het. aantal ruimschoots gehalveerd. Toen telde de bouw 2830 'werkne mers.' Een ander probleem voorhet GAB is nog steeds de gehuw de vrouw. Een daarvoor inge stelde werkgroep heeft, des tijds, een aantal bedrijven be reid gevonden om de gehuwde vrouw meer kansen te géven. In verband met het kleine aantalreactiesis de directie van de bedrijven, die, „deelne men aap^het.. desbetreffend, ^pjecf,rgévraagd of-zij inder daad bereid zijn gehuwde vrouwen in. dienst te nemen. Het antwoord was over het al gemeen positief. De conjunc turele inzinking dreigt echter een personeelsbeleid op lange termijn in de schaduw'te stel len. - Geluidshinder voor omwonenden Schiedam Het grindbed van de spoorbaan tussen station Schiedam en de overweg aan dè Nieuwe Damlaan zal wor den vernieuwd. De werkzaam heden,: die vooral *s nachts zullen warden uitgevoerd, zul len in de periode van 17 juli tot en met 9 augusts overlast veroorzaken. Het is de N.S, niet mogelijk om de geluids hinder volledig te beperken. In een brief aan de bewoners van de huizen die langs het trac&ïjiggèft„dat. ,e^. .,nie\^ grindbed krijgt wijzen ,de'.N"£." er op, dat de werkzaamheden overdag moeilijk kunnen wor den uitgevoerd. Op hefc baan vak Hoek van Holland/Schie dam v.v. passeren dagelijks zo'n 160 treinen en daardoor kan alleen ,'s nachts aan de spoorbaan worden gewerkt. Schiedam De 32-jarige winkc lier J. M. van den Bosch is gistermiddag begraven op hel r.k. gedeelte van de Algeqiens Begraafplaats in Schiedam. Ruim tweehonderd mensen woonden de begrafenis van d* filiaalchef bij, die donderdag avond in het trappenhuis van zijn flat werd vermoord. De begrafenis had een sober ka rakter. Na een rouwdienst in de> kapel van de Dr, Noiet- stichting ging de uit slechts twee volgauto's bestaande stoet naar de begraafplaats. Een familielid van mevrouw Van den Bosch leidde daar ais r.k. geestelijke de plechtig heid. Aan de groeve werden geen toe spraken gehouden. Na afloop was er In de aula gelegenheid tot condoleren. Een groot aan tal politiemensen in burger woonde de begrafenis bij. De leiding van het politiekorps van Schiedam was niet verte genwoordigd. Schiedam Dë woningnood- in het Rijnmondgebied dient met kracht te worden bestreden. Dit is één van de conclusies uit het rap port, dat het Openbaar Li- 'L- chaam- Rijnmond heeft-uit gebracht inzake de woning bouw in. en om .Rijnmond. In onze krant van gisteren hebben we al aandacht be steed aan enkele typische Schiedamse aspecten van deze zaak. Gezien de nog steeds voortdu rende woningnood Schie dam telt op dit moment zo'n 5.000 woningzoekenden die zich hebben laten inschrijven bij bureau Huisvesting en zo'n 2.000 woningen die-in de ko- ^.jrmnde ■jdxep>.aan:hun. bestem ming zullen worden onttrok ken, moet die woningbouw in de eerstkomende jaren wor den versneld. Die versnelde bouw zou verge zeld dienen te gaan van een onderzoek naar de woningbe hoefte in het Rijnmondgebied, Schiedam Van verschillende plaatsen in de stad zijn negen autowrakken naar het ge meentelijk wrakkenterrein aan de Van Heekstraat gebracht. Zij stonden geparkeerd op de Van Haarenlaan, de Bokelweg, de Boylestraat, de Van Hogen- dorpstraat, de Roosbeek, de Buitenhavenweg, aan de Noord vest en aan de Vlaar- •dingerdijk. Schiedam De Schiedamse graficus John Hesselberth (winnaar van de Maaskar.t- prijs 1972) exposeert van 14 juli tot 8 augustus In Kunst zaal Zuid in Rotterdam aan het Zuidp'.ein. Samen met Bert Gort, Henk Horsten en Wilma Kuil wordt hun eind- studiewerk voor de Academie van Beeldende Kunsten ge toond. De zaal is dagelijks ge opend van 10 uur tot 17 uur en zondag van 12 uur tot 17 uur. frata.f nü vin Me «nlikn irntaJ 2 knm.il nnmn,.n venr J. prij, ra Un: i. I StkhdrnKk. Cin.it Ml nl«m> «it «WHi» h« "«"inmchl NtawiMii rn.th.tl.ane binn.n.tnVriMnMn nlinv». Cntmi nu npdtnht och Sn g a dagen grain «nd.e «nll. v.rflictö.t, SC RN Mtid»v«le ptuipunwn. &T, Dm bon 5n open •««fop. >**r pwwfd. "Uf Rotterdimith Nieuvwbltd. WitwoordnummtrÖM, Rotterdim do SC 4r RN 14 daiM f »tT* nwr waonpf. teitfooit Schiedam Schiedam heeffc er weer een diamanten bruidspaar bij. Gisteren waren Johannes Marinus Koogje (BI) en Johanna Maria van Luijk (81) zestig jaar getrouwd. De heer Koogje Is op 11 juli 1891 in Poortugaal geboren, zijn vrouw op 23 augus tus 1890 in Schiedam. Zij wonen thans aan de Willem Brouwer- straat 24 in de Gorzen. Het feestvierende bruidspaar heeft negen kinderen, 21 kleinkin deren en zes achterkleinkinderen. De heer Koogje Is onder meer sigarenmaker geweest en heeft ijs verkocht. De laatste dertig jaar heeft hij voornamelijk in bloemen gehandeld. Zijn gezondheid en ook die van zijn bruid, is nog steeds uitstekend. Het diamanten echtpaar kreeg gisteren bezoek van de loco-bur gemeester van Schiedam, mevrouw G. D. Verwey-de Graaff. Temidden van bloemen, familie, kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft het echtpaar een. gezellig gesprekje gevoerd met mevrouw Verwey. Namens het gemeentebestuur heeft de loco-burgemeester een fruitmand aangeboden. Loco-burgemeester, mevrouw G. D. Verwey-De Graaf (links) In gesprek met bet feestvierende echtpaar. gekoppeld aan een voortdu rend volgen van de verhuïs- mobilisatie. Zo kan pas op zo danige wijze worden ge bouwd, dat de doorstromings- eifecten optimaal zullen zijn. Verder zou een optimaal ge bruik yan .de. bestaande,, wo ningvoorraad, gecombineerd mét een zorgvuldig te pro grammeren nieuwbouwpakket, kunnen leiden tot een ook voor de lagere inkomensgroepen, waarvan met name Schiedam er nog ai wat telt, verlossing uit de woningnood. Hoewel in het Rijnmondgebied in de komende jaren veel zal worden gebouwd, is dé conclu sie uit het rapport dat ook ge bieden die buiten Rijnmond vallen in de toekomst als woongebied in aanmerking zullen moeten komen. Ge noemd worden met name Oud-Beijerland in de Hpek- sche Waard en Zwijndrecht. Verder doen zich mogelijkheden voor het ontsluiten van nieu we woongebieden voor of mo gelijkheden tot versnelling van de woningbouw voor in Barendrecht, Spijkenisse en Nieuwerkerk aan den IJssel. Een onderzoek hiernaar zou volgens Rijnmond moeten worden ingesteld. Ondanks alle moeilijkheden, die verwezenlijking van het bo venstaande in de praktijk ten gevolge zal hebben, komt Rijnmond toch tot een aantal concrete aanbevelingen. In de eerste plaats zouden de door Rijnmond gewenste bouw plannen over 1972, 1973 en 1974 daadwerkelijk dienen te wor den verwezenlijkt. Alle knelpunten die zich daarbij voordoen zouden via Rijn- mond en<"of andere kanalen gebracht dienen te worden bij de commissie woningbouw Rijnmond of bij het ministe rie. De bouw in de gemeenten Spijkenisse, Hellevoetsluis, Capelle aan den IJssel en Krimpen aan den IJssel zal krachtig moeten worden ge stimuleerd,. Vlaardingen/Schiedam Va- kantïewerkers hebben het dit jaar-erg moeilijk.-Dat blijkt-^* uit de cijfers van het Gewes tetijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Het aanbod nam in vergelijking met ver- leden jaar. met tien procent toe. In totaal staan bij het GAB 612 jongens en meisjes als vakantiewerk(st) er inge schreven. Slechts een klein gedeelte van hen is aan de slag gekomen. Ongeveer 200 jongens ert meisjes konden worden ge plaatst. Dat was het gevolg van de veel kleinere vraag naar vakantiewerkers dan in 1971. Toen was de vraag 667, dit jaar slechts 387 ofwel onge veer 42 procent minder, Schiedam De winkelier D. G. van de Parkweg heeft aan gifte gedaan van diefstal van 3B pakjes sigaretten, <lie uit een defect geraakte automaat, die tegen de pui van zijn win kel was bevestigd, zijn ver dwenen. Schiedam/Vlaardingen Het speciale bejaardentarief, dat de gemeente Rotterdam voor zijn inwoners boven de 65 heeft ingesteld, schept ver warring bij onder andere Schiedamse en. viaardingse bejaarden, die soms van me ning zijn dat ook zij tegen ge reduceerd tarief in tram en bus van de RET kunnen rij den. Alieen de Rotterdamse bejaar den hebben echter recht op dit tarief. Zij zijn in het bezit van een bejaardenpas, die ze aan controleurs in tram of bus moeten tonen, samen met het plaatsbewijs. De bejaarden uit de buurge meenten tonen vaak wel een plaatsbewijs, maar zijn. niet in staat ook het pasje te to nen. De R ET-c ontrol eur vraagt daar altijd naar, en wordt dan soms te woord ge staan met: ,,Kan je aan m'h gezicht niet zien dat ik 65 ben?". Schiedamse en Viaar dingse bejaarden moeten het pasje voorlopig nog missen en betalen dus, in tegenstelling tot de Rotterdamse 65-plus- sers, het volledige tarief. Schiedam In 5chledam zijn in juni 159 ongelukken gebeurd. Dit is negen minder dan in juni 1971, toen er 168 ongeluk ken plaatsvonden. Zeventien ongelukken, hadden zware schade tot gevolg. Ook dit is minder dan in juni '71. Toen was dit cijfer namelijk 24. liet aantal ongevallen dat lichte schade tot gevolg had was de afgelopen maand 135 cn er wa ren zevjen ongelukken waarbij geen schade te constateren viel. In juni 1971 waren deze getallen respectievelijk 134 eh 10. Gelukkig vielen er de afgelopen maand geen doden in het Schiedamse verkeer. Ook vo rig jaar was dit niet het ge val. Wei zijn er negen 2waar gewonden. Dit is aanzienlijk minder dan in juni '71 toen er 26 zwaargewonden zijn ge vallen. Het aantal licht ge wonden. bedroeg vorige maand 40, vorig jaar waren dit er 47. De meeste aanrijdingen vonden plaats tussen twaalf en één uur 's middags en tussen vijf en zeven uur 's avonds. De be langrijkste oorzaken van de ongevallen waren het geen voorrang verlenen, te. dicht volgen, onoplettendheid, on voorzichtig achteruit rijden en slippen. Op zebra's zijn drie aanrijdingen gebeurd, hief waren ook drie voetgangers bij betrokken. Twee hiervan werden zwaar gewond en één licht. Bij de 159 aanrijdingen die de afgelopen maand gebeurd zijn waren 322 botsingsobjecten betrokken,- waaronder 192 personenauto's. 18 vrachtau to's, 50 bromfietsen, 18 wiek rijders en vijl voetgangers. ••rWl 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1