OERWOUD VAN HIRS: AUTO-SLALOM IN HOEK VAN HOLLAND er zijn VIER JONGE KUNSTENAARS EXPOSEREN 1 i Üüs Bejaarden tarieven in tram en bus 'M Wild gewas In plantsoenen Gevonden voorwerpen igws» I m SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 20 JULI 1972 Onkruid Hoek van Holland In samenwerking met de heer U. Hemmes uit Honselersdijk, voorzitter van de BMW-club Nederland, organiseert de commissie zomeractiviteiten van de VW in Hoek van Holland op zaterdag 29 juli een auto-slalom op het parkeerterrein achter de Prins Hen drikstraat. De slalom behelst in feite een soort behendig heidswedstrijd voor automobilisten. Als een gewetensvolle kerstman koestert J. G. Hirs z'n wilde flora: een heempark-arboretum in 't klein. Delft De jeugd uit de buurt spreekt over „het oerwoud van Hirs" en weet al lang: een bal of een shuttle vind je ge garandeerd nóóit meer terug in die tuin. De bezitter ervan glimlacht om deze ervaringen. Blijft ook goed-gehumeurd als hij de „Delftse Le Roy" wordt genoemd, al moet hij tegen een volledige vergelijking met de populaire tuinman uit het Friese Oranjewoud wel protesteren: „Kijk, die Le Roy weet zijn ideeën over een natuurtuin geld te halen, 't Is een echte zakenman. Mij lukt dat niet. Verder vind ik dat hij het toch wel wat erg simpel voorstelt: alsof er aan zo'n tuin helemüül niets te doen valt. Ik vind, dat je toch echt wel een beetje politiemaii tussen die gewassen moet spelen, weten met welke planten je te maken hebt, zorgen dat de een de ander niet gaat overheersen Een zgn. „wilde tuin" bete- huisgenoten worden gè- kent, net als in het heem- daan. „Ik zei tegen LeRoy park-arboretum dat daar aan de oostkant van Delft zo verborgen, maar onmis kenbaar in bloei ligt, dat „allesgroeit en bloeit", maar door de „nette" tuin man wordt weggeschoffeld omdat het tot de onkruiden behoort, hier z'n kans moet krijgen. Dat wil niet zeg— gen, dat er in de „tuin vani Hirs" niet een klim- of d« man, die het gewas bekijkt terwille van de struikroos z'n bloemen- plant zeli; de eeuwige verwon. pracht ontplooit want te- óering en bewondering om dat. midden van die wildernis groei- en bloeiproces. „Je hebt aan (On)kruiden moet wel ook een andere categorie plan eens een concessie aan de tenliefhebber», nl/ die van de dat .m'n vrouw wel es graag een sierbloemetje ziet. Toe» verklaarde hij, dat m'n. vrouw dan het mi lieu-verstorende element was en dat ik die dan maar weg moest doen. Nou vrMg ik je". Maar ook bij deze anecdote" houdt Hirs zijn glimlach- „registr eerdere", Die schreeu wen moord en brand wanneer er in de rangschikking van de plant iets mis gaat. Ik behoor daar niet toe- Ik heb ook nooit een herbarium gehad, hoewel Ik het nut daarvan wel erken. Maar ik zié een gewas nu een maal graag groeien, van zaadje tot volwassen plant". Zo'n zestien Jaar geleden ontstond aan de Delftse Thorbeckestraat de eerste en nog enige particu liere tuin, waarin het wilde ge was kans kreeg. „Ik had", zegt J. G. Hirs voorzitter van de ...Vogelwacht. Delft e.o, bestuurs lid van de Kon. Mij voor plant- kunde,. TNO-chemicus in de bouw daarvóór een bovenhuis gehad en dan lukt zo'n liefheb- berij minder goed. Maar de be langstelling was er al in de jeugd, rond Santpoort.Bij het bekijken van .de eerste Verka- de's plaatjes, een ontmoettng als Haarlemse lyceist met de grote Jac. F. Thijsse; het. dwa len in Thijsse's.Hcd in .Bloemen- daal, trouwens,ook door het wonen op de duinen van het Kennemerland. Voor ik deze tuin Inrichtte hij ia niet groot, maar Ik 2eg altijd maar: kijk eens hoe hóóg hij Is..- verzamelde ik aï hessen van heesters en maakte stekjes. Daar héb Ik het' meeste aan ge had: aan stekjes pitjes en zaad jes. Zo maakte ik ook de eerste wilde tuin. Bij de toenmalige Rubberstichting aan de Oostsin gel. Ik weet niet wat er nu van geworden is". Uit die eerste stekjes en zaadjes ontstond een variatie wilde planten voor, achter en bezijden het huts, die de gekweekte soor ten duidelijk de baas ia, waarin nu exemplaren voorkomen, die dat eerste zaadje van zestien jaar geleden ongeloofwaardig doen lijken. Be tuin van Hirs werd een belangrijke leveran cier voor het Delftse heem park-arboretum. Er komt ook wel eens wat uit het buitenland, „Het Is'zegt de eigenaar» „frappant hoe je vaak net over de grens plotseling massa's wil de planten riet waar we hier geen weet van hebben. Maar ik hou het inheems. In mijn tuin en trouwens ook in het heem park kom je alleen maar de ■oorten tegen die hier ook wer kelijk bloeien. Geen exota. r Verder, vraag ik zaden aanbidi verge botanische tuinen en geef de tuinman van het heempark een beschrijving; We verdelen het, risivo: ik zaai een deel. in kleine potjes en wanneer "de za den geklemd'zijn gaan ze naar het heempark; de tuinman zaait een deel in.de kwekerij van het heempark en brengt daarna de zaak naar buiten". De ontwikkelingvan de Delftse plantsoenendienst naar die „on gecultiveerde" aanplant die ondertussen A landelijk aan dacht heeft getrokken past uitnemend in het straatje van deze Hirs, „Het streven is Bteeds meer wilde planten ook In de plantsoenen te brengen- Wist u dat er een proef wordt gedaan met schaduwplanten vingerhoedskruid, nachtdistel etc., onder de bomen van het Kalverbos?" De Delftse chemi cus vindt dat men toch echt wel meer „natuurtuinen" zoti kun nen aanleggen. „Je ziet vaak, dat de mensen heiemaal geen raad weten met de aanleg van hun tuin. Juist tegen ben zou ik willen zeggen: zet er wilde planten in. Je haalt méér na tuur naar je toe en het vraagt niet veel onderhoud, wel een beetje kennii. Want als je af en toe eens snoeit en dat is on- Nouens vermijdelijk moetje uiter aard niet de groei eruit halen. Verder wel denken aan de bo demgesteldheid. Ik begon hier op de taaie kiel en moest veel zaad en veen mengen. Zo kwam ik eigenlijk vanzelf op al die' wilde gewassen. Want weet u, m'n tuin was eigenlijk te klein voor een gazon, En om nou zo'n klein grasveldje te maken., dat vind ik een beetje burgerlijk. Ik heb eerst wel veel klaver ge zaaid, om het gauw groen te hebben. Maar toen vroegen m'n buren of ik een geit ging hou den,.- Al heeft een wilde plant „hij moet natuurlijk ook wel een beetje bloeien, he?" er door gaans flink de groei in, ook bij deze tulnllefhebberij is geduld een schone zaak. „Maar", meent de heer Hirs, „bij m'n werk in de bouwchemie zijn óók proeven die tien, vijftien jaar lopen en ik heb dus wei geleerd geduld te oefenen". Buiten, in de tuin, grabbelt hij met feilloos instinct kleine bloeiertjes ver scholen onder en tussen grot» schutbladeren tevoorschijn. D» mens lopt er langs spoordijk in de weilanden of bij een stok bouwland midden in de stad, achteloos aan voorbij. Hier wor de® se gekoesterd- Nog even terug naar de pro afper ken van Le Roy in Heerenveen. „Interessant, interessant", zegt Hirs. „Ik kan ook wel zeggen dat, zoals hij is begonnen, wij ongeveer op gelijk peil waren. Alleen heeft hij later geld gero ken en is propaganda gaan ma ken. Overigens is hij niet d» eerste: Amstelveen bijvoorbeeld heeft al jarenlang natuurplant soenen. Dat is een heel verschil, als je daarna de bloemenperken van Amsterdam ziet. A propos: wilt u dat niets zo rationeel is' al» een rozenperk? D« rozen staan keurig In 't gelid, worden op tijd bespoten en bloei is al tijd verzekerd. Bovendien heb ben ze zoveel stekels dat.ja daartussen geen schade kan aanrichten." Zo'n uispraak wil nog niet se®, gen, dat J. G. Hirs onvoorw»»»* delljk vasthoudt aan alle wltee groeiers. HIJ kijkt fronsend naar een brandnetel, een W** uit de kluiten gewassen straat jongen tussen de varens en concludeert,,dle moet er maar eens uit. Maar eerst moet lk er nog een dia van maken*. iiiinnimniNH isiSHsinMsiiiiffiiiiinneiiisiiiiïi Te bevragen aan het Hoofdbu reau van Politie te Schiedam dagelijks van 09.00 uur tot 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: pakje, Magazijn de Ooievaar; 7 sleutels aan ring; damesbril, donkerbruin montuur; rood kinder-fietsje; motorhelm plus bril; etui met gereedschap; verzekeringsplaatje, 1972, NQM 112; groen jack; bruine damesportemonnee met in houd; een truitje, korte broek, 1 paar sandalen; rijbewijs; rode step. Aap, vrDwelijk geslacht, Dieren tehuis, Sint Anna Zusterstr. 45. Te bevragen bij de vinders: Step met vlag, mevrouw Mul der,, Prof. Aalberselaan 72; kinderbril, Engel, Van Osta- delaan 37; ring met autosleu tels, Apotheek, 't Goudenhert, St. Liduinastraat 58; BH, oud roze, In papieren 2ak, van Ga meren. Sweelinckslngel 18, Groen, tel. 707681, dames- of meisjesjurk. Van Daalen, Rot- terdamsedijk 252; kinder jas je, Kloos, Vlaardlngerdijk 175; jurk' plus B.H., Huiskens, J. A. Alberdingk Thijmstraat 84b; zwembroek plus hand doek, Rembrandtlaan- 78a; 1 wit kindersandaaltje, me vrouw Teken, Willem Pijper- straat 4; portefeuille met in houd, E. Suiten, Schiedamse- weg 41; bruine boodschappen tas, A. Detmeijer, Lekstraat 18b; tas met inhoud, zwem broek en baddoek. Van., der Linden, Burgemeester van Haaxeniaan 933; bromfïefcstas met inhoud, Hr. Korelgevel, Van Swindenstraat 47a; etui, inhoud, shag en vloei, Krowin- kel. Burgemeester Nolenslaan 818; goudkleurig dameshorlo ge, Oosterbroek, Gaslaan 77, Baarn, tel. 4194; gouden ring, met naam, H, Haak, Buiten- hoilstraat 76, Rotterdam; bankbiljet, RET-kantoor, Kleiweg; goudkleurige arm band, mevrouw Valster, Sibe- liusplein 78;; geldsbedrag, JoostSturkenboom, Zwalu- wenlaan 109. Rotterdam Tot de vier leerlingen van de avondopleiding van de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten, die in kunstzaal Zuid in Rotterdam hun eindstudiewerk exposeren, behoren John Hesselberth uit Schiedam en Henk Horsten uit Vlaardingen. Hesselberth is de winnaar van de Maaskantprljs 1972 en wie zijn. grafisch werk op deze tentoonstelling ziet, zal .zich óver die onderscheiding zeker niet verbazen. Het houdt de belofte' in, dat Hesselberth zich zal kunnen ontwikkelen tot een graficus, die zich in de rij van de groten zal kunnen voegen. Wat is het eigenlijk, dat het werk van Hesselberth 20 interessant maakt? Zijn het de (surrealistische) onder werpen of Is het de zo simpel lijkende maar in wezen geraf fineerde techniek die zijn et sen kenmerkt? Ik geloof, dat zowel het een als het ander er de reden van is. De meeste bladen hebben geen titel ge kregen, Men kan dus raden naar de bedoelingen van de kunstenaar en zal vermoede lijk geen antwoord vinden op de vragen, die zich opdringen. Maar men zal geboeid zijn. En is dat niet heel belangrijk? Heeft Hesselberth zijn werk een titel gegeven, dan ligt een brief daaraan ten grondslag. Brief voor Rita (5) is een klei ne, wat merkwaardige compo sitie, die slechts een zeer ge- ring€ ruimte van het blad in beslag neemt; Vier brieven voor de deurwaarder (9) is een blad, dat met-het kwartet gesloten enveloppen getuigt van een humor, die hauw met door Jan.H. Oosterloo ironie is verwant. Zijn zin voor het experiment heeft Hesselberth tot uitdrukking gebraaht in twee bladen zon der titel. Blad no. 2 is een combinatie van twee etsen (In twee kleuren), waarbij in de platen is gezaagd; blad no. 4 kan worden omgedraaid en is dan onveranderd. De signa tuur staat dan óók weer onder aan. Henk Horsten dóet met •zijn heel aparte kunst, zijn woonplaats Vlaardingen alle eer aan. Hij gebruikt als be langrijkste materiaal dat, wat onverbrekelijk is ver-bonden met Vlaardingen: zeildoek. Van dit materiaal, onontbeer lijk bij zeevaart en visserij, maakt hij reliëfs, waarin het ruit motief domineert. Soms laat hij het doek in de natuur lijke kleuren. Mij bekoort dit meer dan wanneer de ruiten blöuw-wit of oranje-wit zijn gemaakt. Maar goed, dat is een kwestie van smaak. En de oudé Romeinen zeiden het al: de gustibus non disputamdum est. Over de smaak valt niet te twisten. Het parcours is zodanig dat er voor auto en bestuurder vrij wel geen risico's aan verbon den zijn. De hindernissen kun nen in twee manches warden „genomen", waarvoor men in totaal ongeveer zestig minu ten nodig heeft. De technische leiding is in han den van de heer Hemmes en zijn assfstenten. De slalom be gint om elf uur 's morgens en duurt tot ongeveer vijf uur. De prijsuitreiking vindt plaats in restaurant Hoeve De Vier sprong aan. de Maasdijk. Er kunnen in totaal zestig auto's deelnemen. De inschrijving (tegen betaling van ƒ2,50) kan gebeuren op het WV kantoor tot vrijdag 28 juli 8 uur. Wanneer echter zestig deelnemers hebben ingeschre ven wordt de inschrijving on herroepelijk stop gezet. Het principe „wie het eerst komt het eerst maalt" is hier dus van toepassing. Op het parkeerterrein, zal een. parcours worden uitgezet waar de automobilisten zo snel en zo goed mogelijk moe- en doorkomen. Uiteraard zijn ook de dames hartelijk welkom. Misschien loopt ondergetekende wat vooruit op de besprekin gen van het goedkoper reizen per tram en bus. Het verwon derde me dat een WD lid, de heer Verhulsdonk, de raad schriftelijke vragen heeft ge steld over het tarief voor be jaarden in tram of bus, dit naar aanleiding van een arti kel in de Schiedamse Courant van 13 juli. Maar die Bolmers. wat is dat voor iemand? Ik weet wethou der van financiën en een lid van de PvdA, 'n man die zich wel op de weg zal bewegen per auto. die weet niet eens hoe 65 'ers zich laten vervoe ren, laat hij zich eens een paar dagen laten vervoeren per bus of tram, dan ziet hij die oudjes die op visite gaan bij de kinderen of bij andere familieleden, naar Vlaardin gen en Rotterdam, naar de linker of rechter Maasoever of Hülegersberg; dan kan hij wat Ieren. Het schijnt dat de WD'er Ver- hulsdor.k dat beter ziet (dat is dan ook een echte Schiedam mer) dan de PvdA'er Bol mers. In mijn schrijven van 13 juli schreef ik over die 15 met veel nullen, de judaspot van de waterlevering, ik ben maar een matige rekenaar, maar denk dat l miljoentje ruim 10 jaar de kosten kan dekken voor bejaardenpasjes. Nu partijmensen in de Raad: (ook vooral PvdA'ers) denk goed na en Jaknikken als het in belang is van de 65+ers. Tegen hde heer Bolmers wil ik zeggen: De Margriethal moet winst maken, de Raad zaal voor de burgerij opko men, kom nu eens op voor de A.O.W.'ers. M. W. Stigter Dr. WibautpJeln 38 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3