I Schiedam kan met kunstbezit goed voor de dag komen Van bakker, zeemam en huisbewaarder tot hoofdagent TWEEMAAL TONEEL VOOR VKC modelbootvaren in Beatrixpark Kampioenschappen september Drumband- concours S.G. op 9 l>,v' .laatbloeier Adviesraad Detailhandel vergadert 65-jarige politieman H. P. J. Prein: 1 SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 3 Vervolg van pagina 1 Schiedam Een unieke Ne- j. derlander verlaat per 1 sep ia i tember het Schiedamse po- J Utiekorps, Het is de 65-jari ge hoofdagent H. P. J. Prein, die waarschijnlijk als laatste Nederlandse po litieman op de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst verlaat, aangezien men bij de politie met zestig jaar functioneel leeftijdsontslag •>r krijgt, aarom die vijf ja ren extra? „Toen ik zestig was er bij de politie op de al thuis te blijven. Ik voel de me nog vitaal genoeg om te werken, bovendien ir* las er bij de politie op de afdeling waar ik zat, geen 'Jv vervanger voor me," aldus 1 de heer Prein, voor wie nu "1 toc^ ?e van Saan geko- *nen is.Na een kwart eeuw de gemeenschap van dienst fe zijn geweest, trekt hij zich terug als politieman om zich te gaan wijden aan zijn liefhebberijen. Een boeiende persoon, de heer Prein. Van vele kanten heeft hij de mensen binnen en bui ten de grenzen leren kennen. uit beschrijvingen van de tal rijke ervaringen, die hij heeft opgedaan, ontstaat 'n indruk wekkend levensverhaal, dat OP 24 juni 1907 In Schiedam begon. Een geschiedenis, waarvan gangsters, versteke lingen, bloedige roofoverval len in de States en bitterkoek jes deel uitmaken. Politie-commissaris C. van der Haagen noemde de heer Prein tijdens een woensdag gehou den afscheidsbijeenkomst op het hoofdbureau een laat bloeier wat de politie betrett: »Op een paar maanden na was u veertig toen u bij de po litie kwam. Dat is een leeftijd, waarop de meesten pas begin gen te leven, u had al een le ven achter de rug." Als bakkersleerling begon de heer Prein op veertien-jarige leeftijd zijn loopbaan. Zijn werkkring ging hem echter snel vervelen en hij besloot te gaan varen. De Holland Ame rika Lijn plaatste hem toen als bakker'op het stoomschip de Botterdam, dat hij na ver loop van tijd verliet om zich te vestigen in New York. Ook daar ging de heer Prein. het beroep van bakker uitoefenen. De heer Prein: „In die Ameri kaanse bakkerij bracht ik het in Holland geleerde in prak tijk. Ik bakte daar bitterkoek jes en ander banket, dat ze daar helemaal niet kennen. Al gauw lagen de etalages vol met Hollandse koekjes, die bij het publiek, prima in de smaak bleven te vallen. Het kosste me wel mijn baan. Want op zekere dag zei de bakker me, dat hij me niet meer nodig had omdat hij nu zelf wel Nederlands banket kon maken." Het ontslag bleek voor de heer Prein geen enkel probleem op te leveren. In New York had hij genoeg familieleden, die hem zolang opvingen en. in korte tijd had hij een nieuwe baan gevonden: hij werd huis meester. In een flatgebouw in Brooklyn kreeg hij kleine kar weitjes op te knappen, techni sche klusjes, schoonmaken, kortom de bewoners van het flatgebouw van dienst zijn. Als huismeester was hij ver bonden aan een organisatie, die service verleende in ver schillende flatgebouwen onder toezicht van een controleur, wiens assistent de heer Prein tenslotte werd. De herinneringen aan Amerika zullen altijd een grote plaats blijven innemen In het brein van 'de oud-politieman, die zelfs nu nog met een Ameri kaans accent spreekt. Prein: „Ik heb daar een prachtige tijd gehad. Het is wel een hard land. Van verschillende bankovervallen ben ik getuige geweest. Het was de tijd van de gangsters, die ik vaak in actie heb gezien. Bloedige vuurgevechten, waarbij niet zelden slachtoffers vielen, heb ik meerdere malen meege maakt. Trouwen is uiteinde lijk de reden geweest van mijn vertrek uit New York" Mr. EMPIRE Weer terug in Schiedam. Nauwe straten, die In niets leken op de avenues in New York, vormden de omgeving, waar in mr. Empire, zo werd de heer Prein door zijn collega's genoemd omdat hij het Empi re State Building had zien bouwen, een nieuw bestaan moest opbouwen, wat niet meeviel, aangezien het hier crisis was. Het bakken kon de heer Prein toch niet vergeten en met zijn oude beroep ging hij de kost verdienen voor zijn gezin. Tot het uitbreken van de oorlog. In de jaren '40-'45 was de heer Prein in dienst van de lucht bescherming. Hij had de taak nauwkeurig toe te zien op de verduistering. Nergens mocht van lichtuitstraling sprake zijn. Ook had de heer Prein toezicht op schuilkelders. Over zijn werk na de oorlog vertelt hij: „Op verzoek van de verzetsbeweging kwam ik bij de politieke opsporings dienst. Ik had tot taak aan. de hand van foto's dossiers sa men te stellen van oorlogs misdadigers. Het werk bracht met zich mee, dat ik veel in terneringskampen af moest, om de politieke gevangenen te herkennen. Iedereen, van wie ze maar enigszins dachten, dat die verkeerd was geweest in de oorlog ging achter de tralies. Degenen, die zich aan kleine vergrijpen schuldig ble ken te hebben gemaakt, wer den onmiddellijk weer in vrij heid gesteld." In 1947 begon de heer Prein offi cieel bij de politie, met wie hij In de oorlog al had samen gewerkt. „ik kon kiezen tus sen de motordienst (nu ver keersdienst) en de recherche. Aangezien ik niet zo van al dat snelle op de weg houd. dat is mij te gevaarlijk, koos ik de laatste mogelijkheid." „Omdat ik goed Engels spreek, werd ik bij de Vreemdelingen dienst geplaatst, waardoor mijn werkterrein voor een De heer H. P. J, Prein, mr. Empire voor zijn collega's. Vla a rdin gen/Schiedam De Jaarlijks te houden Nederlandse kampioenschappen modelbootvaren worden dit jaar georgani seerd door de Schiedamse Modeljachlvereniging De Viking in de vijver van het Prinses Beatrixpark te Schiedam op zondag 10 september. Ze staan onder auspiciën, van de Algemene Nederlandse Scheepsmodelbouw Federatie. Er wordt in negen klassen ge varen, dit naar gelang de grootte van de scheepjes en de wijze waarop ze worden aangedreven. Dit kunnen elektromotoren zijn maar ook verbrandingsmotoren van verschillende voltages en cy- linderinhoud. De besturing ge schiedt radiografisch. Het voor de wedstrijden uitgezette parcours mag tweemaal wor den gevaren. Leden van de A.N.S.F. uit alle delen van ons land nemen aan deze wedstrijden deel. De eer ste start heeft plaats om 10.30 uur. Op een afgebakend ter rein zal ook nu weer een fraaie collectie scheepsmodel len te zien zijn van diverse ty pen waaronder miniaturen van bestaande schepen van de internationale handelsvloot en marine. groot deel in de haven kwam te liggen. Ik moest kennisma ken met veel kapiteins van. binnengelopen schepen en de verstekelingen, die vaak aan boord waren, moest ik meene men naar het bureau om ze weer naar hun eigen land te laten vertrekken. Verstekelin gen van vele nationaliteiten heb ik op het bureau gehad. Finnen, Engelsen, Italianen, Zuidamerikanen en ga maar door. In 1356 nam de Mare chaussee dat werk over," al dus de heer Prein. De herkenningsdienst was de nieuwe en laatste afdeling, waar de heer Prein te werk werd gesteld. Het opstellen van rapporten over alle ge pleegde misdrijven in Schie dam en het noteren van in be slag genomen goederen be hoorden er tot zijn dagelijkse bezigheden. Nu is het alle maal voorbij. Een tijd voor hobbies is aange broken, Ook de acht kinderen van de heer Prein en hun echtgenoten zullen .hun vader en schoonvader nu meer zien dan vroeger het geval was, omdat ook 's avonds de politie wel eens beslag legde op de tijd van de heer Prein, Zag hij in 1967 een afscheid van het bureau nog niet zitten, nu laat hij zijn werk graag over aan zyn jongere collega's. Vlaardingen/Schledam Voor volgende maand heeft het Vlaardingse Kunst Centrum twee toneelstuk" ken. op het programma staan. Maandag 11 septem ber komt de toneelgroep Centrum naar de Stadsge hoorzaal voor de opvoering van „Vis voor vier". Vijf tien dagen later volgt de to neelgroep Theater met „Don Juan terug uit de' oorlog". „Vis voor vier" is een muzikale gruwelkomedie van Wolfgang Kohlhaase en Hita Zimmer in een vertaling van Hans P.oduin, Een leven lang heeft een trouwe huisknecht drie welgestelde, ongetrouwde zus ters gediend. Wanneer hij aan het eind van zijn welbestede dagen om zijn loon komt, zijn de zusters hem plotseling zat. Geld, liefde en duistere drif ten spelen in het stuk een niet te verwaarlozen rol. In het tweede toneelstuk ge schreven door Gdön vorx Horvath en vertaald door Ka- rel Muller) komt Don Juan te rug uit de ellende van de Eer ste Wereldoorlog. In het ont redderde Duitsland gaat hij op zoek naar zijn bruid, die echter is overleden. "Van dit meisje heeft Don Juan zich tijdens de veldslagen in de loopgraven een soort ideaal beeld gevormd. Op zijn speur tocht ontmoet hij vele andere vrouwen, die aan zijn ideaal beeld willen voldoen tot zij merken dat Don Juan een dood beeld najaagt. Toegangsprijzen voor beide voorstellingen bedragen 8,50, f 7,50 en 5,50 voor le den en telkens twee gulden meer voor niet-ieden. Houders an een cultureel jeugdpas- poort krijgen vijftig procent korting op de prijs voor niet- leden. Voor het eerste toneelstuk, waarmee het VKC het nieuwe seizoen opent, kunnen de le den schriftelijk voorbespreken tot uiterlijk 6 september. Van af 8 september zijn ook voor niet-leden kaarten aan de kas sa van de Stadsgehoorzaal verkrijgbaar. Voor „Don Juan terug uit de oorlog'1 zijn deze data respectievelijk 22 en 23 september. De kassa van de Stadsgehoor zaal is dagelijks geopend van 10 tot 13 en van 19 tot 21 uur. Telefonisch kan ixx dit geval een plaatsje worden gereser veerd onder nummer 340500. Schiedam In de Plantage wordt zaterdag 9 september het 14e Drumband-concours gehouden, dat wordt georgani seerd door de afdeling Muziek van de Schiedamse gemeen schap. Aan dit concours 2al weer worden deelgenomen door een groot aantal korpsen uit heel het land. Het concours wordt zaterdag middag onderbroken door het défilé in de Lange Nieuw- straat, waaraan alle korpsen deelnemen en dat zal worden afgenomen door burgemees ter H. Roelfsema. De korpsen voeren een „lopend" nummer uit en een „stilstaand num mer. Programmaboekjes voor het drumbandconcours zijn te verkrijgen bij het VVV-bu- reau, Proveniershuis, Over- schiesestraat. Deelnemende korpsen uit de omgeving zijn De Jonge Pij pers, Ravoband NPG, Lïberté en De Pijpers uit Vlaardingen on de Jeugd Rijnmondband, Juliana, Gusto, D.O.K., O.B.K. en Wiltccn-Fijenoord uit Schiedam. Schiedam De Adviesraad voor de Detailhandel en Consu* mentebbelangen houdt dins* dag 5 september een openbarë vergadering in het stadhuis, Op de zeven punten tellendé agenda staat onder anderë een schrijven van het ge1 meentebestuur over de koop1 avond op donderdag. Voorts komen onder andere ter spra» ke brieven van de Co-op Nieu' we Waterweg en van het ge meentebestuur uver de valkan* tiesluiting van de groentehanf delaren. De vergadering begint om aeW uur. der zijn de aard en het niveau van de verzameling, die met bescheiden budgetten, werd opgebouwd. Gezien de geld ontwaarding en de mede daardoor sterk gestegen prij zen van de kunstwerken is de twintig mille waarover men dit jaar kan beschikken heus niet zoveel meer dan de dui zend gulden, die in 1947 voor aankopen mochten worden be steed. Dat nochtans de collec tie zo waardevol is ook in geld uitgedrukt is te dan ken aan het weloverwogen aankoopbeleid, dat van de aanvang af is gevoerd. Daan Schwagermann legde als con servator van het museum een kwart eeuw geleden de (stevi ge) basis voor de verzame ling; tot 1956 heeft hij met vooruitziende blik werken ge kocht van die kunstenaars die historie zouden maken. Die werken waren toen nog te be talen uit het beschikbare bud-' get, terwijl nu het huidige er ontoereikend voor zou zijn. Peter Struycken. Wetmatige beweging van vorm en kleur. door Jan H. Oosterloo Schiedam Het Stedelijk Mu seum van Schiedam vraagt, bij de opening van het nieuwe expositieseizoen, de aandacht voor de eigen collectie die al zó groot is geworden, dat alle zalen van het museum nodig waren om haar te kunnen op stellen. Maar nu zegt die om vang niet zo véél, zelfs niet al is die indrukwekkend, als men in aanmerking neemt dat het bezit in een periode van slechts vijf en twintig jaar werd verworven. Veel belang rijker en nog indrukwekken- Evert Maliankay: Magies kreeg toe hij, kort na zijn be noeming, een representatief werk van Constant kocht. Overigens werden (en worden nog steeds) belangrijke schil derijen gekocht in een vroeg stadium, waardoor het moge lijk is binnen het budget te blijven. Dank zij dit beleid be zit het museum een collectie, die kan worden gezien als een goede afspiegeling van de Ne derlandse schilderkunst van de laatste decennia, zij het dat bij de samenstelling wel licht de kunstenaars uit de ei gen omgeving een streepje vóór hebben gekregen. Voor figuren als Jaap van den Ende, Arie van. Geest, Evert Maliankay en Joop van Meel, die vooral op de Sa.lons der Maassteden naar voren zijn gekomen, is dat terecht. Zij zullen allen beslist wel het na tionale niveau bereiken voor zover zij dat nog niet hebben gedaan. De collectie is aangevuld met 'n aantal bruiklenen. Daartoe behoren enige recente werken van Ger Lataster en Jan Sier huis. Die van Lataster kan ik niet bepaald de mooiste vin den. Want waarom toch die lappen plastic, die bij voor beeld een compositie, die her innert aan de beste werken uit zijn „citroenenperiode", zo vervelend schaden.Och ja, met de aankopen is het óók zo; als men door de zalen Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam: Tentoonstelling van 'de eigen collectie. Dagelijks van 10-17 uur, op zondag van 12.30-17 uur en op vrijdag bovendien van 20.-22 uur. Tot 18 sept. rondwandelt denkt men wel eens: dit of dat had gelukki ger kunnen zijn. Maar beziet men het totaal, dan kan men Schiedam toch zeker geluk wensen met zijn kunstbezit. Veel vergelijkbare steden kunnen er jaloers op zijn. Schiedam kan met zijn eigen collectie heel goed voor de dag komen! Wat Schwagermann was begon nen, werd van 1957 tot 1962 voortgezet door Pierre Jans sen en wordt sinds 1963 uitge bouwd door de huidige direc teur Hans Paalman. De in druk is, dat laatstgenoemde in het aankoopbeleid meer de voetsporen van Schwager mann drukt dan ooit werd ge daan door Janssen, die in één slag een schilderij en maar liefst 26 gouaches van Karei Appel kocht. Maar goed, alle mensen zijn niet eender en Janssen is altijd, mèt alle bijzondere kwaliteiten die hij heeft, een wat eigenzinnige fi guur geweest en is dat nog. Ondertussen verrijkte Janssen met die „cotlectioneursaan- koop" in niet geringe mate de Cobra-verzameling van het museum, die door Paalman min af meer een afronding

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3