naar ife Gevonden voorwerpen Zondag KMB'ers oefenen nog Veel ver huizingen kinnen de gemeente Het spookhuis in het bos De prijswinnaars Ondanks verzet van wethouder Verweij: Korfballers winnen met 4-3 Sportagenda Sportraad vergadert De nieuwe puzzel Brievenhoekje Zomers vervolgverhaal in 10 delen slot Voor t; de jeugd Hallo allemaal Het paard zonder staart SCHIF.DAMSCHE COURANT VRIJDAG l SEPTEMBER 1972 3 Schiedam Bij wethouder van onderwijs mevrouw G. D. Verweij-De Graaf f keer de gisteravond in de raads vergadering even het boze gevoel terug van een on- M- derwijzeres,. die haar klas ziet afgeleid terwijl ze Juist een ingewikkeld dictee op geeft. Buiten is er een enorme drukte en de klas heeft geen aandacht meer voor de leerstof en de leer kracht de leerkracht laat, omdat daar veel interessan ter dingen gebeuren. Mevrouw Verweij, oud-onder wijzeres, vertolkte daarmee de bezwaren van het onder- wijzend .personeel in Groen- oord, tegen de vestiging van de weekmarkt aan het Bach- pleir., vlakbij een aantal scho len, op korte afstand van de klaslokalen. De raad was gisteravond voor een keer vriendelijk gesplitst in voor. en tegenstanders van dc weekmarkt aan het Bach- plein als vervanging van de huidige markt op de dinsdag ochtend aan het Johan Straussplein, die zo langza merhand uit zijn jasje is ge groeid. Beide kampen namen er gister avond alle tijd voor om elkaar steekhoudende argumenten voor te houden. Wethouder Collé van de vervoers-, reini- gings-, ontsmettings- en marktdienst sprak zich na mens de meerderheid van het college uit vóór het verplaat sen van de weekmarkt. Wet houder Verweij was er tegen en zou aan het eind van de discussies zelfs nog met een amendement komen, dat het overigens niet haalde. Ook in de raad liepen de menin gen uiteen. De KVP'er W. G- L. Poels meende dat naar de bezwaren van het onderwijs ■dient te worden geluisterd en stelde, een. proefperiode van een jaar voor in het school jaar 1972-1973. Voordat het schooljaar afgelopen is moe ten de ervaringen eens wor den besproken, meende hij. Steun kreeg hij van PvdA'raadslid N. C. Kerkhoff, terwijl D'66-er Broeke: pleitte vooreen goede afrastering-. tussen; schoolj en .marktter-; rein. De weekmarkt In Groenoord komt overigens toch op het Bachplein. Niet echter dat on- dorwijs-aanhangers en markt-aanhangers omstandig bun standpunten hadden be pleit, als stond er geen beslo ten zitting op de raadsagenda over de integratie van de nutsbedrijven van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Die vergadering duurde dan ook voort tot dë nachtelijke uren; ry■-> - Wethouder Collé had veel be grip voor de bezwaren van on derwij szijde en beloofde dat de markt zo zal worden inge richt dat het onderwijs er zo weinig mogelijk hinder van heeft. Door het afscheiden van school en markt door een wand kan geluidshinder wor den voorkomen. Omdat er geen standwerkers op de Groenoordse weekmarkt zijn is volgens de wethouder de kans op al te grote lawaai overlast niet erg groot. Op zichzelf had de wethouder geen bezwaar tegen een even tuele proefperiode. Het betoog van wethouder me- vrouw Verweij van onderwijs riep al snel het beeld op van een schoolklas die -wordt afge leid gedurende een deeL van het. lesrooster. „Tweenegende van-de totale lessen zuiièn. on der hinder van de Weekmarkt plaatsvinden", zo hield de wethouder de raad voor. „Van normaal Iesgèven is dan. geen sprake. Je moet dan wel een erg boeiend onderwerp heb ben om de' kinderen bij de zaak te houden". Dat de af stand school/weekmarkt 60 meter zou zijn bestreed, me vrouw Verweïj: volgens teke ningen van de y.r.o.m.-dienst was die afstand niet meer dan ongeveer 35 meteri Wethouder Collé won ultelnde- lijk het pielt, De weekmarkt komt op het Bachplein en Is niet aan een proefperiode ge bonden. Een daartoe ingedien de motie van de heer Poels haalde het niet. Ondanks de bezwaren van onderwijszijde komt de weekmarkt dus toch op geringe afstand van de scholen en zal het intussen volgens wethouder Collé wel meevallen met de geluidshin- deri. Vlaardingen Het zg. V.aar- dings korfbaltwaalltal heeft deze week op de Rotterdamse Lijnbaan met 43 gewonnen van Ons Huis. In het .kader van 700. jaar Vlaardingen gal het team, bestaande uitspe lers van Oranje.Nassau, Spirit en Vlaardingen, een demon stratie. In de vijfde minuut van het aantrekkelijke duel, dat - veel toeschouwers trok, opende Ohs Huis de score, ma'ar daarna scoorden Mart. Romers en Arie Verburgh. Vijf minuten na. rust scoorde Leo van der Vaart 3—1 en na dat Koen Staal ook een vierde treffer had-, aangetekend, ■kwam Ons Huis in een sterk slot offensief; terug tot 34; Vlaardingen De zondag-ama teurs (KNVB) verschijnen het komende weekeinde voor de laatste test vóór de competi tie, die 10 september gaat be ginnen. De Hollandiaan gaat daarvoor naar Cees de Haan's oude club VCS voor een oefen- partij aan de Haagse Melis Stokeiaan, terwijl het Maas- sluise VDL op visite gaat bij CKC in Kralingseveer. VFC oefent voor de laatste maal thuis tegen DHZ, waarvan trainer Wolter Bds zegt: „dat- de basisopstelling nu. wel be kendis. Lang hebben we moe ten werken met verschillende spelers door. vakanties, maar daar is nu een einde aan geko men". Het duel aan de Sport- laan begint om 14.30 uur. Vlaardingen Sportprogram ma: zaterdag: Excelsior 'M— Zwaluwen, 14.30 uur te Maas sluis; thaardingen—-Koude kerk, 14.30 uur, Marathonweg; Hoekse Boys-DEVJO, 14.30 uur te Hoek van HollandTS3 SVOW, 14.30 uur, sportpark Vijfsluizen; Satelliet-SC Bot lek, 15.15 uur, Kehehveg; Oranje Nassau—Pits, 16 uur, Marathonweg; Zondag: Fortuna VIHVC, 14.30 uur, Marathonweg; VFC— DHZ, 14.30 uür,'SpoxtIaan. Schiedam De Sportraad voor de Gemeente Schiedam houdt maart dag 4 september een openbare, vergadering in het stadhuis. Op de ne gen punten 'tellende agenda staat,onder .an dere een voorstel tot het aanstellen van een con troleur voor de sportter reinen. De vergadering begint om achtuur. Te bevragen aan het Hoofdbu reau van Politie te Schiedam dagelijks van Si uur tot 17 uur, behalve op.zaterdag, en zon dag: bamboe wandelstok; zwarte da mes knipportemonnee. Te bevragen bij de vinders: Dalmatió hond zwart/wit Warns Hoogstraat 78, wit poesje me vrouw Knook Willem de Zwij gerlaan 11, kinderbril Gund- lach J. C. van Markenstraat 84, herenbril Breuker Van Leibnizstraat 21b, 2 sleutels met fietssleuteitje mevrouw Voorwald Vam OLdenbaraevelt- - straat 99, ring met 4 sleutels Bogaard Londenweg 139 VIaardingen tel. 34.93.84, bruin etui met 7 sleutels P G Im- merzeeil Dirk SchaferpLein 88, bril in 2wart etui van de Kraan Slachthuislaan 21c, don kere heren leesbril, N Ver boom Broersvest 36c, autostep Garage van de Ende 'Mgr. No- lenslaan, 2 goudkleurige ket- tinkjes J de Waard Heinsius- straat 31 tel. 70.59.18, verz. plaatje, JJG-6Ö7 v.d. Pluijm. Singel 127, 2 zakdoeken, 3 was handjes badlakens en thee doek Öósterman Fultonstraat 19a, goudkleurige letter-bro- che mevrouw van Hoof mgr. Nolenslaan 247, donkerblauw jack Visser van Ostadelaan 21a, tel. 26.71.62, paraplu. Ver hoef Dirk Schaffërplein 130, rode kinderportemonnee, J B van Rij, van Oldenbamevelt- straat 151, groot zwart horlo ge Kuiten Berkenlaan 5, goud kleurig herenhorfoge J Riet veld Buitenhavenweg 36, goud kleurig sterrenbeeld (Kreeft), A J Buckers Schuttersveld 86, goudkleurige armband van Gerven, Havendijk 188. horlo ge „Ancia". van de Vlugt, Warande 45b, kinderarmband je met naamplaatje, Wester- veld Newtonplein 12a. Vlaardingen In juli is de be- vdlking verminderd met 115 personen. Er werden in totaal _v>116 baby's geboren; er overle efden in die maand 44 inwoners W 'van .Vlaardingen, Er vestig den zich 247 mensen, daaren tegen vertrokken er 434. Hier mee ls het totaal aantal inwo ners van Vlaardingen per 1 augustus gekomen op 81.925. Het aantal gezinnen dat zich in juli ïn Vlaardingen vestigde is 52; er vertrokken 101: gezin nen. Binnen de gemeente is er nogal veel verhuisd: 535 men sen. (160 gezinnen) bleven in Vlaardingen,maar betrokken een andere woning. Sinds 1 januari is de bevolking vermeerderd met 346 perso nen. Van die datum af tot .1 augustus zijn in totaal 902 kin deren geboren, vestigden zich 2501 mensen in de stad, over leden 335 inwoners en vertrok ken er 2722 mensen naar el ders. Schiedam Ruim honderd be- lartgsteUenden, onder wie veel jongelui, zijn donderdagavond getuige geweest van. een voortreffelijke voorstelling van Forgy and Bess door het Ne derlands Marionetten Theater Bert Brugman op het podium hi de Plantage. Het aantal bezoekers viel de Schiedamse Gemeenschap, organisator van de voorstelling in. het kader van het Schiedamse Festival, echter enigszins tegen. Het festival wordt afgesloten met een muziekprogramma dat vanavond begint met een cori- eert van het Rotterdams Phil- -harmonisch Orkest in de sport- •j hal Margriet. (Jaap en Fred zijn In een on bewoond hul!» in het bos een stel dieven op het spoor gekomen. Ze waar schuwen de politie en van gen zelf de „boer" die er verdacht rondsluipt en vast ook bij de bende hoort La ter horen ze dat de man geer dief is maar ook geen boer. Wie is hij dan wel? Dat komt hij die avond zelf vertellen.) Het is een prachtige;windstil le avond. Ze zitten alle maal buiten Dat wil zeg gen, tante en oom zitten maar de jongens zijn daar veei te zenuwachtig voor. Ze lopen maar heen en weer. Vanavond komt de boer die geen boer ie. Wie is hij dan wel? Om acht uur stopt er een auto op het smalle pad bij de zo merhuisjes. Er stapt een man uit Pas als hij dich terbij is zien de jongens aan zijn gezicht dat hij de boer ls. Maar nu zonder overall aan en zonder pet. „Goedenavond", zegt hij la chend tegen oom en tante. De jongens, die net eea eind weg waren gedren teld, kunnen niet verstaan wat hij verder zegt Ze ko men vlug dichterbij. „En «rit is Fred mijn zoon en Jaap een neefje van ons", zegt oom Frans. Zejcrijgen een stevige handdruk. „Jullie hebt goed werk ge leverd jongens", zegt de man, „ik was zelf ook op speurtocht» vandaar mijn vermomming als boer. Maar jullie hebt meer ont dekt dan ik. En nu willen jullie natuurlijk wel graag weten wie Ut ben?" De jon gens knikken heftig. „Kom eerst allemaal zitten", zegt tante, „dan zet Ut gelijk v thee". De man gaat in de tuinstoel zitten. „Mijn naam ls Jonkheer Arnoud Jan Cor nelius Valentijn van Seven- ter, ik ben de eigenaar van het huls in het bos. Aange naam", hij staat op en maakt een buiging. Dan gaat hij weer zitten. De Jongens zijn perplex. Ze staren de jonkheer aan zonder Iets te zeggen. „Nou, hadden jullie dat ge dacht?" lacht oom „Maarmaar hoe kan dat dan?" vraagt Fred ein delijk, „die man in de kel der zei dat hij de jonkheer was. We hebben toen de touwen los genaakt. Hij zou de politie bellen". „Wat een gemene bedrie ger, roept Jaap, „was dat er soms één van die ben de?" „Zo zou je het kun nen noemen", knikte de jonkheer. „Maar toch heeft hij niet gelogen. Hij heet namelijk echt Van Se- venter. Het is een achter neef van me". Dan vertelt de echte jonk heer de hele geschiedenis. Na de dood van zijn vader verscheen opeens de ach terneef die iets van de er fenis wilde. Dat ging niet want alles had de oude jonkheer van seventer na- gelaten aan zijn zoon. Het bleek dat de achterneef aJ twee keer in de gevangenis had gezeten. Een keer voor een bankroof en een keer voor diefstal met geweld pleging. De Jonkheerliet alles door de notaris rege len en vertrok voor zaken naar Amerika. Na een paar, maanden hoorde hïj dat er schilderijen waren gestolen uit het huis in het bos. Er waren twee man nen gearresteerd, een zeke re Joep en de achterneef van de Jonkheer. Maar we gens gebrek aan bewijs waren ze weer vrij. De jonkheer vertrouwde het toch niet en vestigde zich weer in Nederland. HIJ kocht een boerderijtje even over de Nederlandse grens en vermomde zich als boer. Door een vriend Jan Langneus, schreef Jolanda v. d. Lee, negen jaar uit Schie dam bij dit tekeningetje. Het zou ook Jan Klaassen kunnen zijn. in Amerika Het hij af en toe wat kaarten naar de achterneef en naar kennls- sen sturen zodat iedereen dacht dat hij daar nog ver bleef. In werkelijkheid was hü steeds in de buurt van zijn huis en kwam daar toen ook de jongens tegen. Het bleek naderhand dat een bende er een schuilplaats had en er gestolen waar verborg. Dat ging heel ge makkelijk via de geheime uitgang. De achterneef bad hen de tip gegeven dat het huis leeg stond en eiste in ruil daarvoor de helft van 'de opbrengst. Twee van de gangsters hadden hem in ■de bossen bij de grens neergeschoten. Ze dachten dat hij dood was maar toen bij later weer bij het huis verscheen om zijn deel van de bult op te eisen bonden ze hem vast en smeten hem in de kelder. Het waren weer de jon gens die hem daar vonden. Inmiddels had de politie alle mannen nu gearresteerd en daarmee gelijk een grote schilderijen- en juwelen- diefstal opgelost. „Ik wil Jullie er graag een belo ning voor geven", zegt de Jonkheer. „Jullie krijgen allebei een spaarbankboek je met vijfhonderd gulden er op en volgend jaar mo gen jullie bij mij op het huis komen logeren". Is dat even geweWig. De Jon gens zijn er stil van. Opeens krijgt Jaap een Idee. stel je voor, dat zijn ou ders en broertjes en zus jé dan ook meekunnen. Hij durfde het niet te vragen. Pas als hij 's avonds In bed ligt en tante hem wel terusten komt wensen, be gint bü er over. Tante vindt het een reuze plan. „Je bent een lieve jongen", zegt ze,.„ik zal het aan de jonkheer vragen". En het mag. Jaap schrijft meteen een brief naar huis dat ze volgend jaard de hele zo mer op het spookhuis mo gen logeren. „Maar het spookt er niet meer", schrijft hïj er bij. „De spo ken hebben wij samen weg- ANKE Als je de woorden goed hebt inge vuld komen er od de kruisjes twee sporten van de Olympische Spelen te staan. I laatste dag van de week, 2 meervoud van zwaluw, 3 hulpmiddel bij het zwemmen, A deze muziekinstru menten horen bij. een optocht, 5 wintermaand, 6 een soort win kel waar;Jeop recept genees-, middelen kunt kopen, 7 hier. wonen de Engelsen, 8 dit radio station zendt vanaf een schip, 9 Jan schaakt vandaag, ik schgisteren,10kinderspel waarbij je een baan moet teke nen, 11 kreet, gU, .12. meervoud van kasteel, 13 Eén-van de Wad deneilanden, 14 apparaat waar je door kunt praten, 15 klein mannetje uitsprookjes. De op lossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leeftijd on deraan de brief of oplossing. Op de envelop zet Je: Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. L K X i if s X i X f X i y i X i» X b X V X X Kijken jullie ook naar de wedstrijden van de Olympische Spelen op de televisie? Dc wel. Ik vind het reuze spannend hoor. Het duurt nog tot tien september dus we hebben nog heel wat spannende televisieprogramma's in het vooruitzicht. Er doen zo ongeveer tien duizend sportmensen aan de Spelen mee. Uit 130 landen. West- Duitsland heeft het grootste aantal deelnemers: 523. Nederland doet met 140 sporters mee. En nu maar afwachten, met. hoeveel medailles zij weer naar Nederland terug komen. ANNEMAR1E POOT (Sckiedam) Alvast gefeliciteerd met je ver jaardag. Ik hoop dat je een fij ne dag hebt. Geef je nog een verjaarspartijtje? De vragen had je allemaal goed beant woord. Ik houd ook liever van de stilte hoor. Gelukkig was jul lie camping niet druk. Want dat is vaak ook zo. Allemaal naast elkaar met de tent of de cara van. Zijn jullie ook' nog de heu vels ingeweest? Nee, voor mij is de vakantie dit jaar voorbij Maar als het mooi weer is gaan we :x>g wel naar het strand of ,«v AN JA VOORBERG (Schiedam) Je had de antwoorden allemaal goed. Dat was een lange fiets tocht zegWaar zijn jullie toen naat toe geweest? Je was zeker wel moe? Maar je hebt natuur lijk wel een paar keer gerust onderweg. Mijn grootste fiets tocht is zeventig kilometer ge- weest, van Delft naar Bunrrffe bij Utrecht. Maar toen was ik pas zeventien dus dan kun heel wat Ik vond! je verhaal erg leuk. LEQNTINE VOORBERG (Sphie- dam) Nu moet nog maar eens iets bakken misschien wordt het dan lekkerder. Je had alle antwoorden goed. De mees te kinderen zouden iets aan luchtverontreiniging doen als ze het tn ons land voor het zeggen hadden. En daar was jlf ook bij. Kijk je nog naar de Olympi sche Spelen op de t.v.7 De .winnaars rijn: 1 Carin vaa Dijk, Schuttersveld 83, Schiedam (zeven jaar). 2 Lex Scheper, Lange Haven 102, Schiedam (U jaar) Bunschoten. Jullie weten heel wat van sport hoor. Want ieder een wist wel een paar sporters te noemen die aan de Spelen mee doen. De antwoorden zoals Ik die had (er waren nog andere mogelijk heden) zijn; atletiek, zwemmen, discuswerpen, schermen, turnen. 2 Hansje Bunschoten, Eddy Ham, Mieke Japies. 3 Mar griet, Marijke, Marieke, Ma rianne, Marleen, Martine, Mo nique, Mariët, Maartje, Marit, 4 Gert, Geert, Gijs, Gilbert, Gerard. 5 Alleen maar wonin gen bouwen met een tuin er bij, 8 poedel, boxer, teckel, codeer spaniel, keeshond, 7 roos, anjer, margriet, dahlia, wilgenroosje lupine, aster, zonnebloem, gera nium, begonia. 8 Ard Schenk, Johan Cruyff, SJaak Swart, Tom Okker, Joop Zoetemelk, Hansje Op de vraag: Als jij de baas wat in Nederland wat zou je dan het eerste doen? kreeg ik ook heel goede antwoorden. Ik zal er een paar van opschrijven. aan alle mensen van het hele land, de auto's uit de binnenstad, ieder kind 's middags vrij ge ven, de leerplicht afschaffen minder natuur (bos) om laten kappen, meer sporthallen, zwem baden en speeltuinen bouwen, het koninkrijkstatuut opheffen, moer vakantie en zorgen dat de „luchtverontreiniging schoon blijft." Eerst wil ik even zeggen dat de meeste kinderen zich wilden in* spannen voor het bestrijden van de milieuvervuiling en de na tuur zouden beschermen. Op de derde plaats kwam meer en be tere woningen op de vierde be- lasting verlagen. Dan was er een jongen die schreef „taartjes eten"! En andere antwoorden waren: alle mensen een huis geven, de bromfietsen afschaf fen, een heel groot feest geven Een meisje schreef kort maar krachtig „maatregelen nemen" en een ander „voor de vrede blijven pleiten". „Een sportclub geld geven die In geldnood zit", schreef een meisje en een jon gen zou de fabrieken die geme ne afvalstoffen lozen tn zee of kanalen een zeer hoge boete ge ven. Wie weet kun Je later als je groot bent aan een van die dingen wel meehelpen. CARIN VAN DIJK (Schiedam) Je -had de antwoorden allemaal goed. fit waren moeilijke no- men he? Maar je hebt alles rw tjët geschreven. CARLA SMITS '(Schiedam) Be dankt voor gezellige brief» Jullie hebben ook een fijne vtfv hantie gehad met mooi weer. Heb je veel gezwommen en ge wandeld? Bobbie moest wel een eind wegMaar hij zal het er best goed gehad hebben. Jullie moesten zeker wel om hem la chen toen hij zo blij was? Hij. gaf je gelijk, een wasbeurt. Nu kan htf weer lijn met zijn vrouwtje «pelen. TRUDY VAN DIJK (Schiedam) Nou, ik vind het ook een heel mooi mefsje hoor. Met die jurk met stroken en. pof mouwen. Ja hebt het leuk getekend. Ben Ja weer helemaal gewend op schoot) MIEKE WINKEL (Schiedam) Ge lukkig dat Eric het boekje nog niet had. Je had een heel goed antwoord gegeven op vraag vijf. Moeilijk was het he? Lees maar eens wat andere kinderen had den. Bevalt het je wel weer op school? Zit je nu in de brugklas of was je daar verleden jaar al? KEES B (Vlaardingen) Je achter naam kort ik helemaal niet le zen. Ik zag alleen een B staan» Nu heb ik het zo maar gedaan. Je schreef dat je met je broer rtaar Zeeland was geweest. Was hef een leuke tocht? Gingen jul-• tfe met de auto? Je broer Is ze ker al een Jaar of zeventien he? Heb je nog vis gevangen? Dit was het laatste briefje weer van varleden week. Dag alle maal veel groeten van ANKE Er was eens een paard die had geen staart Want de koe had hem eraf gebeten. Op een dag kwam er een tovenaar Het paard snikte: „o, lieve tove naar geeft mij mijn staart terug". Dat deed de tovenaar. Zo kreeg het paard zijn staart terug. Anja van Etten» negen jaar Delft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3