MARTINIT: TOT VEEL FORMATIE DIE IN STAAT IS mm Snelsckaak- loen „We blijven draaien, maar ik vraag me af hoe het mogelijk is" S V maakt van concurrenten echte vrienden „NIET GELUKKIG MET GELEKAARTEN" iififS s VOORDE GAATROllEN: Martinit voorzitter Aad van van der Horst: SSV voorzitter Leen Schotting: Schiedam „Laten we na de eerste helft van de compe titie eerst maar eens In de middenmoot staan, dan zien we nog wel'*. Trainer Dirk Hoogenboom zegt het bedachtzaam, realiserend dat ook vorig seizoen vier deklasser Martinit het kampioenschap in de laat ste duels zag ontglippen. „We hadden toen heslist nog kansen, maar door vier gelijke spelen in de laatste wedstrijden kwamen we precies een puntje tekort", verduidelijk Dirk Hoogen boom. Een falen op de eindstreep waar Martmit's huidige trainer overigens geen enkele zeggenschap in had, want Dirk Hoogen boom staat dit seizoen voor het eerst als trainer bij Martinit langs de lijn als opvolger van Jan van Buy- tenen. Waarmee dan tevens de grootste verandering bij de vierdeklasser is genoemd, want met name de s-lektie onderging slechts op twee plaatsen een wijziging. Verdwenen in eerste in stantie Chiel Gouka en Jan Blom van het Martinit strijdtoneel, te elfder ure werd de overschrijving naar overbuur Hermes DVS ingetrokken, Een gang van zaken waar Dirk Hoogenboom duidelijk te vreden mee is, want zijn door Hans Soeters selektieblijft daardoor ste ken op het gunstige totaal van zestien. VERLIES Ging "deze aderlating net niet door, het voorlopig wegvallen van middenvelder Jan Kooy- man betekent een gevoelig verlies. Dirk .Hoogenboom: „Jan is een jongen met gewel dige capaciteiten die zich. al regelmatig in de kijker heeft gespeeld. Een jongen waar een team omheen gebouwd wordt'Reden van Jan's tij delijke uitschakeling; een beenbreuk, waar Martinit's jeugdige spelverdeler min stens enkele maanden zoet mee is. ERVARING Niettemin klinken bij Martinit ook andere geluiden dan „een. plaatsje in de middenmoot". Zelfs trainer Hoogenboom geeft schoorvoetend toe, dat zijn formatie tot meer in staat is. De wetenschap dat zeven spelers van het elftal jonger dan 22 jaar zijn, maar weer een seizoen ervaring achter de rug hebben, geeft grond aan deze veronderstelling. MOEILIJK Grootste moeilijkheid op Marti- nit's weg naar klinkende re sultaten; de indeling in een afdeling met maar liefst zes JDordtse clubs. Ploegen, waar tegen het vooral in uitwed strijden moeilijk winnen is. Ondanks deze wetenschap ziet men bij Martinit kansen. Als die nederlagen in uitwedstrijd SCFUEDAMSCHE COURANT "WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 Sé**"* Trainer Dirk Hoogenboom. den nu eens kunnen worden omgebogen in gelijke spelen en thuis steeds wordt gewon nen, speel je tenslotte altijd nog het Jcampioensgerr.iddei- de Trainen onder toeziend oog van trainer Dirk Hoogenboom. 'SSg'"'** ,v\ ,._RR Schiedam De schaakvereniging „Schiedam" organiseert in samenwerking met. de. Schiedamse Gemeenschap .weer een open snelschaakkampioenschap van Schiedam. Bij dit kam pioenschap is er een indeling naar speelsterkte. Huisschakers behoeven'dus niet bang te zijn dat ze het moeten opnemen te-' gén de vaak sterkere clubschakers. Daarnaast worden ook da jongeren in een aparte klasse ondergebracht. Per partij mag iedere speler tien minuten nadenken. Uiteraard ligt het voor de hand dat bij een dergelijk hoog tempo de nodige blunders gemaakt zullen worden, maar bij snelschaken is het dan ook niet ongebruikelijk dat stukken worden weggegeven of zelfs mat over het hoofd gezien. Dit juist noemt dc echte schaker de charme van het snelschaakspeï. „Vooral", zo luidt het dan, „als deze fouten door de tegenstander gemaakt worden".... Er zullen groepen van zes spe lers gevormd worden, die elk tien partijen spelen. Van deze zes spelers per groep ontvan gen vallen er drie in de prij zen (fruitmanden, drank, waardebonnen e.d,). Boven dien wordt gestreden om de per klasse door de Schiedam se Gemeenschap beschikbaar gestelde bekers. Inschrijfgeld is gesteld op vijf gulden, voor de jeugd een rijksdaalder. Het kampioenschap wordt ge speeld in De Rank (tegenover Bad Groenoord) op zaterdag'9 september. Opening 10 uur 's morgens. Opgave voor deelna me bij de heer Planken, W. H. Vliegerstraat, Schiedam, tele foon 707988 of op fl september •aan de zaal. Huisseh'akers die door de match SpasskiFisher de schaak sport ook in clubverband gaan beoefenen kunnen terecht bij de drie Schiedamse clubs: „Het Zwarte Paard" (elke maandagavond in Schiedam- zuïd Bethelkerk)„Schiedam" (elke maandagavond in het clublokaal op de werf van" Wil ton Fijenoord) en „Groen oord' (elke dinsdagavond in boerderij Landvreugd in Groenoord). Schiedam „We vinden ons zelf soms erg vervelend wor den, maar wat moeten we anders?" Martinifs voorzitter Aad van der Horst ziet het niet meer zitten. „Steeds vra gen onze leden, wanneer verhuizen we nu naar het nieu we complex? Steeds weer moeten we ons op de vlakte houden. Eerst konden we zeggen: in '73, nu hebben we weer te horen gekregen dat het in ieder geval1'74 gaat worden. Als ze dan soms bedoelen, het seizoen '74~,75l zit ten we er weer een jaar naast". Martinit wil weten waar het aan toe is, informeerde reeds vele keren, „tot verve lens toe"» vandaar deze uitspraak van voorzitter Aad van der Horst. Reden van de regelmatige informatie; de overname van de Spirit-opstallen op Thurlede, bij de velden waarop Marti nit dan, vermoedelijk in 1974, mag gaan spelen. „Het gaat allemaal zo ongelooflijk moeizaam", reageert ook secre taris Franken. „We hebben op 28 december van het vorig jaar subsidie aangevraagd en moeten voor- het einde van dit jaar uitsluitsel geven over de situatie op het-nieuwe terrein. Tot op heden kan men ons bij de gemeente nog niets vertellen, maar voor ons is er wel een bedrag mee gemoeid van tienduizend gulden. Daar kunnen we zón der meer naar fluiten als we voor 31 december geen ant woord op de vragen geven. Men heeft ons te kennén ge geven dat onze aanvraag thans aan de beurt is voor be handeling". Reden van Martiriit's wens te verhuizen naar een ander terrein is de belabberde situatie op Harga, waar gebruik gemaakt moet worden van een gemeenschappelijke kantine; Martinit* - -FON", WF en voorlopig nog Schiedamse Boys, en slechts één veld. Voorzitter Van der Horst: h-Het is onmogelijk om het ba- stuur van de tegenpartij te ontvangen, want een bestuurska mer hebben we niet en als de meeste clubs thuisspelen is er in de kantine echt geen ru'lmte meer". Hoe groot de problemen •op zulke dagen zijn, onderstreept secretaris Franken met de. woorden: ,jDe elftalleiders van de tegenpartij opvangen dat gaat nog wel, maar om dan een kopje koffie voor ze te be machtigen is bijna een onmogelijke opgaaf". „DE BLOKHUT" Om deze problemen tijdelijk op te lossen kreeg Martinit toe stemming om gebruik te maken van een gemeentekeet op korte afstand van het terrein. Voorzitter Van der Horst: „Toen Schiedamse Boys echter toestemming kreeg voor de bouv/ van een kantine moest deze keet, kortweg genaamd „de Blokhut",* naar een andere plek verhuizen, We hebben toen gevraagd dit tot enkele meters te beoerken. maar nee hoor, het moest en zou bij de spoorlijn worden neergezet.. De door ons vraagde plaats was in strijd met het begrip schoonheid. Harga moet een wandelpark blijven werd ons. medegedeeld. De afstand naar „de blokhut" is nu veel te groot om daar 't bestuur van de tegenpartij te ontvangen, maar we willen er graag gebruik van maken voor onze bestuursvergaderingen, want op het ogenblik hebben we helemaal niets van onszelf. We hebben tijdelijk on derdak gekregen in de kantine van de wielerbaan voor onze vergaderingen, daar ziin we natuurlijk erg blij mee. maar we vragen ons nog steeds af of die keet zonodig verplaatst moest worden. Tijdens de sportraad kregen we. echt de indruk dat de leden het er mee eens waren, dat die keet best kon blijven Voorzitter Aad van der Horst ...„op het ogenblik hebben ws niets van ons zelf"... staan. De reden: de keet werkte storend op de groene omge ving, hadden we best op kunnen lossen, we hadden de blokhut gewoon groen geschilderd. DOORGAAN Niettemin blijft Martinit doorgaan, met in het achterhoofd de hoop op betere tijden. Zeven senioren (het maximum haalbare met één veld) en 6 jeugdelftallen. dragen hurt steentje bij om een bloeiende vereniging te blijven. Trai ners uit eigen gelederen, een dames trimciub en veel zelf werkzaamheid houdt Martinit het hoofd boven water. „Maar", aldus voorzitter Aad van der Horst, „soms vraag ik me weieens af, hoe het mogelijk is..." Schiedam Richt de aan dacht zich in deze weken op de voetbalclubs, het af wegen. van kansen in de competitie, ook voor een vaak vergeten groep, de scheidsrechters, is de bal gaan rollen. Waarmee ook de Schiedamse Scheisrech- ters Vereniging een start maakt met de aktiviteiten. Snakt de voetballer naar de bal, de sfeer rond de wedstrijden, ook de scheidsrechter verlangt in volle hevigheid naar deze entourage. En in die totale sfeer wacht ook voor de SSV de komende competi tie weer een belangrijke taak. Zo ook SSV-voorzit- ter Leen Schotting die ver langend uitkijkt naar de wekelijkse clubavonden. Het is dan ook 'n enthou siaste voorzitter die graag praat over het wel en wee van de Schiedamse Scheidsrechters Vereni ging en een duidelijke me- ning etaleert over de plaats van. die vereniging en de scheidsrechters in het bij- zonder. Leen Schotting; „De Schiedam se Scheidsrechters Vereniging is met haar vijfenzeventig le den niet zo'n grote groep. We werken uitsluitend in Schie dam, waarbij we gesitueerd zijn tussen de groepen Rotter dam en Ylaardingen". Toch neemt Schiedam met dit aan tal ook landelijk een belang rijke plaats in want op de tien duizend leden van de (C)en- trale <0)rganisatie van (V)oetbal (S)cheidsrechters komt Schiedam gunstig uit de bus. AMATEURSEKTOR Leen Schotting: „Nog niet zo lang geleden nam de SVV zelfs een uitzonderlijke positie in toen we drie betaalde scheids rechters in onze glederen had den. Door verhuizing of beëin diging van de scheidsrechters- carrière is hier een einde aan gekomen en Vinden we onze leden, behoudens enkele aan stellingen bij wedstrijden van de b-elftallen, alleen in de a ma teu rs ektor Terwijl de meeste scheisrech- tersverenigingen hun cluba vonden duidelijk in aantal Ia- ten afnemen gaat de SSV on verdroten voort met zeer veel bijeenkomsten. Leen Schot ting: „We zien nog steeds kans de belangstelling bij onze leden levendig te houden, waardoor we ons gelukkig kunnen prijzen in een. regel matig bezoekersaantal van rond de vijfendertig per keer". Een niet geringe bijdrage tot deze belangstelling levert het clubgebouw van de SV HV „Schiedam" waar de avonden worden gehouden. Leen Schot ting „Dat lijkt me wel een unieke sitiatie want al zo'n twaalf jaar genieten we volko men gratis gastvrijheid bij deze vereniging". Toch blijft eigenlijk de vraag: „Wat is nu eigenlijk zo'n COVS-groep als de SSV? Leen Schotting: „Het is een gezelligheidsvereni ging, een scheidsrechterssoos, een vakvereniging en een op leidingsinstituut. Van al deze facetten heeft het iets in zich, waarbij ik de nadruk zou wil len leggen op de gezellig heid". Met deze gezelligheid als basis worden de maande lijkse spelregel avonden zon der meer een succes, „want".» aldus voorzitter Schotting, „ziet men kans om dan ook nog op een redelijke manier op te komen voor de belangen van de leden, dan mag ik stel len dat we als organisatie aan ons doel beantwoorden". Overigens zou het onjuist zijn om aan de SSV alleèn de naam van de voorzitter te verbinden. Want als goed geo liede organisatie treft Leen Schotting een groep van harde en enthousiaste werkers naast zich. Zoals secretaris Cor Webers, penningmeester Bas Sabel en de leden Henk van ■der Veer én Aad Gudde. „Het is geweldig wat deze mensen voor de leden doen", reageert Leen Schotting, „Als grote ke rels gaan ze steeds oud-papier ophalen en werken mee aan een recent begonnen balpen- aktie. Aktiviteiten die duidelijk resultaten opleveren, „want", aldus Leen Schotting, „ze heb ben al een paar duizend gul den bij elkaar". Leen Schotting: „In 1974 be- staat de SSV 25 jaar. Al die tijd hebben we keihard ge werkt om van de scheidsrech ters in plaats van concurren ten, vrienden te maken". Dat er niettemin problemen blij- Voorzitter Leen Schotting ...belangstelling levendig houden. ven leven bij de scheidsrech ters is een duidelijke zaak. Problemen waar de SSV dan weer een gewillig oor voor heeft en getuige het aanstel len van een ombudsman in de persoon van oud-scheidsrech ter Henk van der Veer, de op lossing eigenlijk klaar heeft liggen... Schiedam Leen Schotting, voorzitter van dc Schie damse. Scheidsrechters Vereniging, Is In z'n hart nog steeds betrokken bij de verrichtingen op het voet balveld. Vandaar ook zijn precieze aantekeningen van het toenemend aantal strafzaken en de conclusie üat het met de spclvcrru- wing op de Nederlandse voetbalvelden, de verkeer de kant opgat. Leen Schot ting: „Je vraagt je gewoon af waar dit naar toe moet". Daarom ook een duidelijke mening over de recent in Nederland inge voerde „gelekaarten", „die", erkent hy,.„ccn ave. rechtse uitwerking kunnen hebben op publiek en spe lers". Leen Schotting „Het persoon lijke kontakt met de spe lers ben je kwijt! Je hoeft mets meer te zeggen, al leen maar een gelekaart tevoorschijn te toveren. Nee, ik ben er niet geluk kig mee". Ook Leen Schot ting blijkt een duidelijk voorstander van het Invoe ren van strafminuten bij het begaan van een over treding, „Gewoon de speler die een overtreding heeft begaan voor een bepaalde tijdsduur van het veld stu ren", reageert hij. De vaak gehoorde klacht; dat is slecht voor spieren want de speler moet dan later weer koud het veld in, acht hij niet zo'n groot bezwaar. Belangrijker is dat het een gunstige uitwerking kan hebben op de betrokken, speler en de ploeg, want die moet plotseling met tien man optornen tegen elf tegenstanders", aldus Leen Schotting. Als 'n ras echte scheidsrechter, nauw betrokken bij het wel en wee van z'n collega's en de vaak ontoelaatbare toe standen op de Nederlandse velden, blijkt Leen Schot ting duidelijk bezig met dit probleem. Oak bij hem echter op .dit punt. een sterk gevoel van onmacht, „want", reageert hij, „je voelt je zo vaak een roe pende in de woestijn"....,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 5