te ontruimen BAD GROENOORD Defensie lm Weissen RössP Eerste mobiele meetapparatuur overgedragen SEIZOEN SLECHT IN PRINCIPE Tien hectare vrije natuur er bij Gemeentelijk overleg drietal onderwijs commissies PvdA-raadslid mevr. De Vries in ziekenhuis „.SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 Aan de totstandkoming van de meetwagens is met gro* T té voortvarendheid ge werkt sinds de smogvor- ming in het Rijmnondge- bied vorig jaar ernstige vormen begon aan te ne men. De vervaardiging bij Enrad Nonius Delft is tot stand gekomen door een krachtige technische onder- e steuning van het Gezond- heidsinstituut van het TNO Delft alsmede van het Cen traal Laboratorium van de - Staatsmijnen in Geieen. Behalve de overdracht van de -<■ beide meetwagens voor Zuid-Holl'and werd giste- ren eenzelfde wagen over gedragen aan de afdeling hinderwet van de gemeen te Den Haag en de gedeel telijke instrumentatie van een ^wagen voor Bouw en Woningtoezicht van de ge meente Rotterdam. De msetwagen is bedoeld als een mobiel, meetstation,' dat met name tijdens ernstige vormen van luchtverontreini- ging zijn praktisch nut kan bewijzen. De wagen kan. als een zelfstandige eenheid wor den ingezet en kan worden voorzien van automatisch wérkende analyse-apparatuur voor hef meten van sporen stikstofoxyden (NO en N02), ozon, koolmonoxyde en stof. Apparatuur vodi het meten van zwavelddoxyde en fluori den kan gemakkelijk worden bijgeplaatst. Het motiiele meetstation ia ook uitgerust met een luchtmon- stemamesysteem. dat de bui tenlucht kan aanzuigen op elke gewenste hoogte tussen de drie en negen meter. VLAARDINGEN Op dit moment staat in Vlaar- dingen reeds een eerste volau tomatische gaschromatograaf voor meting van de lagere koolwaterstoffen in de lucht. De directeur-generaal van het RIV kreeg gistermiddag uit handen van de juist uit Japan teruggekeerde Enraf Nonius- directeur Kleverlng, behalve de sleutels van de nieuwe wa gens, ook de eerste metingen van sporen van lagere kool waterstoffen in de Vlaar- dingse buitenlucht. Dr. Spaander noemde dat waar devolle documenten „,op weg naar automatisering en syste matische benadering van de luchtverontreiniging". De tot standkoming van de mobiele, meetstations noemde hij het sluitstuk van een netwerk van opsporingsapparatuur. De heer Kleverlng had in Japan geconstateerd dat Nederland op het gebied van de aanpak van de milieuproblemen zeker niet achterloopt.-„.Ik heb zelfs de indruk", zei hij, ,„dat we op een aantal aspecten voorlig gen", waarbij hij de gezamen lijke inspanning van de Ne derlandse overheid en indu strie accentueerde. Dr. Spaander onderstreepte dat graag. Een nieuw be- wijs dat er op het gebied van de beheersing van de luchtverontreiniging in Ne derland een hoeveelheid Schiedam Bad Groenoord, dat zondag 17 september sluit, heeft een slecht sei zoen achter de rug. Er kwa- men 260.000 bezoekers, 100.000 minder dan vorig jaar. Het bad werd in de week van 15 juli tot 21 juli, tijdens de hittegolf, het drukst bezocht. Maar liefst 46.000 badgasten werden er in die periode geteld. Ook het voorjaar was tame lijk gunstig wat het aantal bezoekers betreft. Voor het personeel van het zwembad hoeft een derge lijke zomer niet meer. De heer B, J, Heïsma, direc teur .van het bad zegt: „Het is te rustig geweest. We zijn allemaal blij, dat de zomer voorbij is. Er was weinig te doen. Het zwera- seizoen gaat zondag als een nachtkaars uit. Zo langza merhand gaan we al weer denken aan het volgende seizoen, dat, naar we ho pen, beter zal zijn dan deze zomer". Vcor het publiek was het In de afgelopen maanden weinig •aantrekkelijk om te gaan zwemmen, ondanks het ver warmde ^water in de Croen- oord-bassins. Op het terras, dat deze zomer voor het eerst afgeschermd was met glazen wanden, was het, wanneer de zon scheen, goed toeven, maar zonnebaden op de ga zons was bijna niet te doen gezien de temperatuur. De. zomer van 1972 is voor Bad Groenoord een van de slecht ste in de geschiedenis van het bad- Dankzij de hittegolf ia het totaal aantal bezoekers nog wel meegevallen. Verge leken bij het topseizoen .van hetzwembad is het echter weinig, toen kwamen er bijna een half miljoen badgasten. De heer Helsma: „Het is het beste, om deze zomer maar zo •gauw mogelijk te vergeten". Van een onzer verslaggevers. *s Gravenzande Defensie is bereid een stuk natmir- gebied van tien hectare in het Staelduinse Bos prijs te geven voor_ openbare re- t creatie. Vertegenwoordi gers van het ministerie hebben die principever- klaring gedaan in het over leg dat daarover al onge veer drie maanden gaande is met de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap en de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos. Als de besprekingen tot succes leiden krijgt de Stichting het Zuid-Hol lands Landschap het noor delijke deel (tien hectare) van het huidige defensïege- deelte (ongeveer veertig hectare) in bezit. Hetgeen betekent dat het bos dan nog verder vrij zou ko men voor de openbare re creatie. Op het ogenblikJs daarvoor al het gehele wes telijke gedeelte, ruim 51 hectare, beschikbaar. Hoewel van de kant van defen sie al de principe-uitspraak van bereidheid js gedaan om het noordelijke stuk van hun deel van het bos voor de re creatie al te stoten, verwacht men wel dat de onderhande lingen nog geruime tijd zullen, vergen. Voor de Stichting Het Zuid-Hol lands Landschap, eigenaar van het westelijk deel van het bos, zijn aan overname van de tien hectare zware finan ciële koosekwenties verbon den. Als voorwaarde voor het prijs geven van het noordelijk deel van het defensiestuk hebben de vertegenwoordigers van het mimsterie namelijk laten weten dat de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap dan de kosten moet betalen voor het verplaatsen en eventueel vervangen van afrasteringen. Volgens schattingen zou dat nog aardig in de papieren gaan lopen, bij de Stichting verwacht men dat dit zo'n dertig, veertig, of zelfs vijftig mille kan kosten. Behalve die financiële moeilijk heid speelt voor de Stichting in .de onderhandeling ook nog het probleem van de toekom stige inrichting voor de re creatie een rol. De tien hecta re waar het om gaat vormen namelijk een erg smalle strook van het huidige defen siegedeelte. Temeer ook daar dit terrein vrij heuvelachtig is levert dit moeilijkheden op voor de aanpassing aan re creatieve bestemming. In het betrekkelijk smalle deel zou den er namelijk twee paden voor heen en terug moeten ko men, padendie als gevolg daarvan, op vrij korte afstand evenwijdig aan elkaar het nieuwe terrein zouden door snijden. Het noordelijk stuk, dat defen sie in principe bereid ls af te staan, is geheel onbebouwd, dit in. tegenstelling tot het res terende deel van het defen siestuk van het bos waar on der andere nog verschillende bunkers staan. De onderhandelingen, die zijn. geopend op initiatief van de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos, zijn nu onge veer ,drie maanden gaande. Hoewel in de besprekingen wel vooruitgang wordt ge hoekt, verwacht men toch dat, mede met het oog op de finan ciële problemen en de aparte moeilijkheden van de Inrich- ting, er nog wel enige tijd over heen zal gaan voor een definitief besluit is gevallen. Binnen een half jaar denkt men echterwel uitsluitsel te hebben. De noordelijke tien hectare van het oostelijk deel van het Staelduinse Bos, die defensie nu in principe bereid is af te stoten, zou een grote aanwinst betekenen voor de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap, die de natuurwetenschappelij ke waarde van deze tien hec tare hoog aanslaat. Men be schouwt het stuk als ccn van de rijkste gedeelten van het gehele bos. In verband met die natuurwe tenschappelijke waarde is het bij de stichting nog in studie in hoeverre dit deel, als het vrijgegeven wordt door de- fensie, niet enige tijd „met rust" moet worden gelaten. Na verloop van tijd zou dit bosgedeelte dan daarna open gesteld kunnen worden voor de openbare recreatie. Daarmee hangt samen dat de Stichting in al haar nlannen voor het beheer van "het nu openbare deel van het bos steeds rekening houdt met het in de toekomst geheel vrijko men van het defensiegedeelte. In het wellicht eerst vrijko mende defensiedeet zouden dan in afwachting daarvan nog geen Tecréatieve voorzie ningen worden getroffen. Mocht dan in de toekomst het hele oostelijk defensiestuk vrijkomen, dan zou voor het geheelbijvoorbeeld een pa- densysteém op meer verant woorde wijze kunnen worden aangelegd. Vlaardingen Het Amsterdam se gezelschap Hoofdstad Ope rette heeft voor het nieuwe, seizoen de Weense revue-ope rette lm Weissen Rössl op het programma staan. Het blij spel, gebaseerd op het gelijk namige verhaal van Blumen- thal en Kadelburg, ging alge- Jopen zaterdag ïn het Hilvcr- sumsc Grand Theater Gooi land in première. Zaterdag 16 september is Vlaardingen aan de beurt. De Hoofdstad Ope rette begint haar voorstelling van lm Welsscri Ritasl ora kwart over acht in de Stads- gehourzaaL Houders van het Cultureel Jeugd Paspoort kunnen er ook terecht. De kassa aan de Stads gehoorzaal is dagelijks van 10 tot 1 uur en 's avonds vaii ze ven tot negen uur geopend. In de nieuwe produktie van Hoofdstad Operette treedt Anita Heins op als. soubrette in de rol van Klarchen, Verde re medewerkenden zijn Llzzt SchÖffmann, Leo de Be ér, In geborg Hanüerer, Dietger Grosz, Hans Hageman, Lily Loerkens, Antoni Wink, Karl Frey en vele anderen. De re gie is in handen van. de Oos tenrijker Alexander Pichler- De tekst van de operette is ge-* schreven door Erik Charell erj Hans Müller. De muziek is van Ralph Benatzky, aange vuld met composities van om der anderen Robért Stolz^ Eduard Künneke en Robert Gilbert. Nog staan er hekken rond het defensiegedeelte van het Staelduinse Bos. Delft De directeur-generaal van het Rijksïn- stituut voor de Volksgezondheid, dr. J. Spaan, der, heeft gistermiddag in Delft twee meet wagens voor het proefonderzoek op de lucht- •-verontreiniging in Zuid-Holland in ontvangst genomen. Dat gebeurde bij Enraf Nonius, waar de mobiele apparatuur is vervaardigd. De meet- apparatuur vormt een onderdeel van een sys- teém dat bij smogvorming kan nagaan jvelke stoffen daarbij in de praktijk een rol spelen. kennis is, die exportabel is. Daar dienen we ook een Nederlands 'belang mee, vond de directeur-generaal van 'het rijksinstituut voor de volksgezondheid. Het is de bedoeling hen, die be trokken zijn bij de besluitvor ming over de totstandkoming van een stichting van een cchooibeteleidingsdienst voor het drietal gemeenten, in do gelegenheid te stellen zich uit voerig omtrent de samenstel ling, de taak en de werkwijze van zo'n dienst te laten voor lichten. Vlaardingen In overleg met de wethouders van onderwijs van Schiedam, Maassluis en Vlaardingen houden de raads commissies voor onderwijs van die gemeenten morgen avond een apenbare vergade ring in de burgerzaal van Vlaardingen, De bijeenkomst waarin de statuten en het ver slag van de zogeheten inhou delijke werkgroep aan de orde worden gesteld, begint om acht uur. Vlaardingen Het PvdA-raads lid mevrouw M. de Vries-van der Spek is vandaag in een Rotterdams ziekenhuis opge nomen. Het ïn Vlaardingen bijzonder populaire raadslid, dat al meer dan twintig jaar de Partij van de Arbeid in de Vlaardingse gemeenteraad vertegenwoordigt, verbleef vorige week al in een zieken, huisbed. Zij kreeg van de artsen daar toestemming het afgelopen weekeinde thuis te zijn, waar na weer opname zou volgen. Mevrouw De Vries, die de bei de raadsvergaderingen hier door niet kon. bijwonen, zal waarschijnlijk een operatie., moeten ondergaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3