Herstructurerings- rapport ERELID VAN HERMES DYS A at Sto ii thandel „Scheidsrechters zijn eigen aardige mensen" door Bart in t Hout NIET GELIEFD GEEN ROBOTS RAPPORTEURS BLOED KRUIPT NEERLEGGEN u HET APPARAAT GEEN ABONNEMENT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 Schiedam Naast alle andere drukke werkzaamheden zwoegt Aai Stouthandel met enkele andere prominente Schiedammers momenteel *au het uitwerken van het *-g. „herstructareringsrap- pori/* Een soort samenvat ting van de huidige belan genbehartiging van de Schie damse sport. Een zo vaak bekritiseerde behartiging, vandaar. Een niet geringe taak, die tot doel heeft de vastgelopen organisatie rond de Schiedamse sport die noodzakelijk impuls te ge ven. Getuige Aat Stouthan- del's visie op de huidige si tuatie en de hem bekende precieze aanpak, lijkt de keuze van deze Schiedammer voor die zo belangrijke taak» de juiste. Veel Schiedamse sportbestuurder en klampen zich vast aan het straks op tafel komende rapport. Een rapport dat uitsluitsel moet geven of de sport in Schie dam nog toekomst heeft. Over dat probleem buigt ook Aat Stouthandel zich. Een aanpak die durf vereist De man die naast een drukke werkkring hij is voorzitter van de Nederlandse Accoun tant Maatschap (NAM) ook ons scheidsrechters- korps begeleidt in het be taalde voefbal is de heer A. Stouthandel, erelid van Her mes DVS. De heer Stouthandel mag men zoal geen geboren (kwam op z'n vierde jaar in de stad) toch wel een getogen Schiedammer noemen. Met een blauw wit hart, want hij heeft tot zijn 25e jaar bij Hermes gevoetbald, was van de lichting Manns Stolk, van Buitenen, de Heysters, al heeft hij het maar tot het tweede gebracht. Na zijn actieve voetballoop baan werd Stouthandel tot het bestuurlijke geroepen In 195fi zelfs tot voorzitter, een functie die hij tot 1967 heeft bekleed. Stouthandel heeft, zoals hij zelf zegt, alles mee gemaakt wat er in een club is mee te maken. Hij kan het nog wel eens betreuren dat HDVS in het betaalde voet bal nooit meer is geworden wat het in het amateurvoet bal was geweest al betreurt hij het zeker niet dat Her- mes tot de rijen der ama teurs is teruggekeerd. Schiedam „Scheidsrechters rijn eigenaardige mensen" zegt de heer A. Stouthandel voor de vrienden Aat en hij kan bet weten, want ondanks rijn drukke beslom meringen met de Nederlandse Accountant Maatschap 24 Vestigingen in ons land - heeft hij nog tijd om zich als lid van de scheidsrechterscommissie met het lief en leed van het corps te bemoeien, waarvan er iedere week minstens wel één in de wind staat zegd eigenaardige rr_en. Sterke individualistisch en Stouthandel zegt het met nadruk dat moeten ze ook wal zijn." J „Hoe komt het dat zoveel scheidsrechters slecht overkomen bjj het grote publiek. Dat fluitconcerten, om niet te spreken vaa scheldwoorden, soms niet van de lucht zijn?" Na afloop van MWSparta, onlangs gespeeld, kwam uit Maastricht nog een cri de coeur: „Als MW verloren had, hadden ze Leo van der Kroft vermoordZE, daarmee wordt dan het publiek bedoeld, dat de Haagse arbiter van grove partijdigheid tegenover Sparta beschuldigde. ,i9> Ja?" zei Stouthandel, wie de kreet nog niet had be reikt om er lachend aan toe te voegen: „Dan was Leo dus geen home referee," Men weet wat dit is: een scheidsrechter, die beducht voor eigen veiligheid de thuisclub bij voorbaat een streepje voor geeft. On danksdat Van der Kroft -het was op een carnavals- zaterdag de Geuselte al eens door de achterdeur en onder politie-bewaking heeft moeten verlaten. „Ik wacht maar rustig af, wat de rapporteur ervan te vertellen heeft", zei Stouthandel en daarmee was deze kous af. Stouthandel steekt even een sigaret op om na te denken. Dan antwoord hij positief; „Gezagscrisis. Dat zie je ook 'in. het da? gelijks levén. Waarom dan niet in een voetbalstadion? Maar een slechte scheidsrechter, die daarnaar zijn oren laat han gen. Waarmee ik ook weer niet wil zeggen dat hij ontactisch te werk moet gaan. Bijvoorbeeld: als een scheidsrechter al na vijf minuten de gele kaart trekt denk ik bii mezelf; man» wat moet je nou straks doen?" Dit jaar heeft de commissie vertelt Stouthandel speciaal onder de aandacht gebracht van de scheidsrechters, wat in de volksmond met neerleggen" wordt uitgedrukt. Een speler, die op weg is naar het doel van de tegenstander en dan op het laatste stuk een voetbalschoen ontmoet. Een kwalijke en zegt Stouthandel toch ook geen eenvoudige zaak. Moet de scheidsrechter onmiddellijk ingrijpen of zal hij het nog eens aankijken en het terloops, met even langs de boosdoener gaan, afdoen? Een dilemma, waarmee echter de goede scheidsrech ter zegt Stouthandel geen moeite heeft. Hij,is als een la borant, hij doseert. Maar één ding is hierbij onontbeerlijk: GELUK. Want wanneer de spelers zijn goed bedoelde waar schuwingen in de wind slaan, de wedstrijd hem zoals dat heet uit de hand loopt dan staat er wel 's maandags in alle kranten te lezen dat „zijn leiding gefaald heeft." Bij alle waardering of afkeuring van. een scheidsrechter dient men er wel van uit gaan zegt Stouthandel dat er geen robots in het veld lopen, maar mensen. Eigenaardige mensett misschien, maar toch geen Uebermenschen, die feilloos regis* treren. Want natuurlijk kan een scheidsrechter een fout ma ken. Stouthandel is de eerste om dat te erkennen Dat is altijd zo geweest en dat zal ook wel zo blijven. Het oog van de dd" en twintigste man in het veld heeft nu eenmaal een beperkte actie-radius en daarom wordt meer en meer gebruik gemaakt van de grensrechters, die eigenlijk al een tweede en defd* scheidsrechter aan het worden zijn. In moeilijke gevallen de scheidsrechter ook niet aarzelen om het oordeel van z|J» collega's langs de lijn in te winnen. Wat dan tussen haakj» op het publiek weer inwerkt als een rode vlag op een stwr, met uitroepen van: „die vent is helemaal hardstikke blind Zijn vlaggen voor buitenspel is dikwijls al een ergernis voor n« publiek, dat zegt Stouthandel dikwijls bitter weinig van de spelregels afweet. Tot geruststelling van het publiek diene nog dat bij elke strijd een rapporteur aanwezig is, die naar eer en geweten he« werk van de arbiter beoordeelt. „Is die uitvinding van de gele .kaart een sucoes?" „Voor mij wel. Het publiek kan nu tenminste zien wat er In bet veld gebeurt. Vroeger was het dikwijls een raadseltje: krijgt die of die speler nu Cen waarschuwing of niet? De scheidsrech ter was het er soms zelf ook niet over eens en trok - in de kleedkamer niet 2elden zijn beslissing weer terug. Nu is da gele kaart onverbiddelijk. De verbaliseerde moet door de ver balisant worden gemeld en de tuchtcommissïe zal dan wel uit maken welke straf erop staat. A een boeking, die zich mag herhalen. B. een zwaardere straf. Onder het eerstgenoemde scharen zich dan vergrijpen in de wedstrijd als e«n bal weg trappen shirtje trekken gebaren tegen de scheidsrechter niet op tijd afstand nemen, kortom wat men onder „spelbe derf" verstaat. De badge, die voegde Stouthandel eraan toe weer moet wor den ingeleverd, wanneer een scheidsrechter om wat voor re den ook van do internationale lijst wordt afgevoerd. Een bepa ling, die zij Stouthandel noemt geen namen niet allemaal nakomen. Over de „aflossing van de wacht" daaraan wil Stouthandel nog wel iets toevoegen. „Op de internationale lijst staan, zegt hij, betekent geen abonnement voor het leven, al wordt ddt door sommige scheidsrechters wel zo gezien. Van daar dat er in het verleden moeilijkheden zijn geweest met ar biters (Aalbrecht), die voor de maximum-leeftijd toch van de internationale lijst werden geschrapt. Een pijnlijke maar soms noodzakelijke daad, al was het alleen maar om ook an deren de kans te geven op die lijst te komen." Maar het zal wel weer aan de aard van het beestje liggen, dat er zo hefftg op wordt gereageerd, want scheidsrechters zijn zoals ge- „Wat is goed en wat is slecht?" „Een. paar punten waar de rapporteur op let: a. de indruk, b. zijn samenwerking met de grensrechters, c< zijh op treden tegen te hard spel. d. de buitenspelregel, e. de v°° deelregel, etcetera etcetera. „Wat weegt het zwaarst?" „De algemene indruk. Is deze negatief dan volgt er een bespre king met de betrokken scheidsrechter om dieper op oorzaKö en gevolgen in te gaan. Hij moet primair de leider zijn van wedstrijd en een aantekening als „hij was te pietluttig, wel, maar trad niet op" wordt 2waar aangerekend. i „Vallen de rapporten doorgaans mee of tegen?" „Mee!" zegt Stouthandel zonder aarzeling. Al zal het §rD*6Jy bliek het er wel niet mee eens zijn. Maar hoe een we-as vanaf de tribune heel anders is dan in het veld heeft Sc!h eens'gezegd toen hij in de commissie zat. „Wat zullen vroeger veel op mij aan te merken hebben gehadI"» {*- ji Wij zitten in één van zijn privé kantoren eén stemmig verblüf met de bekende vergadertafel en een zonnige tuin op de ach tergrond. Op zijn bureau weinig paperassen, maar een tele foon, die Stouthandel even. stop heeft gezet. Om rustig ant woord te kunnen geven op brandende vraagstukken, die zo dik wijls het publiek in beroering brengen. Waarom hij zich niet uitsluitend met zijn zaak bezig houdt, die deze lange Schie dammer genoeg kopzorg geeft? Omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Toen hij in 1967 als voorzitter van Hermes DVS bedankte, na elf jaar de Schiedamse club te hebben ge leid, gaf hij niet de hamer ever aan Manus Stolk omdat hij te oud was....Hij was toen pas 37 jaar! Hij deed zulks omdat het verenigingswerk hem te veel tijd kostte. Maar....één telefoon tje van Dirk Nijs en Henk Zon was voldoende voor Stouthandel om zitting te nemen in de scbeidsrechterscommissie waarin door een controverse tussen Martens en Bronkhorst een plaat4: vrij was gekomen. Ja, dat lokte de Schiedammer, die zelf onfc geruime tijd en tot in de hoogste regionen de fluit heeft gehan teerd, wel leek hem naast zijn gewone werk een leuke hob by- Jaja, dan gaan we maar stilletjes aan het werk voorbij, dat aan de hobby vastzit. We doen dan maar een greep; de aanstelling van de scheidsrechters in hot betaalde voetbal, de regelmatige bijeenkomsten met scheidsrechters een keer in de acht of tien weken eens per maand een centrale training J twee keer per jaar een tweedaagse bijeenkomst, met proe- ven van conditie en bekwaamheid regelmatige besprekin- gen. met de rapporteurs een paar keer per jaar overleg met de amateurs, voor eventuele aanvulling en doorstroming en dan is er nog wel eens een probleempje tussendoor. Zo gaat de auto van Stouthandel nogal eens richting Zeist, maar uit geen woord blijkt dat het hem wel eens te veel wordt. Vergeet hij dit alles ook niet het bezoeken iedere zondag van een wedstrijd een verplicht nummer, dat zich dicht bij huis, bij SW of Fortuna-Vlaardingen, maar zich ook elders in het land, wan neer daar bijvoorbeeld een nieuwe man -debuteert, kan afsne- len. En dat alles louter om de keizer zijn baard, want worden scheidsrechters nog betaald zij het ook rfiet om over naar huis te schrijven 2ij de commissieleden doen het puur uil liefhebberij. Over de eigenaardige mensen gesproken. Hoe ziet nu bet tableau vivant van dit meest beprokeu en bekri tiseerde corps er uit? Aan de top stond de Enscbedeër en bondsbestuurslid Henny van Dale, die echter door drukke werkzaamheden per 1 september beeft bedankt. Zijn taak wordt overgenomen door mr. Kernkamp uit Utrecht, xnaar of hij blijft is afhankelijk vgn de ontwikkeling iu de sec tie Betaald VoetbaL Blijft de (harde) Kern, bestaande uit de Zeister Martens, de Lei- denaar Schalks en de Schiedammer Stouthandel, Dit drietal komt zeker één keer in de drie weken bij elkaar om de scheidsrechters aan te wijzen in het betaalde voetbal 32 in totaal plus 40 eveneens betaalde grensrechters. Die 32 zijn on derverdeeld in 19A- en 13 B-arbiters, waarvan de eerstgenoera- den uitsluitend de standaard elftallen, van de ere- en eerste di visie begeleiden en laatstgenoemden de standaard- «u b-elftal- len. „Een eenvoudig a-b-c'ije, die aanstelling?" „Integendeel een moeizaam werkje, waarbij nogal eens „voor" en „tegen" moeten worden afgewogen. Een van onze taken is voorkomen dat een scheidsrechter te vaak naar de zelfde club wordt gestuurd." „X*n een club ook rijn voorkeur uitspreken van: hij wel, maar hij beslist niet?" „Nee, dan is het eind zoek. "Want elke club kent wel een scheids rechter, die persona non grata is." „Apropos - wie leidt Fey enoord—Ajajc?" „Theo Boorsten." „Waarom juist Theo Boosten? „pat is heel eenvoudig. Omdat hij nummer één staat op de in ternationale lijst." wel eens een doorn, met „waarom-hij-wef-en-lk-niet". Stout handel vertelde mij dat zq zeer bewust is samengesteld, met de volgende nummering: 1. Boosten, 2. van Gemert, 3 van der Krofi, 4 Corver alle inter nationale wedstrijden. I. Keizer, 2 .Pijper, 3, Vervoort Fif a-wed strijden. „Henk Pijper, die op de laatste ltfst staat klaagde onlangs dat hij nog geen Fifa-badge heeft." Die internationale lijst die is in de ogen van het zeer ambi tieuze, om niet te zeggen eerzuchtige scheidsrechtersvolkje Stouthandel glimlachte. „Kom, kom, is dat niet een beetje te snel? Bovendien hebben wij daar niets over te zeggen. Dat is een zaak van de Flfa en die heeft nu eenmaal beslist dat pas na twee interlandwedstrijden de KNVB de badge mag uitrei ken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4