Automobilist op Abtswoudseweg kent geen etiquette SB!! Er is heel wat te inventariseren KSÉMSÉM Bewoners willen maximum snelheid van 70 kilometer per uur Vrouw zet boer aan ermee te stoppen „Als ze passeren hoor je een tik*9' Zuster Borger; wEen van de preventieve maatregelen van de kruisvereniging99 99 TUBEROVA START ONDERZOEK Komkommerexport naar Duitsland in herstel Enquête in Zuid-Holland m$MïhiX§>- -i; ie*»-* ■Jst. Cursus kleuterverzorging ook voor vaders 3 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 19J2 3 Op het gevaar van de Abtswoudseweg vestigt dit bord duidelijk de aandacht Den Haag Xh 41 van de 100 Zuïdhollandse boerengezin- nen binnen een bepaalde Ieeltijds- en bedrijfsgrootte- groep wordt overgang van de boer naar een ander beroep overwogen. Het is nGg vaker de vrouw, die dat wenst dan de boer zelf. Het Landbouw-Economisch Instituut beeft dit ontdekt. Het heeft zijn enquete gehouden onder gehuwde veehouders en akkerbouwers, jonger dan 60 jaar en met een 'tamelijk klein bedrijf, en heeft er ook-de boerinnen bij betrokken. Beroepsverandering van. de boer werd in 14 procent van de ondervraagde gezinnen door man en vrouw beide overwogen, bij 4 procent door de man alleen en bij 23 pro eent door de vrouw alleen. Waar man en vrouw samen de verandering overwegen, gaat het meestal om een boer ■tussen 45 en 55 jaar met een klein bedrijf en een inkomen van niet meer dan 10,000. Staat de vrouw alleen met haar wens dan kan het zowel - om een oudere als een jongere boer gaan, evenals met een klein bedrijf maar met een in komen tot 15.000. De boeren, die verandering overwegen hebben éllen voor keux voor aan de landbouw verwante beroepen. Ruim de helft van hen heeft al iets op het oog, maar dat is maar in enkele gevallen een met de landbouw verwante bezigheid Dat zal wel komen doordat er in dat soort beroepen maar r weinig open plaatsen zijn, veronderstelt het LEI. Er be staat ook belangstelling voor dienstverlenende beroepen. Voor bouw- en metaalnijvei- heïd of kantoorwerk voelen d<* meesten niet. De voorkeur van de man wordt meestal door de vrouw wel gedeeld. ANDER VAK Vooral boeTen boven vijftig wiet een klein bedrijf en een inkomen beneden f 20.000 wil len wel meteen in een ander vak aan de slag. Dat men nog boer is komt meestal doordat men het bedrijf nog niet ge~ schikt van de hand heeft kun nen doen. Van de boeren die wülen veranderenwil onge veer 40 procent wel gebruik maken van e#n vakopleiding voor volwasseneneen be- drijfsscholingsrepeling of een studiekostenre geling'. fchiedam De stichting Tube- rova begint op donderdag 23 september in de grote van de Sint Martinusker!- Willem Andriessenlaan 67 met een periodiek bevoikings onderzoek in Schiedam. iet onderzoek zal op drie plaat sen elders in Schiedam wor den voortgezet. Delft De bewoners van de eens zo rustige Abtswoudse weg onder Delft en de in het verlengde daarvan gelegen Harreweg onder Schiedam en Kethel zijn het er unaniem over eens: de automobilist op deze vroegere hoofdweg kent geen etiquette. Een moeder die haar kinderen „voor geen goud" alleen naar school durft te sturen, noemt de snel heden waarmee wordt gere den en gepasseerd „onverant woord hoog. Eigenlijk rijden ze gewoon onbeschoft". Zij vindt dat een maximum snel heid van 70 kilometer per uur op deze weg moet worden in gevoerd en dat de politie met radarcontrole in het gedrag van de weggebruiker verande ring moet brengen. De politie daarentegen staat niet te trappen van ongeduld om snelheids-borden te plaat sen. De Delltse verkeersin- specteur Greeven: „Het lijkt me sterk dat met snelheden van 110 kilometer per uur zott worden gereden. Hoe smaller de weg, hoe hoger de snelheid lijkt". Zijn Schiedamse colle ga heeft nog nooit geconsta teerd dat tè hard zou worden gereden op de Harrewee. maar geeft toe op de spitsu ren nog nooit te hebben gecon troleerd. Beiden zien in het on ge v all e nb e eid in eerste aan^ leg geen aanleiding een maxi mum snelheid aan de provin cie» die eigenaar van de weg is. aan te bevelen. Het aantal ongevallen zag er de eerste week van deze maand zo uit: twee aanrijdingen met behoorlijke materiële schade èn een auto die aan de linker kant van de weg in de sloot dook. Het aantal bijna-onge- lukken is volgens de man die de weg moet onderhouden, vroeger kantonnier heette maar nu provinciaal ambte naar moet worden genoemd, ongelooflijk groot, „De auto's raken elkaar dan net aan. Je hoort de tik. Hoe dat komt? Geen mens heeft tijd om te wachten. Er zijn voldoende uitwijkhaventjes, maar ieder een rijdt gewoon door. Vroe ger konden, twee^ autp's^joa. déze'weg" elkaar niet passe ren, maar in de loop der jaren is door de vrij grote drukte de weg uitgezakt en -tegenwoor dig passeren ze wel. 't Is hier niets anders dan uithalen. Ze douwen maar doo'r. 't Zou' al een stuk veiliger zijn, als ze op zo'n wisselplaats op elkaar wachtten". j Eert van de vele gevaarlijke situaties. PARALLELWEG Hij deelt de angst van de moe ders om hun kinderen per fiets naar school te moeten sturen. Een veehouder die op de driesprong Harreweg/ Woudweg -al veel angeluk- ben heeft zien gebeuren, vindt dat de provincie de indeoorlqg met Rotterdams puin aange legde parallelweg moet afma ken en die voor het verkeer moet bestemmen. Ook een wijkvereniging uit Schiedam heeft dat voorstel nog niet zo lang geleden gedaan. Het be stuur van de wljkvereniging ziet !n die nieuwe weg niet al leen een aantrekkelijke toeris tische route» maar ook een mogelijkheid om de schoolkin deren, die enkele kilometers moeten rijden om naar school te gaan, een veilige weg te bieden. De mensen in de omgeving van de beide driesprongen, waar het verkeer dat op de Harre weg rijdt voorrang heeft, heb ben de Schiedamse politie al eens voorgesteld spiegels te plaatsen, maar nooit een reactie daarop ontvangen. De heer Bijl: „Dat is niet in eer ste instantie onze taak. Dan moet men bij de provincie zijn. Maar met spiegels heb ben we bovendien niet zulke geweldige ervaringen". MEER VERKEER Overigens zien ook deze mensen alleen in het invoeren van een maximum snelheid een mid del om de veiligheid op dit slincerweggetje te verhogen. Vooral omdat het verkeer blijft toenemen. Alleen het ge reedkomen van rij'ksweg 19 tussen Schiedam/Vlaardïngen en Delft kan het dagelijks ver keersaanbod verminderen. Toch gelooft niet iedereen in deze mogelijkheid. Voorlopig groeit het verkeersaanbod. Behalve dat de weg een snelle verbinding vormt tussen Delft en Schiedam, kan menig auto mobilist er zijn „rijlusten" botvieren. Tot grote ergernis van medeweggebruikers en de "wielrijders die in de kant wor den gedrukt. Met de talrijke andere kronkel wegen in het gebied van Mid den-Delfland oefent ook deze karakteristieke weg grote aantrekkingskracht op het verkeer uit. Die aantrekkings kracht zal blijven bestaan en misschien steeds groter wor den. „Best te begrijpen" zeg gen de bewoners van het toe komstige recreatiegebied Midden-Delfland, „maar laat de automobilist dan begrijpen dat een paar meters brede weg geen zes rijbanen heeft". Produktschap voor groenten en fruit Den Haag Na een geringere uitvoer verleden jaar Heeft Nederlands komkomraerexport zich dit jaar hersteld. Maar dat negentig procent van West-Duitslands invoer van komkommers uit ons land kwam, is toch verleden tijd. Het produktschap voor groenten en fruit meldt dit in zijn markt- en prijsbericht. West-Duitsland, voor bijna 85 procent van zijn komkommer- consumptie afhankelijk van het buitenland» heeft dit jaar tot en. met 10 augustus 150.500 ton ingevoerd. Van die invoer kwam 122,000 ton of 80 pro cent uit Nederland. In de overeenkomstige periode van 1970 bedroeg ons aandeel in de Duitse import nog 31 pro cent. Vorig jaar was het 85 procent. Het aandeel van Roe menië en Bulgarije tezamen steeg van 8 procent in 1970 tot 13 in 1971 en 13,5 dit jaar. Van de resterende leve ranciers exporteerde vooral Griekenland meer kemkom- mers dan ooit tevoren, terwijl ook België meer aan de Bondsrepubliek leverde. Ook de Canarïsche Eilanden sturen komkommers naar Duitsland. De hoeveelheid komkommers, die Nederland dit jaar tot en met 10 augustus naar de Bondsrepubliek verkocht was 17.000 ton groter dan In de overeenkomstige periode van vorig jaar, doch slechts 1.000 ton groter dan in 1970. Daarbij dient bedacht, dat vorig jaar de produktie veel kleiner was dan in 1970. Duitslands totale komkommerinvoer is dit jaar tot nu toe 26.000 ton groter dan in de overeenkom stige periode van vorig jaar en 17.800 ton groter dan twee jaar geleden. Dit jaar, aldus het produkt schap, is de areaalmkrdmpmg van vorig jaar meer dan on gedaan gemaakt. Daardoor zijn. echter de. vööüngprijsen wel lagasr komen te liggen. Na het wisselvallige weer van. juli staan de gewassen er nu weer goed bij. De komende weken, voorspelt het produkt schap, zullen er meer kom kommers worden aangevoerd dan in jaren in deze periode het geval is geweest. Zuster M, E. Borger: .sociale gids. Vlaardingen „Het Is de 1 taak van moeders om bij de gemeente aan de bel te trekken als ze in hun woon plaats gevaarlijke situaties voor hun kinderen signale ren". Zuster M. E. Borger, hoofdwijkverpleegster van het Groene en Oranje- Groene Kruis, zei dat tij dens het koflie-ochtendje van de moeders uit de Westwijk. Een ochtend, die helemaal was afgestemd op het inventariseren van „kïeuterproblemen". De grote en kleine problemen bij de opvoeding van de kleuters werden slechts even „aangetipt" om ze la ter op de cursus kleuter verzorging, die op 21 sep tember in het gebouw van de Floreslaan 41 wordt ge start, verder uit 'te werken en te bespreken. Eén van die problemen waar mee moeders worstelen bleek de speel gelegenheid voor de peuters. Enkele moeders maakten heftige bezwaren te gen de ..levensgevaarlijke" klimrekken in Vlaardingen. Ook waren sommigen niet te vreden met de door honden- uitwerpselen bevuilde gras velden waar hun kroost in moet spelen. Zuste'r Borger vond dat een prachtige gele genheid om de moeders te wijzen op haar plicht. „U moet in dergelijke gevallen gewoon in de pen klimmen en handtekeningen verzamelen", aldus de hoofdwijkverpleeg ster, „een schriftelijke vraag of verzoek moet het college van b. en w. altijd behande len. Zoiets kan nooit zonder meer opzij worden gescho ven". Daarnaast wees ze er op, dat het onverantwoord is om echt grote problemen en mopilijk- heden binnenshuis te houden. „Blijf nooit alleen rondlopen met iets. Er is een sociale gids, waarin u stapels adres sen kunt vinden van mensen en organisaties, die u kunnen helpen met de oplossing van een vraagstuk", adviseerde Er viel overigens heel wat te in ventariseren voor zuster BÖr- ger. Maar tot een uitgebreide beantwoording kwam het niet, „want", zei de wijkverpleeg ster, „wat we nu doen is al leen het aantippen van de pro blemen, we ruiken er even aan en de discussie komt la ter". KABAAL Het „collecteren" van pro bleem gebiedje» gebeurde in het ontmoetingscentrum Westwijk waar op dat mo rn ent een hels kabaal van door elkaar pratende moeders en haar huilende spruiten de discussie duidelijk bemoeilijk te. De cursus kleutervcrzorging is, legde de zuster uit, één van de preventieve maatregelen, die de kruisvereniging gaat ne men. Nadat zuter Borger de moeders had uitgelegd dat de theorie van de kruisvereniging niet ztmder de praktijkervaring van de moeders kan, zette ze de pen op het papier en no teerde. Problemen: „Een nakomertje: een ongelukje of een „weïko- merije?" „Wat is verwennen, hoe houd ik m'n kind bezig en in boeverre moet je toegeven aan de grillen van de kleuter? Zijn het kleine heiligen en be staat de ideale kinderopvoe der?" De vragen worden toegevoegd aan de vragen, die de kruis vereniging al eerder noteerde. Problemen rond kinder-angst» slecht eten, jaloezie, onder houd van het gebit» spel en kinderlectuur. Zuster Börger: „De eerste zes levensjaren van een kind zijn bepalend voor z'n verdere le ven. Of het een prettig mens wordt of niet". Ze vond het dan ook bijzonder nuttig als ook de vaders de moeite ne men om de cursus kleuterveT- zorglng te volgen. Per discus sie-avond wordt gerekend, op twintig vaders en moeders. Is de belangstelling groter, dan worden de groepen gesplitst» De cursus beslaat zes lessen en kost zes gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3