De weg terug naar de maatschappij TURK ONDERWIJST IN VLAARDINGEN Hattrick Ton van Ettinger Kandidaat voor Tweede Kamer Dol-fijn start winterseizoen Binnen veertien dagen: voorlcpig eenmaal per week Revalidatiecentrum Delft en omstreken: VIKING '60 OVERHEERST Helpt Elkander op pad Jeugdkoor Toonkunst meisjes Ruilbeurs in Arcade iCHUSDAMSCHE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 Van een onzer verslaggevers Delft De revalidatiecentra in Nederland hebben vandaag open dag gehouden. Men heeft die gelegenheid gecreëerd om het onderscheid tussen zieken huizen, verpleegtehuizen en soortgelijke inrichtingen en de ravalidatlecentra beter te markeren. Revalidatie is een noodzakelijk verlengstuk van de geneeskunst. Zij dient om de gehandicapte zijn plaats in de samenleving terug te ge ven. Ieder die daarvoor be langstelling heeft kon vanmid dag van twee tot zes uur het revalidatiecentrum voor Delft en omstreken, dat zeker tot de modernst geoutilleerde van. Nederland behoort, bezoeken. Het ligt in de zogenaamde „ge- .„zondheidshoek" van Delft, aan de Westlandsewëg. Het nieuwe centrum werd bijna twee jaar geleden in okto ber 1970geopend door de toenmalige minister van sod- ale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. In juni van dat jaar had men de Van der Woudestichting al verla ten, om het toen gedeeltelijk reeds gereedgekomen nieuwe complex in gebruik te nemen. De nieuwbouwkosten bedroegen 4,5 miljoen gulden. De Inrich ting, inclusief de technische installaties, bracht de totale kosten op tien miljoen gulden. De jaarlijkse exploitatie van het centrum vergt nog eens drie miljoen. Andere cijfers: het revalidatie centrum Delft en omstreken herbergt dagelijks 135 leerlin gen, verdeeld over kleuter-, basis- en mavo-onderwijs. De kinderen worden dagelijks thuis gehaald en'gebracht. Zij komen voornamelijk uit Delft en uit de regio's Delft-Den 'Haag* Delft-Gouda en de Nieuwe Waterweg-Noord, •waaronder ook Hoek van Hol land. Daarnaast worden er dagelijks honderd volwassenen polikli nisch behandeld. Er is een personeelsbestand van onge veer honderd: 35 fysiothera peuten, tien arbeidstherapeu- ten, drie revalidatle-artsen, drie logopedisten, een psycho loog, dertien onderwijzers of onderwijzeressen, vijftien tot twintig verzorgsters, maat schappelijk werksters, admi nistratief personeel, keuken- personeel, enz. DEFECT Aan het hoofd van het revalida tiecentrum staat geneesheer directeur dr. L. P. Bruijel. De praktijk van de revalidatie is» dat men zich als regel bezig houdt met mensen die met een. defect-toestand door het leven moeten. Dr Bruijel: „De moderne ontwikkeling van de geneeskunde leidt er toe, dat steeds meer mensen yan ziekte of ongeval wel ge nezen, maar met een defect. Een revalidatiecentrum moet daarom over een outillage be schikken die het mogelijk maakt dat de mensen weer 1" de maatschappij kupmen wor den opgenomen". Voor het lichamelijk herstel is dat naast de gebruikelijke medische methoden vooral sterk de zogenaamde parame dische behandeling door mid del van fysiotherapie, arbeids- therapie en dergelijke. Voor de maatschappelijke aanpas sing is de medewerking ver eist van het moderne maat schappelijke werk en de „werkplaatsen" voor de ver schillende leeftijdsgroepen. Voor de kinderen is er de school, voor de huisvrouw de keuken en voor de volwassen man de arbeidstraining. Bij de arbeidstherapïe zowel voor woiwassenen als voor kinderen wordt als voornaam ste doel nagestreefd de pa tiënt een zo groot mogelijke zelfstandigheid te geven. Bij de fysiotherapie voor beide groepen wordt In nauw over- - leg met onder andere de ar- beidsfcherapie en de arbeids- trainingsafdeling individuele en groepsbehandeling gege ven. Naast de traditionele massage en het grote scala van orthodoxe en progressie ve oefenmethoden, wordt op deze afdelingen een deei van het totale onderzoek geduren de de behandeling gedaan door middel van het maken van prikkelbaarheidscurven, die een objectieve verande ring in de ziektestatus van de patiënt aantoonbaar maken.. Behalve over deze elektro- diagnostiek beschikt men over vrijwel elke applicatie op het gebied van de fysische therapie. In tegenstelling tot volwassenen wordt bij kinderen de fysische therapie in engere zin veel minder of bijna niet toege past. Op deze afdeling pro beert men de normale ontwik keling zoveel mogelijk te sti muleren door middel van spe-i eiale oefenmethoden. Het doel is duidelijk: de ontwikkelings achterstand zo klein mogelijk te maken en de zelfstandig heid 20 groot mogelijk. De leerlingen genieten normaal dagonderwijs. Directeur van de Mytylschool, de heer S. van der Niet, die zijn hele on- derwijscarrière bij het buiten gewoon onderwijs heeft door gebracht, is dertien jaar aan het revalidatiecentrum ver bonden. Over de mogelijkhe den die er zijn is hij duidelijk tevreden. Bovendien ontzet tend enthousiast. De helft van zijn leerlingen on dergaat een fysiothera'peutl- sche behandeling. Het onder wijsprogramma lijdt daar niet onder. Door de sterk indi vidueel gerichte methode krijgt iedere pupil zijn norma le lesprogramma voorgescho teld, dat uiteraard is aange past aan de defect-toestand. Bij de afdeling zeer jeugdi gen, voornamelijk kleuters, wordt naast het normale on derwijs extra aandacht be steed aan veelvuldig voorko mende psychische en. lichame lijke stoornissen. Het revalidatiecentrum voor Delft en omstreken geeft, kortom, een duidelijk beeld van de moderne technieken, die voor dit noodzakelijke ver lengstuk van de geneeskunde worden toegepast. Van onze sportredactie Vlaardlngen In het Kolpabad is de laatste ronde gezwom men van de zwemdriekamp, tussen de zwemverenigingen De Lansingh uït Krimpen a-d. IJsscI, Be Kempvis uit Spijke- nisse enViking'60 uit Vlaar dlngen. De organisatie was ditmaal fn (goede) handen van de Vlaar- dingse zwemvereniging De Vi- king*60. Voor een talrijk publiek werden de 22 programmanummers vlot uitgevoerd, zodat na 2V* u. zwemmen de uitslag vrijwel direkt kon worden bekendge maakt. Het resultaat was. dat thuisclub Viking'60 met 10 eerste-. J1 tweede- en 10 derde prijzen als eerste eindigde, gevolgd door Lansingh met 7 eerste-, 9 tweede- en 6 derde prijzen en Kempvis met 5 eer ste-, 2 tweede- en 6 derde prij zen naar. Spïjkenisse- terug keerde. Schiedam De vereniging Helpt Elkander Schiedam gaat zaterdag 30 september een. dag met haar leden uit. De groep vertrekt 's morgens om negen uur vanaf de Prof. R. Casimir- school, Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan 486, waar de tocht ook 's a- vonds om half zeven wordt beëindigd. Op het programma staat on der andere een bezoek aan een. theater, ook gaan de deelnemers aan de tocht pannekoeken eten in Lunte- ren. De dag is georganiseerd door 1 de kampcommissie van de vereniging. Schiedam Het bestuur van de afdeling Schiedam van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zoekt meisjes in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar voor het pas opgerichte Jeugdkoor, dat thans slechts bestaat uit elf meisjes. Wanneer de bezet ting van het koor zo slecht blijft, moet het koor afzien van de uitvoering van het Mo- zaxt-concert, dat eind van dit jaar op het programma staat. Hqf koor repeteert elke dinsdag avond van zeven uur tot half acht iri het gebouw van Chris telijke Sociale Belangen, Lan ge Haven 73, onder leiding van Aad van der Hoeven. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw G. van Stigt "fhans-van Breda, Lange Nieuwstraat 69, telefoon 26.34.28. Vlaardingen Binnen veertien dagen kunnen de kinderen van Turkse werknemers in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis onderwijs volgen in hun eigen taal. De lessen, voorlopig één middag in de week, worden gegeven door de 32-jarige Turkse onderwijzer Ali Riza Kadi. Gerekend wordt op zeker 40 of 50 Turkse leerlingen, variërend in leeftijd van zes tot ongeveer dertien jaar. Het o-nderwijs dat Ali Riza Kadi zijn pupillen gaat geven is een aanvulling op de lessen, die de kinderen op de Nederlandse lagere scholen krijgen. Dit initiatief wordt ma- gelijk gemaakt door de financiële steun van twee Waterweg- bedrijven: ROMI en Wilton-Fij enoord. fcchiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandse Ver eniging De Verzamelaar houdt morgenavond voor de eerste keer ruilbeurs in dit seizoen. De beurs wordt ge houden in gebouw Arcade, Lange Haven 71. Gebleken i« namelijk, dat het Nederlandse onderwijs niet voldoende voor de Turkse kin deren is. De taal vormt een enorme barrière, waardoor de kinderen achterop raken bij hun Hollandse schoolmaatjes. Het is thans de bedoeling dat Riza Kadi zijn jonge landge- nootjes wat meer kennis gaat bijspijkeren rond de eigen Turkse cultuur, taal, Turkse geschiedenis en aardrijkskun de, de verhouding tot de ande re landen en meer typisch Turkse wetenschappen. Voor dit initiatief, afkomstig van de stichting hulp aan bui tenlandse werknemers, is de Theo Thijssensehool uitgeko zen. Een middag in de week zullen de Turkse kinderen de banken vullen en aandachtig luisteren naar wat hun Turkse onderwijzer hen te vertellen heeft. GOED OMVANGEN Het plan is, vertelt Ali Riza Kadi, buitengewoon goed ont vangen onder de Turkse'ge zinnen. Zelf had hij de mening van zijn landgenoten al ge peild in het ontmoetlngscen- trum van de Turken. „De ou ders zijn bijzonder blij, want op een gegeven moment ko men ze voor een beslissing te staan: moet het kind naar het geboorteland worden terugge stuurd om daar het onderwijs te volgen wat voor hem het meest geschikt is, of moet het kind bij z'n ouders blijven?", Ali Riza Kadi spreekt 2elf al leen Turks en een heel klein beetje Frans. Zijn gedachten en zinnen worden echter feil loos in het Nederlands ver taald door de directeur van de Rotterdamsche Margarine In dustrie „ROMI", de heer B. H. J. van den Belt. Het is juist dat bedrijf, dat de realisering van het Turks on derwijs mogelijk maakte. Ali Riza Kadi werkt daar name lijk op de expeditie-afdeling van de raffinaderij. Om de lessen te kunnen geven moet hij een middag per week vrij af hebben. Toen ROMI van het plan hoorde stelde de di rectie voor: vrijaf met behoud van bet volledige salaris. Ook Wilton heeft inmiddels het plan toegejuicht en voorge steld eveneens een financiële bijdrage te leveren. Directeur Van den Belt, die zelf dertien jaar in Turkije woon de en werkte, zegt: „Toen we er van hoorden hebben we ge- mmM De Turkse onderwijzer Alt Ri za Kadi in gesprek met de direkteur van RQMl de heer B. H. J. van den Belt die als tolk fungeert voor zijn Turkse werknemer. Handbal Van onze sportredactie 1 5 Vlaardingen In de afdeling hebben de heren reserves van De Hollandiaan (handbal) een zeer knappe prestatie geleverd door koploper Actief 2 met 108 te verslaan. Bij rust hadden de Vlaardingers reeds een 54 voorsprong. In het begin van de wedstrijd "zag het «r niet naar uit dat de Hollandlanen een overwinning zouden gaan behalen. Binnen vijf minuten wrist Actief driemaal doeltreffend uit te halen. Hierop maakte doel man Hans Ouhorg zich zó kwaad dat hij zijn verdediging inspi reerde met een paar schitterende reddingen. Allengs ging het beter bij de Vlaardingers en vooral door toedoen van Stef Ouborg en Cor Haas werd de stand in. evenwicht gebracht. Na de rust speelde De Hollandiaan op „zeker", waarbij de verde diging, met als grote anima- tor Krijn Deurloo,' bergen werk verzette. De eindslahd werd 108. De Hollandiaan dames-junioren hebben eveneens 'n prachtige prestatie geleverd. Op bezoek bij het Rotterdamse Actief trokken zij na een aanvanke lijke achterstand van 20 met 3—2 aan het langste eind en daarmee zijn zij nog ongesla gen. De Wik-dames hebben het weer niet kunnen bolwerken. Nu werd met 32 verloren van Roda. De heren van Wik speelden niet omdat het terrein was afge keurd- In dezelfde poule hebben de he ren van Unitaa hun positie verstevigd door de vierde overwinning in successie. In Gouda hebben zij het altijd lastige Vires twee punten af handig gemaakt. In het begin van de wedstrijd hadden de Maassluïzers zich laten inti mideren door het chauvinisti sche publiek; door een paar fouten in de Unitas-verdedi- gittg wisten "de" gasth'érën'tof 30 uit te lopen. Vlak voog rust zconrda Ton van Ettinger de eerste Maasslulse treffer. Na de rust hebben Cees van Som c.s. zich beter in de hand kunnen houden en kalm en be heerst zetten zij de achter stand in een voorsprong om, die zij niet meer uit handen gaven. Eij Unitas werden de doelpunten gemaakt door Ton van Ettinger (2x), Cees van Zon (2x)Hans van Dijk en Herman Janssen. Ook de Uni- tas-dames hebben de vierde overwinning in successie be haald. Deze keer moesten de Schutters-dames het ontgel den en blij werd de terugreis door de Unitasschare aan vaard. Met 65 werd de lei derspositie van de Maassluise dames verstevigd. Vlaardingen De A.R.-Kiesverenlglng Nederland en Oranje af deling vlaardingen houdt vrijdagavond om acht uur een bij-* eenkomst in de grote zaal van de Emmauskerk aan de Kethel- weg. Mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters uit Heerhugewaard» één van de kandidaten van de A.R.P. voor de Tweede Kamer» lid van het partijbestuur, zal dan komen, spreken, over de ac tuele politieke situatie. De heer M. H. L. Weststrate, afdelingsvoorzitter, heeft te ken nen gegeven, het voorzitterschap te willen neerleggen. De ge zamenlijke besturen hebben thans dr. ir. J. H, van Roon voor gedragen als zijn opvolger. Verder is aan de leden voorge steld, de heren T. Egberts en M. A- Voogt in het bestuur op te nemen. Ten slotte heeft het bestuur de aandacht gevestigd op de verkie zingen van 29 november aanstaande. Gezien de kostenfactoren is aan de leden voorgesteld, de contributie te bepalen op 20 per jaar. zegd: als we kunnen helpen doen we dat. We kunnen het nu zo indelen dat de heer Kadi les kan geven en toch doorbe taald wordt". Zelf behoeven d« Turkse ouders voor de extra-lessen van hun kinderen niets neer te tellen. Schriften, een stukje gom, en een pen moeten ze wel meene men. Zodra bekend is op hoe veel pupillen All Riza Kadi moet rekenen, zal hij, zo ver telt hij in breed-gebarend Turks, een brief schrijven aan zijn eigen regering met het verzoek om boeken en ander leermateriaal toe te sturen. Wei is het hem duidelijk gewor den dat hij er enkele leerlin gen bij zal krijgen die, achter gebleven door de taalmoeilijk heden» weer van onderaf aan zullen moeten beginnen. Hij vermoedt dat de oudste leer ling rond de dertien jaar zal zijn. De besnorde Turk zelf juicht het plan toe. Een middag per week vindt hij veel te weinig. Hij hoopt er dan ook over eni ge tijd een volledige dagtaak aan over te houden. Lang voordat het idee was gebo ren, gaf hij links en rechts al bijlessen aan de kleine taalge noten, die moeilijkheden op school vertoonden. Ook acht hij het niet onmogelijk dat er oudere Turken zullen zijn die hun kennis wat willen bijscha ven pp zijn Hollands-Turkse bijscholingsmiddag. Hij stelt zich voor dat de veertig of vijftig Turkse scholiertjes sa men in één klas komen. Ze zullen in groepen worden ver deeld omdat de één verder is dan de ander en omdat het leeftijdsverschil nogal groot is. „Moeilijk wordt het", zegt hij met wat rimpels op zijn gezicht. Hoe hij zijn toekomstige pupil len gaat bereiken staat voor hem al vast. Er komt een uit gebreide mededeling op het prikbord van het Turkse ont- mo' .a centrum. Bovendien wordt de startdatum, plaats en bedoeling (vermoedelijk) meegedeeld op de. radio, tij dens de Turkse uitzending op zondagmiddag. „Wat me hier in Holland is op gevallen", vertaalt directeur Van den Belt, „is dat de scho len zoveel meer faciliteiten hebben. Ieder kind kan hier (op plastic lichamen) zien hoe het menselijk lichaam in ei kaar zit. Wij kennen zoiets niet. We hebben in Turkije geen microscopen, geen gym nastiekzalen..." Twee jaar heeft hij moeten wachten*^ op een passende werkkring: het schoollokaal vol met kleine landgenoot) es. In Turkije is het de gewoonte dal een gestudeerde man zijn kennis in de praktik terugbe taalt aan het volk. Ali Riza Kadi doet dat nu op een heel bijzondere manier: hij gaat zijn Turkse leerlingen de waarde van hun eigen land bijbrengen. Hij geeft ze een eigen cultuur mee. Naast de kennis die ze van hun gast land krijgen. Maassluis De Maassluise zweminrichting Dol-fijn is het win terseizoen ingegaan. Het buitenbad is gesloten en het overdek te bad is nu. tot nadere aankondiging, voor het publiek ge opend. Het bad is open op alle werkdagen met uitzondering van de donderdag. De openingstijden zijn iedere dag van acht tot tien uur 's avonds, op woensdag bovendien van een tot vier uur, op zaterdag van tien tot twaalf uur en van een tot vier uur en op de zon- èn feestdagen van 's ochtends negen to: een uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3