Circus directeuren kijken vanavond naar: De Poppelini'sbloedserieus lachen, gieren en brullen.... IJsbrand en de spoken Porto Pepe Noppy „ZE VERKLAREN ONS VOOR GEK" allemaal Brievenhoekje Voor de jeugd De vlinder De prijswinnaars De nieuwe puzzel Wie schrijft eens? SCHIET)AMSCHE COURANT ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 Helemaal circusgek. GEURT BAUW (25), kantoorbedien de ui: Den Haag. Klein van stuk. Goede vriend van Boltjni's kle-ne ciown Ben nie. De filosoof van het trio. Gir.g aan de hand van pappa mee naar Strassöur- ger :n Scheveningen. Kreeg een vriend rr.et cir cuskoorts en speelde sa men met hem circusie op de zolder. „Achteraf be greep ik, dat ik altijd de pi neut was", herinnert hij zich. „Als hij met de zweep sioeg moest ik altijd het papiertje vasthouden en ik had de kartonnen schijf op mijn rug als hij met pijl tjes gooide." Helemaal circusgek. PETER VAN DE KOPPEL (29), magazijnbediende uit Dor drecht. Getrouwd. Sinds hij als klein kereltje op het oude Veemarktberrein in en om de tent van het ter ziele gegane Circus van Bever rondscharrelde, he lemaal in de ban van zaag sel, zeiidoek en zesmas- ters. Lid van d« Club van Circusvrle nden. Hartsto ch* telijk verzamelaar van programma's, affiches, knipsels en foto's. Stemt zijn vakanties af op de toernees van. buitenlandse circussen in de omringende landen en bezoekt er dan elke zomer een handvol. Helemaal circusgek. LEO BERGROTTE (23) uit Schiedam. Hij moest en zou bij het circus. Mocht niet van thuis en wachtte tot hij 21 was. Toen kwam circus Hoepla in Schiedam en Leo was vertrekken. Kaartjes verkopen, tent op bouwen en afbreken, maar dat niet alleen. Want in 1969 werd de clown Noppy geboren, die twee jaar lang in de piste van Hoepla rondreed op1 zijn. eenwielig fietsje en er een balans- nummer maakte niet gla zen en plateaus. Nu is hij weer chauffeur. „Hoepla is het mooiste kleine circus van Nederland", zegt hij. Dordrecht Ze vonden el kaar binnen de Club van Circusvrienden. Peter (Pepe), van de Koppel uit Dordt, Leo (Noppy) Berg- kotte uit Schiedam en Geurt (Porto) Bauw uit Den Haag. Compleet ver slingerd aan het circus en alles wat daarmee te ma ken heeft. Trouw trio, dat vrijwel elke excursie van de club naar een in de na bijheid van Nederland ver toevend buitenlands circus meemaakte. De gevolgen waren voorspelbaar. De door Maarten de Jong circuskoorts liep op tot een zo ongekende temperatuur, dat het onmogelijk was om alleen maar aan de kant te blijven kijken. Ze wilden de piste in. Maar voor een magazijnbediende, een kantoorbediende en een chauffeur is de keus be- perkt.""Een clownsnummer leek bereikbaar. En dat werd het. De Poppelini's. De Poppelini's. Sinds oktober vorig jaar een driftig repete rend en aan het nummer schavend clowntrio, dat niet door iedereen wordt begre pen. „Nee," zegt Geurt een beetje droevig, „veel mede werking krijgen we niet. Ze verklaren ons eigenlijk een beetje voor gek," Lriest. Want voor Peter, Leo en Geurt is het spelen van de down een uiterst serieuze aangelegenheid. Het is geen Een half uurtje hebben ze nodig. Dan zijn ze vrijwel onherkenbaar ge kleed en geschminkt. geintje. Geen vrijetijdsbeste ding. Het is gewoon heel erg moeilijk. „En daarom moet je het eerst serieus aanpakken," zegt Leo, de man met de er varing. „Pas dan kan het leuk worden." Het hoogtepunt in het bijna één jarig bestaan van de Poppeli ni's valt vanavond als ze op treden ïn de manege in het Amsterdamse Bos, Onder hun publiek: grootheden-uit de-in ternationale circuswereld. Want in Amsterdam congres- se er t de Club van Circus vrien den. De drie amateur-clowns brengen er voor het eerst hun njeuwe orgelentree. Een eigen nummer met een door een stofzuiger aangedreven har monium. Leo Bergkotte uit Schiedam, die twee werkte. De Poppelini's, v.l.n.r. Geurt, Leo en Peter momenten begint het orgel te loeien, geven panelen knal lend de geest, om over de merkwaardige rol van de stof zuiger nog maar te zwijgen. Hoe kom je er op? Peter: „Een vriend van me werkt bij Mak, de veiling. Hij tipte me, dat dat orgel er stond. Ik ben gaan kijken en ik dacht met een: dat moeten we hebben. ITTTTTIV Pas toen zijn we gaan kijken, JvUUiX wat we er mee konden doen." En dat is heel wat, zullen de Ze hébben het nummer één keer circusdirekteuren uit vele uitgeprobeerd voor kinderen, landen vanavond merken. Op „Dan merk je gelijk wat er 4 de .mest onwaarschijnlijke fout zit," vertelt Peter. Geurt Het lijkt zo gemakkelijk, dat is schijn. Kleine Geurt kan er van meepraten. „Ze zeggen wel eens: jij bent klein, je zet een feestneus op «n je maakt het. Maar dat is niet waar. Vooral kinderen zijn ontzettend kritisch." valt hem bij. „Voor kinderen .moet je alles in een logische volgorde doen, anders raken ze de kluts kwijt. Je moet de kinderen erbij betrekken. En als dat lukt weet je eigenlijk AMBITIES pas zeker, dat het goed is overgekomen. Er moet ook Ambities? Er valt een korte stil valt alles kapot vallen. En dat te. Ze zijn het er niet hele- moet je overdreven laten maal over eens. Leo, .dLe de zien." pjste geproefd heeft, zou de eerste de beste kans, die rede lijk geld oplevert, grijpen. Maar „Maar Peter is getrouwd. seizoenen bij Circus Hoepla Voor hem is het natuurlijk an ders." Peter twijfelt echter. „Als ik goed genoeg ver dienzegt hij aarzelend. Geurt houdt ziöh buiten de discussie. Hij zegt alleen: „Een vaste baan gooi je na tuurlijk niet zo gauw weg." Hij lijkt het ook moeilijk te kun nen verwerken, dat zijn omge ving het clownstrio niet hele maal serieus neemt. „Je krijgt.zo. weinig medewerking. Als je ergens hulp bij nodig hebt, dan moet je vragen, vragen en vragen. Ze denken, dat het allemaal maar gek heid is. We hebben een paar dagen in Circus Hoepla ge werkt. Mijn moeder is toen ook wezen kijken. Maar ze heeft 's avonds niet gezegd: wat leuk, of zo. Ze zat maar een beetje te grinniken met mijn zus. Ze vonden het gek." Maar even later zegt dezelfde Geurt: „Het geeft zo machtig veel voldoening. Vooral als je voor kinderen werkt. Als je dan klaar bent, dan voel je je hü zoekt naar het juiste woord, maar kan het niet vinden. „Nou ja, je voelt je geen held, maar je begrijpt het wel." VOORBENEN De Poppelini's. Hun verdienste is, dat ze blijven zoeken naar nieuwe onderdelen voor hun nummer. Eigen bedenksels. Het geijkte gooi- en smijt werk, door de eeuwen heen vertoond in alle pistes ter we reld. moet er langzamerhand uit. Want voor de goochelaar, die drie jaar achtereen het zelfde nummer brengt kunnen ze geen bewondering hebben. En met de clown, die zei: „Zolang de paarden nog niet op hun voorbenen de piste uit lopen hoef ik niets aan mijn nummer te veranderen»" zijn ze het beslist niet eens. En daarom kost het Pepe, Nop py en Porto geld. Aan attribu ten en aan kilometers van en naar de repetities. En heeft Pepe, de witte clown, alleen nog maar een glitterjasje en., geen oogverblindend Pierrot- costuum. Want daarvoor moet je naar Parijs met een kleine duizenL gulden in je zak. Het kasteel was al heel oud» Er woonde niemand meer want de eigenaar was ja ren geleden gestorven. De gemeente wilde het kasteel graag restaureren en er een museum van maken maar daar was geen geld voor. De burgemeester was dan ook heel blij toen •r een rijke meneer kwam tóe een paar miljoen gul den neertelde zodat het kasteel helemaal opge- kon worden. Bene- kwam een museum ntleke voorwerpen en wilde de meneer gaan wonen met zijn *rouw en zijn zoontje IJs brand. Het was voor het dorp een opluchting het kasteel weer be - zou worden. Alleen j Roef en Kloris von- het niet zo leuk. Wie t waren? Nou, de spoken het kasteel natuurlijk, «ge kodden al die jaren %bor het hele kasteel ge- darteld maar nu kon dat niet meer. Nu mochten ze alleen om twaalf uur nachts uit de kelder tevoor schijn komen. „Dat wordt een saaie tijd", zei Roef. „Ik vind het wel leuk om nu eens echte mensen bang te maken", zei Muffte, „maar hoe doe je dat ei genlijk? Dat wisten de anderen ook niet. „Oom Thomas zal het ons wel leren", knikte Klo ris, Oom Thomas zat lui in een hoekje van de grott kel der. Hij vond het ook hele maal niet leuk dat er weer mensen op het kasteel kwamen. Hij had echt ge dacht dat hij nooit weer hoefde te spoken. Hij had Jarenlang niets meer ge daan en was erg dik ge worden. Dat kwam omdat bij alle Hessen appelwijn uit de kelder had leegge dronken. „V moet ons leren hoe we mensen bang kunnen ma ken**, riepen de kleine spo ken. „O, dat kon ik vroe ger goed", zei oom, „kijk dan doe Je zo en zo Hij maakte fladderbewe- glngen met zijn armen en wilde gaan zweven. Maar met een plof kwam hij op de vloer terecht. Het ging niet. Hij was veel te dik. „O, nu kunnen wij het niet Ieren", jammerden de spookjes. Intussen waren er drie grote verhuisauto's bij het kas teel aangekomen. Er wer den meubels en kasten naar binnen gedragen. „Kom IJsbrand, ga jij eens spelen", zei vader, „je loopt in de weg". Ja, wat moest hij doen? Al ziln speelgoed was nog in gepakt. IJsbrand besloot op onderzoekingstocht te gaan. Misschien zie ik nn§ wel een spook, dacht HU. Hij ging eerst naar de to renkamer, toen naar de zolder. Er was geen spook te zien. Toen hij in de gro te slaapkamer kwam schrok hij wel even. Er lag een laken over een stoel en dat leek net een spook. „Brengen jullie deze kisten maar naar de kelder'% hoorde hij vader zeggen. Ah, wacht eens, hij zou de verhuizers eens aan het schrikken maken. IJsbrand rukte het laken van de stoei en rende naar de kel der. Het was een heel grote kelder. Zijn voetstappen klonken hol en het was er koud. IJsbrand hurkte in een hoekje en trok het la ken helemaal over zich heen. Opeens hoorde hij een gefladder om zich heen en heel rare geluiden. Vleermuizen misschien? Hü gluurde onder het laken uit en. daar zag hij drie spaken. Echte spoken, dat zag hij meteen. Want ze zweefden. „Een nieuw spook*', juichten ze, „kun jij ons misschien voordoen hoe we mensen moeten la ten schrikken?" „ïkik ben geen spook, ik ben een m^ns", stotterde IJsbrand. Hij vond het erg griezelig, maar toch was hij niet zo bang. De spoken zagen er zo aardig uit. Opeens hoor de hij de verhuizers aanko men. „Kijk, zó moet te mensen bang maken", riep hij en hij maakte fladder- bewegingen met zijn ar men en malle sprongen. De spoken deden hem na. „Al lemachtig, kijk daar riep één van de verhuizers. Ze ploften de kisten neer en renden weg. IJsbrand en de spoken hadden het grootste plezier. „Wij zul len vannacht bij je komen spoken", riep Muffle. „Maar niet elke dag hoor", zei IJsbrand anders kom ik slaap te kort". „IJsbrand, waar zit Je?" hoorde hij vader roepen. „Ik kom nog wel eens met jullie oefenen", beloofde IJsbrand. Toen ging hij naar boven. „De verhui zers zijn weggegaan. Er waren spoken zeiden ze." vertelde vader, „wat een onzin. Maar nu moeten wij de rest van de meubels naar binnen sjouwen. Je moet meehelpen IJs brand", IJsbrand vond het niet erg. Hit moest steeds stilletjes lachen. „Heb jij binnenpretjes?'* vroeg moeder, „mogen we ook meelachen?" „Oh 't ia niets. Ik lach zo maar", zei IJsbrand. Hij wilde het spokenavontuur niet vertel len. Ze zouden hem toch niet geloven. Sooken be staan niet. zei moeder. Maar nu wist IJsbrand wel beter! ANKE Zien jullie ook we! eens een rups over de weg kruipen? Een beertje (zo'n dikke, bruine) of een penseelrups, of een gele rups met stre pen. Ze' steken zomaar over op weg naar een plaatsje om te ver poppen. Dat doen ze wel eens onder het raamkozijn of In gaatjes en hoekjes van losse tegels. Ze spinnen zich in en pas in het voor jaar verschijnt dan de vlinder. Als je zo'n rups ziet laat haar dan rustig kruipen. Dan kunnen we in het voorjaar weer van de kleu rige vlinders genieten. 1 Marcel van der Heiden, Gordonstraat 46c, Schiedam (9 jaar) 2 Marja Rebers, Loeffstraat 119, Schiedam (12 jaar) De oplossing was: 1 gram, 2 Rome, 3 amen, 4 mensaap. 5 Arno. Anne, 7 poetsen, 8 slee, 9 eens, 10 nest. CORA LINDERS (Schiedam) Ik vond het leuk dat je ook een briefje schreef. Je woont wel ver weg maar je was bij oma en toen las je hel hoekje. Mis schien wil oma het briefje wel naar je toe sturen. Oma leest de verhalen altijd voor aan haar kleinkinderen, schreef je. Dat vind ik leuk- Doe je de groe ten aan je broertjes MONIQUE v. cL BOGERT (Vlaar- dingen) Hoe vond fe je boek? Heb ik een goede keus gedaan? Vind je noten leren niet erg moeilijk? Mijn dochtertje heeft pas blokfluitles. Ik vind het erg ingewikkeld hoor. Vooral als je vlug moet spelen. Ze leert het mi; ook. Groeien de boontjes al goed? Ik wist niet dat je ze tu nog kon planten Je ziet hier negen dierennamen staan. Nee, het is geen Russisch of zo. Elke naam is door elkaar gehutseld. Vandaar dat ze er zo raar uitzien. Zet de letters maar in de goede volgorde. Dan zie je welke dieren er tevoorschijn komen. Als je ze allemaal hebt vor men de eerste letters samen iets wat je op school gebruikt. De eerste naam is gemakkelijk, hè? Heb je het al gevonden? Er staat tra. Dat moet natuurlijk rat zijn. De eerste letter is een R. Schrijf die alvast op. En nu verder. TRA GELE KONNIJ ZEEL DRAALPIJN EBER TROEF - HOORKEEN - WUKA. (dit is een vogel). De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aan naam, adres en leeftijd onderaan de brief of oplossing Op de envelop zet je Aan Anke, Verwersdijk 6—8, Delft. Dut week h de herfst begonnen. Daarom deze teke ning van Ingrid Sturkenboom, tien jaar, uit Scbiedam. De vlinder fladdert op de bloe men. Nu gaat hij er op zitten. Er komt iemand naar buiten. Het is de boer. Hij Jaagt de vlinder weg De vlinder mag nier op de bloemen zitten. En de vlinder vliegt weg. En hij komt nooit meer terug. Hij is zo geschrokken van die boer (Anna JongeJan, tien jaar, Tinte) H ANN IE AR DON (Delft) Ha, weer een lange brief van je. ïk ben niet ro'rt zwemster hoor. Jij gaat al goed vooruit zeg. Nu mocht je zonder kurken in het diep. Was het niet vreemd in het begin? Je ligt opeens veel dieper in het water. Heb je fn deze klas weer andere vriendin' netjes gekregen? Jij was ijve rig in het weekend. Je hebt een pannelap gebreid en omge- haakt. Hoe vond de juf h«t? WIM-JAN KOK (Vlaardingen) Bedankt voor je leuke tekening. De kamer ziet er gezellig uit met de vogelkooi en al die plan tenMoeder is bezig geweest Trene Klootwijk, tien jaar, Chry- santenweg 28 in Bleiswfjk «rif graag corresponderen met een meisje van tien of elf jaar dat niet in de omgeving van Bleis- wijk woont. Ze spaart postzegels en houdt van gymnastiek, puz zelen en knutselen. Ellen van Kester. tien jaar. Chry santen weg 24 in Bleiswijk wil ook graag corresponderen met een meisje van haar leeftijd. Haar hobbies tijn lezen, post zegels sparen en knutselen. Graag een meisje uit Delft «n omgeving. met naaiwerk. En de poe* Hgt onder de tafel. Hij homt vast tm ons hoekje hoor. Nog wel ge/elf^ citeerd met je verjaardag. J» hebt veel geki gen. Heb je da boekje* al uit? HERMAN MULLER (VI aardt» gen) Herkende fe de tekening van de landloper nog? De Calf mero wel natuurlijk. Want dit had je nog niet zo lang geleden getekend. De oplossing had fa helemaal goed. ANNEKE MULLER fYlaorrftn- gen) Bedankt voor fe mooie te kening. Het is een landschapje. Je hebt het leuk gedaan. Hoe ba- valt het je In de nieuwe klas?i Heb je een juf of sen meester?! KARIN DE JONGE (VlaartHtf genGelukkig Is de valpartij goed afgelopen. Verleden jaar is mijn dochtertje in huis va* een knikje gevallen en toen wam haar arm gebroken. Dat is niet zo leuk hoor. Is het marmotje at gewend aan zijn nieuwe huis- fe? Hoe noem je hem? RIA AALDERs (Vlaardingerij Bedankt voor de tekening. Heb je hent helemaal zelf getekend of overgetrokkenWH je dat nog even schrijven. Hoe vind je broertje het op de kleuter school? Je zusje gaat volgend foar zeker naar de brugklas? JOLANDA v. d. LEE (Schiedam* Ik wilde wel dat er bif ons in Delft ook zo'n warenhuis was. Als ik er naar toe wil ga ik meestal naar de Bogaart 'm Rijswijk. Ben fff daar al een* geweest? Je hebt een leuk ca deau von opa en oma gekregen, Kun j« er ook op blazon? MARJA REBERS (Schiedam* Moest fe de aardappelen mat bonen ook zelf opeten? Je wordt daar nog dik zeg. Het is voor moeder wei gemakkelijk. Dan hoeft ze voor jou geen middag' eten te koken. Meer dan één be ker cgocolademeik zou ik niet opkrljgen hoor. Was het wel lekker? Ik wist niet dat je daar ook veel huiswerk kreeg. Ie had de oplossing goed. INGRID STURKENBOOM (Schie dam) Omdat de herfst deze week i* begonnen heb £k gelijk fe tekening maar in de krant ge zet. Ja, het Is al weer zo ver. Over een poosje zien we weer kale bomen. Ik hoop dat het noj mooi weer wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3