ÈÊmmm Konfrontatie X vanaf zaterdag in Stedelijk WAT IS NU SCHOOL BEGELEIDINGSWERK? PPR-voorzitter Noordergraaf onderzocht inschakeling van EMPEO Steeds meer kritiek op s.r.j.j. Dierenbescherming zoekt collectanten llilSllill Contact met ouders noodzakelijke voorwaarde succes SCHIEDAMSE MUSICUS OVERLEDEN Contactavond „Natuurgenot in huis" VW-carrosserie in discussie tijdens strafzitting Ook na mislukken totaalmanifestatie: door Ton Huijssoon Na gebruik verkeerde parkeermeter: tientje boete SGHIEDAMSCHE COURANT 3 - Schiedam In de week van 2 tot en met 7 oktober houdt de at- deling Schiedam van de Nederlandse "Vereniging tot Eescher- miog van Dieren de traditionele geldinzameling. De plaatselij- ke afdeling heeft een nieuw collectesysteem opgezet, dat de stad verdeelt in 70 wijken. Er zijn al collectanten voor onge veer 20 wijken, maar de propaganda-commissie mist nog vele collectanten, die de overige wijken zouden kunnen bemannen. Een aantal collectanten uit vori ge jaren laat nu verstek gaan "door allerlei omstandigheden. ^De plaatselyke afdeling doet een beroep op met name jeug dige Schiedammers om zich als collectant aan te meldern. Het bestuur hoopt dat ongeveer 50 jongelui bereid zullen zijn zich als collectant op te ge- ven. Wel moeten ze ouder dan 16 jaar zijn. Op zaterdag 7 ok tober wordt de traditionele bussencollecte gehouden. Voor deze collecte worden jongelui gezocht die 14 jaar of ouder zijn. Men kan zich opgeven bij de he ren A, J. Dnenkelford, tele foon 700850, C. A. Zuidwijk, te lefoon 266043 of aan het asiel, Sint Annazusterstraat 47, Schiedam, telefoon 266266 tij dens de kantooruren, De dierenbescherming heeft ook nog een andere methode om geld in te zamelen. Wikkels rond bepaalde blikjes katte- of hondevoer kunnen worden bewaard en leveren, 0,10 per wikkel op voor de dierenbe scherming. Voor nadere infor matie kan men zich wenden tot het asiel aan de Anna zus terstraat. fsgggr*'-"- PW] u.r**1 Schiedam In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat wordt zaterdagmiddag om half vier de tentoonstelling „Konfrontatie X" geopend .Aan deze tentoonstelling, die tot 30 oktober te zien is, werken vijf kunstenaars mee. In de entreezaal van het mu seum zal werk geëxposeerd worden van de veertigjarige in Londen geboren kunstenaar Shalom Lixenberg» die zich veelvuldig bezighoudt met de logica van de tegenstelling, wat vooral tot uiting komt in zijn plexiglas objecten en allu- mlnium constructies. Zijn werk ia koel abstract. De Edammer Benjamin Royaards stelt tijdens de Kon frontatie zijn pastels, aquarel- Vlaardingen Het staat in de pas verschenen Onderwijs nota; Er moet een begin worden gemaakt met een geor ganiseerde vorm van schoolbegeleidingswerk. Het meest aangewezen voor dit doel is de ln oprichting zijnde regio nale schoolbegeleidingsdienst voor het onderwas van alle richtingen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Vlaardingen Is van dit trio wellicht het verst in de aanpak van een dergelijke dienst gevorderd. „Mocht de realisering", meldt de beleidsnota, waar onder- wijsinspecteur Baan een groot aandeel ln heeft, ,*ervan niet kunnen plaats hebben dan nog achten wij het school begeleldlngswerk van zo groot belang, dat wÜ desnoods bereid zijn genoegen te nemen met een voorlopige oplos sing, die dan zou moeten bestaan in een uitbreiding van de plaatselijke activiteiten op dit terrein. Inplaats van het deelnemen aan de oprichting van een regionale dienst zouden wij aan een uitbreiding van de plaatselijke activiteiten de hoogste urgentie willen verlenen". Wat nu is zo'n schoolbegelei dingsdienst of schooladvies dienst? Volaens een rapport van een interdepartementale stuurgroep over Taak en structuur van het schoolver- zorgingswerk is de functie als volgt: ,rZij Ugt in snelle vanuit ver schillende vakgebieden signa lering en vaststelling van de gebreken, vam de advisering en zonodig hulpverlening aan ouders, leerlingen en teer- kn-acht en. Deze hulpverlening heeft tot doel een optimaal verloop van de schoolloop baan van alle leerlingen met leer- en/of gedragsmoeüijkhe- den voorzover die betrekking hebben op de schoolsituatie"' De individualisering van het on derwijs noodzaakt steeds meer de behoefte aan specia listische hulp en advisering bij de vaststelling van de pro blemen, het zoeken naar op lossingen daarvoor en het rea liseren van daaruit voort vloeiende maatregelen. Het schoolbegeleidingswerk past precies in de maatschappelij ke ontwikkeling, die een steeds verfijnder nuancering van sociale, geestelijke en li chamelijke zorg te zien geeft. Aldus worden er hogere eisen aan een burger en een leer kracht gesteld. Men neemt/er geen genoegen meer meer als het individu geen volledige ontwikkelingskansen krijgt. sche advisering van de leer krachten. De leerlingen wor den dan -wel geholpen, maar vaak zijn de moeilijkheden hiermee niet wezenlijk over wonnen. De voorwaarden ont breken daartoe in het onder wijs. Het schoolbegeleidings werk richt zich dan ook op de onderwijssituatie als zodanig. De rol, die ouders in dit ver band kunnen spelen, la groot. Ouders zijn echter het minst in staat om alle problemen, die zich met hun kind kunnen voordoen, zelf 'op te lossen. Men laat het Initiatief daarom meestal aan de school over. Een deel van dc problemen rond moeilijke kinderen en rond de schoolloopbaan kan de school zelf behandelen. De leerkrachten daar kunnen dat op grond van hun pedagtf- gisch-didactlsch inzicht. Er is echter een aantal aspec ten, waarvoor de school hulp niet kan missen. Er is bijvoor beeld een diagnose nodig om een goed beeld te krijgen van de moeilijkheden en belem meringen. Deze gaat ten dele buiten de bevoegdheid van de school om'ëh "Krijgt een spe cialistisch karakter. Fr bestaat dus een behoefte (vanuit de schooi ge2ien) aan algemene begeleiding ten be hoeve van een optimaal ver loop van de schoolloopbaan van alle leerlingen. Daartoe is een goede relatie tussen het schoolbegeleidingswerk en de ouders en de school van groot belang, In verreweg de mees te gevallen moeten de ouders toestemming geven voor een onderzoek. Het contact met de ouders is zelfs een noodzake lijke voorwaarde voor het suc ces van het werk. Zij moeten dan ook waar mogelijk bij de diagnose, advisering en hulp verlening worden ingescha keld; door de school en door de schoolbegeleidingsdienst. OVERLEG Deze begeleiding zal, naar de mening van de samenstellers van de onderwijsnota, het bes te kunnen worden verwezen lijkt door een intergemeente lijke dienst. In onderlinge sa menwerking is die thafns door de vertegenwoordigers van nagenoeg alle school-organi- saties in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis na vele be sprekingen en in overleg met de gecommitteerde voor on derwijszaken van het Open baar Lichaam Rijnmond en de staatssecretaris van onder wijs ontworpen Om het schoolbegeleidingswerk in Vlaardingen alvast te laten functioneren moet men mini maal de beschikking hebben over een psycholoog (voor het onderzoek en de begeleiding van het buitengewoon onder wijs), twee fulltime pedago- giseh-öidaetische medewer kers en één op parttime-basis, drie remedial teachers, een pedagogisch consulente, vier „visiting teachers" voor de bijstand aan scholen in zwak sociale milieus en een admini- "strStïeve ambténaar. Ten be hoeve van het buitengewoon lager onderwijs zijn al een tweetal parttime-psychologen mevrouw Dekker en de heer Van Dongen aanwezig in Vlaardingen. Volledigheidshalve: remedial teacher is een deskundige, die door een speciaal aan het moeilijk lerende kind aange paste onderwijsbenadering het leerresultaat en het leer proces probeert te verbeteren. Dat gebeurt door de leerstoor nissen en de leerbelemmerin gen op te heffen, Deze thera pie vindt plaats in kleine groepjes of aparte klasjes ge durende een paar uur per week of ook wel full-time. Het gaat bij remedial teaching om lichte leermoeilijkheden. Men balanceert daarom vaak op de grens van gewoon lager on derwijs en buitengewoon la ger onderwijs. Duidelijk is tenslotte dat het schoolbegeleidingswerk of dat nu in rcpionaöJ verband of tn plaatselijk verband gaat ge beuren in natauie relatie staat met de term onderwijsver nieuwing. HULP Met de term schoolbegeleidings werk wordt een aantal verzon- gings-, hulp- en adviesactivi teiten aangeduid, die gericht zijn op het schoolkind en zijn onderwijssituatie. Deze werk zaamheden worden niet door de school georganiseerd. Het pakket activiteiten bevat het scöuviuieiïisun werk. schnol- ysycnoiogiscïi, schoolpedago- giseh schoolmaatschappolljk werk en remedial teaching. School tand verzorging, school- melkverstreJcking, beroeps keuzevoorlichting en huisbe zoek en dergelijke behoren niet_ direct tot het schoolbege leidingswerk. Dit werk is ge richt op het schoolkind of op een concrete groep. Enerzijds moet het schoolbegeleidings werk de leerling treffen (ad viezen, hulpverlenen, begelei ding van didactische, pedago gische, psychologische en so ciale aard aan leerlingen, leer krachten en ouders), ander zijds is het bedoeld voor het instituut (advisering, voor- lichting, begeleiding enz. op didactisch, pedagogisch en psychologisch terrein aan scholen in zijn totaliteit). principe is het schoolverzor- gingswerk gericht op de zorg voor de leerlingen en met op de verbetering van het onder wijs. Het is echter steeds dui delijk dat het met voldoende is de op individuele leerlingen gerichte hulpverlening te la ten plaatsvinden door een in cidentele pedagogisch-didacti- Schiedam Het inschakelen van de Utrechtse bouwmaat schappij Empeo bij het reconstrueren van Schiedams binnenstad blijft velen bezighouden. PPR-voorzi'tter Her man Noordegraaf is op het ogenblik bezig met een diep gaande studie over de bouwmaatschappij en brengt daar voor onder andere bezoeken aan Utrecht, dat met het plan Hoog-Catarijne al enige ervaring met een project ontwikkelingsmaatschappij heeft opgedaan. ,Een zeer huiveringwekkende zaak" noemt Noordegraaf in het PvdA-orgaan Voorwaarts de samenwerking met Em peo, omdat financiën en des kundigheid bij de gemeente ontbreken om zelf de volledi ge sanering en reconstructie van de binnenstad ter hand te nemen. Hij kan zich voorstel len dat de gemeente Schie dam naar Empeo is toege stopt omdat ze niet anders kon, maar vindt ook dat de wethouders, de raadsfracties en de politieke partijen de plicht hebben te werken aan alternatieven. Schiedam Bij het overlijden van de musicus Laurens Pe trus Erwieh heeft de Schie» damse tekenaar Octave da Coninck een kleine herinne ring geschreven: Laurens Petrus Erwich t Een man die heel zijn leven aan de pianomuziek had gewijd, is van ons heengegaan in de leeftijd van 83 jaar. Oorspron kelijk uit Den Haag trok hij al spoedig naar Rotterdam waar hij op het atelier van Rijken en De Lange werkzaam was. Vele uren mocht ik luisteren naar zijn verhalen over de grote klavierreuzen, waarvoor hij de vleugels stemde in het Nut en de Doelen, Hij was een uitermate kundig reparateur, maar hij kon ook nog wel eens zijn ha.t ophalen aan zo'n vleugel. Dan speelde hij met verve de As-Dur polonaise van Chopin. Van de Provenierssingel te Rot terdam vertrok hij naar de Stationsweg en van daar naar de Rotterdamsedijk te Schie dam. Op het gebied van de pianotechniek was hem niets vreemd. Octave deConinck „De wethouders en raadsleden hebben zich onvoldoende laten voorlichten over Empeo", zegt Noordergraaf. Het lijkt hem wenselijk toe dat ze eens contact opnemen met actie groepen in Utrecht ,die werken aan een ombuiging van het beleid van Empeo. „Als men zuiver op Empeo-deskundi- gen, wethouders en ambtena ren afgaat, dan vind ik dat op zijn zachtst gezegd een beden kelijke zaak". De Amsterdamse PvdA-afdeling heeft een stuk uitgebracht over de herstructurering van de drie grote gemeenten m de toekomst. Hierin wordt aange drongen op een zo groot mo gelijke inspraakprocedure. Ook waarschuwt het stuk te gen de mogelijkheden van grondspeculatie en de slechte financiering in de sociale wo ningbouw. len en aquatinten tentoon. Hij legt zich vooral toe op figura tief werk in een impressionis- tische sfeer. Als onderwerp kiest hij vaak landschappen en kinderen. De abstracte kleur ene omposl- ties van de Nederlandse kun stenares Sonja Vincent ne men op de expositie een apar te plaats in. Haar werk be staat uit schilderijen, goua ches, tekeningen en aquarel len. Het Marokkaanse land schap vormt haar grootste in spiratiebron. Volker Rltters, een uit Duits land afkomstige kunstenaar, ontleent zijn onderwerpen vaak aan het Nederlandse landschap. In tekeningen met zilverstift en in etsen, die ook wel gekleurd zijn, verwerkt hij voorstellingen van hooiber gen en boerderijen. Rem brandt is zijn grootste favo riet. In samenwerking met Art Ani mation. in Groningen expo seert het museum tijdens de Konfrontatie tevens werken van de Tsjechische kunste naar Frantiseu Lesék, die met zijn tekeningen veranderingen in landschappen laat zien. SUCCES De tentoonstelling „eigen collec tie" is een succes geweest. Ongeveer 1800 personen be- zochten de expositie van de door het museum na 1945 aan gekochte kunst. De educatieve medewerker van het museum .Jan de Grauw; „Over het al gemeen was het publiek wel enthousiast over het tentoon gestelde. Er werd ook een grote verscheidenheid van kunst geboden, zodat er voor elk wat wils was. De tentoon stelling gaf een goed overzicht van het beleid dat het mu seum de laatste jaren wat aankopen betreft, heeft ge voerd." Schiedam De Schiedamse aquarium vereniging „Natuur genot in huis" houdt maandag 2 oktober een contactavond in de grote 2aal van het gebouw Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73. Op deze avond, die om acht uur begint, houdt de heer S. D. de Koning een lezing over het houden van een aquarium. Ook komt de fotocursus aan de orde. „Natuurgenot in Huis" gaat za terdag vissen. De deelnemers vertrekken om zes uur 's morgens van het postkan toor in de Lange Nïeuwstraat en komen omstreeks half acht '3 avonds weer thuis. De kos ten voor deze dag zijn twintig gulden. De vereniging heeft reeds een boot besproken. Schiedam Kantonrechter mr. F. van Schijodel en officier van justitie mr. A. Borgart zün woensdagmorgen tüdens een strafzitting van het kan tongerecht In Schiedam in een levendige discussie geraakt met de heer F. de L. uit Rot terdam over de «arrosserle van een Volkswagen. De L. moest voorkomen, omdat aan de carrosserie van zijn. VW een en ander zou ontbre ken. Bij nader inzien bleek, dat de VW wat betreft de op bouw van de carrosserie af wijkt van andere auto's, zodat de norm, volgens welke de of ficier bij de ten laste legging te werk was gegaan, niet op ging. De L. werd van deze be schuldiging dan ook vrijge sproken. Met veel moeite kon De L. de kantonrechter duide lijk maken, dat zijn auto goed in elkaar zat. De heer De L. kreeg echter wel zestig gulden boete, omdat de stuurinrichting van zijn. auto niet deugde. Ook bleek de car rosserie niet helemaal te klop pen met het VW-handboek, waarvoor hij 85,- boete kreeg. HET GROTE gebeuren, dat in dc Sporthal Margriet en kele weken geleden voor 600 mensen onder de naam To- taalmanifestatie werd ge houden, is nu ook finan cieel een mislukking ge worden. De speciaal ge vormde Stichting alt aan de grond en heeft zich heel wat financiële problemen op de hals gehaald. Accountantsonderzoeken, schuldeisers die nog geen geld hebben gekregen en een commissie die het ge beurde achter gesloten deuren nog eens gaat door lichten zijn de uiteindelijke resultaten van een mani festatie die, bedoeld voor 3.000 mensen, de Schiedam se raad voor jeugd en jon geren meer bekendheid had moeten geven. In dat laatste is men alsnog geslaagd, al zal dat op deze wijze niet de bedoe ling zijn geweest. De SRJJ is door het beleid van de Stichting Totaalmanifesta tie namelijk ongewild in opspraak gekomen, omdat de twee stichtingen voor de buitenstaander nauwelijks waren te onderscheiden. De SHJJ heeft daar zelf wel een beetje aan meege werkt. Immers, het festi val werd gehouden om voor de SRJJ aan de weg te timmeren en de Stich ting Totaalmanifestatie heet ongelukkigerwijs nog Stichting Totaalmanifesta tie SRJJ ook. Voor de buK tenstaander Is dat zeer verwarrend en de moeilijk heden zijn dan ook niet uit gebleven. Tijdens de dinsdagavond ge houden vergadering van de SRJJ werd de zaak zelfs zo pijnlijk, dat besloten moest worden om achter gesloten, deuren verder te bekijken wat er nog te redden valt. B en w waren ai argwa nend en gelastten een ac countantsonderzoek, waar van de resultaten door de bovengenoemde commissie zullen worden bezien. Het college bespreekt de zaak vermoedelijk volgende week al tijdens de weke lijkse b en w-vergadermg. De zaak zit dus volkomen in het slop. Het algemeen be stuur van de SRJJ werd gisteravond opgeschrikt door de tekst van een brief, die aan boze schuldeisers werd geschreven. Die brief kwam neer op „Sorry, de centen zijn op, maar we hopen dat u daar begrip voor hebt". De brief kreeg veel kritiek, omdat de ima ge van de SRJJ er niet di- rekt mee is opgevijzeld. De blunders van de Stichting Totaalmanifestatie worden nu de SHJJ toegerekend, al is dat officieel niet terecht. Door de heie gang van za ken heelt de image van de SRJJ er weer een deukje bijgekregen. Veel wijst erop dat ook in de nabije toe komst kritiek op het ge voerde beleid niet zal uit blijven, De vertegenwoor digers uit de gemeenteraad die in de SRJJ zitten gaven er dinsdag al een voor proefje van. Sanering van Schiedams oude stadsgedeelten door Empeo is voor velen nog een „huivering wekkende zaak". De gemeente heeft echter noch hel geld noch de deskundigen om de sanering zelf aan te pakken. Schiedam De heer A.M.B. uit Schiedam is woensdagmorgen tijdens een strafzitting van het Schiedamse kantongerecht ver oordeeld tot een tientje boete. Hij had op de Appelmarkt de verkeerde parkeermeter ingeschakeld, toen hij zijn auto daar had neergezet, waardoor een dienstdoende agent de indruk krees, dat B. in het geheel geen parkeergeld had betaald. De agent schoof daarop een bon achter een ruitewisser van de wa gen. Aangezien D. nog nooit bekeurd was, zag hij het papier voor een reclamefoldertje aan en gooide het weg, Woensdagmorgen werd hij alsnog veroordeeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3