SCHIEDAMSCHE COURANT KLAS OOG IN OOG MET BOA'S overlast voor scholen 2 kranten voor e'én prijs I MARCEL VAN DAM SCHRIJFT KVP NOG MET AF [en januari naar j,Gemeente dupeert gehandicapte beivoriers met wet in de hand Feestelijk programma rond opening SKJJ-kantoor Eerste dag van weekmarkt in Groenoord: „Praten met KVP is nog niet samen regeren" Oplichting door psendo- sclioorsteen- vegers 300 jongelui hebben jongerenpaspoort Woensdag 4 oktober 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 3767S2 4 pagina's 99ste jaargang no. 24531 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De vijfde-klassers, van de iklbert Magnusschool voor basisonderwijs aan de Parkweg kwamen gistermiddag tijdens da biologieles oog in oog te staan met twee wurgslangen -van een meter lengte. Het wa ren boa-constrictors die, volwassen, een lengte van zes meter kunnen bereiken. Ze zijn het 'eigendom van de heer Henk Ver hagen, verbonden aan de Rotterdamse Diergaarde Blij dorp. Om de klasse-onder, wijzer Fred Leliveld te plezieren, kwam hij met zijn boa's even naar de school. Het eerste contact met deze tamme en daar om ongevaarlijke slangen,* wekte bij de meisjes de nodige griezels op en bij de jon gens de gebruikelijke intéresse voor iets dat ze nimmer binnen handbereik hadden gekregen. Uiteraard vertelde de heer Ver hagen alles over de leefwijze van deze boa-eonstrictors, ook wel koningsboa ge noemd. De komst van de slangen past in het raam van de methodiek die in de vijfde klas bij het geven van de biologielessen wordt toe gepast. Eerst brachten de leerlingen hun eigen dieren mee naar school en moesten ze hierover een spreeekbeurt houden. Voor een nadere bestudering van andere zoogdieren bracht de klas een bezoek aan de kinderboerderij ln het Prinses Beairix- park. Ook de vogels kregen op deze wijze een beurt, gevolgd door de reptielen en am fibieën. Echiedam „Met de wet in de hand dupeert de gemeente de bewoners van dc gloednieuwe torenflat aan het Van Beethoven- plein, die daar op medische indicatie zyn gaan wonen". Dat zegt het PvdA/PPR-raadsIld J. II. M. Voorwald, die er na een 'bezoek aan enkele van deze bewoners in de torenflat van over tuigd is, dat het betrekken van de nieuwe flats voor hen nare financiële consequenties heeft. De'huur van de flats, die 385 per maand bedraagt, kan door hen niet worden opgebracht. Er wordt door de gemeente bjjgepast met het gevolg, dat de bewoners moeten leven van dé gebruikelijke bijstandsuit- Itgjfag v„yalgens_ de^eldeirdp» Het raadslid heeft geen goed woord over voor deze gar.g van zaken en verwijt de ge- meente dat ze onvoldoende voorlichting heeft gegeven over de financiële consequen ties voor de bewoners. Wet houder G. Kaptein van; sociale zaken, geeft desgèvraa gd toe dat de voorlichting wat beter had gekund en heeft de zaak vandaag in studie genomen. Dé heer Voorwald meent, dat de gemeente voor deze wonin gen ten onrechte niet ge-bruik maakt'van de huursubsidies- erf doorstroraingsiegeiingen, die de bewoners financieel entg soelaas zouden bieden, al blijft ook can de hoge huur zwaar op hun maandelijkse begroting drukken. Omdat de torenflat in Groenoord door de hoge huren weinig „nor male" huurders aantrekt, werdindertijd besloten een aantal gehandicapten wonin gen in deze üat aan te bieden. „Ik ben er beslist niet op tegen, dat deze mensen worden ge holpen", zegt het raadslid Voorwald. „Maar bij de huidi ge geng van zaken worden ze zwaar gedupeerd. Ik heb be rekend, dat de verhuizing naar de torenflat iemand met 'n'bruto inkomen van ll.OOU maandelijks 200 scheelt. Daar komt nog hij dat ze een dure glasverzekering moeten betalen, dat ze elektrisch moe ten koken en dat de personele belasting straks niet weinig zal zijn"- •Meteen betere voorlichting vooraf had naar zijn mening vee* narigheid kunnen worden voorkomen. De directeur van de' Gemeentelijke Sociale Dienst, drs. G. A. A. Smits, bevestigt dat in een aantal ge vallen bewoners zich pas ach teraf de financiële gevolgen hebben gerealiseerd, maar dat hen de financiële gevolgen Van- tevoren mondeling zijn meegedeeld. ,,De behandelen de ambtenaren hebben in een gesprek met de aanvragers van deze woningen op de con sequenties gewezen. We heb ben besloten om naast de mondelinge voorlichting nu ook schriftelijke voorlichting te gaan geven", aldus de heer Smits. ftj Is van mening, dat tegen over de vermindering van In komsten wel een verbetering aan" woongenot staat. ..Ik geloof dat de gemeente de wet verkeerd interpreteert", meent raadslid Voorwald. „Overigens ben je er met de huursubsidieregeling en de 4oorstroomregeling ook nog ^et, want die huursubsidie krijg je maar eens per zoveel maanden, zodat iedereen dar. toch nog een forse portie van het inkomen aan huur moet betalen. Voor de mensen die gedupeerd zijn, vind ik, dat de huur van de woningen maar naar be neden moet en dat het ver schil eventueel moet worden ^"BtfgepasÉ <35or èé^émeente In andere gemeenten is dat wel mogelijk gebleken". „Iemand die 700 per maand verdient, betaalt die 385 on der de huidige omstandighe den zelf en .wat hij aan in komsten overhoudt, vult de gemeente dan weer aan. tot de maandelijkse bijstandbe- dragen''. Die bedragen zijn voor alleenstaanden f 360,30 en voor echtparen 514,80, Wethouder Kaptein van sociale zaken gaat inmiddels na, in hoeverre er iets aan de situa tie te doen valt. De heer Voor wald tenslotte: „Ik geloof dat deze woningen trouwens niet geschikt z^jn voor gehandi capten en dat er van sociaal- medische begeleiding hele maal geen sprake Is. Je krijgt op die manier de flats wel ex ploitabel, maar je halveert het inkomen van de mensen en dat Is een foute zaak. Het zou te ondervangen zijn met de mensen één-zesde of éétt-ze- venfle van hun inkomen te be rekenen en de rest door de gemeente té laten bijpassën." Schiedam De thans op verschillende plaatsen in. de stad on dergebrachte afdelingen van de gemeente verhuizen in de week van 8 tot en met 12 januari 1973 naar het nieuwe Stads kantoor aan de Emmastraat. Hiertoe hebben burgemeester en wethouders in principe besloten. Het definitieve verhuisplan wordtin december vastgesteld. Bij de verhuizing bijt Gemeen tewerken op 8 januari het spits af. Deze dienst krijgt de beschikking over de etages negen tot en met veertien. Op de veertiende etage wórdt pok de hoofdafdeling Plantsoenen ondergebracht, terwijl Ge meentewerken de negende verdieping moet delen met de gemeentelijke Accountants dienst. De Woningdienst isop 10 januari aan.de beurt om te verhuizen naar de zevende en achtste etage, de Bedrijfseco nomische dienst gaat naar de negende etage. De zesde etage js gereserveerd voor hetcollege van burge meester en wethouders. De secretarie-afdelingen gaan. naar de etages één tot en met vijf. Deze afdelingen verhui zen van 10 tót ert met 12 ja nuari. De eerste etage is bestemd voor de afdeling Financiën, de tweede voor Algemene Zaken, waaronder voorlichting, de derde voor Interne Zaken, de vierde voor Onderwijs en op de vijfde etage komen de af delingen Openbare Werken en Personeelszaken. Op de begane grond komen een grote kantine, die tevens is te gébruiken voor vergaderin gen, en een centrale hal met een receptie. De afdeling Bevolking. Burger lijke Stand en Militaire Zaken blijft gehuisvest in het ge bouw aan de Overschiese- straat. Schiedam Het Proveniershuis is zaterdag het centrum vajn activiteiten ter gelegenheid van de opening van het nieu we kantoor van de Schiedam- se Raad voor Jeugd en Jonge ren in het voorhuis van het gebouw. De opening wordt 's morgens om elf uur verricht door bur gemeester H. Roeïfsema, waarna tot vijf uur een pre sentatie van het Schiedamse jeugd- en jongerenwerk za! plaatshebben. Verschillende jeugdclubs, actiegroepen en padvindershordes hebben reeds toegezegd hieraan me dewerking te verlenen. Op het programma staat onder andere een ruilbeurs annex vrijmarkt, waar van alles te rullen is, zoals postzegels en sigarenbandjes, ook kan er veel van de hand gedaan wor- den. Wie een stand wil op de vrijmarkt kan zich opgeven op het bureau van de Jeugd raad, Proveniershuis 16, te lefoon 268614. Voorts is het de bedoeling, dat er een muziektent komt, waar diverse groepen zullen optre den. In het gebouw is een ex positie van de stichting „Ruimte voor de Jeugd" te zien. Schiedam De weekmarkt in Groenoord is gisteren voor het eerst aan het Bachplein gehouden. De scholen aan het Baeh- plein, en in het bijzonder de lagere school „De Ouverture", waren bang dat deze weekmarkt overlast zou veroorzaken en de leerlingen zou afleiden. Gelukkig blijkt dit in de praktijk nog wel mee te vallen. De heer Rensink van de lagere school „De Ouverture" zegt over de eerste dag van de weekmarkt aan hét Bach plein: „We hébben er van daag niet zo veel vange merkt. Ik héb de luxaflex naar .beneden gelaten en de ramen zijn ook beplakt. Maar ja, ik kan na één morgen nog niet beoordelen of de markt werkelijk overiast geeft. We kijken er precies op en de klassen op de bovenste verdie ping zuilen er dan ook wel Iets meer last van gehad hebben. Het geluid van de martct hoor je haast niet, het is nou niet zo dat de marktlui hier m de school komen". De andere scholen op het Bach plein zullen niet zo veel last krijgen van de markt, zij staan namelijk allemaal ach ter de lagere school „De Ou verture", Wel zegt de heer Rensink: „Dit is nu nog maar de eerste keer en de mensen kennen de weg nog niet zo goed. Het is een tamelijk gro te markt en het zal wel druk worden". De weekmarkt wordt voor het eeret aan het Bachplein ge houden. nadat de markt op het Straussplein te klein was geworden. De marist ligt vlak bij het winkelcentrum Prelu de en op betrekkelijk korte af stand van de Vlaardingse wijk Holy. moeilijker van de afspraken af dan vroeger", meende de heer Van Dam. Slotconclusie uit zijn betoog: „Praten met de KVP is nog niet regeren met de KVP" en: „Ik geloof echt niet in de defi nitieve bekering van de KVP tot een progressief beleid, maar het gaat nu om vier jaar. Op den duur zal dé KVP rechtervleugel echter toch weer druk gaan uitoef enen". Marcel van Dam, gisteravond in gebouw Irene. Schiedam „Ik ben bereid om tot het uiterste te gaan om op ha- sis van onze uitgangspunten te gaan praten met de KVP". Dit zei PvdA-hoofdbestuurslid Marcel van Dam gisteravond tij dens eeu verkiezingsbijeenkomst van de PvdA in gebouw Ire ne over de vorming van een kabinet na de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Marcel van Dam schrijft de KVP nog niet af, al plaatst hij enkele kritische vraagtekens bij de houding van deze partij, die naar zijn mening niet helemaal duidelijk is. Marcel van Dam ging gister avond uitgebreid in op de vele politieke ontwikkelingen -van. de laatste weken. Hij zei 'tniet eens te zijn met talloze partij genoten die menen dat de con fessionelen nu al moeten wor den afgeschreven als serieuze gesprekspartners. Hij bena drukte echter dat de KVP. dan wel aan een aantal voorwaar den zal dienen te voldoen. „Tijdens een vergadering; van ons hoofdbestuuV maandag avond vonden we dat de KVP zodanig aan onze wensen te- "gémoet is gekomen dat er fe praten valt, maar er Ss op een aantal punten nog opheldering r.odig". De heer Van Dam meende dat een gesprek op zakelijke basis met de KVP mogelijk moet blijven en achtte de emotionele anti- stemming tegen de confessio nelen die veel PvdA-leden in zijn ban houdt onjuist. ,Het partijkader dat zegt .„niet praten" is me te gemakkelijk, iedere partij is per definitie verplicht naar de 'regering te streven en de drie progressie ve partijen kunnen dat niet al leen. Dan kun je wachten tot je de meerdenheid hebt, maar •het is los van de werkelijkheid om te denken dat het op 29 no vember wel lukt", aldus Mar cel van Dam. Hij vervolgde: „De confessione le partijn b'rokkelen gestadig af maar zo sneL gaat het nu ook weer niet. Dat feit dwingt ons na te denken". Een motief om te proberen met de KVP te praten vond de heer Van Dam in de slechte situatie waarin vele groepen zich in ons land naar zijn mening be vinden, Hij noemde bejaar den, invaliden en anderen, „Willen we die mensen kun nen uitleggen dat we niet met de confessionelen willen dan kan dat alleen als we kunnen zeggen dat met hen regeren weinig verandering in hun po sitie brengt", Mogelijkheden als een minder heidskabinet van de progres sieve drie wees hij als minder ideaal af. „Ook de KVP heeft een trauma aan de nacht van Schmelzer overgehouden. Ze hebben nadien nederlaag op nederlaag geleden en zullen zich wel wachten om op schrift vastgestelde afspraken te breken, al zijn dit soo'rt af spraken juridisch gezien nooit waterdicht. Ze kunnen Schiedam In Schiedam-Zuid is een Spaanse huisvrouw op gelicht door twee pseudo- schoorsteenvegers. Twee heren kwamen b|j baar aan de deur en vertelden de Spaanse, dat ze de schoorsteen kwamen ve gen. ZJj antwoordde, dat er al een was besteld. De twee he ren beweerden toen dat deze 2iek was, De schoorsteenve gers klommen op het dak en waren binnen zeer korte tijd klaar. De Spaanse huisvrouw heeft hen toen 12.50 betaald. De schoorsteen was echter niet geveegd. In Schiedam: Schiedam De Stichting de Schiedamse gemeenschap heeft tot nu toe 300 jongeren ingeschreven die houder zijn van een cultureel jongeren paspoort. Voor het eerst in het nieuwe seizoen ig een vouw blad verzonden aan de cjp- houderrs met daarin vermeld de culturele activiteiten in Schiedam. In het kader van de .samenwerking met Viaar- dingen en Maassluis wordt te vens een overzicht gegeven van evenementen in die twee steden. Volgens SG-directeur R. H. PUlard is na een aan vankelijke stilstand in het aantal ingeschreven cjp-eT3 de laatste tijd een lichte stij ging merkbaar. Profiteer nó «en het unieke ainbod J krent«n te ontvingen voor de prij» vin één: del SchiedtmKh* Courinc net nieuwi uit uw tod en omtevlni, en het Rotterdarrechi NieuwibW met het Iteute bïnnen-en buicenlindse nieuwt. Getf orw nu opdracht ook bij I a 14 di(cn xrecit, lender eni<e verplichting de SC -r RN te beierde en ontdek! zelfde vele pluspunten. Den bon In open envelop, zonder pottieftf, nu ren neer Rotter JiïtikI» Nieuwiblad, intwoordnummerB34,Rquerdem de SC 4- RN t< dazen tr«t» ourt woonpt telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1