SCHIEDAMSCHE COURANT Vlaggeschip Zeeka< let- korps terug op basis van werimemers Vereniging heft kinder gezondheidskolonie op Anti-griep vaccinatie bij Gusto 2 kranten voor e'én prijs D'66 kiest nieuw bestuur Bejaardencentrum De Harg gaat 60 jaar terug m de tijd Willem W illem in t Zoldertje Doorgaan met onze strijd" IJV VOORBEREIDING: Exploitatie niet langer mogelijk: Vrouw valt ihet fiets op brug Accu gestolen Opening parochie centrum De Wilgenburg yrfjilag 6 oktober 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 paginas 99ste jaargang no. 24533 Broersvest 3-telefoon administratie268091-redactie262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De afdeling Schiedam van D'66 houdt dinsdag 10 oktober een al gemene ledenvergadering in zaal Irene aan de Nieu we Haven, die om acht uur begint. Voornaamste pun ten op de agenda zijn een bestuursverkiezing en de verkiezingscampagne voor de kamerv erkiezingen. Op de agenda staan verder de plaatselijke samenwer king tussen D'66 en de Par- tij van de Arbeid. In de discussie zal worden: ,be- trokken de briefwisseling tussen de besturen van beü- de partijen naar aanleiding van een interview met dc afdelingsvoorzitter van D'66 in onze krant over deze zaak. De bestuursverkiezing zal extra aandacht krijgen door een brief die drie le den van D'66 hebben inge bracht tegen de kandida tuur van een nieuw be stuurslid. De drie» mr, A. Caljé, de heer J. J. Wete- ling en mevrouw M. J. Spier-Walraven menen dat het bestuur in de afgelopen periode zijn werk goed heeft gedaan en niet nood zakelijk zou moeten wor den aangevuld met een D.'66-lid op de voordracht,, die pas kort lid van de par tij is en die bij een gedeel te van de leden niet bekend is.. Schiedam Het vlaggcsehïp van het Zeekadetkorps Ja cob van Heemskerk, de vroegere mijnenveger Jan van Gelder, is voor een op knapbeurt in het dok ge weest bij de scheepswerf Niehuys-v. d. Berg in Rot terdam. Donderdagmorgen werd het hiervoor naar de Eemshaven gesleept. In. het dok werd een onderzoek in gesteld naar de toestand van het houten schip, dat in 1961 uit de vaart Is geno men-en door de Koninklijke Marine een jaar later aan het korps is afgestaan. Het was de tweede keer dat de Jan van Gelder sindsdien droog kwam te staan. Tot opluchting van iedereen bleek het schip nog in een goede staat te verkeren. Di rect na de inspectie kreeg het uitwendige een grondige verfbeurt. Vanmiddag keer de het terug op de meer- plaats bij Werf Gusto. Zaterdag komen „alle hens aan dek" voor het schoon maken en opknappen van het dek en het inwendige van het schip. Op 14 oktober be- ginnen de lessen weer. Ook voor de aspiranten die met elkaar een nieuwe „bak" vormen. Het commando van het korps wil nogmaals een „open dag" houden, niet al leen voor de ouders van de kadetten maar ook voor de Schiedamse jongeren. Schiedam Er komt één overkoepelende stichting voor de huisvesting van buitenlandse werknemers in Schiedam. De voorbereidingen hiervoor zijn zover gevorderd, dat de commissie voor opvanging en begeleiding van buiten landse werknemers binnenkort een brief aan het ge meentebestuur zal zenden om op de totstandkoming van deze stichting aan te dringen. In de openbare vergaderin gen van de commissie is er in de afgelopen maanden al tamelijk streng wordt gecon troleerd, blijft het een pro bleem om deze categorie T Ti buitenlanders volgens af- vaakppgezinspe^d^dat de, -.->tloend g mormen'ditosvéstm g te biedenCijfers van de ge- 'tip.te- richten stichting een zo breed mogelijke samen stelling zou moeten krij gen. De vakbonden, ker ken, maatschappelijke in stanties,het bedrijfsleven en de buitenlandse werkne mers zouden in dé stichting Ze moeten zijn vertegenwoor digd. Daarnaast zou moeten worden samengewerkt met de Stich ting Huisvesting Rijnmond in oprichting en zouden ook ge meentelijke deskundigen de te vormen, stichting moeten ko men versterken. Gemeentelij ke steun wordt onmisbaar geacht, vooral als het gèat om het beschikbaar stellen van panden ert het verlenen van garanties. Hoewel de huisvesting van de buitenlandse werknemers ycoral wat de pensions betreft Schiedam In de sociëteit *t Zoldertje, Lange Haven 92, treden morgen Willem Wil lem op. Hun repertoire be staat voornamelijk uit songs van Bob Dylan. Het pro gramma vermeldt voor deze avond behalve luisterliedjes, ook dansen op muziek van de vaste discotheek. De avond begint om acht uur, de toegangsprijs is twee gul- den. meentèlijke sociale dienst hebben uitgewezen, dat er to Schiedam 1695 mannen en vrouwen de status van buiten landse werknemer hebben od een totale bevolking van-ruim 82.000. blijikèn voornamelijk gehuis vest in de oudere stadswijken. Het stadscentrum, het oosten, zuiden en westen van Schie dam hebben de meeste buiten landse werknemers gehuis vest, terwijl ze in de nieuwere wijken als Nieuwland, Groen- oord en Kethel veel minder voorkomen. De meeste buiten landse werknemers wonen in het oude westen, terwijl ze ook in het Singelkwartier en in De Gorzen goed zijn verte genwoordigd. Uit de cijfers van de sociale dienst blijkt, dat onderscheid wordt gemaakt tussen de bui tenlandse inwoners van Schie dam en de buitenlandse werk nemers. Met name werkne mers uit Marokko, Joego-SIa- vïë, Griekenland, Turkije, Portugal, Italië en Spanje worden tot de buitenlandse werknemers gerekend. In Groenoord komen bewoners van ni et-Nederlandse nationa liteit in een nercentage van 1,83 op de totale bevolking van 13.660 voor, maar daarvan wordt slechts 38 personen als buitenlandse werknemers aangeduid. NKY-voorzitter in jaarrede: Schiedam „Zolang er nog wordt gesold met werkne mers. en ze bij bosjes wor den ontslagen, zolang plaatsing van werknemers boven de veertig jaar pro blemen oplevert, moeten we doorgaan met onze strijd", aldus de heer R. J. T. Heilmann, voorzitter van de afdeling Schiedam van het Nederlands Katho liek Vakverbond, in zijn jaarrede gisteravond tij dens een algemene leden vergadering In gebouw Ar cade aan de Lange Haven. De heer Heilmann: „Ook al zal handhaving van het NKV niet meevallen wie volgen de vrijwillige strij ders op, wanneer deze ver sleten zijn? we moeten ernaar streven, zolang mo gelijk ons gezicht te bewa ren en dan zal er in het jaar 2000 nog sprake zijn van een NKV. We hebben het geluk dat we als afde ling gebruik kunnen maken van de ervaringen die we gedurende tachtig jaar hebben opgedaan. Het bestuur van de afcjeling Schiedam van het NKV" JUBILEUM In zijn toespraak, nam de heer'Heilmann in het kort het verleden van de afde ling Schiedam van het NKV onder, de loupe in ver band met het tachtigjarig bestaan van de afdeling, waarvoor gisteravond een feestelijk tintje aan de ove rigens slecht bezochte ver gadering werd gegeven. Na de pauze vierden de aan wezigen het jubileum met een aantal bingospelen. Schiedam Het gereformeerd bejaardencentrum De Harg. aan het Hargplein in Groenoord gaat in de week van 6 tot 11. november zo'n 60 jaar terug in de tijd. In deze week zal het be jaardencentrum geheel in het teken staan van de periode die ruwweg tussen 1910 en 1918 ligt. Vooral het Schiedam van die tijd zal de aandacht krijgen in De Harg en de organisatoren weten zich nu al verzekerd van de medewerking van het ge meente-archief en van het Stedelijk Museum. Met behulp van gemeente-archi- paris drs. G- van der Feijst zal een expositie over het bo vengenoemde tijdperk worden ingericht. Er komen oude fo to's en oude gebruiksvoorwer pen, terwijl natuurlijk ook de branderstndustrie ruime aan dacht zal krijgen. Oude thee serviezen, oude koffiepotten 'en andere voorwerpen zijn tij dens deze week in huize De om de week rond 1910 zoveel Stuurslid van De Harg, „Er ïs groot enthousiasme ontstaan voor ons plan, zowel bij de be woners als bij het personeel en bij anderen. Stedelijk Mu seum en Gemeente-archief hebben ons ontzettend veel ge holpen en zullen dingen af staan die we in De Harg kun nen tentoonstellen". Harg te bewonderen. Vermoedelijk hoogtepunt in de feestelijke week is een diner waaraan iedereen zal deelne men in de kleding uit die tijd. De organisatoren zijn al op zoek geweest naar oude kook boeken en verzamelen druk oude kledingstukken. De maaltijd zal uit gerechten be staan die rond 1910 werden gebruikt. „We hebben dit gedaan om de gewone weken voor de bewo ners eens te onderbreken", zegt mevrouw A. Schuring-I- ke, één van da organisatoren van de manifestatie en be- mogelijk echt te doen gelijken gaan de bewoners met een „Jan Plezier" door het oude dorp Kethel rijden. Verder komt er feen dia-avond in kerkcentrum De Ark, waar ook niet-bewoners welkom zijn. Oude grammofoons en foto's moeten hoor- en zicht bare herinneringen oproepen aan de tijd, die veel Hargabe- woners belust hebben meege maakt. Ook het koor van de bewoners studeert liedjes van rond 1910 in en draagt daar mee zijn steentje bij aan de feestelijkheden. ^iüedam De 60-jarige me* yrouw G. Th. R. van W. is gistermiddag met haar fiets ten val gekomen op de Blau we brug nabij de Schiedamse- weg. Met een gebroken rech terpols en een bloeduitstor ting aan het rechter onder been, is ze naar de Noletstïch- Hhg gebracht. Na behande ling kon ze naar huis- Vhie dam De 28-jarige Schie dammer C. B. heeft aangifte van diefstal gedaan van een. accu, die uit zijn auto is ge stolen.' De auto stond gepar keerd op de parkeerplaats aan het Stationsplein. Schiedam Werknemers van de werf Gusto hebben zich gisteren kunnen laten inenten tegen de griep. Ongeveer twee a driehonderd werknemers hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Het is het derde achtereenvolgende jaa? dat bij Gusto werknemers te gen de griep Ingeënd worden. Helaas loopt de belangstelling voor de vaccinatie terug. Het meest gangbare argument om zich niet te laten Inenten: „Ik wordt toch verkouden", of „Ik krijg toch hoofdpijn". Eind oktober zal men bij Gusto niet meer de naald gebruiken bij vaccinatie tegen de griep. Er komen dan namelijk spe ciale apparaatjes en men moet het serum dan opsnui ven. Echter, ook dit systeem houdt niet in, dat men vrij is van hoofdpijn of verkoudheid, het gaat er alleen om dat men geen griep meer krijgt, men kan dan namelijk gewoon door blijven werken. Op pagina 3 van onze krant staat een interview met de bedrijfsarts van Gusto, de heer H. L. Tan. Hij vertelt over het wel en wee van de medische zorg op een werf. t Werknemers van Guslo laten zich inenten tegen de griep. Schiedam/Delft De door de Vereniging Kinderuit zending Schiedam/Delft geëxploiteerde gezond heidskolonie bestaat sinds nenlust irt Voorthuizen gaat sluiten. De gezond- heidskilonie bestaat sinds 1905 en heeft ongeveer 6000 kinderen onderdak verleend. Stijgende exploi tatiekosten en terugloop van het aantal kinderen dat naar een gezondheids- kolonie moet hebben het bestuur van de vereniging doen besluiten, de exploita tie stop te zetten. Het kapitale pand en de omrin gende 5 hectare bosgrond zijn inmiddels te koop aangebo den. De vereniging kan de ex ploitatie ook niet langer voort zetten, nu de rijksoverheid de gezondheidskolonies nieuwe regels heeft voorgeschreven inzake modernisering en her indeling. Dit heeft al tot ge volg gehad, dat een aantal an dere kolonies moest sluiten. Sinds 1905 hebben duizenden kinderen gedurende zes we ken in Groot Dennenlust ver toefd. Aanvankelijk gebeurde dat op medisch voorschrift, maar later gingen er ook kin deren met een sociale indica tie naar Voorthuizen. Na de Eerste Wereldoorlog was Groot Dennenlust vrijwel het gehele jaar door bezet. Vermoedelijk zal het bestuur van de Schiedams/Delftse vereniging moeite hebben het kapitale pand met omringen de bosgrond kwijt te raken. Het gemeentebestuur van Nij- kerk, waartoe Voorthuizen be hoort, heeft namelijk bepaald, dat het pand geen recreatieve functie zal mogen hebben. Schiedam De heer P. A. de Rijk stelt morgenmiddag om half vijf officieel het nieuwe parochiecentrum De Wilgen burg van dc Parochie Sint Li- duina en Onze Lieve Vrouwe Rozenkrans In gebruik. Als eerste zal de heer De Rijk, die de naam De Wilgenhurg be dacht heeft, het pand. Singel 104, binnengaan. Aan de voorbereiding en de rea lisatie van het centrum Is veel tijd besteed. Reeds nu is ech ter gebleken, dat er aan het centrum al enige tijd in ge bruik, een grote behoefte was. Profiteer nü vut Jwt onltJco wnbod 2 kruimt M ont»intM voor prïj* vut ifo: ét I S<Ki«Cotirwt m«t nkuvo uit uw »t»d «t» omjtvinjr. «n h« Rott«rd»m«h I Nituwtblid mtthtcltttil* binnen-tn buitenUnrfjerieuwi. Geef ooi nu opdrzchtook bij I u 1* dtjtn fruit, »n4*r «nlf» mplishtinj, da 3C -*• RN t« fenorjut «n ontdek I 3* If da v«l« plutpunttn. On« bon U open «nvtfop. xortdir poitiejtT, turen uur Roiwrdunith NiauwibUd. tntwoordnummtr 834, Routrdun da SC RN U dijen jretTi nurl woenp!. telefoon-.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1